Minna
08.07.09,21:33
Som začínajúca účtovníčka a prosím o radu pri účtovníctve stomatológa - SZČO:
1. každý mesiac vystaví faktúru za výkony v určitej sume a následne mu poisťovne pošlú späť prehľad zúčtovania (- vyúčtovanie zúčtovacích dokladov), kde mu tú sumu buď potvrdia alebo (vo väčšine prípadov) znížia. Ako mám zaúčtovať ten prehľad z poisťovne?
Mám zaúčtovanú vyšlú fa na sumu povedzme 270 EUR, poisťovňa pošle späť prehľad, kde je suma 250 EUR a aj na výpise z účtu je prijatá platba od poisťovne 250 EUR. Ako teda zaúčtujem ten rozdiel?
2. lekár nemá registračnú pokladňu, každý mesiac mi dá len evidenciu príjmových dokladov vytlačenú z jeho programu, na základe ktorej ja vystavím príjmový doklad do pokladne. Bude to pri prípadnej daň.kontrole stačiť? nemám totiž od neho ani žiadnu kópiu dokladu, ktorý dal pacientovi, žiadnu faktúru, iba tú evidenciu.
Ďakujem za pomoc.
DanielaSL
08.07.09,19:40
1. Ja síce neúčtujem zubára, ale logopedičku. Ja tú pôvodnú faktúru stornujem a vystavím druhú, lebo poisťovňa od nej žiada faktúru s novým číslom. Inak mi toto robí len jedna poisťovňa. Ostatné ak opravia pôvodnú faktúru, tak vystavia si sami s novou sumou a pošlú mojej logopedičke. Tam ale číslo je to isté...takže ja už zaradím do účtovníctva túto nimi opravenú.
2. Aj moja logopedička vystavuje len príjmové doklady od niektorých klientov a malo by to stačiť..veď priznáva peniaze, nie je potrebný lístok od súkromnej osoby, že jej zaplatili.
Minna
08.07.09,21:02
1. Ja síce neúčtujem zubára, ale logopedičku. Ja tú pôvodnú faktúru stornujem a vystavím druhú, lebo poisťovňa od nej žiada faktúru s novým číslom. Inak mi toto robí len jedna poisťovňa. Ostatné ak opravia pôvodnú faktúru, tak vystavia si sami s novou sumou a pošlú mojej logopedičke. Tam ale číslo je to isté...takže ja už zaradím do účtovníctva túto nimi opravenú.
2. Aj moja logopedička vystavuje len príjmové doklady od niektorých klientov a malo by to stačiť..veď priznáva peniaze, nie je potrebný lístok od súkromnej osoby, že jej zaplatili.

Daniela, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, predsa ale sa ešte potrebujem poradiť konkrétne:
zvýraznený text - takže tú pôvodnú fa od doktorky nikde neeviduješ, resp. čo s ňou urobíš?
Ďalšia poisťovňa (Apollo) neposlala opravenú fa, ale len list- oznámenie, kde je uvedená pôvodná fakturovaná suma, číslo faktúry ... a nakoniec vyúčtovanie, akú sumu uhradia (nižšiu). Ako to mám zaúčtovať keď to nie je typická faktúra, len oznámenie, nepožadujú vystavenie novej faktúry a ja už mám tú pôvodnú fa zaúčtovanú, za ňou v časovom poradí zaúčtované ďalšie?
DanielaSL
08.07.09,21:16
Daniela, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, predsa ale sa ešte potrebujem poradiť konkrétne:
zvýraznený text - takže tú pôvodnú fa od doktorky nikde neeviduješ, resp. čo s ňou urobíš?
Ďalšia poisťovňa (Apollo) neposlala opravenú fa, ale len list- oznámenie, kde je uvedená pôvodná fakturovaná suma, číslo faktúry ... a nakoniec vyúčtovanie, akú sumu uhradia (nižšiu). Ako to mám zaúčtovať keď to nie je typická faktúra, len oznámenie, nepožadujú vystavenie novej faktúry a ja už mám tú pôvodnú fa zaúčtovanú, za ňou v časovom poradí zaúčtované ďalšie?

1. Jednoducho nezaložím medzi faktúry tú , čo vystavila ona...ale tú, ktorú jej pošle opravenú poisťovňa resp. mne ani logopedička nedá tú prvú...ale až tú čo jej príde od poisťovne.
2. Nemala som taký prípad s Apollom. Ale ja by som si v pôvodnej vystavenej opravila sumu...a toto oznámenie k tomu priložila.
Stefan2005
09.07.09,05:11
Vyšlé faktúry od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti pre zdravotné poisťovne majú svoj špecifický režim, ktorý sa našťastie nikde inde nepoužíva (veď to by bolo byť odberateľom, kedy som si zoškrtal položky faktúry a oznámil dodávateľovi, koľko mu zaplatím - ale pokiaľ to nikto zo škodujúcich nenapadol na ústavnom súde...), tak ja to účtujem:

1. Ak sa vyskytujú faktúry za dané obdobie pre danú zdravotnú poisťovňu s rovnakým číslom, spájam tieto doklady do jedného (teda ich nelikvidujem kvôli preukaznosti) a fakturovanú sumu opravím na takú výšku, ktorá je akceptovaná (teda aj bude uhradená) poisťovňou

2. V prípade vystavovania dobropisov - ťarchopis k vyšlým faktúram účtujem o nich samostatne ako o ďalšej vyšlej faktúre - zdravotný softvér ich aj samostatne čísluje ako vyšlé faktúry...

3. V prípade zaslania akceptačného listu bez vyžadovania novej, resp. ďalšej faktúry - napr. spomínané Apollo - rozdiely zúčtujem na základe týchto akceptačných listoch prostredníctvom interných dokladov...