aelie
09.07.09,13:13
Dobrý deň,
touto cesto by som chcela poradiť v nasledujúcej veci : naša účtovníčka účtuje faktúry do jednotlivých účtovných období podľa zdaniteľného obdobia, čo je správne, ale nachádzame pri kontrole vyšlých fakktúr rozdielne informácie.
Napr.: fa vystavená 04.08.08 , zdaniteľné plenie 31.07.08, zaradila fa do augusta a ako dátum zdaniteľného plnenia určila 04.08, i ked je dátum ZP 31.07.2008. V tom istom mesiaci sú zaradené fa vystavené 04.09.08, kde je zdaniteľné plnenie 30.08.08 a je už tie zaradila do auguste.
Mňa preto zaujíma, či je nejaký kluč k tomu ako a kedy sa faktúry zaraďujú do jednotlivých účtovných období, alebo či je to na účtovníčke. Alebo sa mylne domnievam že smerodatný na zaúčtovanie je údaj zdaniteľného plnenia uvedeného na fa a nie svojsky prisposobený.
Ide totižto o to, že pri náhodnej kontrole sa zistili, že sumy spolu za jednotlivé mesiace nesedia s iným oddelením, ktoré viedlo evidenciu fa podľa vystavenia a zdaniteľného plnenia.
Za usmerňujúcu odpoved Vám vopred ďakujem,
Aelie
Rozalaia
11.07.09,18:45
Jedna sa o vysle faktury, je na nich uvedeny datum "zdanitelneho plnenia", predpokladam teda, ze ste platcom DPH. Podla mna nie je spravne, ze uctovnicka nahodila do ucta iny datum zd plnenia, nez je uvedeny na doklade. Jednak si neviem predstavit, ako sa software vysporiadal s DPH - DPH na "výstupe" mala byt odvedena v 7/09 ale ak tam nahodila datum 8/09 tak ju zrejme odviedla v 8/09. A rovnako ak nahodou striktne sledujete vynosovost jednotlivych mesiacov, faktura so zd plnenim (dodatnim tovaru/sluzby) v 7/09 je vynosom mesiaca 7/09 a detto ak tam nahodila datum 8/09, skreslila priebezny hospodarsky vysledok.
Kluc je jednoduchy : vysle faktury treba zaradovat do jednotlivych mesiacov podla datumu zd.plnenia (datumu dodania) uvedeneho na doklade.
atka4
13.07.09,08:06
Ono práve na to slúžia Interné predpisy napr. o vedení účtovníctva, kde by také veci mali byť podchytené.
Záleží totiž aj na účt. SW, čo kde "hodí".

Mne SW umožňuje zadať
dátum zápisu
dátum zdaň. plnenia
dátum účt. prípadu
dátum splatnosti

Tiež som sa musela najprv "pohrať so SW", aby som zistila, čo kde kedy zaradí, čo potrebujem kam zaradiť, aby výstupy z účtovníctva neboli skreslené, prípadne minimálne....

Žiaden SW neurobí všetko dokonale, aj keď by sa účtovník snažil, t.j. aj Interné predpisy sa musia prispôsobiť jeho možnostiam.

Konkrétne.
Napr.
Vyšlá fa
04-08-dátum zápisu = dátum vystavenia
31-07-plnenie = do dph
31-07-dátum účt. prípadu
18-04-dátum splatnosti

došlá faktúra:
04-08-fa došla = dátum zápisu
31-07-plnenie = do dph
31-07-dátum účt. prípadu (aby mi to bralo do obdobia, kt. sa to týka....)
18-08-dátum splatnosti

Iné to ale je pri niekt. fakt., kt. sa fakturujú opozdenene, napr. je na fa prijatej uvedený dátum plnenia 01-08, ale týka sa to VII. mesiaca-uvedené v texte.....el.energie, niekt. poskytovatelia tel.služieb a pod.

Aby mi sedelo dph s účtami 343, tak napriek tomu, že ide o obdobie VII., tak zadám aj účt. prípad 04-08, súhlasí mi 343 s výkazom, ktorý preúčtuvávam - jednotlivé riadky....

ale samozrejme nie je 100%-ný priebežný výkaz ziskov a strát, pretože posúvam náklad do iného obdobia.

Čiže vzhľadom na možnosti SW, to robím takto....
V tomto prípade dávam prednosť precíznej evidencii dph.

Ale pri vystavených fa, by som sa držala verzie
dátum plnenia/dph = dátum účt. prípadu bez ohľadu na to, kedy bola fa vystavená.
aelie
13.07.09,13:03
ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie :-)