Stromova
09.07.09,08:54
Ahojte,
manžel kúpil v roku 2008 osobné auto,ktoré je napísané na neho.Ja som si založila s.r.o. /2009/a chcela by som ho zaradit do obchodného majetku firmy. Musím auto prepísať na seba,ak chcem si uplatňovať vetky daň.výdavky na auto/zák.poistku,cestnú daň,havarijnú poistku,PHM.../?

Ďakujem za radu
Tweety
09.07.09,06:55
Ahojte,
manžel kúpil v roku 2008 osobné auto,ktoré je napísané na neho.Ja som si založila s.r.o. /2009/a chcela by som ho zaradit do obchodného majetku firmy. Musím auto prepísať na seba,ak chcem si uplatňovať vetky daň.výdavky na auto/zák.poistku,cestnú daň,havarijnú poistku,PHM.../?

Ďakujem za radu
Nie, nemusíš.
KvetkaK
09.07.09,06:57
Ahojte,
manžel kúpil v roku 2008 osobné auto,ktoré je napísané na neho.Ja som si založila s.r.o. /2009/a chcela by som ho zaradit do obchodného majetku firmy. Musím auto prepísať na seba,ak chcem si uplatňovať vetky daň.výdavky na auto/zák.poistku,cestnú daň,havarijnú poistku,PHM.../?

Ďakujem za radu
Ak si chceš uplatňovať všetky výdavky na auto a teda ho zaradiť do obchodného majetku, tak by si ho musela prepísať na s.r.o-čku.
mia13
09.07.09,07:17
zaujíma ma táto téma
v sro je ako jediný spoločník a zároveň konateľ a akým sposobom sa to prepisuje na sro?
- cestnú daň zaplatí manžel?
-možem si uplatňovať 80% PHM
Stromova
09.07.09,07:32
ďakujem za odpoveď a tiež neviem ako sa robí ten prepis na sro
KvetkaK
09.07.09,07:35
ďakujem za odpoveď a tiež neviem ako sa robí ten prepis na sro
Zájdeš na políciu a tam urobíš prepis. Budeš asi potrebovať výpis z OR.
Stromova
10.07.09,05:29
Ak by som chcela zaradiť auto do podnikania fyzická osoba-živnostník ,tiež musím nahlásiť zmenu na polícii /ICO/?
Evanka
10.07.09,05:49
Ak by som chcela zaradiť auto do podnikania fyzická osoba-živnostník ,tiež musím nahlásiť zmenu na polícii /ICO/?
Nie, nemusíš. FO nepodnikateľ a FO podnikateľ je jedna a tá istá osoba.

Na rozdiel od spomínaného prípadu - Právnicka osoba spoločnosť- s.r.o. a konateľ, spoločník, alebo iná FO sú dva rozličné subjekty.
Evanka
10.07.09,06:09
zaujíma ma táto téma
v sro je ako jediný spoločník a zároveň konateľ a akým sposobom sa to prepisuje na sro?
- cestnú daň zaplatí manžel?
-možem si uplatňovať 80% PHM
Zmenu držiteľa automobilu sa robí na dopravnom inšpektoráte.
Je potrebné predložiť určité náležitosti:
- pôvodný držiteľ - žiadosť o odhlásenie,
- nový držiteľ - žiadosť o prihlásenie,
- pôvodný držiteľ predloží doklad o zaplatení povinného zml. poistenia,
- nový držiteľ predloží doklad o predbežnom povinnom zml. poistení,
- ak sa jedná o právnickú osobu, výpis z OR
- správny poplatok v kolkoch....


Daň z MV zaplatí s.r.o.

s.r.o. ako vlastník si potom môže uplatňovať PHL v plnej výške, ak robí evidenciu jázd v knihe jázd, alebo 80% ak ju nerobí.
mia13
10.07.09,06:46
vďaka za odpoveď,ale trochu ste ma zaskočili,tým predbežným zmluvným poistením.Musí sa založiť a zaplatiť nové zmluvné zák.poistenie na rok 2009?
Evanka
10.07.09,11:11
vďaka za odpoveď,ale trochu ste ma zaskočili,tým predbežným zmluvným poistením.Musí sa založiť a zaplatiť nové zmluvné zák.poistenie na rok 2009?
Áno, musí byť nové zmluvné poistenie, pretože poistenie je na držiteľa vozidla, nie na vozidlo.
Katarína Cigánová
10.07.09,11:37
vďaka za odpoveď,ale trochu ste ma zaskočili,tým predbežným zmluvným poistením.Musí sa založiť a zaplatiť nové zmluvné zák.poistenie na rok 2009?
samozrejme - ved nový držiteľ je úplne iná osoba - / v tomto prípade právnická osoba - sro/
ssandra-123
12.07.09,09:46
Dobrý deň, ja by som potrebovala poradiť tiež ohľadom témy auto a podnikanie.Od septembra by som chcela začať podnikať ako živnostník, na vykonávanie svojej práce budem potrebovať auto, ktoré si musím zakúpiť, keďže nechcem investovať veľa , chcem si kúpiť ojazdené auto.Teraz otázka,
mám ponuku na dobré autíčko za dobrú cenu, mám si ho zakúpiť už teraz, alebo až keď budem mať živnosť , aké pre mňa plynú výhody, keď si ho zakúpim až po zriadení živnosti? respektíve plynú nejaké?ďakujem
Dav
12.07.09,10:09
Dobrý deň, ja by som potrebovala poradiť tiež ohľadom témy auto a podnikanie.Od septembra by som chcela začať podnikať ako živnostník, na vykonávanie svojej práce budem potrebovať auto, ktoré si musím zakúpiť, keďže nechcem investovať veľa , chcem si kúpiť ojazdené auto.Teraz otázka,
mám ponuku na dobré autíčko za dobrú cenu, mám si ho zakúpiť už teraz, alebo až keď budem mať živnosť , aké pre mňa plynú výhody, keď si ho zakúpim až po zriadení živnosti? respektíve plynú nejaké?ďakujem
Auto kúpiť už teraz.
Pri používaní auta v podnikaní je možnosť zaradiť do majetku, nezaradiť do majetku. V každom prípade prihlásiť do 30 dní od prvého použitia na daňový úrad - daň z motorových vozidiel.
Pri nezaradení do majetku nezáleží na tom, kedy bolo auto kúpené.
Pri zaradení auta do majetku firmy,( FO, SZČO), sa pri kúpe do 12 mesiacov pred začiatkom podnikania postupuje temer rovnako , ako keď sa kúpi vozidlo po začatí podnikania. U platiteľa DPH je možný odpočet DPH, odpisovanie vozidla je rovnaké.
ssandra-123
12.07.09,19:11
Ďakujem za odpoveď, mám v tom aj tak dobrý chaos, idem robiť do realitky, kde ma zamestnajú ako živnostníka, čiže mi nie je vôbec jasné, či mám byť platcom dph alebo nie.Musím si naštudovať nejakú literatúru, keďže so živnosťou nemám skúsenosti.
veronikasad
12.07.09,19:14
Ďakujem za odpoveď, mám v tom aj tak dobrý chaos, idem robiť do realitky, kde ma zamestnajú ako živnostníka, čiže mi nie je vôbec jasné, či mám byť platcom dph alebo nie.Musím si naštudovať nejakú literatúru, keďže so živnosťou nemám skúsenosti.
Pri tejto činnosti nedoporučujem registrovať sa ako dobrovolný plátca DPH.
ssandra-123
12.07.09,19:54
Ďakujem za odpoveď, smiem sa spýtať prečo nemám byť platcom dph ?ospravedlňujem sa, ale som naozaj totálny laik.
Dav
12.07.09,20:14
Ďakujem za odpoveď, smiem sa spýtať prečo nemám byť platcom dph ?ospravedlňujem sa, ale som naozaj totálny laik.
Plátcom DPH sa podnikateľ stáva zo zákona o DPH až pri určitom obrate.Môže požiadať o dobrovoľnú registráciu platcu DPH. Pre dobrovoľného platiteľa sa rozhoduje podnikateľ (daňový subjekt) z viacerých hľadísk. Obvykle je to pri vysokých investíciách na začiatku podnikania,predpoklade rýchleho dosiahnutia obratu pre povinnú registráciu, nákupe tovaru, surovín, na Slovensku a vývoze tovaru alebo výrobkov do krajín EU, alebo tretích krajín.
ssandra-123
13.07.09,03:51
Rozumiem a ako to bude ak nebudem platcom dph? Čo vlastne prvý rok podnikania musím odvádzať? Myslím, že je tam oslobodenie od platenia odvodov na jeden rok, čiže rozumiem tomu správne, že budem platiť len zdravotné a raz ročne daň z príjmu?Ak nebudem platcom dph aké budem mať výhody?
Dav
13.07.09,15:52
Rozumiem a ako to bude ak nebudem platcom dph? Čo vlastne prvý rok podnikania musím odvádzať? Myslím, že je tam oslobodenie od platenia odvodov na jeden rok, čiže rozumiem tomu správne, že budem platiť len zdravotné a raz ročne daň z príjmu?Ak nebudem platcom dph aké budem mať výhody?
Prvý rok - zdravotné poistenie, dobrovoľne je možné byť prihlásený aj Sociálnej poisťovni. Nevýhody platenia SP - vysoké odvody, výhody : v prípade práceneschopnosti náhrada príjmu ,poistenie v nezamestnanosti; roky podnikania sa počítajú do dôchodku len v prípade platenia dôch.poistenia, pre mladšie ženy - materská. Ale to si musí každý sám premyslieť, či sa mu vyplatí byť dobovoľným platiteľom v SP. ( Aj na Porade je k tomu veľa popísaného)
Do 30 dní od prvého použitia vozidla nahlásiť vozidlo na DÚ, do 31.1.2010 daň z mot. vozidla zaplatiť.
Daň z príjmu - do 31.3.2010 podať daňové priznanie k dani z príjmu, daň aj zaplatiť. Možnosti zistenia základu dane : jednoduché účtovníctvo, podvojné účtovníctvo, zjednodušená evidencia, alebo evidovať len príjmy a uplatniť 40 % z príjmov ako paušálne výdavky.Od toho odpočítať skutočne zaplatené poistenie Zdravotné ( aj SP, ak bude dobrovoľný plátca), prípadne životné poistky, odpočítať nezdaniteľnú časť na seba, v prípade možnosti aj časť na manžela, vypočítať daň, uplatniť daňový bonus.
Ako neplátca DPH - menej povinností, menej práce so spracovaním dokladov.
(Stručne a všeobecne zhrnuté začiatky)
nana134
13.07.09,18:42
ahojte poradaci,tiez iba planujem si zalozit zivnost.Auto mam,je uz 8 rokov stare.Mozem si ho tiez zaradit do majetku?Ak ho zaradim do majetku,tak si mozem dat do nakladov aj opravy?Musim uzatvorit znova povinne zmluvne poistenie?Kolko percent z benzinu si mozem dat do nakladov?A co si este mozem odpocitat?
Ak si auto nezaradim do majetku,tak musim si pisat knihu jazd?Aky je prosim celkovo rozdiel ak je auto v majetku a ked nie je?Dakujem
ssandra-123
13.07.09,19:54
Ďakujem Oli za cenné rady, začínam mať v tom jasno.:)
Forsttimber
14.07.09,04:28
V mojej praci si musim prenajat traktor. Ako je to s PHM pri prenajatom stroji. Mozem si ju dat do nakladov? A ako je to ak pracujem na stroji ktory nemam ani v prenajme ale dodavam pre majitela stroja len pracu a musim si zadovazit vlastnu naftu. Dakujem
ssandra-123
14.07.09,15:08
Čo sa týka použitia osobného motorového vozidla pri práci v realitke, ak nebudem platca dph, čo si vlastne môžem dať do nákladov, naopak čo musím platiť, a v akej výške sú poplatky súvisiace s používaním auta pri podnikaní?
Dav
14.07.09,17:09
Čo sa týka použitia osobného motorového vozidla pri práci v realitke, ak nebudem platca dph, čo si vlastne môžem dať do nákladov, naopak čo musím platiť, a v akej výške sú poplatky súvisiace s používaním auta pri podnikaní?
Auto zaradené do majetku :zároveň aj náklady, výdavky ovplyvňujúce základ dane :
1. daň z motorových vozidiel, podľa kubatúry
2. Zákonné poistenie
3. havarijné poistenie - dobrovoľné
4. PHM podľa zákona o dani z príjmov - novela z r. 2009 - kniha jázd alebo 80% z nakúpených PHM, alebo údaje z navig. systému na ubehnuté km
5. opravy motorového vozidla
6. všetky výdavky súvisiace s vozidlom - ND, pneumatiky, lekárnička, umytie vozidla,
7. odpisy vozidla

Auto nezaradené do podnikania : náklady, VOZD:
1. daň z motorových vozidiel
2. PHM na preukázané cesty
3. základná sadzba náhrady za každý ubehnutý km, v súvislosti s podnikaním.

Ešte podotýkam, že platenie DPH a platenie dane z príjmov upravujú dva rozdielne zákony. Zákon o dani z príjmov sa týka všetkých, zákon o DPH len plátcov DPH.
Dav
14.07.09,17:16
ahojte poradaci,tiez iba planujem si zalozit zivnost.Auto mam,je uz 8 rokov stare.Mozem si ho tiez zaradit do majetku?Ak ho zaradim do majetku,tak si mozem dat do nakladov aj opravy?Musim uzatvorit znova povinne zmluvne poistenie?Kolko percent z benzinu si mozem dat do nakladov?A co si este mozem odpocitat?
Ak si auto nezaradim do majetku,tak musim si pisat knihu jazd?Aky je prosim celkovo rozdiel ak je auto v majetku a ked nie je?Dakujem
Auto môže byť zaradené v majetku, s nulovou nadobúdacou hodnotou. Alebo s cenou trhovou, ako plne odpísané.
Opravy do nákladov - áno
80 % benzínu
Povinné zml.poistenie - áno
Odpočítať - Všetko, čo sa do auta kúpi, alebo zaplatí za opravy, ak je to v súvislosti s podnikaním.

Daň z mot. vozidiel.
Pre rozhodovanie zaradiť alebo nezaradiť auto do majetku treba zohľadniť celkový stav auta, predpokladaný počet kilometrov, to, či auto bude len pre firmu, alebo aj rodinu.
Viac je v priloženom linku - sú tam rozobraté rôzne prípady.
http://www.porada.sk/f103-zakon-o-cestovnych-nahradach.html
ssandra-123
15.07.09,05:26
Teda čo je výhodnejšie zaradiť auto do majetku, alebo nie?Aké sú rozdiely medzi tým?Ja mám staršie autíčko(1997 r.v.) v super stave, podľa čoho sa mám rozhodnúť?Autíčko som si kúpila včera, takže rozumiem tomu správne, že ak si vybavím živnosť v septembri, auto prihlásim na daňovom úrade , keď už budem zaregistrovaná, ako živnostník?Prosím opravte ma keď som to nepochopila.ďakujem
nana134
15.07.09,14:52
ahojte,ja mam tu istu otazku ako ssandra 123.Dakujem za radu
Dav
15.07.09,16:06
Auto nahlásiť na Dú do 30 dní od prvého použitia pre podnikanie.
Rozhodovanie, či auto do majetku áno, alebo nie:
Fyzická osoba je každý, kto má rodné číslo, SZČO je každý, kto má IČO, DIČ. Vždy ide o majetok tej istej osoby.
Pár príspevkov vyššie som písala, čo je auto v majetku a čo je auto nezaradené.
Rozhodovanie je na každom, aby zvážil,minimálne tieto okolnosti:
1. auto len pre podnikanie, alebo aj pre rodinu ?
2. aký bude pomer využitia auta pre podnikanie a pre rodinu?
3. Je auto obstarané 12 mes. pred začiatkom podnikania? V akej cene ? - odpisy pri zaradení do majetku
4. koľko km prejdem pre rodinu, koľko pre firmu
5. čo všetko potrebujem do konca roka investovať do auta- odhad opráv, náhradných dielov napísať na papier, spočítať. Hodnoty z bodu 5 deliť pomerom predpokladaných km pre rodinu a podnikanie. Predpokladané ubehnuté km pre firmu násobiť základnou sadzbou kilometrovného ( 0,18€). Porovnať tieto čísla, ktoré sa ukazuje výhodnejšie.Daňovým nákladom sú len výdavky, uplatnené v súvislosti s podnikaním.
Príklady :
1. dodávka, využívaná len pre podnikanie, s potrebou opráv - zaradiť do majetku
2. osobné vozidlo, zánovné, km pre firmu 60%, pre rodinu 40% - ak bude v majetku, všetky ND, opravy, brať ako daňový výdavok len 60% ceny ND, služieb . Zobrať kalkulačku, a prepočítať, koľko by vyšlo kilometrovné. Ak je to porovnateľná, alebo vyššia suma, auto do majetku nezaradiť.
ssandra-123
16.07.09,04:15
ďakujem, je to zrozumiteľné a pochopiteľné konečne aj pre mňa.
DušanČ
19.07.09,08:23
Nie, nemusíš. FO nepodnikateľ a FO podnikateľ je jedna a tá istá osoba.

Na rozdiel od spomínaného prípadu - Právnicka osoba spoločnosť- s.r.o. a konateľ, spoločník, alebo iná FO sú dva rozličné subjekty.

Moja čerstvá skúsenosť, aj pri zmene držiteľa vozidla z FO na FO-podnikateľa a opačne, treba urobiť prepis na DI. V TP je držteľ vozidla FO evidovaný dátumom narodenia, FO-podnikateľ pod IČO. Niektorí živnostníci okrem toho sú zapísaní okrem mena aj obchodným názvom. Tento "špás" - prepis zo seba na seba stojí 33,- €. Rovnako treba urobiť prepis zákonnej poistky.
DušanČ
19.07.09,08:29
Áno, musí byť nové zmluvné poistenie, pretože poistenie je na držiteľa vozidla, nie na vozidlo.

Tu by som len doplnil, že predchádzajúci držiteľ má nárok na vrátenie alikvotnej časti ročného poistného odo dňa odhlásenia MV.
Forsttimber
23.07.09,06:31
Caute. Rad by som sa opytal ci odpisovanie plati aj pri malom privesnom voziku a ci je jednorazove alebo 4 rocne ako pri aute. A ci ho mozem odpisovat aj ked ho kupim pred zalozenim zivnosti.

Dakujem
JANULA999
04.08.09,21:53
ahojte, prosím o radu -
manžel si založil s.r.o. je konateľ bez spoločníkov a chcel by si vložiť osobné auto do majetku firmy. Akú hodnotu auta má dať do účtovníctva? A aký doklad, alebo dokument má použiť?
Lianka
05.08.09,08:27
Caute. Rad by som sa opytal ci odpisovanie plati aj pri malom privesnom voziku a ci je jednorazove alebo 4 rocne ako pri aute. A ci ho mozem odpisovat aj ked ho kupim pred zalozenim zivnosti.

Dakujem

To zavisi od toho, aka je obstaravacia cena toho vozika. Ak je obstaravacia cena vyssia ako 1 700 EUR, vozik zaradis do dlhodobeho majetku a odpisujes. Ak je OC nizsia alebo rovna 1 700 EUR, nakup vozika ide jednorazovo do nakladov, vozik sa stava drobnym hmotnym majetkom.

Mozes odpisovat len majetok, ktory je obchodnym majetkom, t. j. ktory je vlozeny do podnikania. Vozik zakupeny pred zacatim podnikania mozes odpisovat az po zaradeni do podnikania.
Lianka
05.08.09,08:38
ahojte, prosím o radu -
manžel si založil s.r.o. je konateľ bez spoločníkov a chcel by si vložiť osobné auto do majetku firmy. Akú hodnotu auta má dať do účtovníctva? A aký doklad, alebo dokument má použiť?

Nedavno som riesila podobny pripad u mojej klientky. Odporucala som jej dat cenu obvyklu vzhladom na typ vozidla, pocet kilometrov a pod. Odporucila som jej zistit cenu napr. z internetu, z bazarov a pod., za aku cenu sa taketo auto predava. Idealne, ak by si dal vypracovat znalecky posudok.
ZuzanaP
05.08.09,08:42
ahojte, prosím o radu -
manžel si založil s.r.o. je konateľ bez spoločníkov a chcel by si vložiť osobné auto do majetku firmy. Akú hodnotu auta má dať do účtovníctva? A aký doklad, alebo dokument má použiť?

pozri:
§ 25
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2009-a.html#hore)

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,


čiže ak je majiteľom viac ako 4 roky, tak ho zaradí v nulovej hodnote a neodpisuje
Lianka
05.08.09,08:46
Zuzana, netyka sa to len FO (SZCO)? ("preradenie")

Ak by slo o predaj, podla mojho nazoru sa uvedene ustanovenie na to nevztahuje.
ZuzanaP
05.08.09,08:51
Zuzana, netyka sa to len FO (SZCO)? ("preradenie")

Ak by slo o predaj, podla mojho nazoru sa uvedene ustanovenie na to nevztahuje.


http://www.porada.sk/t10863-zaradenie-auta-do-majetku.html
Lianka
05.08.09,08:58
Myslela som pripad, ked FO - obcan preda auto svojej s. r. o. Podla mojho nazoru nejde o preradenie, ale o predaj (narok na odpis 4 roky). Mylim sa, ked takto uvazujem?

Podla mna preradenie a predaj nie je to iste.

Pozriem ten link, co si prilozila.
ZuzanaP
05.08.09,09:00
Myslela som pripad, ked FO - obcan preda auto svojej s. r. o. Podla mojho nazoru nejde o preradenie, ale o predaj (narok na odpis 4 roky). Mylim sa, ked takto uvazujem?

Podla mna preradenie a predaj nie je to iste.

Pozriem ten link, co si prilozila.


preradenie a predaj nie je to isté, to je jasné;)

ak ho napr. s. r. o. nepredá, môže ho vložiť do majektu
Lianka
05.08.09,09:01
http://www.porada.sk/100260-post2.html - toto som mala na mysli.

Preda - s. r. o. ma narok na odpis 4 roky.
ZuzanaP
05.08.09,09:03
http://www.porada.sk/100260-post2.html - toto som mala na mysli.

Preda - s. r. o. ma narok na odpis 4 roky.


ale zrejme bude vhodný znalecký posudok, ktorý tiež čosi stojí, takže je to na konateľovi...
Lianka
05.08.09,09:04
Ok, myslim, ze sme sa dohodli :D. Len som chvilu zacala pochybovat o tom, ci tomu rozumiem spravne. :eek: Ale rozumela som a robila som to spravne ;).
aliiica
05.08.09,18:12
ahojte.. znamy je sprostredkovatel poistneho, ma sukromne auto ktore chce vyuzivat aj na podnikanie.
kedze ho bude mat stale sukromne a nevlozi ho do majetku, moze si uplatnit do VOZD dan z mot. vozidiel, PHM za preukazane cesty (ako? nestaci pausalne 80%?) a zakladnu sadzbu (ako?)???

nie je platca DPH a vedie JU.

ak ho nezaradi do majetku, musi ho prepisovat na DI? alebo co mu k tomu treba, aby bolo jasne, ze ho vyuziva aj na firemne ucely?
JANULA999
05.08.09,20:15
ďakujem veľmi pekne.
Čiže to znamená - najlepšie si dať urobiť znalecký posudok alebo varianta - vložiť auto do majetku s.r.o. ako nepeňažný vklad (žiadne odpisy - bolo by v majetku s.r.o. aj prepísané na s.r.o.) aby si mohol uplatniť náklady (PHM, opravy, daň, poistka) bolo by to správne?
Alebo ešte auto s nulovou nadobúdacou hodnotou - aj tak by musel mať znalecký posudok? Tak čo? Ktoré je správne.:mee:
mia13
06.08.09,08:06
áno
Lianka
06.08.09,08:09
ahojte.. znamy je sprostredkovatel poistneho, ma sukromne auto ktore chce vyuzivat aj na podnikanie.
kedze ho bude mat stale sukromne a nevlozi ho do majetku, moze si uplatnit do VOZD dan z mot. vozidiel, PHM za preukazane cesty (ako? nestaci pausalne 80%?) a zakladnu sadzbu (ako?)???

nie je platca DPH a vedie JU.

ak ho nezaradi do majetku, musi ho prepisovat na DI? alebo co mu k tomu treba, aby bolo jasne, ze ho vyuziva aj na firemne ucely?

Pozri tuto temu odzaciatku + pozri aj tu:
http://www.porada.sk/t112639-pouzivanie-sukr-vozidla.html
http://www.porada.sk/t109868-automobil-nezaradeny-v-majetku-a-pausal-80-a.html
Stromova
06.08.09,08:28
Ahojte,
auto je už prepísané na s.r.o.,a akým účtovným zápisom/ PÚ/mám zaradiť auto /obs.cena je podľa zmluvy z r.2007/samozrejme,budem odpisovať už len r.2009-20010,a nechcem navýšiť ZI firmy.Je to jednoosobová s.r.o.Vďaka za radu.
Stromova
03.09.09,13:42
Nikto mi neodpovedal a tak som našla na poradách túto vetu:
Znalecký posudok je potrebný len ak ide o vklad do ZI spoločnosti. Inak nie. Účtuje sa tak, ako bolo na začiatku uvedené. Teda ak ide o vklad spoločníka.
zápis 042 / 413.Platí to aj v mojom prípade?
nana134
16.09.09,19:04
ahojte poradaci,uvazujem o praci realitneho maklera.Mam teraz auto napisane na seba ako fyzicka osoba.
Chcem sa znova opytat,pretoz mam v tom chaos.
Planujem auto zaradit do majetku,treba spravit prepis aj na dopravnom inspektorata a znova uzatvorit zakonne poistenie?
Niekto tu pisal,ze fyzicka osoba podnikatel a nepodniktel je to iste a ze prepis netreba spravit.
A dalsia osoba pisala,ze ak som Fo nepodnikatel,tak je auto pisane na osobu s rodnym cislom,ak je pisane na Fo podnikatela,tak je napisane na Ico. a treba spravit prepis.Prosim poradte,neviem nikde najst tu pravu odpoved.Dakujeeeem velmi.
L-M
01.10.09,11:20
Môžem poprosiť o radu- SZČO platca DPH- kúpila ojazdené auto N1 od s.r.očky tiež platca DPH dňa 17.9.2009.
Prepis auta- majiteľ SZČO v TP- dňa 28.9.2009.
PZP- zaplatené 18.9.2009- musí byť zaplatená pred prepisom- tak potom ako je to s daňovo uznaným výdavkom,ak auto ešte nie je prepísané na SZČO.

Ak by som ho zaradila do obch.majetku už dátumom kúpy- tak by bolo po probléme s daňovo uzanými výdavkami.:)
Chcela by som sa opýtať, ktorým dátumom môžem zaradiť auto do obchodného majetku-odpisovať sa nebude, pretože jehocena aj s DPH je 1785 €. Účtovne pôjde rovno ako VOZD.
Teraz ešte neviem, či aj kolky na prepis tohto auta sú tiež hneď ako VOZD, alebo to treba prirátať k cene auta ako obstarávacie náklady, ale aj tak nebude mať hodnotu, aby sa muselo odpisovať.
Mám v tých dátumoch dajaký zmätok a nikde som to nenašla, akým dátumom je to správne zaradiť do obch.majetku.

Asi som sa celá už domotala.
vopred ďakujem za každú radu
Lucia
Lianka
01.10.09,11:46
Môžem poprosiť o radu- SZČO platca DPH- kúpila ojazdené auto N1 od s.r.očky tiež platca DPH dňa 17.9.2009.
Prepis auta- majiteľ SZČO v TP- dňa 28.9.2009.
PZP- zaplatené 18.9.2009- musí byť zaplatená pred prepisom- tak potom ako je to s daňovo uznaným výdavkom,ak auto ešte nie je prepísané na SZČO. zmluva na PZP je tiez od 18.9.?

Ak by som ho zaradila do obch.majetku už dátumom kúpy- tak by bolo po probléme s daňovo uzanými výdavkami.:) - pridavam tiez :)
Chcela by som sa opýtať, ktorým dátumom môžem zaradiť auto do obchodného majetku - dnom prepisu na DI, podla TP-odpisovať sa nebude, pretože jehocena aj s DPH je 1785 €. Účtovne pôjde rovno ako VOZD. ano, suhlasi
Teraz ešte neviem, či aj kolky na prepis tohto auta sú tiež hneď ako VOZD, alebo to treba prirátať k cene auta ako obstarávacie náklady, ale aj tak nebude mať hodnotu, aby sa muselo odpisovať. hmm, spravne by podla mna malo byt pridat k OC, lebo teoreticky sa moze stat, ze vdaka kolkom sa auto stane dlhodob. majetkom
Mám v tých dátumoch dajaký zmätok a nikde som to nenašla, akým dátumom je to správne zaradiť do obch.majetku. - odo dna uzivania, som toho nazoru, ze auto mas pravo uzivat, az ked ma EV (nove auto), resp. si uz majitelom, t. j. odo dna prepisu v TP, rovnako od tohto datumu sa pocita aj dan v MV

Asi som sa celá už domotala. - nedomotala, pochopila som:D
vopred ďakujem za každú radu
Lucia

Pekne meno - Lucka :). Moje stanovisko je v texte.
L-M
01.10.09,12:10
Pekne meno - Lucka :). Moje stanovisko je v texte.
Ďakujem Lianka, to PZP pardón bolo zaplatené 22.9.09 a aj začiatok poistenie je týmto dňom.- nebude problém dať to ako VOZD,keďže bude auto zaradené až dňom 28.9.- do obch.majetku?
Cena auta bez DPH je 1500 €, takže tie 66 € kolky to nenavýšia, aby sa muselo odpisovať:D

Na DÚ ,by podľa všetkého mal byť vznik daň.povinnosti deň po dni kedy sa začalo používať v podnikaní- takže 29.92009- ale aj tak, je to jedno, lebo sa platí za celý mesiac:o

Lucia
brato
01.10.09,15:07
Moja čerstvá skúsenosť, aj pri zmene držiteľa vozidla z FO na FO-podnikateľa a opačne, treba urobiť prepis na DI. V TP je držteľ vozidla FO evidovaný dátumom narodenia, FO-podnikateľ pod IČO. Niektorí živnostníci okrem toho sú zapísaní okrem mena aj obchodným názvom. Tento "špás" - prepis zo seba na seba stojí 33,- €. Rovnako treba urobiť prepis zákonnej poistky.

Planujem urobiť to iste čo si urobil aj ty.Mám jednu otazku:Treba na DI len vypisať papiere a prehlasiť poisku alebo musia prisť aj policajti aby ti pozreli VIN?Pytam sa preto lebo ak by to bola len nejaka papierovačka tak ešte sa da,ale ak maju pozerať fizli aj do auta tak sa možem teda aspon u nas prichystať na to že na policii stravim cely den.:)
didka111
03.01.11,10:21
Ahojte

vrátila by som sa k tejto téme,
zaujímalo by ma - keď s.r.o. má autá ktoré nie sú zaradené do obchodného majetku ale sú len prihlásené na daňovom úrade
- musí sa urobiť prepis na s.r.o.?
- môže si uplatniť náklady na vozidlá t.j. PHM, oprava vozidla atď...?

ďakujem
Monius
30.07.12,18:15
Prosím o radu,
prebrala som jednoduché účtovníctvo a mám tu trošku nejasnosti. SZČO - neplatca DPH má automobil v podnikaní ( na IČO ) na leasing, ktorý končí 15.09.2012, ale SZČO ho odhlásil z DÚ 1.1.2012....aby neplatil daň z MV.....neviem čo s tým......nemám uplatniť splátky leasingu do výdavkov a tým ani odpis.... ???
Luna
30.07.12,18:24
Prosím o radu,
prebrala som jednoduché účtovníctvo a mám tu trošku nejasnosti. SZČO - neplatca DPH má automobil v podnikaní ( na IČO ) na leasing, ktorý končí 15.09.2012, ale SZČO ho odhlásil z DÚ 1.1.2012....aby neplatil daň z MV.....neviem čo s tým......nemám uplatniť splátky leasingu do výdavkov a tým ani odpis.... ???
Ak si ho odlásil tak nemáte žiadne výdavky na auto. Žiadny odpis.
Monius
30.07.12,18:43
ďakujem za odpoveď aj v túto dobu
....nemám povinnosť účtovať o danom automobile, ak je leasingované? splátky mám teda dať do výdavkov NOZD...?
Luna
30.07.12,19:11
Ak by si ich dal do výdavkov na zníženie ZD tak Ti DÚ dorúbi daň za auto.
Keďže ste ho odhlásil a splátky platíš z účtu tak tieto výdavky dáš ako osobná spotreba.
Anik
13.09.12,12:12
Živnostník cez Homecredit -kúpil auto v podstate na leasing., na svoje r.č. samozrejme využíval ho na podnikanie nebolo zaradené do majetku-14.6.2010-DzMV zaplatená za rok 2010.
V roku 2011 by mu pomohlo keby som mu ho zaradila do majetku-vysoký príjem a výdavky len na naftu a DzMV. V roku 2010 splátky platené v pohode. V roku 2011 zaplatených len 6 splátok -ďalšie spl. nezaplatené - v auguste auto havarované, v septembri odhlásenie z DU nakoľko došlo k prerušeniu živnosti. Do podania DP živnosť opäť obnovená.
Auto Homecreditom odobraté a predané v 4.2012 prišlo Oznámenie o predaji vozidla a výzva k doplateniu dlhu.
Má vysokú daňovú povinnosť a nerada by som mu k tomu prispela aj ja neznalosťou vlastne odpisy - zaplatené splátky by som tak či tak nemohla uplatniť
Ak by mi mal ochotu niekto poradiť budem mu vďačná
Dav
13.09.12,18:47
Anik
13.09.12,19:22
veľmi pekne ti ďakujem za pomoc
prajem príjemný večer
Mija33
03.11.12,12:36
Jak čítam, tak čítam som z toho tochu mimo. poradte SZČO, neplatca DPH, kupil ojazdené auto, týždenne prejazdí 100 km, je výhodnejšie nezaradiť ho do podnikania a využívať len náklady na PHM /bločky/? Alebo zaradiť do majetku, odpisovať /aká je v tom výhoda?/ a uplatnovať si všetky výdavky ohľadom auta? Poprosím o jednoduchú odpoved. Dakujem
veronikasad
03.11.12,12:48
Jak čítam, tak čítam som z toho tochu mimo. poradte SZČO, neplatca DPH, kupil ojazdené auto, týždenne prejazdí 100 km, je výhodnejšie nezaradiť ho do podnikania a využívať len náklady na PHM /bločky/? Alebo zaradiť do majetku, odpisovať /aká je v tom výhoda?/ a uplatnovať si všetky výdavky ohľadom auta? Poprosím o jednoduchú odpoved. Dakujem
Keď auto nezaradíš do podnikania, uplatníš si ako VOZD okrem spotreby PHM aj sadzbu základnej náhrady 0,183€/km.

Či je výhodnejšie auto zaradiť do majetku závisí pri ojazdenom aute aj od obst.ceny a v prvom roku podnikania aj od mesiaca, v ktorom bolo auto kúpené.
Mija33
03.11.12,12:58
Obstrar.cena 1800,- kúpené 1.11.2012
nikulik
21.11.12,11:21
Ahojte, poprosim Vás o radu. Szčo chce kupit firemne auto. Nahlasi ho na DU, poda do konca januara DP k d.z MV. To vsetko viem. Ide mi ale o to, ze uplatnuje si pausálne výdavky. Kupi ho v tomto roku, cize poda DP MV za mesiace 11.12. Ale moze si taky danovnik uplatnit aj odpisy na to auto? Pocula som nieco ze od noveho roka sa rušia paušálne výdavky, tak moze si uplatnovat odpisy ak nevedie JU?
Tweety
21.11.12,11:24
Ahojte, poprosim Vás o radu. Szčo chce kupit firemne auto. Nahlasi ho na DU, poda do konca januara DP k d.z MV. To vsetko viem. Ide mi ale o to, ze uplatnuje si pausálne výdavky. Kupi ho v tomto roku, cize poda DP MV za mesiace 11.12. Ale moze si taky danovnik uplatnit aj odpisy na to auto? Pocula som nieco ze od noveho roka sa rušia paušálne výdavky, tak moze si uplatnovat odpisy ak nevedie JU?
Nie, uplatniť odpis môže len pri vedení účtovníctva.
nikulik
21.11.12,11:33
Nie, uplatniť odpis môže len pri vedení účtovníctva.

A ked od r.2013 nebudu paušálne výdavky tak bude musieť viesť účtovníctvo?
Lebo keby viedol tak si moze uplatniť odpisy.
Jana Acsová
21.11.12,11:53
A ked od r.2013 nebudu paušálne výdavky tak bude musieť viesť účtovníctvo?
Lebo keby viedol tak si moze uplatniť odpisy.
Čo sú to paušálne výdavky? Ak máte na mysli percentuálne vo výške 40 % z príjmov, tak nemajú byť zrušené, ale obmedzené na "horný limit". Je na podnikateľovi, akú formu výdavkov si zvolí. V percentuálnych výdavkoch je obsiahnuté všetko okrem odvodov. To znamená aj odpisy hmotného majetku.
Pri vedení skutočných výdavkov je možné uplatniť daňové odpisy, lebo výdavky sa preukazujú a sú nezávislé od výšky príjmov. Platí to pre jednoduché účtovníctvo aj daňovú evidenciu (zjednodušená forma evidencie skutočných výdavkov, ktorá nie je účtovníctvom).
nikulik
21.11.12,12:20
Ďakujem pekne za radu.
nikulik
21.11.12,12:29
dakujem ale teraz mam uz uplne gulaš v tom. musim to poriadne naštudovat.