ja.nus.ka34
09.07.09,06:28
chcem sa spytat,ci nevie niekto ake poplatky si uctuje slovenska sporitelna a vub-čka pri vymene penazi...chcela by som menit eura na forinty a neviem ake poplatky tam maju,ci nemam ist radcej do zmenarne...dakujem:confused:
holubička1
09.07.09,04:54
Tatrabanka mení peniaze bez poplatkov.:)
gabizu
09.07.09,06:20
My sme v prípade potreby forintov menili v zmenárni v Maďarsku, bolo to výhodnejšie.
hnedoočka
09.07.09,06:23
mne zase vo VUB známa pošepla,nech idem do zmenárne,lebo majú lepší kurz.Preto radím pozrieť i na kurz meny.
kkllc
09.07.09,06:31
Neviete či je lepšie zmeniť GBP tu v zmenárni, alebo platiť kartou v Anglicku?
Nokerla
09.07.09,06:54
ja menim Ft stale v metre v Miskolci........tam je podla mna najvyhodnejsi kurz
Chobot
09.07.09,07:00
chcem sa spytat,ci nevie niekto ake poplatky si uctuje slovenska sporitelna a vub-čka pri vymene penazi...chcela by som menit eura na forinty a neviem ake poplatky tam maju,ci nemam ist radcej do zmenarne...dakujem:confused:

Stačí si len pozrieť sadzobník poplatkov na internete a ľahko zistíš, že ani jedne z uvedených bánk si neúčtuje poplatok za predaj valút na kurzovom lístku. Otázne je však, aký je kurz za predaj, vo všeobecnosti je v zmenárňach kurz výhodnejší, než v banke.

Ale ako už povedali, zober si do HU EUR a tam zameníš toľko, koľko budeš potrebovať, aby si nemusela niesť zbytočne späť HUF. A v Maďarsku nemáš starosti s kurzom, lebo aj v bankách aj v zmenárňach je rovnaký.
kkllc
09.07.09,07:02
Neviete či je lepšie zmeniť GBP tu v zmenárni, alebo platiť kartou v Anglicku?


:rolleyes:
Chobot
09.07.09,07:04
Neviete či je lepšie zmeniť GBP tu v zmenárni, alebo platiť kartou v Anglicku?

Určite je výhodnejšie platiť kartou, lebo ak nakúpiš valuty, tak to máš za kurz valuty - predaj (v SLSP bol dnes 0.8418 GBP/EUR). Ale ak platíš kartou, tak z účtu ti strhnú toľko EUR, koľko by si nakúpil GBP devíz (kurz 0.8539 GBP/EUR).
kkllc
09.07.09,07:05
ďakujem ;)
osky
13.07.09,20:25
ja nechapem,preco vobec menit na forinty-ved v madarsku beru aj eura,aspon tu na pohranici s rakuskom su radsej ked platime euracmi.
Iwett
20.02.10,15:07
Dobrý deň, poradí mi niekto, kde je najvýhodnejšie vymeniť eurá za CZK? Na SK, alebo v ČR v zmenárni alebo v banke? Ďakujem
Chobot
20.02.10,15:59
Dobrý deň, poradí mi niekto, kde je najvýhodnejšie vymeniť eurá za CZK? Na SK, alebo v ČR v zmenárni alebo v banke? Ďakujem

Pokiaľ nejdeš zamieňať aspoň 100.000 EUR, tak to máš jedno. Predpokladám, že tam ideš nakupovať, tak tých 0,5% rozdiel kurzu ťa z biedy nevytrhne.

NAjlepšie je mať platobnú kartu a čo najviac platiť ňou. Po prepočte na EUR je to najvýhodnejšie, lebo ti zaplatenú cenu prepočítajú kurzom devíza predaj, nie valuty predaj.

Ale ak chceš silou mocou meniť EUR na CZK, tak o niečo lepší kurz než v banke dostaneš v zmenárni.
Iwett
20.02.10,16:11
Pokiaľ nejdeš zamieňať aspoň 100.000 EUR, tak to máš jedno. Predpokladám, že tam ideš nakupovať, tak tých 0,5% rozdiel kurzu ťa z biedy nevytrhne.

NAjlepšie je mať platobnú kartu a čo najviac platiť ňou. Po prepočte na EUR je to najvýhodnejšie, lebo ti zaplatenú cenu prepočítajú kurzom devíza predaj, nie valuty predaj.

Ale ak chceš silou mocou meniť EUR na CZK, tak o niečo lepší kurz než v banke dostaneš v zmenárni.
Ďakujem za odpoveď, jedná sa o kúpu auta od českej leasingovky, oni vystavia faktúru a my ju uhradíme v ČR. Jedná sa o sumu cca 15000 eur. Čo by bolo najvýhodnejšie? A dá sa platiť cez účet v ČR?
Chobot
20.02.10,22:55
Ďakujem za odpoveď, jedná sa o kúpu auta od českej leasingovky, oni vystavia faktúru a my ju uhradíme v ČR. Jedná sa o sumu cca 15000 eur. Čo by bolo najvýhodnejšie? A dá sa platiť cez účet v ČR?

Ako myslíš, že cez účet v ČR?

AK ide teda o tak vysokú sumu, tak na tvojom mieste by som urobil tak, že z EUR účtu na SK by som dal platobný príkaz na zahraničnú platbu na CZK účet v ČR, predpokladám, že to bude účet tej lízingovky.

Potom síce zaplatíš za zahraničný platobný príkaz nejaký poplatok, ale CZK sa ti prepočítajú ako devíza predaj - teda výhodnejším kurzom, než keby si kúpila CZK v hotovosti (valuty).


Aby si to videla na konkrétnom príklade, tak ti porovnám 3 možnosti:

1. nákup valút CZK v banke:

kurz valuty predaj SLSP : 25.062/ 1 EUR

Teda za 15000 EUR dostaneš 375.930 CZK. Tieto potom musíš v hotovosti odniesť do ČR a tam zaplatiť buď v hotovosti v leasingovke, alebo vkladom na účet v českej banke.

2. nákup valút CZK v zmenárni:

kurz valuty predaj (v jednej zmenárni k 19.2.2010) : 25.40/ 1 EUR

Teda za 15000 EUR dostaneš 381.000 CZK. Tieto zase len musíš v hotovosti odniesť do ČR a tam zaplatiť buď v hotovosti v leasingovke, alebo vkladom na účet v českej banke.

3. zahraničný prevodný príkaz v banke:

kurz devízy predaj SLSP : 25.527/ 1 EUR

Za 15000 EUR dostaneš 382.905 CZK. Za prevodný príkaz zaplatíš síce 33 EUR, ale aj tak máš viac CZK ako v zmenárni. Navyše nemusíš nosiť hotovosť osobne do ČR, ale celá transakcia prebehne cez banky z účtu na účet.
Marína
20.02.10,23:38
Ešte sa dá aj tak, že zameníš na Slovensku v zmenárni(nie v banke) eurá na CZK, majú výhodnejší kurz bez poplatkov, založíš si účet v banke v cudzej mene(CZK) a tak prevedieš do ČR.
Iwett
21.02.10,08:12
Ďakujem za odpovede, to som potrebovala vedieť, porovnať, byť v obraze. Body nemôžem dať ale som Vám naozaj vďačná. A ušetrí sa niečo založením účtu v CZK? Lebo keď čítam, čo píše Chobot, tak prevodom je lepší kurz ako v zmenárni.
Ste úplne super, ako rýchlo je človek v obraze. Bez Vás by sme to riešili možno nejako nevýhodne. Sú to mladí chalani a to sú ich celoživotné:D úspory, tak by som chcela nech to je čo najvýhodnejšie. ;)
Iwett
21.02.10,08:19
Ešte jeden problém, tie CZK by sme potrebovali v ten deň, čo sa pôjde pre auto mať na účte leasingovky....chceli by sme všetko vybaviť za jeden deň....prevod z našej banky do ČR trvá asi dlhšie.
Marína
21.02.10,08:32
Ďakujem za odpovede, to som potrebovala vedieť, porovnať, byť v obraze. Body nemôžem dať ale som Vám naozaj vďačná. A ušetrí sa niečo založením účtu v CZK? Lebo keď čítam, čo píše Chobot, tak prevodom je lepší kurz ako v zmenárni.
Ste úplne super, ako rýchlo je človek v obraze. Bez Vás by sme to riešili možno nejako nevýhodne. Sú to mladí chalani a to sú ich celoživotné:D úspory, tak by som chcela nech to je čo najvýhodnejšie. ;)
Preto som ti uviedla aj túto alternatívu, pretože či ísť touto cestou závisí od kurzu v zmenárni. Nájdi si zmenárne cez googlika. Napr. pozri tu http://www.zmenaren-lisam.szm.com/ Pri vyššej sume v zmenárňach býva zvykom individuálna dohoda.
Iwett
21.02.10,10:34
Vďaka za rady.:) Pozisťujem
Iwett
22.02.10,18:11
Dobrý večer, ešte sa chcem spýtať, bolo by výhodné uhradiť faktúru vkladom na ich účet v ČR ? Faktúra je lepšie keď je vystavená v EUR alebo v CZK? Ďakujem
Chobot
23.02.10,07:16
Dobrý večer, ešte sa chcem spýtať, bolo by výhodné uhradiť faktúru vkladom na ich účet v ČR ? Faktúra je lepšie keď je vystavená v EUR alebo v CZK? Ďakujem

Myslím, že to už moc komplikuješ a zbytočne špekuľuješ. Nech tá firma vystaví faktúru v CZK a to aj uhraďte. AK by ste to chceli vystaviť v EUR, boh vie, akým kurzom to tá česká firma prepočíta na EUR a mohlo by vás to stáť ešte viac.

A ak už majú keš v ruke a pôjdu tam osobne, tak to majú šuma fuk, či im dajú tie peniaze z rúčky do rúčky, alebo im to vložia na účet. Čo chcú dosiahnuť tým, že im to vložia v hotovosti na účet?
Iwett
23.02.10,07:36
Myslím, že to už moc komplikuješ a zbytočne špekuľuješ. Nech tá firma vystaví faktúru v CZK a to aj uhraďte. AK by ste to chceli vystaviť v EUR, boh vie, akým kurzom to tá česká firma prepočíta na EUR a mohlo by vás to stáť ešte viac.

A ak už majú keš v ruke a pôjdu tam osobne, tak to majú šuma fuk, či im dajú tie peniaze z rúčky do rúčky, alebo im to vložia na účet. Čo chcú dosiahnuť tým, že im to vložia v hotovosti na účet?
Myslela som, že by sa nemusela nosiť hotovosť , ja by som vložila peniaze na účet niekde blízko pri hraniciach. A fa vystaviť v EUR by mi vyhovovalo, lebo by som nemusela meniť vôbec eur na czk.
A práve som doštudovala všetky kurzy, tak som prišla na to, že čnb je lepší kurz, ako u kántora. Takže to máme konečne vyriešené. Fa vystavia v EUR a faktúra sa zaplatí vkladom na účet v ČR. Dúfam, že rozmýšľam dobre, že to je najlepšie riešenie. :)Dúfam, že sa nemýlim;)
Chobot
23.02.10,08:18
Myslela som, že by sa nemusela nosiť hotovosť , ja by som vložila peniaze na účet niekde blízko pri hraniciach. A fa vystaviť v EUR by mi vyhovovalo, lebo by som nemusela meniť vôbec eur na czk.
A práve som doštudovala všetky kurzy, tak som prišla na to, že čnb je lepší kurz, ako u kántora. Takže to máme konečne vyriešené. Fa vystavia v EUR a faktúra sa zaplatí vkladom na účet v ČR. Dúfam, že rozmýšľam dobre, že to je najlepšie riešenie. :)Dúfam, že sa nemýlim;)

A prečo si myslíš, že dodávateľ použije kurz ČNB a nie kurzový lístok svojej banky?

Veď ČNB stanovuje len referenčný kurz (devíza stred). Oni ti to prepočítajú kurzom valuty (alebo v lepšom prípade devíza) nákup. A ten kurz v ČNB nenájdeš.

Kurz CNB musíš porovnávať s kurzom NBS. A to je skoro to isté:

CNB: 25,755 CZK/EUR
NBS: 25,750 CZK/EUR


Ale rob ako myslíš....
Iwett
23.02.10,11:37
A prečo si myslíš, že dodávateľ použije kurz ČNB a nie kurzový lístok svojej banky?

Veď ČNB stanovuje len referenčný kurz (devíza stred). Oni ti to prepočítajú kurzom valuty (alebo v lepšom prípade devíza) nákup. A ten kurz v ČNB nenájdeš.

Kurz CNB musíš porovnávať s kurzom NBS. A to je skoro to isté:

CNB: 25,755 CZK/EUR
NBS: 25,750 CZK/EUR


Ale rob ako myslíš....
Ano, je to 25,755 ako píšeš, a fa sa prepočíta týmto kurzom, dnes v zmenárni je kurz 25,20, pri väčšom množstve 25,70.:) A faktúru vystavia podľa kurzu čnb