Kvietocek
09.07.09,13:29
V roku 2008 bolo chybne nauctovane na ucte 336 o 2000,- SKK viac ako malo byt. Na tuto chybu sme prisli az v Juni. Prosim Vas mozem ju opravit internym dokladom nasledovne:
-336 D -2000 ale neviem oproti comu to dat :mee::confused:
Dakujem za kazdu radu
Nadena
09.07.09,11:32
Ja by som dala normálne 524, pretože min.rok si zvýšila 524 o 2000, teraz ju znížiš.
Tweety
09.07.09,11:33
V roku 2008 bolo chybne nauctovane na ucte 336 o 2000,- SKK viac ako malo byt. Na tuto chybu sme prisli az v Juni. Prosim Vas mozem ju opravit internym dokladom nasledovne:
-336 D -2000 ale neviem oproti comu to dat :mee::confused:
Dakujem za kazdu radu A kam bola suma, ktorá mala byť na 336 pôvodne naúčtovaná? Zrejme aj na 524, alebo na 331 bolo menej, pozri účtovanie, a podľa toho oprav.
Kvietocek
09.07.09,11:46
A kam bola suma, ktorá mala byť na 336 pôvodne naúčtovaná? Zrejme aj na 524, alebo na 331 bolo menej, pozri účtovanie, a podľa toho oprav.

Stala sa chyba pri 331/336 ale aj pri 524/336

U zamestnancov bolo 1 000 nauctovane na 331/336 ale malo byt uctovane 2 000,- skk. Na jednu tisicku sa zabudlo.

A u zamestnavatela je to naopak tam je zas nauctovane viac a malo byt menej :mee:
Kvietocek
09.07.09,12:02
Ked dam predpis na povysenie u zamestnancov o 1 tis. tak mi zas nebudu sediet zamestnanci :confused:
Tweety
09.07.09,12:02
Stala sa chyba pri 331/336 ale aj pri 524/336

U zamestnancov bolo 1 000 nauctovane na 331/336 ale malo byt uctovane 2 000,- skk. Na jednu tisicku sa zabudlo. Tak zaúčtuj 331/336 ,ale už v €
A u zamestnavatela je to naopak tam je zas nauctovane viac a malo byt menej :mee: Tu zas - 524 /-336
Odpovede v texte.
Kvietocek
09.07.09,12:10
Dakujem :) za pomoc
Stefan2005
09.07.09,13:03
...A u zamestnavatela je to naopak tam je zas nauctovane viac a malo byt menej :mee:

... tak toto je jediný problém v danom prípade - znížila sa neoprávnene daňovú povinnosť za rok 2008...
Kvietocek
10.07.09,04:41
... tak toto je jediný problém v danom prípade - znížila sa neoprávnene daňovú povinnosť za rok 2008...

Asi mame len dve moznosti:
1. vratit UCT na prepracovanie = dodatočné daňové priznanie
2. odstraniť chybu v roku 2009

Konateľ nechce otvarať rok 2008 preto ak sa to da tak nech sa to odstrani v roku 2009.

Pokute sa asi zial nevyhneme. Alebo myslite ze ano?
Kvietocek
10.07.09,11:32
:confused::mee:
Stefan2005
10.07.09,11:42
:confused::mee:

Podanie dodatočného daňového priznania PO je jedna vec, a prepracovanie (otvorenie účtovníctva) druhá vec. Prvé nepodmieňuje druhé, ovšem účtovanie v bežnom roku o chybe z predchádzajúceho účtovného obdobia už (podľa môjho názoru) ovplyvňuje povinnosť podať DDP - ak ste teda účtovne vysporiadali chybu z predošlého obdobia (ibez potreby otvorenia predchádzajúceho roka), už sa nemôžete tváriť, že ste o chybe nevedeli - dátum toho účtovania by mal byť aj dátumom zistenia dodatočnej daňovej povinnosti....
Kvietocek
14.07.09,03:59
Podanie dodatočného daňového priznania PO je jedna vec, a prepracovanie (otvorenie účtovníctva) druhá vec. Prvé nepodmieňuje druhé, ovšem účtovanie v bežnom roku o chybe z predchádzajúceho účtovného obdobia už (podľa môjho názoru) ovplyvňuje povinnosť podať DDP - ak ste teda účtovne vysporiadali chybu z predošlého obdobia (ibez potreby otvorenia predchádzajúceho roka), už sa nemôžete tváriť, že ste o chybe nevedeli - dátum toho účtovania by mal byť aj dátumom zistenia dodatočnej daňovej povinnosti....


Ale pokial ide o nevyznamnu sumu - oprava chýb minulych účtovnych obdobi tak sa nemusi podavat dodatocne priznanie, musi vsak byt smernica kde je uvedene ci ide o vyznamnu alebo nevyznamnu sumu pre firmu. Ak o vyznamnu musi sa opravit UCT a podat dodatone, pokial ide o nevyznamnu uctuje sa do bezneho uct.obdobia kedy bola chyba zistena a to na uctoch nakladovych alebo vynosovych alebo sa mylim? Aspon takto to bolo uvedene v uctovnej knihe "poradca"
azla
14.07.09,04:07
Ale pokial ide o nevyznamnu sumu - oprava chýb minulych účtovnych obdobi tak sa nemusi podavat dodatocne priznanie, musi vsak byt smernica kde je uvedene ci ide o vyznamnu alebo nevyznamnu sumu pre firmu. Ak o vyznamnu musi sa opravit UCT a podat dodatone, pokial ide o nevyznamnu uctuje sa do bezneho uct.obdobia kedy bola chyba zistena a to na uctoch nakladovych alebo vynosovych alebo sa mylim? Aspon takto to bolo uvedene v uctovnej knihe "poradca"

Jedna vec je oprava účtovníctva, a druhá zmena daňovej povinnosti.

V účtovníctve - si určíš, či je chyba významna alebo nie a podľa toho sa oprava chyby zaúčtuje.
- bud cez učty 428, 429 - ako chyba významná
- bud cez pôvodné účty (nákladov,výnosov)- ako chyba nevýznamná

Ohľadom daní - ak sa Tvoja daňová povinnosť zvyši si povinná podať DDP stále. Nemusíš podať, ak sa Tvoja daňová povinnosť nezvyšuje.
Kvietocek
14.07.09,04:24
na učte 336 mam rozdiel 10 000,- Sk
zauctovala som to: -524/ -336 -10 000,-

na ucte 321 je rozdiel 26 000,- Sk
- 518 MD -15 000
321 MD 15 000

zvyšnych 11 000 neviem najst tak som ich nauctovala 321/648 11 000,-
viem ze ta suma bola zaplatena a bola z nej odvedena aj dan z prijmov.

Na ucte 342 mam rozdiel 2 000,- Sk
-342/ - 2 000,-
341/ 2 000,-

Na pohladavkach mam rozdiel 20 000,- aj z táto suma bola zdanena danou z prijmov,
546 / 311 20 000,-

Vsetko su to nevyznamne sumy, mam podat danove priznanie?
Dakujem
Kvietocek
14.07.09,08:55
Ked sa podava dodatocne danove priznanie za rok 2008 musi sa znovu podat VZaS, Suvaha a poznamky do obchodneho registra?
Stefan2005
15.07.09,06:41
Ked sa podava dodatocne danove priznanie za rok 2008 musi sa znovu podat VZaS, Suvaha a poznamky do obchodneho registra?

do tretice ešte raz: DDP je jedna vec, účtovníctvo (oprava, otvorenia) je druhá vec...
Predsa ak chybu roku 2008 zúčtuješ ako nevýznamnú opravu v účtovníctve roku 2009, tak sa ti predsa výkazy za rok 2008 nemenia...
Kvietocek
16.07.09,10:22
Mozem na opravu chyb v minulom uct.obdobi pouzit ucet na nedanove naklady a nedanove trzby?
Stefan2005
16.07.09,11:00
Mozem na opravu chyb v minulom uct.obdobi pouzit ucet na nedanove naklady a nedanove trzby?

Na opravu nevýznamných chýb minulých účtovných období v bežnom účtovnom období sa použijú príslušné nákladové a výnosové analytické účty, (môžeme ich nazvať nedaňové účty), z ktorých bude zrejmé, že tieto položky budú pripočítateľné k základu dane z príjmov daného účtovného obdobia.
Leila2006
03.11.09,12:33
Prebrala som účtovníctvo - rok 2008 účtovná závierka dosiaľ nebola schválená, sú chybne účtované určité nákladové položky, namiesto do finančných nákladov účtované do nákladov bežnej činnosti, vplyv na celkový HV to nemá, avšak vplyv na daň.základ sčasti áno. Mám dilemu - vstúpiť do toho účtovníctva - jednalo by sa len o preúčtovanie medzi nákladovými položkami, hoci ide o dosť veľkú sumu, a spraviť VZaS nanovo, alebo výkazy nechať pôvodné a podať len DDP. Nechcem totiž zbytočne DÚ upozorňovať na to, že sa menilo čosi v účtovníctve, ale zase riskovať pokutu pri prípadnej kontrole tiež nie. A ešte jedna otázočka: Opravou ZD 2008 sa dostanem z daňovej straty do zisku - môžem tým pádom umorovať stratu z roku 2007? Dík.
Leila2006
03.11.09,12:55
Prebrala som účtovníctvo - rok 2008 účtovná závierka dosiaľ nebola schválená, sú chybne účtované určité nákladové položky, namiesto do finančných nákladov účtované do nákladov bežnej činnosti, vplyv na celkový HV to nemá, avšak vplyv na daň.základ sčasti áno. Mám dilemu - vstúpiť do toho účtovníctva - jednalo by sa len o preúčtovanie medzi nákladovými položkami, hoci ide o dosť veľkú sumu, a spraviť VZaS nanovo, alebo výkazy nechať pôvodné a podať len DDP. Nechcem totiž zbytočne DÚ upozorňovať na to, že sa menilo čosi v účtovníctve, ale zase riskovať pokutu pri prípadnej kontrole tiež nie. A ešte jedna otázočka: Opravou ZD 2008 sa dostanem z daňovej straty do zisku - môžem tým pádom umorovať stratu z roku 2007? Dík.
posúvam a prosím múdre hlavičky o pomoc pri rozhodovaní..
Leila2006
03.11.09,13:34
posúvam a prosím múdre hlavičky o pomoc pri rozhodovaní..
Posledný pokus - a idem to doplniť do roku 2008, podám opravené výkazy spolu s DDP a uplatnim odpočet straty z roku 2007...
Tamila
03.11.09,13:38
Ja by som výkazy nechala tak ako boli, urobila by som DDP a uplatnila by som si odpočet straty z r. 2007.
Jana Acsová
03.11.09,13:46
A ešte jedna otázočka: Opravou ZD 2008 sa dostanem z daňovej straty do zisku - môžem tým pádom umorovať stratu z roku 2007? Dík.Áno.
Jana Acsová
03.11.09,13:53
Posledný pokus - a idem to doplniť do roku 2008, podám opravené výkazy spolu s DDP a uplatnim odpočet straty z roku 2007...Ak ste sa rozhodli pre tento postup, tak by som odporučila, aby na DÚ išli opravené výkazy po opätovnom otvorení účtovných kníh za účtovnú závierku, ktorá bola schválená. Preto odporúčam na výkazoch vyplniť aj dátum týkajúci sa schválenia účtovnej závierky, aby bolo zrejmé, že účtovné knihy boli otvorené z dôvodu "verného a pravdivého obrazu účtovníctva". Následne v osobitných záznamoch daňového priznania prípadne stručne uviesť dôvod jeho podania a podania nových výkazov.

Čo sa týka opätovného otvorenia účtovných kníh, tak je to na posúdení významnosti. DDP je možné podať aj bez opravy výkazov. Samozrejme, ak považujete zmenu v prezentovaných skutočnostiach obsiahnutých v účtovnej závierke za významnú, oprava výkazov za Vami uvádzaných podmienok je tiež riešením.
Leila2006
03.11.09,14:16
Ďakujem za všetky odpovede, mám teda viac možností, ale predsa len podám nové výkazy, s tým, že keď UZ nebola ešte schválená, tak sa teda opraví, následne opravená schváli a pôjde na DU opravená s uvedeným dátumom schválenia. Dufam, že to tak bude O.K. Ako by sa dala uvedená situácia riešiť v prípade, že UZ už bola schválená a nemôžeme vstupovať do účtovných kníh? Dajú sa tie náklady v účtovníctve starých rokov opraviť alebo sa to necháva tak? Ešte raz ďakujem.
Jana Acsová
03.11.09,14:29
Ako by sa dala uvedená situácia riešiť v prípade, že UZ už bola schválená a nemôžeme vstupovať do účtovných kníh? Dajú sa tie náklady v účtovníctve starých rokov opraviť alebo sa to necháva tak? Ešte raz ďakujem.Ak bola účtovná kniha uzatvorená, mala by sa ponechať v stave, v akom bola uzatvorená. Podanie DDP pritom nie je dotknuté.
Čo sa týka opätovného otvorenia účtovných kníh a posúdenia významnosti, treba sa pozrieť aj do poznámok k účtovnej závierke, či tam nie je odprezentovaná forma zverejnenia informácií týkajúcich sa použitia účtov nákladov a výnosov. Ak áno, v nasledujúcom období to môže byť riešené v poznámkach k účtovnej závierke ako zmena "metódy". Predmetné by som odporučila vždy, aj keby to tam uvedené nebolo. Medziročné zmeny vo vykázaných sumách je možné takto odôvodniť práve v poznámkach, ktoré sú plnohodnotnou súčasťou účtovnej závierky.
silviča
04.11.09,13:21
Dobry den,
moze mi prosim niekto poradit, od akej sumy mozeme povazovat chybu za "vyznamnu"? dakujem.
Lianka
04.11.09,14:51
Ja mam skusenost, ze odo mna pri podavani DDP ani opravene prilohy nechceli, hoci som ich doniesla spolu s DDP. Myslim, ze vychadzali z toho, ze uctovne knihy sa nemaju otvarat a ich zaujimala len zmena v danovom priznani (danovej povinnosti).
Tamila
04.11.09,16:27
Mám podobnú skúsenosť ako Lianka, mne k DDP nezobrali výkazy ani poznámky.
azla
05.11.09,06:42
Dobry den,
moze mi prosim niekto poradit, od akej sumy mozeme povazovat chybu za "vyznamnu"? dakujem.

Je to na posúdení firmy - ako si stanoví v smernici. Skús si prečítať príspevky napr. 2, 6

http://www.porada.sk/t72935-kedy-je-oprava-chyby-vyznamna.html
Jana Acsová
06.11.09,06:47
Ja mam skusenost, ze odo mna pri podavani DDP ani opravene prilohy nechceli, hoci som ich doniesla spolu s DDP. Myslim, ze vychadzali z toho, ze uctovne knihy sa nemaju otvarat a ich zaujimala len zmena v danovom priznani (danovej povinnosti).


Mám podobnú skúsenosť ako Lianka, mne k DDP nezobrali výkazy ani poznámky.

Nie je to na rozhodnutí správcu, či novú účtovnú závierku prevezme alebo nie. Platia pravidlá, pre opätovné zostavenie výkazov. To by mali skúmať. Na účtovnej závierke sa uvádza dátum schválenia. Ak napríklad týmto účtovná jednotka naznačí, zmenu, malo by to byť dostatočné pri prevzatí novej ÚZ. Ak nastali dôvody, nová účtovná závierka podnikateľských subjektov účtujúcich v sústave PÚ má byť predložená na DÚ podľa § 1 ods. 8 opatrenia MF SR 4455/2003-92 v z.n.p.:

Zostavená účtovná závierka účtovnej jednotky, na ktorú sa vzťahuje toto opatrenie, sa predkladá v jednom vyhotovení miestne príslušnému daňovému úradu v termínoch na podávanie daňových priznaní a účtovná závierka schválená príslušným orgánom účtovnej jednotky sa predkladá v jednom vyhotovení miestne príslušnému daňovému úradu do 30 dní po jej schválení, ak účtovná jednotka znova otvorila účtovné knihy podľa § 16 ods. 10 zákona.
25lucinka
09.12.09,10:34
Prosím Vás poraďte mi niekto. V roku 2007 nám došla faktúra (nákup tovaru), ktorá bola zaúčtovaná 504/321. Na prelome rokov 2007 a 2008 spoločnosť prechádzala na iný účtovný program a tento záväzok sa nepreniesol. Teraz ho musíme uhradiť a ja neviem ako to zaúčtovať. Aké účty mám použiť v ID?
azla
09.12.09,12:09
Mohlo sa stať, že faktúra zo saldokonta r. (kde eviduješ každú jednotlivú fa) sa nepreniesla do saldokonta r. 2008, lebo sa stala chyba, ale ...

v roku 2008 si musela evidovať chybu.

Buď v r. 2008 Ti nesedelo saldokonto s účtom 321.
Alebo ak by sedelo saldokonto s účtom 321 tak nesedí prevod KS r. 2007 na PS r. 2008.

Neexistuje, aby v podvojnom účtovníctve vypadla iba jedna strana.:D

Iné by bolo, ak by fa nebola nikdy naúčtovaná, ale ak tvrdíš, že bola naúčtovaná, tak platí to, čo som napísala vyššie.
25lucinka
10.12.09,08:12
Fúúúha. Tak z tohto som neni o moc múdrejšia. Neviem ako mohla tá chyba vzniknúť, v tej dobe som tu ešte nepracovala. A keďže to v saldokonte nebolo, ani som to neriešila. Až teraz keď nám prišla upomienka, mi nebolo jasné prečo. A zistila som to čo som písala vyššie. Zatial som to zaúčtovala ako nedaňový náklad na 504/321. Ale 100%-nú istotu nemám.
Dáša_
02.03.11,22:33
prebrala som účtovníctva a teraz pri odsúhlasovaní saldokonta som zistila, že v minulom roku nebola naúčtovaná úhrada dodávateľskej faktúry. Ako sa to stalo, netuším - najpravdepodobnejšie nebolo účtované o účte paypal - bol na nom iba vklad majitela a uhrada predmetnej faktury (inak si to neviem vysvetlit a hrabat sa v celom minulom roku sa mi nechce)

Ako to čo najjednoduchšie spasiť zo sveta? Tj ako naučtovať "uhradu" niečoho, čo bolo zaplatene už v predchádzajucom roku, len sa neprenieslo do účtovníctva. Len pre istotu, hovorim o podvojnom účtovníctve.

bol to vlastne vklad majiteľa na účet paypal a uhrada z tohto účtu.
KEJKA
03.03.11,04:44
majiteľ - účet355,365
nechaj si to podpísať a zaúčtuj cez tieto účty.
Ak sa ti nechce hrabať v účte minul.roku, skús sa trošku pohrabať na Porade,. už sa to tu riešilo.
vpravo hore máš užitočné tlačítko "hľadaj".
Dáša_
03.03.11,05:50
majiteľ - účet355,365
nechaj si to podpísať a zaúčtuj cez tieto účty.
Ak sa ti nechce hrabať v účte minul.roku, skús sa trošku pohrabať na Porade,. už sa to tu riešilo.
vpravo hore máš užitočné tlačítko "hľadaj".

Dakujem

uz som skusala hrabat na porade, Ale asi bola neskora nocna hodina.

Tento rok mam zase opačny prípad - zaplatili a nemajú faktúru, firma je medzitym zlikvidovana. Takže to vyriešim obdobne.
Sarlotka
19.02.13,20:23
Prosim o radu, prevzala som uctovnictvo, k uctovnym dokladom sa dostat nie je mozne, komunikacia s predchazdajucou uctovnickou nevysla...ziadne uctovne doklady z predchadzajucich obdobi nechcu dat zdrzuju, neviem nechcem sa do toho starat to si musi riesit konatel...

z uctovnych dokladov, mam len suvahu, vzas, danove priznanie za rok 2011 a konecny ucet suvahovy k 31.12.2011.

potrebujem poradit
1. spoločnost eviduje zavazok za socialnou poistovnou - saldokonto som vytlacila socialne poistovne neeviduje zavazok momentalne uz zamestnancov nemaju, zavazok v danej vyske je evidovany ako uhradany v roku 2009 (za 10/2009)
ako mozem vysporiadat tento zavazok? kedze neviem zistit akym chybnym zauctovanim k nemu prislo 336/648 ?

2. spolocnost eviduje pohladavku za poistovnou - saldokonto posiela zdravotna poistovna je tiez nulove spolocnost eviduje pohladavku vysporiadam 548/336 (nedanova?) pre istotu kedze neviem ako bola zauctovana

3. no a zavazok za telefonnym operatorom len mala suma 2,5 eur, neviem ci nezaevidovali vacsii zavazok, spolocnost neeviduje nedoplatok... ked sa mi podari ziskat od operatora prehlad saldokonta mozem 321/648 nedanova? (podla mna bol zrejme zaevidovany vyssi zavazok takze by sa malo podat DDP na 2,5...)

poradite, prosim ako vysporiadat dane zavazky a pohladavky.

dakujem
azla
21.02.13,21:01
Začnem od 3.
- odúčtovať 648- daňovo (nepodstatná suma, náklady na zistenie informácie prevyšujú chybu).

Bez hlavnej knihy a účtovníctva nevieš zistiť príčinu chyby a spôsob účtovania.
Napadlo mi, že môžu byť aj zamenené AÚ medzi zdavotnou a sociálnou (336 au) a z toho môže prameniť rozdiel, ak poisťovne sú vyrovnané. (ak by bola podobná hodnota).

Inač, ak nebudeš vedieť podrobnosti, tak potom použi postup a zdaňovanie ako si uviedla.
Sarlotka
22.02.13,14:05
Začnem od 3.
- odúčtovať 648- daňovo (nepodstatná suma, náklady na zistenie informácie prevyšujú chybu).

Bez hlavnej knihy a účtovníctva nevieš zistiť príčinu chyby a spôsob účtovania.
Napadlo mi, že môžu byť aj zamenené AÚ medzi zdavotnou a sociálnou (336 au) a z toho môže prameniť rozdiel, ak poisťovne sú vyrovnané. (ak by bola podobná hodnota).

Inač, ak nebudeš vedieť podrobnosti, tak potom použi postup a zdaňovanie ako si uviedla.

Dakujem velmi pekne.

naozaj sa k uctovnictvu neviem dostat. neviem, co sa tam "stalo", vsetky doklady su u predchadzajucej uctovnicky a nechcu ich vydat...teda najnovsie dali len doklady (bankove vypisy, faktury za rok 2009 2010 2011.. zrejme podla mna uctovne doklady netlacili a uz ma len napadlo, ci sa im zalohy nestratili hlavna knihy uctovny dennik a pod.. chcem pozriet aspon tu fakturu od operatora...


a 336 nie je vyrovnana... ide o celkom ine sumy a v salde v soc poist som nasla uhradenu danu vysku...saldokonto zdravotky (nie je tam elektron. kom) je este na cesta
everel
15.03.13,05:39
Čaute poraďáci. Ja mám podobný problém. Účtovníctvo mi vykazuje o 3,25 eura vyšší zostatok na účte ako v skutočnosti je. Táto chyba sa prenáša už viac rokov a nikto nevie prísť na to, kde sa stala chyba. Je nejaký spôsob ako to opraviť a dať účtovníctvo do súladu z bankovým výpisom? Dík.