Marikal
09.07.09,14:22
Dobrý deň.
Som platca DPH. Mám v prenájme priestory od súkromnej osoby. Spolu s nájmom uhrádzam vo faktúre aj energie. Faktúra je vystavovaná bez DPH. Existuje nejaká možnosť / napr. koeficient/ ako si "umelo" uplatniť z tejto faktúry DPH???
Ďakujem.
Ing. Pavol Zúber
09.07.09,12:50
nie neexistuje.
Lotarka
09.07.09,12:54
Tá súkromná osoba, to znamená nepodnikateľská osoba (nie SZČO)?

Pýtam sa preto, že podľa mňa takáto osoba nemôže vystavovať faktúry a nemôže byť ani platcom DPH, takže žiadne riešenie na odpočet v tomto prípade podľa mňa nie je.

Ale ak by sa stal zmluvným odberateľom energiií (elektrika, voda, plyn) nájomník-platca DPH, tak by si z došlých faktúr pravdepodobne mohol odpočítavať DPH- pravdepodobne preto, lebo neviem, akou činnostou sa zaoberá.
Tweety
09.07.09,12:57
Dobrý deň.
Som platca DPH. Mám v prenájme priestory od súkromnej osoby. Spolu s nájmom uhrádzam vo faktúre aj energie. Faktúra je vystavovaná bez DPH. Existuje nejaká možnosť / napr. koeficient/ ako si "umelo" uplatniť z tejto faktúry DPH???
Ďakujem.
Ak je faktúra bez dph, tak čo si chceš uplatniť? To nedáva logiku. Nárok na odpočet si môžeme uplatniť len vtedy, ak je voči nám uplatnená a splň. podmienky na jej odpočet. A v tvojom prípade to tak nie je.
gabči
10.07.09,07:14
dajte si merače energií prepísať na seba a môžete si uplatniť DPH
Marianna01
10.07.09,07:20
Dobrý deň.
Som platca DPH. Mám v prenájme priestory od súkromnej osoby. Spolu s nájmom uhrádzam vo faktúre aj energie. Faktúra je vystavovaná bez DPH. Existuje nejaká možnosť / napr. koeficient/ ako si "umelo" uplatniť z tejto faktúry DPH???
Ďakujem.

so všetkými príspevkami vyššie súhlasím, len doplním, že asi nerozumieš princípu koeficientu, čiže pomernému odpočítaniu dane, treba si o tom trošku prečítať.
gbkksnr
11.07.09,10:37
Dobry den,
ja by som Vas chcela poprosit o vysvetlenie tohto koeficientu. Mam faktury klasicke - bezny narok na odpocet dane a faktury na sluzby, ktore su oslobodene - teda, ako ratam narok na odpocet ? Pomernu cast vypocitam tak, ze zratam vsetky faktury neoslobodene a oslobodene a sucet krat koeficient ? Alebo iba dan na oslobodenej fakt krat koeficient (aky ma tento druhy postup vyznam, kedze je to oslobodene a dan odpocitana by mala byt nulova)?
Dakujem za objasnenie.
g.
abel
11.07.09,10:47
Dobry den,
ja by som Vas chcela poprosit o vysvetlenie tohto koeficientu. Mam faktury klasicke - bezny narok na odpocet dane a faktury na sluzby, ktore su oslobodene - teda, ako ratam narok na odpocet ? Pomernu cast vypocitam tak, ze zratam vsetky faktury neoslobodene a oslobodene a sucet krat koeficient ? Alebo iba dan na oslobodenej fakt krat koeficient (aky ma tento druhy postup vyznam, kedze je to oslobodene a dan odpocitana by mala byt nulova)?
Dakujem za objasnenie.
g.
Najprv sa chcem spýtať - ty osobne poskytuješ také činnosti, ktoré podliehajú dani a takisto také, ktoré sú oslobodené od dane? §28 - 48a zákona o DPH
gbkksnr
11.07.09,11:07
ano
gbkksnr
11.07.09,11:42
A aky zmysel ma vobec akykolvek sposob vypoctu koeficinetu. Preco nestaci jednoducho odpocitat "odpocitatelne" a neodpocitat "oslobodene bez naroku na odpocet"?
a_je_to
11.07.09,12:50
A aky zmysel ma vobec akykolvek sposob vypoctu koeficinetu. Preco nestaci jednoducho odpocitat "odpocitatelne" a neodpocitat "oslobodene bez naroku na odpocet"?
Tak, toto je asi zase "na dlhšie"....
Najprv zisti, či okrem svojich bežných zdaniteľných plnení /odoslaných faktúr s DPH/ máš aj plnenia podľa § 28 až 42 ZoDPH. Potom spočítaj počet a %, koľko z nich je zdaniteľných a koľko oslobodených. Ak Ti vyjde, že zdaniteľných je...trebárs 76,15%, tak máš koeficient 0,77. Tento, aj s výpočtom choď odsúhlasiť za svojím správcom dane na DÚ.
Potom musíš triediť došlé faktúry a nákupy na tri skupiny. Prvá - priame výdavky na zdaniteľné, druhá - priame výdavky na oslobodené a tretia - spoločné pre obidve. Z tretej skupiny vyčísliš DPH, prenásobíš koeficientom 0,78 a...iba toľko môžeš pripočítať k DPH z prvej skupiny na celkový odpočet. DPH z druhej skupiny neuplatňuj, účtuješ rovno do výdavkov, bez odpočtu. DPH z tretej skupiny - 22 % = doplnok do 100-78 preúčtuješ z DPH rovno do nákladov, ako 548/343 v PÚ, alebo mínus DPH na vstupe a plus réžia v JÚ. Napokon...zúčastni sa školenia o DPH a sleduj problematiku ďalej, aby si zistila, čo bude ešte Tvoja povinnosť na konci roka, dovtedy máš ešte čas.
gbkksnr
11.07.09,20:13
Dakujem za odpoved. Na konci roka - viem - bude tam rocne vysporiadanie dane.... Este som celkom nepochopila tu tretiu skupinu - to je prva plus druha, alebo tretia uplne samostatna, kde je faktura, na ktorej su polozky aj s moznostou odpoctu aj oslobodene ...? Mozes prosim uviest konkretny priklad? Dakujem.
Lotarka
13.07.09,13:10
Príklad je tam aj uvedený, pokúsim sa aj ja vysvetliť.

Práve pri tej tretej skupine použiješ ten koeficient. Ak máš došlú faktúru, ktorá je vlastne výdavok, pomocou ktorého dosiahnej príjmy aj oslobodné od DPH, ale aj s DPH, tak DPH z tejto došlej faktúry krátiš, čiže vynásobíš koeficientom. Napr. došlá faktúra má hodnotu DPH 100,-, no ty si môže odpočítať DPH iba vo výške 100,- x 0,77(koeficient)= 77,-.

Dúfam, že pomohlo.
Lotarka
13.07.09,13:13
Ja by som Vás poprosila o radu:

Platca DPH od 1.3.2009 chce zrušiť registráciu, má povinnosť používať koeficient. Vysporiadanie, ktoré sa robí ku koncu roku ohľadom koeficientu v tomto prípade vysporiada v určenom poslednom zdaňovacom období?
gbkksnr
04.08.09,12:02
dakujem
gbkksnr
04.08.09,12:03
ano, v poslednom zdanovacom obdobi
alekna
29.09.09,09:41
dobrý deň,
chcem sa opýtať, keď firma fakturuje prenájom nebytových priestorov bez DPH a k tomu služby spojené s nájom s DPH, musí rátať koeficient????
A ešte k tomu inej spoločnosti fakturuje nájom v tej istej budove s DPH.
Mne to vychádza, že áno, len sa chcem poistiť.
A ete - čo napísať do žiadosti o odsúhlasenie predbežného koeficientu??
Ďakujem
adabirk
29.09.09,10:54
- pomerné odpočítanie dane (koeficient) sa využíva v prípadoch ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň - § 49 ods. 4 zákona o DPH,
- máte nejaké také náklady spojené s uvedeným prenájmom ?
- ak s prenájmom takéto náklady nemáte (zo znenia otázky dedukujem, že náklady na vodu energiu fakturujete osobitne s DPH), tak koeficient nemusíte použiť.
Marianna01
29.09.09,12:27
dobrý deň,
chcem sa opýtať, keď firma fakturuje prenájom nebytových priestorov bez DPH a k tomu služby spojené s nájom s DPH, musí rátať koeficient????
A ešte k tomu inej spoločnosti fakturuje nájom v tej istej budove s DPH.
Mne to vychádza, že áno, len sa chcem poistiť.
A ete - čo napísať do žiadosti o odsúhlasenie predbežného koeficientu??
Ďakujem


- pomerné odpočítanie dane (koeficient) sa využíva v prípadoch ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň - § 49 ods. 4 zákona o DPH,
- máte nejaké také náklady spojené s uvedeným prenájmom ?
- ak s prenájmom takéto náklady nemáte (zo znenia otázky dedukujem, že náklady na vodu energiu fakturujete osobitne s DPH), tak koeficient nemusíte použiť.

je úplne jedno, je faktúrujú energie s DPH. Nakoniec, robia to správne. Pri refakturácii energií aj neplatcovi DPH vystavujú faktúru s DPH. Následne - nemá to vplyv na koeficient - či áno alebo nie.

Druhé už je, či majú náklady spojené s prenájmom. Ale toto je čisto len hypotetická otázka - predpokladám, že minimálne spomínané energie, kde už musia uplatniť koeficient, pokiaľ spĺňajú podmienky na pomerné odpočítanie dane...
alekna
29.09.09,12:30
takto to je:
mesačne fakturujeme nájom bez DPH a na tej istej faktúre je položka služby, čo sú v podstate zálohy na el. energiu a vodu a to fakturujeme s DPH. Je to na základe Zmluvy o podnájme.
Marianna01
29.09.09,12:31
dobrý deň,
chcem sa opýtať, keď firma fakturuje prenájom nebytových priestorov bez DPH a k tomu služby spojené s nájom s DPH, musí rátať koeficient????
A ešte k tomu inej spoločnosti fakturuje nájom v tej istej budove s DPH.
Mne to vychádza, že áno, len sa chcem poistiť.
A ete - čo napísať do žiadosti o odsúhlasenie predbežného koeficientu??
Ďakujem

odpovedala som dosť zmätočne v predchádzajúcom príspevku, lebo som chcela zahrnúť aj príspevok predo mnou do mojej odpovede, ale je to dosť neprehľadné, takže - ano, musíte pristúpiť k pomernému odpočítaniu dane. Do žiadosti o odsúhlasenie stačí napísať, že žiadate o odsúhlasenie koeficientu vo výške..... od dátumu...... z dôvodu.......... (nájomca-platca DPH+nájomca-neplatca DPH)
alekna
29.09.09,12:37
čo sa týka nákladov spojených s prenájmom, tak je to len el. energia, plyn a voda
ja som bola v tom, že koeficient musíme počítať, ale teraz už neviem

ďakujem
alekna
29.09.09,12:42
ďakujem pekne, idem to teda poriešiť
pekný deň
adabirk
29.09.09,19:38
- v predchádzajúcej odpovedi som položila otázku, či máte iné náklady spojené s prenájmom, okrem tých, ktoré ďalej fakturujete s DPH (ako voda, elektrina, plyn a pod.),
- ak ich nemáte - tak pomerné odpočítanie dane (t.j. koeficient) sa vás netýka, nemáte totižto čo prerátať, lebo také náklady - pri ktorých by ste nárok mali a pri iných nemali nemáte,
- ak však s prenájmom máte spojené také náklady, koeficient je potrebné použiť (napríklad údržba, opravy a pod.),
- to že niekto prenajíma nehnuteľnosť bez DPH ešte automaticky neznamená, že musí použiť koeficient (záleží to od nákladov súvisiacich s predmetnou nehnuteľnosťou),
- čo sa týka súhlasu správcu dane s koeficientom, robí sa to obyčajným listom (nie je na to žiadne tlačivo), prax je taká, že správca s výškou navrhovaného koeficientu súhlasí.
Muška
29.09.09,19:56
Možno sa vám to hodí, klikni: http://www.porada.sk/t64805-p3-faktura-za-najom-s-dph-alebo-nie.html čítaj od príspevku 27
alekna
05.10.09,11:49
Máme faktúry ak som písala za el.energiu, plyn, nejaké opravy a rekonštrukcie.
Takže som vyrátala koeficient a poslala na schválenie na DU a teraz čakám, kedy sa ozvú.
Ďakujem za rady, pomohli.
alekna
21.10.09,08:54
dobrý
chcela by som sa opátať ešte takúto vec:
koeficientom krátim dph na vstupe zo všetkých faktúr, alebo len z tých, ktoré súvisia so službami fakturovanými bez DPH??
a čo fa. za plyn a elektriku, krátiť? l
adabirk
21.10.09,18:56
- nie je dôvod použiť pomerné odpočítanie dane na všetky faktúry - aj na tie, ktoré s nájmom nemajú nič spoločné (veď spoločnosť sa podľa mňa nezaoberá iba prenájmom)
- v zmysle § 51 zákona o DPH
(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.
alekna
22.10.09,05:50
ďakujem za pomoc
pekný deň