fialka m
09.07.09,14:25
ahojte, mam kocku, ktora je na rodicovsko prispevku od marca tohto roka, o dieta sa stara jej mama, moze sa zamestnat? ak ano, TPP alebo dohoda?

dakujem
fialka m
10.07.09,06:16
nevie niekto poradit??
veronikasad
10.07.09,06:18
ahojte, mam kocku, ktora je na rodicovsko prispevku od marca tohto roka, o dieta sa stara jej mama, moze sa zamestnat? ak ano, TPP alebo dohoda?

dakujem
podmienky poskytovania príspevku na starostlivosť o dieťa nájdeš tu :


http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?id=395
jankasm
10.07.09,06:49
Týka sa to rovnako dohôd ako TPP? Čiže aj keď sa niekto zamestná na dohodu, príde o rodičovský príspevok?
brčko
10.07.09,08:47
ahojte, mam kocku, ktora je na rodicovsko prispevku od marca tohto roka, o dieta sa stara jej mama, moze sa zamestnat? ak ano, TPP alebo dohoda?

dakujem

A aj odpoved pre jankusm

Ak sa zamestná na PP, tak nemá nárok na RP, len na príspevok na starostlivosť o dieťa. Podla toho, kto sa o dieťa stará:
- bud 25% z RP pri starostlivosti napr. babky, otca, samotnej mamičky, alebo
- preukázatelné náklady pri škôlke, jasliach, starostlivosti na živnosť, max. do výšky RP na 1dieťa)

Ak sa zamestná na dohodu a počas práce na dohodu sa bude starať o dieťa napr. niekto z rodiny a nie na živnosť, tak jej nárok na RP ostáva. Len to predpokladám treba na UPSVaR oznámiť.
tolka
10.07.09,09:47
Treba dohodu doniesť na ÚPSVaR a oznámiť im to tam. RP sa naďalej vypláca. Tiež som musela uviesť, kto presne sa o dieťa stará - teda manžel, pokiaľ vykonávam prácu.
Martinaflo
16.07.09,11:05
Ahoj, chcela by som sa spýtať, či prídem o celý RP príp. či sa zmení výška RP. Od 08/2008 poberám RP a od 1.3.09 som zamestnaná a syn chodí do súkromných jasiel...problém je v tom, že jasle mi nesedia a je často chorý, doktor odporučil jednoznačne minikolektív. Našla som pani, ktorá opatruje 4detičky, ale nemá na to živnosť...zmluva s jaslami končí 31.7.09 a 1.8.09 nastupuje k tej pani do rodinného domčeka...Do 8dní musím na UPSVaRe nahlásiť zmenu...prídem o rodičovský príspevok?
veronikasad
16.07.09,11:48
Ahoj, chcela by som sa spýtať, či prídem o celý RP príp. či sa zmení výška RP. Od 08/2008 poberám RP a od 1.3.09 som zamestnaná a syn chodí do súkromných jasiel...problém je v tom, že jasle mi nesedia a je často chorý, doktor odporučil jednoznačne minikolektív. Našla som pani, ktorá opatruje 4detičky, ale nemá na to živnosť...zmluva s jaslami končí 31.7.09 a 1.8.09 nastupuje k tej pani do rodinného domčeka...Do 8dní musím na UPSVaRe nahlásiť zmenu...prídem o rodičovský príspevok?
Rodičovský príspevok si začala poberať pred 1.1.2009, preto sa na teba nevzťahuje Zákon o príspevku na starostlivosť o dieťa.
Rodičovský príspevok budeš dostávať v plnej výške - jedinou podmienkou je, aby dieťa nenavštevovalo štátne predškolské zariadenie, príp. predškol.zar. s príspevkom štátu.
Zmenu treba nahlásiť na UPSVaR.
Martinaflo
16.07.09,18:59
Rodičovský príspevok si začala poberať pred 1.1.2009, preto sa na teba nevzťahuje Zákon o príspevku na starostlivosť o dieťa.
Rodičovský príspevok budeš dostávať v plnej výške - jedinou podmienkou je, aby dieťa nenavštevovalo štátne predškolské zariadenie, príp. predškol.zar. s príspevkom štátu.
Zmenu treba nahlásiť na UPSVaR.
Veronika, ďakujem za odpoveď. Pre istotu sa ale spýtam, syn nebude navštevovať štátne zariadenie, ale tá pani nemá na to živnosť, nebude uzavretá zmluva a ani faktúry nebudem dostávať...takže stále dostanem plný rodičovský?
ivka70
16.07.09,19:09
Veronika, ďakujem za odpoveď. Pre istotu sa ale spýtam, syn nebude navštevovať štátne zariadenie, ale tá pani nemá na to živnosť, nebude uzavretá zmluva a ani faktúry nebudem dostávať...takže stále dostanem plný rodičovský?

Ano, tym ze si na RP od r. 2008, posudzovana si podla stareho zakona amas narok na RP aj keby si zarobila milion mesacne v TPP.
brčko
16.07.09,20:44
Veronika, ďakujem za odpoveď. Pre istotu sa ale spýtam, syn nebude navštevovať štátne zariadenie, ale tá pani nemá na to živnosť, nebude uzavretá zmluva a ani faktúry nebudem dostávať...takže stále dostanem plný rodičovský?

ak si začala poberať RP pred 1.1.09, tak je dôležité, že popri vykonávaní práce "na prac.pomer" dieťa nechodí do "štátom dotovanej škôlky/zariadenia". V takom prípade podla teraz účinného zákona by si prišla o RP.

Inak dieťa môže navštevovať aj napr. súkromné jasle, škôlku bez napojenia na štátny rozpočet, môže sa on starať niekto na živnosť, bez živnosti, niekto z rodiny, manžel alebo aj ty.
beny12
19.08.09,11:27
Dobrý deň.
Chcela by som sa k tejto téme spýtať otázočku. Je pravda, že aj keď som RP začala čerpať pred 1.1.2009, od 1.1.2010 platí zákon o rodičovskom príspevku a starostlivosti o dieťa pre všetkých rovnako, teda stratím nárok na RP, ak začnem pracovať, aj keď dieťa nedám do štátnej škôlky?
ivka70
19.08.09,11:45
Dobrý deň.
Chcela by som sa k tejto téme spýtať otázočku. Je pravda, že aj keď som RP začala čerpať pred 1.1.2009, od 1.1.2010 platí zákon o rodičovskom príspevku a starostlivosti o dieťa pre všetkých rovnako, teda stratím nárok na RP, ak začnem pracovať, aj keď dieťa nedám do štátnej škôlky?

Nie, o ziadnej zmene od 1.1.2010 zakon nehovori:


§ 12 sa dopĺňa odsekmi 8 až 10, ktoré znejú:
„(8) O žiadostiach o rodičovský príspevok podaných
do 31. decembra 2008 sa rozhodne a priznaný príspevok
sa vypláca podľa zákona účinného do 31. decembra
2008, a to aj za obdobie po 31. decembri 2008.
(9) Ak rodič uplatňuje nárok na rodičovský príspevok
po 31. decembri 2008 za obdobie pred 1. januárom
2009, o nároku na tento príspevok sa rozhodne a rodičovský
príspevok sa vypláca podľa zákona účinného do
31. decembra 2008, a to aj za obdobie po 31. decembri
2008.
(10) Rodičovi, ktorému bol priznaný rodičovský príspevok
pred 1. januárom 2009 a vypláca sa aj po
31. decembri 2008, zaniká nárok na rodičovský príspevok
dňom priznania príspevku na starostlivosť o dieťa
podľa osobitného predpisu5g) alebo dňom zabezpečenia
starostlivosti o dieťa podľa § 1 ods. 2 písm. a) alebo b)
v materskej škole.“.
jankasm
20.08.09,07:41
Dobrý deň.
Chcela by som sa k tejto téme spýtať otázočku. Je pravda, že aj keď som RP začala čerpať pred 1.1.2009, od 1.1.2010 platí zákon o rodičovskom príspevku a starostlivosti o dieťa pre všetkých rovnako, teda stratím nárok na RP, ak začnem pracovať, aj keď dieťa nedám do štátnej škôlky?

Ahoj,
a odkiaľ máš toto info? Lebo ja mám tiež rovnaký názor, aj keď teraz neviem nájsť zdroj z ktorého som to mala. Bolo to myslím z nejakých vysvetľujúcich článkov od Tomanovej k tejto problematike.
Ale teraz, čo som našla nejaké dotazy na MPSVaR, tak tam odpovedali v tom zmysle, že normálne budeme poberať rodičák až do 3 rokov veku dieťaťa, samozrejme, ak skôr nenastúpi do školky alebo si nepožiadame o príspevok na starostlivosť o dieťa. :o
ekovm
03.09.09,13:15
Dobrý deň,
aké odvody / fondy/ sa platia zo mzdy zamestnankyne, ktorá je má u nás PP na dobu neurčitú a pri tom poberá RP. Podpisuje Vyhlásenie?
ivka70
03.09.09,13:21
Dobrý deň,
aké odvody / fondy/ sa platia zo mzdy zamestnankyne, ktorá je má u nás PP na dobu neurčitú a pri tom poberá RP. Podpisuje Vyhlásenie?

Ano, je to normalny zamestnanec, nie su ziadne vynimky, len pobera navyse RP.
ekovm
03.09.09,13:27
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Mikapa
04.09.09,10:02
Chcem sa opytat, ak som na rodic.dovolenke od roku 2007, a dieta dam do materskej skolky v septembri, kym nenastupim do prace { asi v oktobri alebo v novembri } budem mat narok na rodicovsky prispevok? Poradte prosim .
beny12
03.12.09,08:28
Ahoj.
Ďakujem krásne, aj keď oneskorene za odpoveď.
Mám ešte jednu otázočku k včerajšej prijatej novele zákona o rodičovskom príspevku. Keďže zatiaľ mám nárok na rod. príp. podľa starého zákona, zrejme, ak by som požiadala o zvýšený príspevok, nebude už tomu tak, a pôjdem podľa nového zákona?
Vďaka
beny12
03.12.09,08:32
ahoj Janka.Neviem, ako to tu funguje, čo je žiaľ na môj úkor. Som rada, že je to tak, ako si písala. A myslím, že som to čítala v nejakých vysvetleniach k novele zákona. Stále tam niečo menia, a potom, aby sa v tom človek orientoval.