Mirka25
02.08.05,13:15
Chcela by som vedieť, ako mám zaúčtovať bankovú záruku. Odberateľ nám dal zmluvnú podmienku - zádržné na tri roky, alebo bankovú záruku po dobu troch rokov pre prípadné reklamácie. Vybrali sme si bankovú záruku. S bankou máme podísanú zmluvu o poskytnutí bankovej záruky a Zmluvu o zriadení záložného práva k pohľadávke klenta voči banke ( forma blokácie peňažných prostriedkov). Pri prípadnej reklamácii banka vyplatí odberateľovi sumu z bankovej záruky. Finančné prostriedky nám neposkytla banka, ale budú prevdené na osobitný terminovaný účet z nášho podnikateľ. účtu. Banka nám ich tam bude držať po dobu troch rokov. Chcela by som vedieť ako to mám zaúčtovať. Nie som presvedčená, že by som to mala zaúčtovať len na účtoch 221A/261A. Asi by sa tá bank. záruka mala objaviť aj niekde inde na nejakých záväzkoch pri prípadnej reklamácii.

Ďakujem za radu, každú uvítam.
Mirka25
02.08.05,11:43
Halo, vie mi niekto pomôcť?
Mirka25
03.08.05,06:18
Ak niekto viete čo s tou zárukou poraďte mi prosím.
Johanka
03.08.05,06:24
Celkom zaujímavý problém. Z toho čo si napísala - minimálne by sa to malo objaviť v Poznámkach pri účtovnaj závierke. Ale s účtovaním - budem premýšľať, snáď sa niekto ešte vyjadrí.
blehova
12.08.05,09:49
Ja osobne evidujem bankovú záruku v podsúvahe.
ondrejvla
12.08.05,10:11
Chcela by som vedieť, ako mám zaúčtovať bankovú záruku. Odberateľ nám dal zmluvnú podmienku - zádržné na tri roky, alebo bankovú záruku po dobu troch rokov pre prípadné reklamácie. Vybrali sme si bankovú záruku. S bankou máme podísanú zmluvu o poskytnutí bankovej záruky a Zmluvu o zriadení záložného práva k pohľadávke klenta voči banke ( forma blokácie peňažných prostriedkov). Pri prípadnej reklamácii banka vyplatí odberateľovi sumu z bankovej záruky. Finančné prostriedky nám neposkytla banka, ale budú prevdené na osobitný terminovaný účet z nášho podnikateľ. účtu. Banka nám ich tam bude držať po dobu troch rokov. Chcela by som vedieť ako to mám zaúčtovať. Nie som presvedčená, že by som to mala zaúčtovať len na účtoch 221A/261A. Asi by sa tá bank. záruka mala objaviť aj niekde inde na nejakých záväzkoch pri prípadnej reklamácii.

Ďakujem za radu, každú uvítam.
Takže budú prevedené(Bože, to je výraz, prevádza sa koza cez vodu! To nám voľakedy stráááášne dávno tvrdil profesor na ekonomickej, ) bude vykonaný prevod z vášho podnikateľského účtu na váš termínovaný účet, z ktorého nebudete môcť 3 roky čerpať, áno?
Takže len prevod MD 261/A/ D 221/A prevod z podn.účtu
Príjem na term.účet vašej firmy MD 221/A/ D 261/A
S bankou máš uzatvorenú zmluvu, že tie financie nemôžeš čerpať počas trvania záruky.

Ak si to myslela inak, ozvi sa.
Jana Acsová
12.08.05,12:16
Platí účtovanie, aké bolo vyššie uvedené, nakoľko budeš dostávať aj výpisy z termínovaného účtu, na základe, ktorých budeš účtovať súvisiace účtovné operácie - výnos, poplatky (podľa vyznačených položiek), resp. v závislosti od dohodnutých podmienok. Niekedy sú tieto položky priamo zúčtované aj z bežného účtu, t.j. záleží na uvedených podmienkach.

Zároveň platí aj povinnosť uvádzať podrobnosti o bankovej záruke v poznámkach k účtovnej závierke.
Mirka25
15.08.05,12:03
Už som to konzultovala s daňovým poradcom a jeho názor súhlasí s vaším názorom.
Ďakujem.

Aj ja súhlasím s tou kozou aj mne to tvrdil profesor. Asi mi to mal vravieť častešie.
Maxinka
28.09.07,13:35
Prosím Vás o pomoc , vyplňam niečo podobné len normálne teraz neviem čo dám do políčka Aktivácia investícií.Viete mi poradiť čo do toho spadá?
betka
29.09.07,06:21
To MAXINKA:

Aktivácia je uvedenie do stavu AKTIV-majetku. Ide o vytvorenie výkonov vlastnou činnosťou, kt. sú súčasťou majetku.
Investícia-dlhodobý vklad kapitálu do budov, strojov, zariadení....

Pri aktivácii hmotného IM - majetok bol vytváraný vo vlastnej réžii, vytvorené náklady boli účtované na účty triedy 5. A potom tieto náklady aktivujete, pričom budete účtovať: 042/624. - uvedediete tieto vlastné práce do stavu majetku-aktivujete ich.
NAkoniec zaradíte ukončenú investíciu do používania. 02/042.
Maxinka
01.10.07,07:06
Ja asi tomu nerozumiem. Ja mám napr. už v 042 - budovu, ktorú neopravujem atď. len ju vlastním a používam.To znamená, že tú sumu tam mám napísať?Ja to neviem skoro vôbec vypísať:)
DMK
01.10.07,07:43
Maxinka,
keď tú budovu vlastníte a používate, prečo ju nemáš zaradenú do používania a zaúčtovanú na 021 ?
Maxinka
01.10.07,07:57
Maxinka,
keď tú budovu vlastníte a používate, prečo ju nemáš zaradenú do používania a zaúčtovanú na 021 ?
Opravujem sa - mám ju aj na 021-zaradenú. A ak ju mám zaradenú tak do tej kolonky pre BZ ju mám napísať?Alebo ako by ste mi ešte poradili s tou BZ?:confused:
DMK
03.10.07,12:47
Mirka,
sama uvádzaš, že finančné prostriedky vo výške bankovej záruky budú v banke prevedené na osobitný termínovaný účet z ponikateľského účtu.
O tomto novom termínovanom účte budeš účtovať.
Účtovanie bankovej záruky je nasledovné:
prevod z podnikateľského účtu na termínovaný 261/221A
otvorenie a vklad na term. účet 221A/261
takéto účtovanie naozaj stačí.

Prepáčte, zabudla som si prečítať prvú stranu.
Ospravedlňujem sa.
Lučiana
04.10.07,16:26
Banková záruka,
potrebovala by som poradiť.
S.r.o. má v prenájme objekt,platí nájomné ale prenajímateľ požaduje ešte
bankovú záruku vo výške ročného nájomného.
S.ro. potrebuje zložiť v hotovosti sumu ročného nájomného, inak banka bankovú záruku nevystaví. Hotovosť si chce sro požičať od fyzickej osoby.
Ako sa to premietne v účtovníctve a stačí vystaviť zmluvu o pôžičke?
V spoločnosti su dvaja spoločníci ale ten druhý sa nechce na zmluvu o pôžičke
podpísať.
Potrebujem rýchlo poradiť
renka12
10.11.07,20:08
Mirka,
sama uvádzaš, že finančné prostriedky vo výške bankovej záruky budú v banke prevedené na osobitný termínovaný účet z ponikateľského účtu.
O tomto novom termínovanom účte budeš účtovať.
Účtovanie bankovej záruky je nasledovné:
prevod z podnikateľského účtu na termínovaný 261/221A
otvorenie a vklad na term. účet 221A/261
takéto účtovanie naozaj stačí.
.

Prosím poraďte, ako účtovať, keď banka nahradila Zmluvu o termínovanom vkladovom účte Potvrdením o termínovanom VKLADE.
V tomto potvrdení teda už nie je číslo bankového účtu termínovaného. Prostriedky, ktoré spoločnosť vložila do obchodu, tak odišli z bežného účtu, v tej istej výške sa ku dňu splatnosti vrátili na tento bežný účet aj s úrokom, nezabudlo sa ani na zrážkovú daň. Ale kam odišli? O tom nemám žiadny doklad - ak nerátam to Potvrdenie...
Môžu tie peniaze visieť len na 261????????????

ĎAKUJEM VOPRED ZA RADY
apo
22.12.09,09:47
Účtujem firmu ktorá realizuje investičnú výstavbu. Jej odberateľ vyžaduje bankovú záruku. Banka uzavrela s mojím klientom zmluvu na základe ktorej banka prípadné škody uhradí odberateľovi môjho klienta.

Za túto službu priamo z BÚ inkasuje mesačne poplatok (záväzkovú províziu) a MÓŽE vyžiadať aj zloženie zálohovej platby. Z tejto sumy by banka platila môjmu klientovi úroky. Zatiaľ záloha nebola požadovaná.

Vzťahového referenta z banky som požiadal, aby mi posielal avíza k inkasovaným sumám nakoľko ich neviem časovo rozlíšiť lebo zo zmluvy neviem vyčítať či záväzková provízia je platená pozadu alebo popredu.

Predpokladám, že záväzková provízia sa bude účtovať ako finančný náklad.

Prosím o radu ak má niekto skúsenosť s takouto formou bankovej záruky.

Ďakujem.

apo
dasasopi
11.05.12,13:05
Pekný deň, chcela by som sa spýtať ako mám zúčtovať v PO výpis z účtu banková záruka. S bankou máme spísanú zmluvu o úvere na vydávanie bankových záruk podľa potreby do výšky 50.000,--Eur. Žiadali sme o vystavenie bankovej záruky vo výške 11.000 Eur /ako podmienku pre účasť na verejnom obstarávaní/. Z bežného účtu bol zrealizovaný prevod financií na úhradu poplatkov za tento úkon a prišiel výpis z účtu /banková záruka/, kde je uvedený predpis týchto poplatkov a konečný zostatok -11.000,-Eur. V skutočnosti banka finančné prostriedky neposkytla. Alebo mám účtovať len ten poplatok rovno z bežného účtu? Dáša
apo
12.05.12,22:15
Vo Vašom prípad ide o poskytnutú službu.

Iný príklad.
Dodávateľ dostane iba časť svojej pohľadávky. Neuhradenej pohľadávke sa hovorí zádržné. Ja zádržné účtujem na účte 315 a má dobu splatnosti aj niekoľko rokov. Klient teraz vybavuje bankovú záruku. Keď ju vybaví tak odberateľ uhradí zádržné. Cena za to, že máme uhradené zádržné sa zaplatí banke za poskytnutú bankovú záruku. Ešte sme bankovú záruku nedostali tak nemám v rukách zmluvu s bankou. Ale bral by som to ako úhradu za službu.

Mohli by tí čo majú s bankovou zárukou už konkrétnu skúsenosť poradiť že či sa časovo rozlišuje poplatok za poskytnutie bankovej záruky, lebo táto záruka má prípad od prípadu rôzne dlhú dobu platnosti aj niekoľko rokov.

apo
promont maja
28.12.18,07:55
.. vyberám/strana 9/http://www.engie.sk/files/dokumenty/Terming/POPuvery2017.pdf (http://www.engie.sk/files/dokumenty/Terming/POPuvery2017.pdf?fbclid=IwAR15UgYOF7gyNbIqDpE2y4f1 Vy3O8VwZUPgGG44VsS0WB-N6OyUlRwXkwGI) .. Záväzková provízia poplatok počítaný denne na základe Úverovej zmluvy vo výške stanoveného percenta p. a. z nevyčerpanej časti Kontokorentného úveru alebo Splátkového úveru. Dlžník platí Záväzkovú províziu od uzatvorenia Úverovej zmluvy až do skončenia Lehoty na čerpanie. Ak bolo v Úverovej zmluve dohodnuté pravidlo splatnosti Úverovej pohľadávky aj v deň, ktorý nie je Obchodným dňom, je Záväzková provízia splatná posledný deň v kalendárnom mesiaci.Ak bolo v Úverovej zmluve dohodnuté pravidlo splatnosti Úverovej pohľadávky výlučne v Obchodný deň, je:


a) Záväzková provízia z nevyčerpanej časti Splátkového úveru splatná
posledný Obchodný deň v kalendárnom mesiaci, a
b) Záväzková provízia z nevyčerpanej časti Kontokorentného úveru
splatná posledný deň v kalendárnom mesiaci

... takže banka denne ... hm?
Mária27
28.12.18,19:59
aj keď neskoro :)