harisova1
09.07.09,12:05
Podali sme návrh o zvýšení výživného na dcéru ktorá má 22rokov a je študentkou denného štúdia na VŠ. Doteraz platil dcere 53 eur.

Jej otec vo vyjadrení opisuje svoje nepravdivé majetkové pomery. Keďže je živnostník s pohostinstvom a svoj príjem dokazuje daňovým priznaním 8 000 Sk mesačne (čo je klamstvo a nedokážeme mu to vyvrátiť).

Na súdny spor príde v zastúpení najlepšieho právnika a to všetko proti svojej jedinej dcére.

Prosíme Vás o radu k tejto veci, nevieme ako sa máme brániť ani čo máme robiť ???? (kedže mi si nemôžeme dovoliť právnika)

Preto Vás prosíme o skorú odpoveď, onedlho nás čaká súd... :confused:
Ďakujeme.
jajko50
09.07.09,10:18
Ťažko v tomto veru radiť. No myslím, že sa hlavne zameraj na finančné potreby dcéry, aké má výdavky spojené so školou, aké príjmy do Tvojej domácnosti prídú a či máte dosť na živobytie. To bude súd zaujímať. Pravdepodobne neuspeješ s tým, že by si začala dokazovať, že on klame o svojich príjmoch. Myslím, že je aj právne centrum pre ľudí v hmotnej núdzi - pouvažuj aj nad tým, či sa necháš takým spôsobom na súde zastupovať - treba však na to splňať nejaké podmienky. Takže momentálne len prajem, nech to dobre dopadne.
harisova1
10.07.09,09:28
Dalej by nas zaujímalo ci bude súd šetrit aj mejetkove pomery matky ??? alebo ci bude posudzovaná samostatne ???
zeron
10.07.09,10:21
...súd zohľadňuje pomery oboch rodičov, aj matky. Čo sa týka zdokladovania príjmov u živnostíka, súd nemusí brať do úvahy len jeho daňové priznanie. Totižto, súd pri určovaní výšky výživného nemusí prihliadať na výdavky živnostíka, ktoré nebolo treba vynaložiť na jeho činnosť, aj keď ich má zahrnuté v účtovníctve. T.z., že napr. si platí luxusné auto alebo nejakú vec, ktorú síce v účtovníctve má, ale toto auto alebo vec nie je potrebná k výkonu jeho živnosti. Tak túto položku súd škrtne a už sa mu zvýši príjem o túto sumu. Na druhej strane však treba zdokladovať, že dcéra potrebuje toľko a toľko peňazí, aby mohla doštudovať. Ako som už spomenula, súd bude brať do úvahy aj matkine pomery,avšak jej sa započítava aj starostlivosť o nezaopatrené plnoleté dieťa.
willma
10.07.09,12:52
inak mám otázku aj ja, synátor ukončil teda v podstate mal by v auguste ukončiť 1. ročník nadstavbového štúdia, uvažuje o tom, že keby aj úspešne ukončil prvý ročník stejne by sa pokúsil prejsť na inú školu. Nadstavbu by začal aj tam od prvého ročníka. v dennom štúdiu. Mení sa tým niečo v poberaní výživného?
harisova1
10.07.09,13:30
Može sa vyhnuť platenia výživneho ked dcerka k nemu odmieta chodiť???
Sud prihliada i na to že posledne zvyšovanie bolo 1.1.2004 ???
willma
10.07.09,13:48
Može sa vyhnuť platenia výživneho ked dcerka k nemu odmieta chodiť???
Sud prihliada i na to že posledne zvyšovanie bolo 1.1.2004 ??? dcéra je plnoletá a môže sa rozhodnúť ako uzná za vhodné. Ale nemení to nič na platení výživného, a súd prihliada aj na čas od posledného rozhodnutia o úprave výživného , okrem toho aj na zmenu pomerov.
zeron
10.07.09,15:55
inak mám otázku aj ja, synátor ukončil teda v podstate mal by v auguste ukončiť 1. ročník nadstavbového štúdia, uvažuje o tom, že keby aj úspešne ukončil prvý ročník stejne by sa pokúsil prejsť na inú školu. Nadstavbu by začal aj tam od prvého ročníka. v dennom štúdiu. Mení sa tým niečo v poberaní výživného?


Na poberaní výživného sa nemení nič. Syn, či študuje tam alebo tam, tak stále nie je schopný sa sám živiť, čo znamená, že vyživovacia povinnosť rodičov trvá.
willma
10.07.09,17:32
vďaka za potvrdenie môjho predpokladu.
harisova1
13.07.09,07:46
Velmi pekne dakujem za vasu ochotu a odpovede...
Podla vas by nám pomohlo zohnat si právnika ???
a koľko vlastne može stáť ???
zeron
13.07.09,19:24
Byť zastúpený právnik nikdy nie je na škodu. Pravda je ale taká, že právnik niečo stojí. Možno by nebolo na škodu, ak spĺňate podmienky, aby ste požiadali o bezplatnú právnu pomoc. Ak podmienky na jej poskytnutie nespĺňate, tak potom si právnika musíte zaplatiť sami. A koľko stojí? to je veľmi rôzne, záleží na tom, na koho sa obrátite. Každý advokát môže pracovať aj na základe dohody o odmene, t.z. dohodnete sa dopredu, koľko mu zaplatíte. Chcem však upozorniť, že musíte nájsť takého, ktorý je dobrý v rodinnom práve a zároveň bude ochotný sa dohodnúť na fixnej odmene.
Chensy
07.06.12,09:56
Dobry den, chcela by som poprosit o radu. mam 24 rokov a studujem na 3stupni na VS, samozrejme poberam stipendium ako kazdi doktorand. moze za takychto podmienok dojst k zruseniu vyzovovacej povinnosti zo strany otca?
bubkoch
07.06.12,10:00
Dobry den, chcela by som poprosit o radu. mam 24 rokov a studujem na 3stupni na VS, samozrejme poberam stipendium ako kazdi doktorand. moze za takychto podmienok dojst k zruseniu vyzovovacej povinnosti zo strany otca?


nielenze moze, ale aj musi, pokial o to rodic poziada na sude ... clovek na 3. stupni VS sa uz povazuje za schopneho sam sa zivit, a to bez ohladu na to ci ma alebo nema nejaky prijem
Chensy
07.06.12,11:06
Pokial viem zakon o rodine nespecifikuje vek kedy sa dieta dokaze samo zivit. A ak som neprerusila studium po 2stupni VS, tak by sa aj doktorandske studium malo povazovat za pripravu na buduce povolanie. Ale dakujem za nazor. Myslim si, ze vsetko zavisi od konkretneho pripadu.
bubkoch
07.06.12,11:19
Pokial viem zakon o rodine nespecifikuje vek kedy sa dieta dokaze samo zivit. A ak som neprerusila studium po 2stupni VS, tak by sa aj doktorandske studium malo povazovat za pripravu na buduce povolanie. Ale dakujem za nazor. Myslim si, ze vsetko zavisi od konkretneho pripadu.

nie, doktoranske studium sa pre ucely posudenia či dieta je schopne samo sa zivit nepovazuje v ziadnom pripade za pripravu na buduce povolanie ...
ukoncenim 2. stupna VS je dieta schopne samo sa zivit (pokial tomu nebrania ine prekazky ako zdravotny stav a pod.) a zanika vyzivovacia povinnost