mata.srnkova
09.07.09,18:55
dobrý deň, chcela by som si overiť nasledovné:
novovzniknutá s.r.o. je platiteľom DPH od 01.07.09, ešte v júni kúpila účtovný softvér, mobilný telefón ako aj počítač a tlačiareň.. chcela by som sa informovať, či si môžem z uvedených vecí odpočítať DPH na vstupe ako z krátkodobého majetku / zaujíma ma hlavne ten softvér a mobilný telefón/.. ďakujem za odpoveď
gabči
10.07.09,07:08
Ak to máte evidované ako drobný majetok, tak sa DPH nemôže odpočítať. Mám to overené z DÚ, mali sme už takéto prípady. Jediná vec, čo môžete uplatniť a nie je to dlhodbý mejatok sú zásoby.
Vladimír Ozimý
10.07.09,07:34
dobrý deň, chcela by som si overiť nasledovné:
novovzniknutá s.r.o. je platiteľom DPH od 01.07.09, ešte v júni kúpila účtovný softvér, mobilný telefón ako aj počítač a tlačiareň.. chcela by som sa informovať, či si môžem z uvedených vecí odpočítať DPH na vstupe ako z krátkodobého majetku / zaujíma ma hlavne ten softvér a mobilný telefón/.. ďakujem za odpoveď

toto sme tu už riešili, tiež sme uvažovali hlavy lámali a prišli sme na to že:

nárok na odpočítanie dane z krátkodobého majetku vzniká pri registrácii ale len z takého ktorý nebol zahrnutý v predchádazajúcich rokoch do daňových výdavkov. T.j. za rok 2009 si môžte uplatniť DPH pri registrácii aj z počítača a tlačiarne účtovanej priamo do spotreby. § 55 zákona o DPH hovorí o majetku.
Je to nešťastné ustanovenie. Ale keďže sa neodvoláva pri majetku na zákon o dani z príjmov, za majetok považujeme všetko hnuteľné a nehnuteľné.
Nárok na odpočítanie DPH pri registrácii nevzniká pri službách
veronikasad
10.07.09,07:38
Ak to máte evidované ako drobný majetok, tak sa DPH nemôže odpočítať. Mám to overené z DÚ, mali sme už takéto prípady. Jediná vec, čo môžete uplatniť a nie je to dlhodbý mejatok sú zásoby.
Súhlasím len čiastočne - z drobného majetku, nakúpeného v roku registrácie, si môže uplatniť odpočet DPH pri registrácii.

mimotemyPrešlo mi to daňovou kontrolou DPH.
dufulus
10.07.09,16:38
podľa §55 by to malo byť možné (okrem služieb ako to už bolo spomenuté) ... ale môže to byť uplatnené iba v prvom zdaňovacom období (za ktoré podávate priznanie)
(teda aspoň my sme to takto dávali - a šéf má skúsenosti z DÚ, robil daňováka, tak by to malo byť takto v poriadku)
mata.srnkova
10.07.09,19:42
ďakujem za odpovede, len na zhrnutie, takže si môžem uplatniť DPH aj z toho účtovného softvéru ako krátkodobého nehnuteľného majetku? / jeho nákupná cena je cca 550 EUR/
KEJKA
11.07.09,05:17
ďakujem za odpovede, len na zhrnutie, takže si môžem uplatniť DPH aj z toho účtovného softvéru ako krátkodobého nehnuteľného majetku? / jeho nákupná cena je cca 550 EUR/
SW nie je nehnuteľný majetok.
SW si zara%ď spolu s počítačom, asi si ho kupovala naraz. DPH si uplatniť môžeš.
Eva99
29.07.09,08:00
Ak to máte evidované ako drobný majetok, tak sa DPH nemôže odpočítať. Mám to overené z DÚ, mali sme už takéto prípady. Jediná vec, čo môžete uplatniť a nie je to dlhodbý mejatok sú zásoby.
Prosím Vás, mohli by ste mi povedať, na základe akého § si môžem uplatniť DPH aj zo zásob? Ohľadom odpočtu DPH pri registrácii som našla len §55, kde je ale napísané "okrem zásob". Alebo to zle čítam?
Eva99
29.07.09,08:29
Prosím Vás, mohli by ste mi povedať, na základe akého § si môžem uplatniť DPH aj zo zásob? Ohľadom odpočtu DPH pri registrácii som našla len §55, kde je ale napísané "okrem zásob". Alebo to zle čítam?

posúvam...
Jana Acsová
29.07.09,10:27
Prosím Vás, mohli by ste mi povedať, na základe akého § si môžem uplatniť DPH aj zo zásob? Ohľadom odpočtu DPH pri registrácii som našla len §55, kde je ale napísané "okrem zásob". Alebo to zle čítam?
Čítate dobre, ale niekedy tým pokryveným §§ nerozumie ani ich autor. Zo zásob je nárok na odpočítanie dane pri regitrácii. To okrem zásob patrí k úvahe o možnosti odpočítať daň z hmotného majetku (okrem zásob) t.j. majetku nezahrnutého v nákladoch. Zo zásob vniká nárok na odpočítanie vždy, t.j. aj keď boli zahrnuté v nákladoch (výdavkoch). U fyzickej osoby účtujúcej v JÚ je to bežné.
Eva99
29.07.09,13:07
Čítate dobre, ale niekedy tým pokryveným §§ nerozumie ani ich autor. Zo zásob je nárok na odpočítanie dane pri regitrácii. To okrem zásob patrí k úvahe o možnosti odpočítať daň z hmotného majetku (okrem zásob) t.j. majetku nezahrnutého v nákladoch. Zo zásob vniká nárok na odpočítanie vždy, t.j. aj keď boli zahrnuté v nákladoch (výdavkoch). U fyzickej osoby účtujúcej v JÚ je to bežné.

Ďakujem veľmi pekne, už som kľudnejšia :)
xoxolushka
21.08.09,13:22
DPH zo zásob sa nemôže odpočítať pri registrácií, nakoľko je už zahrnuté v nákladoch, teda raz by sa tým ponížili náklady (výškou DPH) a druhýkrát by sa ponížila DPH tou istou sumou,,,
Milan Benka
21.08.09,19:26
DPH zo zásob sa nemôže odpočítať pri registrácií, nakoľko je už zahrnuté v nákladoch, teda raz by sa tým ponížili náklady (výškou DPH) a druhýkrát by sa ponížila DPH tou istou sumou,,,

Skúste sa ešte raz zamyslieť nad znením §55 a vplyvom uplatnenia odpočtu DPH zo zásob na náklady a výnosy.
xoxolushka
22.08.09,19:49
to bola odpoved, aka sa mi dostala od pracovníčky DU :) podnikatelia by "mali" fakt využívať konzultačné dni, aspoň zabijú nudu
Príroda
17.09.09,17:23
Zdravím. Neviem, či som v správnej téme, no súvisí to spolu. Dňom 1.7. zrušil SZČO registráciu k DPH podľa nového zákona, lebo sa registroval pre zníženie hranice na registráciu. Teda od 1.7. robí bez DPH. DÚ mu určil posledné zdaňovacie obdobie 3. štvrťrok. Teda musí ešte podať DP k DPH. Ako som sa informovala ide tam o vyrovnanie uplatnenia si DPH pri registrácii. On si nič pri registrácii neplatňoval. Chcem sa spýtať, ako má vyzerať to DP, či len dať nuly. Treba aj nejako vyznačiť, že je to posledné DP? Poradí nám niekto? Chceme to uzavrieť, aby to bolo už v poriadku. Vďaka za odpovede a pekný večer všetkým!
KEJKA
17.09.09,18:03
áno, môže dať nulové hlásenie.
Mária.K.
18.09.09,09:53
Zdravím. Neviem, či som v správnej téme, no súvisí to spolu. Dňom 1.7. zrušil SZČO registráciu k DPH podľa nového zákona, lebo sa registroval pre zníženie hranice na registráciu. Teda od 1.7. robí bez DPH. DÚ mu určil posledné zdaňovacie obdobie 3. štvrťrok. Teda musí ešte podať DP k DPH. Ako som sa informovala ide tam o vyrovnanie uplatnenia si DPH pri registrácii. On si nič pri registrácii neplatňoval. Chcem sa spýtať, ako má vyzerať to DP, či len dať nuly. Treba aj nejako vyznačiť, že je to posledné DP? Poradí nám niekto? Chceme to uzavrieť, aby to bolo už v poriadku. Vďaka za odpovede a pekný večer všetkým!
Neviem, čo tým myslíte, že "pri registrácii si nič neuplatňoval". V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi povinnosť odvodu dane z majetku, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná. Podstatné je, či ku ňu zrušenia registrácie máte v evidencii majetok, z ktorého ste v minulosti odpočítali DPH. Je potrebné postupovať podľa § 81 ods. 6 a 7 zákona o DPH.
Príroda
18.09.09,17:05
Vďaka, Mária i Kejka. Platca DPH bol od 1.3.2009 a zrušilo sa to od 1.7.2009. V tejto dobe sme nekupovali žiadny majetok- teda DHM a neodpočítavali žiadne DPH. Dva štvrťroky sme klasicky dávali do DP k DPH - rozdiel medzi DPH pri nákupe materiálov - ND, PHM, telefón.,prac.oblečenie ap. a pri predaji služby- príjem z fa za služby /ťažba dreva/. Traktory boli kúpené skôr bez DPH. Teda pri registrácii , teda v prvom DP sme nič ohľadom registrácie nedávali, nevedie ani žiadne zásoby. Tak si myslím, že nemá čo odvádzať. Je to správne?
Mária.K.
18.09.09,17:44
Vďaka, Mária i Kejka. Platca DPH bol od 1.3.2009 a zrušilo sa to od 1.7.2009. V tejto dobe sme nekupovali žiadny majetok- teda DHM a neodpočítavali žiadne DPH. Dva štvrťroky sme klasicky dávali do DP k DPH - rozdiel medzi DPH pri nákupe materiálov - ND, PHM, telefón.,prac.oblečenie ap. a pri predaji služby- príjem z fa za služby /ťažba dreva/. Traktory boli kúpené skôr bez DPH. Teda pri registrácii , teda v prvom DP sme nič ohľadom registrácie nedávali, nevedie ani žiadne zásoby. Tak si myslím, že nemá čo odvádzať. Je to správne?
Ak ku dňu zrušenia registrácie nemá žiadny majetok z dôvodu, že si zo žiadneho majetku nikdy neodpočítal DPH, alebo všetok majetok (napríklad zásoby) minul (použil) na podnikanie pred zrušením registrácie, nemá čo odvádzať.
Príroda
01.10.09,13:38
Ďakujem, Mária. Pozerám tie zákony, aj tak mi to nie je celkom jasné. Píšeš, že ak zásoby použil na podnikanie pred zrušením registrácie. Napr. si odpočítaval DPH pri nákupe náhrad. dielov a tie nemohol minúť ako PHM alebo si odpočítal DPH na fa za telefón, prac. oblečenie a pod.Tam sa predsa nedá vyjadriť zostatok. Neviem, či urobím dobre, ale asi do posledného DP k DPH po zrušení dám len nuly. Treba aj vyznačiť, že ide o posledné DP, tam taká kolonka na tlačive ani nie je a nemôžem označiť ani že je platca DPH, keď už nie je. Ozvete sa ešte, poradíte ako odovzdať to posledné DP? Vopred vďaka !
veronikasad
01.10.09,13:47
Ďakujem, Mária. Pozerám tie zákony, aj tak mi to nie je celkom jasné. Píšeš, že ak zásoby použil na podnikanie pred zrušením registrácie. Napr. si odpočítaval DPH pri nákupe náhrad. dielov a tie nemohol minúť ako PHM alebo si odpočítal DPH na fa za telefón, prac. oblečenie a pod.Tam sa predsa nedá vyjadriť zostatok. Neviem, či urobím dobre, ale asi do posledného DP k DPH po zrušení dám len nuly. Treba aj vyznačiť, že ide o posledné DP, tam taká kolonka na tlačive ani nie je a nemôžem označiť ani že je platca DPH, keď už nie je. Ozvete sa ešte, poradíte ako odovzdať to posledné DP? Vopred vďaka !
Náhradné diely má ešte na sklade ?
Príroda
01.10.09,16:28
ND, ktoré nakúpi hneď namontuje do traktora, pretože ich kupuje iba keď ich potrebuje príležitostne pri oprave a pod.
Mária.K.
04.10.09,14:13
Zdravím. Neviem, či som v správnej téme, no súvisí to spolu. Dňom 1.7. zrušil SZČO registráciu k DPH podľa nového zákona, lebo sa registroval pre zníženie hranice na registráciu. Teda od 1.7. robí bez DPH. DÚ mu určil posledné zdaňovacie obdobie 3. štvrťrok. Teda musí ešte podať DP k DPH. Ako som sa informovala ide tam o vyrovnanie uplatnenia si DPH pri registrácii. On si nič pri registrácii neplatňoval. Chcem sa spýtať, ako má vyzerať to DP, či len dať nuly. Treba aj nejako vyznačiť, že je to posledné DP? Poradí nám niekto? Chceme to uzavrieť, aby to bolo už v poriadku. Vďaka za odpovede a pekný večer všetkým!
V daňovom priznaní nie je kolonka na uvedenie, že ide o daňové priznanie za posledné zdaňovacie obdobie. To, že ide o daňové priznanie za posledné zdaňovacie obdobie je zrejmé z rozhodnutia správcu dane. Nič však nebráni tomu, aby si spolu s daňovým priznaním zaslal na daňový úrad sprievodný list, v ktorom uvedieš, že na základe určenia správcu dane posielaš za 3. kalendárny štvrťrok daňové priznanie za posledné zdaňovacie obdobie. Skutočnosť, že v daňovom priznaní nevznikol nárok na odpočet a ani daňová povinnosť sa vyznačuje krížikom na 1. strane daňového priznania.
Daggmar
05.10.09,09:41
Ahojte, chcela by som sa poradit ohladom registracie platitela dph a odpocet za najomne. Stali sme sa od 5.8.09 platitelmi dph a mame Q.fa za najom bez dph vzdy zaciatkom kvartalu. Platime ju mesacne alikvotnou ciastkou - moja otazka znie :
ak sme sa stali platcami dph nemali by nam vystavit novu fa za najom aj z dph /faktur.firma je platitelom dph/od augusta 2009 ? v tom pripade by sme mali narok na odpocet ?
Daggmar
06.10.09,07:21
Viete poradit, prosim ?
adabirk
07.10.09,19:27
- prenajímateľ má možnosť voľby, či prenájom zdaní, alebo nie:
- § 38 zákona o DPH znie:
(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),

b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,

c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,

d) nájmu bezpečnostných schránok.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane
Daggmar
08.10.09,07:27
Dakujem adabirk. Takže ak to správne chápem, mená povinnosť platiteľovi dph účtovať nájom s dph.Je to rozhodnutie prenajímateľa, či nám to bude faktúrovať s dph alebo bez. Nie je preňho výhodnejšie s dph kvôli koeficientu?
KEJKA
08.10.09,08:11
samozrejme, že prenajímateľ sa môže rozhodnúť, pričom zváži prípadný koeficient. Je to vyložene na nom.
Dnes už neplatí, že treba rozlišovať nájomcov, či sú platitelia alebo nie.
Ak sa však budete domáhať faktúry s DPH, počítajte s tým, že o bude mať snahu zmeniť zmluvu - zvýšiť vám aspoň čiastočne nájom, aby si kompenzoval DPH:
Daggmar
09.10.09,13:30
Necháme sa prekvapiť čo z toho vzíde. Dám vedieť. Dík
Mária.K.
09.10.09,14:39
Ahojte, chcela by som sa poradit ohladom registracie platitela dph a odpocet za najomne. Stali sme sa od 5.8.09 platitelmi dph a mame Q.fa za najom bez dph vzdy zaciatkom kvartalu. Platime ju mesacne alikvotnou ciastkou - moja otazka znie :
ak sme sa stali platcami dph nemali by nam vystavit novu fa za najom aj z dph /faktur.firma je platitelom dph/od augusta 2009 ? v tom pripade by sme mali narok na odpocet ?
Oznámili ste prenajímateľovi, že ste sa stali platiteľom DPH?
Daggmar
09.10.09,14:57
Ano, je informovaný.