k_katka16
09.07.09,06:19
Dobrý deň,
mám dotaz či zamestnávateľ porušuje zákon. Je dlžný zamestnancom mzdu za 5/2009. Zamestnanci mu z tohto dôvodu odmietajú pracovať, pretože sa so zamestnávateľom nemôžu spojiť a nedal im k tomu vyjadrenie. Od mája prestal komunikovať. Zodpovedný vedúci, ktorý je v jeho neprítomnosti zodpovedný za spoločnosť chce zamestnancom udeliť za tie neodpracované dni absenciu. Má na to vôbec nárok?
Chyba je v tom, že zamestnanci prídu do práce, ale ak nie su peniaze idú domov.
Tweety
09.07.09,04:59
Dobrý deň,
mám dotaz či zamestnávateľ porušuje zákon. Je dlžný zamestnancom mzdu za 5/2009. Zamestnanci mu z tohto dôvodu odmietajú pracovať, pretože sa so zamestnávateľom nemôžu spojiť a nedal im k tomu vyjadrenie. Od mája prestal komunikovať. Zodpovedný vedúci, ktorý je v jeho neprítomnosti zodpovedný za spoločnosť chce zamestnancom udeliť za tie neodpracované dni absenciu. Má na to vôbec nárok?
Chyba je v tom, že zamestnanci prídu do práce, ale ak nie su peniaze idú domov.
Áno, porušuje zákon, ale porušujú ho aj zamestnanci tým, že z práce odídu.
Sabadka
09.07.09,05:08
Dobrý deň,
mám dotaz či zamestnávateľ porušuje zákon. Je dlžný zamestnancom mzdu za 5/2009. Zamestnanci mu z tohto dôvodu odmietajú pracovať, pretože sa so zamestnávateľom nemôžu spojiť a nedal im k tomu vyjadrenie. Od mája prestal komunikovať. Zodpovedný vedúci, ktorý je v jeho neprítomnosti zodpovedný za spoločnosť chce zamestnancom udeliť za tie neodpracované dni absenciu. Má na to vôbec nárok?
Chyba je v tom, že zamestnanci prídu do práce, ale ak nie su peniaze idú domov.

Podľa môjho názoru sú to dve rozdielne veci.

1. Ak im z-ľ nevyplatil mzdu majú právo dať okamžitú výpoveď §69 ods.1 pís. b),
alebo upozorniť inšpektorát práce, že zamestnávateľ si neplní svoje povinnosti vyplývajúce zo ZP. § 150 ods. 2 ZP

2. Ak zamestnanec nenastúpi do práce a neplní si svoje pracovné povinnosti tak ako mu to vyplýva z pracovnej zmluvy porušuje pracovnú disciplínu a môže byť za toto porušovanie sankcionovaný.

Takže v skratke, zamestnávateľ porušuje zákon tým, že im nevyplatil mzdu, ale zamestnanci, tým že nenastúpia do práce nevyriešia záležitosti ohľadom výplaty mzdy skôr škodia sebe,lebo aj oni porušujú ZP § 81
k_katka16
09.07.09,05:12
To som im povedala, ale nedajú si povedať. Inšpektorát práce upozornili, poslali nám kontrolu a dostali sme pokutu, ale zamestnávateľa ani toto neodradilo a naďalej nevypláca mzdu. V tom je ten problém, že oni skončiť nechcú, pretože už potom mzdu vôbec neuvidia a vôbec si neuvedomujú, že takto im dá zamestnávateľ výpoveď za porušenie pracovnej disciplíny.
Sabadka
09.07.09,05:16
To som im povedala, ale nedajú si povedať. Inšpektorát práce upozornili, poslali nám kontrolu a dostali sme pokutu, ale zamestnávateľa ani toto neodradilo a naďalej nevypláca mzdu. V tom je ten problém, že oni skončiť nechcú, pretože už potom mzdu vôbec neuvidia a vôbec si neuvedomujú, že takto im dá zamestnávateľ výpoveď za porušenie pracovnej disciplíny.

Je to začarovaný kruh a pokiaľ sa rozumne nedohodnú, tak to skončí tak, že z-ci budú ťahať za kratší koniec, žiaľ život je jedno veľké svinstvo.:mad:
k_katka16
09.07.09,05:25
no to sa bohužiaľ nedohodnú, pretože šef sa vôbec neukáže, neberie telefony. takže je to opravdu začarovaný kruh. Je to krutá realita.
Ďakujem za odpoveď
gaborshoes
09.07.09,05:36
no to sa bohužiaľ nedohodnú, pretože šef sa vôbec neukáže, neberie telefony. takže je to opravdu začarovaný kruh. Je to krutá realita.
Ďakujem za odpoveď
odporucil by som, aby zamestnanci dali okamzite skoncenie PP a nevyplatene mzdy si uplatnovali na sude aj cez insp. prace. Bude lepsie, ak odidu z takejto firmy, lebo predpokladam, ze zamestnavatel im neplati ani odvody do poistovni. A nech sa dohodnu medzi sebou, ze oni do prace nastupili, ale zamestnavatel ich poslal domov - prekazka na strane zamestnavatela. Tazko sa mu bude nieco dokazovat, ked ziaden zamestnanec nie je na jeho strane. Alebo nech vyhlasia strajk na kazdy den, pocas ktoreho nemaju vyplatene mzdy a za to ich zamestnavatel sankcionovat nemoze:-)
k_katka16
09.07.09,05:41
no žiaden zamestnanec nie je na jeho strane, ale vedúci prevádzky je na jeho strane. Štrajk nemusí byť niekde ohlásený alebo nemusí byť nad určitý počet zamestnancov?
Chobot
09.07.09,07:08
no žiaden zamestnanec nie je na jeho strane, ale vedúci prevádzky je na jeho strane. Štrajk nemusí byť niekde ohlásený alebo nemusí byť nad určitý počet zamestnancov?

Nemusí, jednoducho prídu do práce, ale nebudú pracovať. Nemôžu ale odísť, lebo to už je absencia - neprítomnosť. Pokiaľ tam budú, absenciu im dať nemôže, len nebudú nič robiť. Odsedia si 8 hodín.
mirrom
09.07.09,08:52
Nemusí, jednoducho prídu do práce, ale nebudú pracovať. Nemôžu ale odísť, lebo to už je absencia - neprítomnosť. Pokiaľ tam budú, absenciu im dať nemôže, len nebudú nič robiť. Odsedia si 8 hodín.
myslim si, ze sa to neda takto jednoznacne povedat. strajk alebo vyluka su nastroje vylucne kolektivneho vyjednavania, ktore sa mozu pouzivat v ramci tohoto vyjednavania, ktore ma ale aj svoj postup krokov. takze strajku by mali predchadzat dokazatelne vyjednavacie ukony (opravnenych osob na konanie v mene zamestnancov) smerujuce k naprave veci. nie ze svojvolne sa zamestnanci dohodnu : dnes nepracujeme-strajkujeme. ide o to, ze takyto strajk by mohol byt potom sudne vyhlaseny za neplatny s nasledkom znasania skody a absenciou pre zucastnenych zamestnancov.
jednoznacne ale nevyplatenie miezd a odstupneho je trestny cin.
co sa tyka nevyplatenych miezd, idealny postup zam´om nie je mozne odporucit. zalezi na tom s akymi informaciami zamestnanci pracuju. ide napr. o pravnu formu spolocnosti, cash flow v danom case, majetok, ci v blizkej dobe nevstupi do konkurzu... a podla toha zvolit najvyhodnejsi postup a jeho nacasovanie, lebo aj na tom sa da zlym postupom este stratit.
k_katka16
09.07.09,09:10
je to ťažká situácia. Práve, že zamestnanci nechcú prísť do práce a podali trestné oznámenie. Takže teraz je to nevyplatenie mzdy a zamestnávateľ sa rozhodol, že im dá absenciu a porušenie pracovnej disciplíny. Som veľmi zvedavá, kto bude víťaz.