ZDENIELA
09.07.09,08:22
Zamestnanec je v pracovnom pomere, odpracuje 8 hod denne, 5 dní týždenne.
Má minimálnu mzdu 51,15 Sk / hod. Na stravný lístok mu zamestnávateľ prispieva Sk 41,09 / ks. Má nárok na 20 dní dovolenky. Pracovný pomer končí a bude pracovať už len na dohodu na 6 hod denne.
Koľko dať takémuto zamestnancovi na hod už na dohodu aby boli obe strany spokojné? Aký je náklad na zamestnanca na 1 hod pri minimálnej mzde?
mzdarka renca
09.07.09,06:34
Zamestnanec je v pracovnom pomere, odpracuje 8 hod denne, 5 dní týždenne.
Má minimálnu mzdu 51,15 Sk / hod. Na stravný lístok mu zamestnávateľ prispieva Sk 41,09 / ks. Má nárok na 20 dní dovolenky. Pracovný pomer končí a bude pracovať už len na dohodu na 6 hod denne.
Koľko dať takémuto zamestnancovi na hod už na dohodu aby boli obe strany spokojné? Aký je náklad na zamestnanca na 1 hod pri minimálnej mzde?
Odvody zamestnávateľa sú 35,2% pri PZ. Pri dohode 1,05%. Prepočítaj si to, aký je rozdiel v nákladoch.
Pri SL ni náklad na hod. vypočítaj 41,09:8 = náklad za hod. za SL.
ZDENIELA
09.07.09,06:39
Ja osobne uvažujem takto:

Hrubá mzda zamestnanca na hod = Sk 51,15
+ odvody zamestnávateľa 35,2% + 18,00
+ stravný lístok 41,09 / ks : 8 hod + 5,14
_______________________________________________

SPOLU = Sk 74,29 / 1 odprac. hodinu

A čo ďalej so sviatkami, dovolenkami ...? Ako mi to ovplyvňuje náklad na hodinu?

Budem vďačná za každý názor :)
veronikasad
09.07.09,06:47
U dohodára nepreplácaš sviatky, nemá nárok na dovolenku.
mzdarka renca
09.07.09,06:49
Čo je tých 18 a 5,14?

Pri dohode ako vieš je platené len to, čo odpracuje, t.z., že nemá nárok na dovolenku a preplatenie sviaktu. Ale ak si to zoberieš, tak zamestnanec neplatí poistné do poisťovni. Predpokladám, že si bude sám platiť na ZP ako samoplatiteľ.
ZDENIELA
09.07.09,06:49
U dohodára nepreplácaš sviatky, nemá nárok na dovolenku.
Ja viem a preto je podľa mňa aj v tomto rozdiel
Zamestnanec je o to drahší od dohodára, len ako to vyčísliť?
veronikasad
09.07.09,06:53
Ja viem a preto je podľa mňa aj v tomto rozdiel
Zamestnanec je o to drahší od dohodára, len ako to vyčísliť?
nerozumiem, čo chceš vyčíslovať. Chceš dať dohodárovi takú výšku hodinovej mzdy, aby v nej boli zohladnené odvody zamestnávatela, stravné lístky, nárok na dovolenku, preplatené sviatky ?
Alebo si robíš len nejakú štatistiku, koľko ušetríte, ak zamestnáte dohodára v porovnaní so zamestnancom na pracovnú zmluvu ?
ZDENIELA
09.07.09,06:56
nerozumiem, čo chceš vyčíslovať. Chceš dať dohodárovi takú výšku hodinovej mzdy, aby v nej boli zohladnené odvody zamestnávatela, stravné lístky, nárok na dovolenku, preplatené sviatky ? áno, chcem nájsť neaký kompromis, aby boli obe strany ako tak spokojné
Alebo si robíš len nejakú štatistiku, koľko ušetríte, ak zamestnáte dohodára v porovnaní so zamestnancom na pracovnú zmluvu ?

Potrebujem to vedieť pre sestru, ktorá dostala od zamestnávateľa výpoveď z PP a následnú dohodu, aby som jej mohla poradiť koľko si môže pýtať, aký je v peniazoch rozdiel medzi PP a dohodou, aby boli obe strany ako tak spokojné.
mzdarka renca
09.07.09,07:01
Spočítaj si počet sviatkov v roku, ktoré pripadnú na prac. dni (každý rok je to inak) a 20 dní dovolenky, vydel 12 mesiacmi.
Napr. sviakty 8 dní v roku + 20 dní dovolenky = 28
28:12=2,33 dňa/mesiac
Pravdepodobný náklad:
2,33 x 8 hod. x min. hod. mzda (to je priemerný mesačný náklad)
Výpočet nákladu na hod.:
priemerný mes. náklad : 21,74 : 8 = náklad za hod.
veronikasad
09.07.09,07:01
Potrebujem to vedieť pre sestru, ktorá dostala od zamestnávateľa výpoveď z PP a následnú dohodu, aby som jej mohla poradiť koľko si môže pýtať, aký je v peniazoch rozdiel medzi PP a dohodou, aby boli obe strany ako tak spokojné.
Rozdiel medzi dohodou a prac.zmluvou máš v predch. príspevkoch. Ťažko sa nájde zamestnávatel, ktorý po skončení prac.pomeru a následnom prijatí na dohodu vo výške odmeny na dohodu zohladní všetky výhody zamestnanca. Ak by to tak bolo, nechal by ho pracovať na prac. zmluvu.
Odmena zamestnanca na dohodu spravila zostáva vo výške hodinovej mzdy na prac. zmluvu. V čistom dohodár dostane viac, lebo nemá zrazená poistné zamestnanca.
Na druhej strane - ak sa nepôjde registrovať na úrad práce, musí sa prihlásiť v zdr. poisťovni ako samoplatitel a platiť si preddavky na zdr.poistenie.