ing.erika
02.08.05,14:52
ahojte, chcem sa opýtať - viem, že je stanovené, že zamestnávateľ platí za stravné lístky 55% a zamestnanec 45%. je to stanovené ale zákonom? pretože ja ako zamestnanec platím za lístky 54% a môj zamestnávateľ 45%. hodnota jedného lístka je 100 sk, pretože pracujem 12 hodinovky (krátky, dlhý týždeň). ďakujem vopred za odpovede. :confused:
janka37
02.08.05,13:20
Erika, daňovým výdavkom zamestnávateľa je príspevok na stravovanie vo výške 55% ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín.

Znie to zložito, ale vychádza mi to takto - stravné pri prac. ceste 5-12 hodín je 80 Sk, čiže zamestnávateľ na jedno jedlo môže prispieť maximálnou sumou 44 Sk.
Pri hodnote lístka 100 Sk je to 44%.
bea
02.08.05,13:24
Ešte je tu aj ďalší limit. Zamestnávateľ môže do nákladov dať len 55 % z ceny jedla, najviac však do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 - 12 hod. (teda 80,-- Sk). A to je v súčasnosti 44,-- Sk. Teda ak zamestnávateľ hradí toľko, tak je to v zmysle zákona. Je to v Zákonníku práce § 152 ods. 3.
Chobot
02.08.05,13:27
Je to v poriadku, ked zamestnávatel platí 45 sk zo 100 korunového lístka. Je to tak preto, lebo zamestnávatel platí 55% náhrady stravy, avsak maximálne 55% z náhrady stravného (podla zákona o cest. náhradách) vo výske 80 sk, teda 44 sk. niecím môze este prispiet zo sociálneho fondu (u vás to bude asi tá 1 sk), teda on môze najviac zaplatit tých 45 SK. Ostatné si musí uhrádzat zamestnanec.

Tým, ze vám dal stokorunové lístky vám nevychádza v ústrety, jeho to nestojí o nic viac, nez keby vám dal 80 korunové lístky, lebo aj za tie by platil 45 SK. Len v ociach zamestnnancov vyzerá ako bohovský zamestnávatel.

Uvádzas, ze pracujete v 12 hodinovej prevádzke. Zákonník práce umoznuje zamestnávatelom (pozor, nie je to povinnost!) pri pracovnej zmene nad 11 hodín poskytnút este jednu stravu (okrem obeda). Skúste zatlacit na zamesntávatela (najlepsie cez odbory, ak máte), aby vám miesto 100 sk lístka dával 2 osemdesiatkorunové, za ktoré by ste zaplatili len 70 SK a mali by ste hondotu 160 SK miesto terajsích 100 SK, za ktoré dáte 55 SK.
ing.erika
02.08.05,13:54
ďakujem za odpoveď. zaujímalo ma to hlavne preto, pretože mám živnosť a svojim zamestnancom dávam 60sk lístky. pracujú na skrátený prac. čas - 6 hod./denne. ja platím 55% a oni 45%. chcem sa spýtať, či by som v tomto prípade mohla platiť ja ako zamestnávateľ 45% a zamestnanci 55%?dik.
Chobot
02.08.05,14:03
Nie, to nie je mozné. Zamestnávatel musí prispievat na stravu vo výske 55% stravného. Velký manévrovací priestor pra zamestnávatela tam nie je, je to vzdy medzi 55% stravného a max. 44,- SK. Cize ak más lístky v hodnote 60 sk, tak Ty ako zamestnávatel prispievas min. 33 SK a max. 44 SK. Ak sú to 80 sk lístky, tak jediná moznost je 44 SK, rovnako ako aj pri 100 SK lístkoch a viac to bude vzdy max. 44 SK.

Pár korún môzes pirdat este aj zo sociálneho fondu (býva to tak 3-10 SK) ale to je vsetko. Ostatné si hradí zamestnanec.
Janka6685
02.08.05,14:18
Ahojte.

V zákone je síce napísané, že zamestnávateľ je povinný zabezpečiť teplé jedlo zamestnancom, teda im napr. dávať stravné lístky. Má ale takú povinnosť zamestnávateľ, ktorému zamestnanci dobrovoľne podpíšu prehlásenie, že tie stravné lístky nechcú. Lebo naši zamestnanci sami povedali, že ich nechcú, lebo dobre vedia, že by si na ne aj tak museli prispievať aj sami. Čo v takomto prípade? Prosím, poraďte mi.

Ďakujem
Paula
02.08.05,14:23
Ak zamestnanec nechce, je to jeho vec....ani v štátnej sfére, kde majú svoje jedálne, nemôže nikto nikoho nútiť chodiť jesť. Nepredpokladám, že tam dávajú zamestnancom podpisovať prehlásenie o nezáujme stravovať sa (aspoň ja som to nezažila na vlastnej koži, keď som bola zamestnancom v školstve).
ing.erika
02.08.05,15:17
je teda aj taká možnosť, že by zamestnávateľ nedával svojim zamestnancom stravné lístky, ale hotovosť? ak s tým samozrejme zamestnanci súhlasia. bolo by to košer?
Paula
02.08.05,15:21
Hotovosť....takú možnosť nepoznám :)
ondrejvla
02.08.05,15:27
Hotovosť....takú možnosť nepoznám :)Do nákladov si môže dať len platbu za str.poukážky, prípadne fa za záv.stravovanie. Každá iná platba v hotovosti je základ pre daň. Môže mu vyplatiť čokoľvek v hotovosti, je otázne, či to bude mať v nákladoch ( napr.kúpi ti dovolenku!) to samozrejme nemôže mať v nákladoch, ale každý príjem zamestnanca musí byť zdanený. Na závodné stravovanie a poukážky môže byť len nepeňažný príjem pre zamestnanca.
Paula
02.08.05,15:35
Na závodné stravovanie a poukážky som mierila Vlasti :)
ondrejvla
02.08.05,15:40
Na závodné stravovanie a poukážky som mierila Vlasti :)
Ja viem, preto som zdôraznila, že nemožno na ten spôsob, aký navrhovala zadávateľka otázky. Tam teda určite nemožno!
ing.erika
02.08.05,15:42
okk. tak to budem aj naďalej riešiť formou stravných lístkov. je to asi najjednoduchšie. ale veľmi ďakujem za cenné rady všetkým. ;)
ondrejvla
02.08.05,15:45
okk. tak to budem aj naďalej riešiť formou stravných lístkov. je to asi najjednoduchšie. ale veľmi ďakujem za cenné rady všetkým. ;)
Erika, nielen najjednoduchšie, ale i najčistejšie!
ing.erika
02.08.05,15:48
to asi hej. :D
Janka6685
02.08.05,15:48
Keďže na moju otázku bol len jeden názor, chcela by som poprosiť o názor viacerých, či musí v každom prípade zamestnávateľ zabezpečiť stravovanie, aj keď ho zamestnanci odmietajú. Naši zamestnanci stravné lístky nechcú, lebo si vraj budú z domu nosiť jedlo od manželiek. Nikto nenúti, aby stravné lístky necheli. Oni sami povedali, že nemajú záujem.
ondrejvla
02.08.05,15:52
Keďže na moju otázku bol len jeden názor, chcela by som poprosiť o názor viacerých, či musí v každom prípade zamestnávateľ zabezpečiť stravovanie, aj keď ho zamestnanci odmietajú. Naši zamestnanci stravné lístky nechcú, lebo si vraj budú z domu nosiť jedlo od manželiek. Nikto nenúti, aby stravné lístky necheli. Oni sami povedali, že nemajú záujem.
Janka, daj si popodpisovať vyhlásenie zamestnancov, že odmietajú stravné poukážky, a si krytá. Ale i tak tomu nik neuverí, lebo je zrejmé, že si za ne môžu nakúpiť potravinársky tovar či už v sieti Jednoty, alebo Tesca. Tak myslím, že to moc neobstojí!
Janka6685
02.08.05,15:55
Janka, daj si popodpisovať vyhlásenie zamestnancov, že odmietajú stravné poukážky, a si krytá. Ale i tak tomu nik neuverí, lebo je zrejmé, že si za ne môžu nakúpiť potravinársky tovar či už v sieti Jednoty, alebo Tesca. Tak myslím, že to moc neobstojí!
Tak čo mám teda robiť? Má niekto skúsenosť, hlavne čo sa týka kontrôl.
Paula
02.08.05,15:56
Janka, žiadnu chybu neurobíš, ak napíšeš na papier napr.: Nemám záujem o poskytovanie stravy zamestnávateľom ani o stravné lísty....pod to zoznam zamestnancov...........a zamestnanci ti to podpíšu...ak chceš byť krytá voči kontrole z IP pre budúcnosť. Zažila som jednu kontrolu na základe oznámenia, kde sa spomínali aj lístky, resp. ich hodnota. Ale to je už o niečom inom.

Doplnenie, keďže ste v medzičase písali....kontrolór z IP sa vyjadril, že nemožno postihnúť zamestnávateľa, keď zamestnanec nemá záujem.
JanaF
02.08.05,16:00
Ahojte.

V zákone je síce napísané, že zamestnávateľ je povinný zabezpečiť teplé jedlo zamestnancom, teda im napr. dávať stravné lístky. Má ale takú povinnosť zamestnávateľ, ktorému zamestnanci dobrovoľne podpíšu prehlásenie, že tie stravné lístky nechcú. Lebo naši zamestnanci sami povedali, že ich nechcú, lebo dobre vedia, že by si na ne aj tak museli prispievať aj sami. Čo v takomto prípade? Prosím, poraďte mi.

Ďakujem
Skus im povedat, ci to pre nich nie je vyhodnejsie, ak si zaplatia za stravny listok 20,-, ale nakupia za 60,-? Pokial skutocne to pre nich nie je vyhodne, tak im daj podpisat prehlasenia, ze nechcu poberat stravne listky
JanaF
02.08.05,16:02
je teda aj taká možnosť, že by zamestnávateľ nedával svojim zamestnancom stravné lístky, ale hotovosť? ak s tým samozrejme zamestnanci súhlasia. bolo by to košer?To by sa im muselo zdanovat, pretoze by islo o dalsi prijem. V celku je to koplikovanejsie. Preco si zbytocne komplikovat zivot:D
Janka6685
02.08.05,16:02
Janka, žiadnu chybu neurobíš, ak napíšeš na papier napr.: Nemám záujem o poskytovanie stravy zamestnávateľom ani o stravné lísty....pod to zoznam zamestnancov...........a zamestnanci ti to podpíšu...ak chceš byť krytá voči kontrole z IP pre budúcnosť. Zažila som jednu kontrolu na základe oznámenia, kde sa spomínali aj lístky, resp. ich hodnota. Ale to je už o niečom inom.

Doplnenie, keďže ste v medzičase písali....kontrolór z IP sa vyjadril, že nemožno postihnúť zamestnávateľa, keď zamestnanec nemá záujem.
Budem vám veriť (Paule a Vlasti), lebo asi pochybujem, že by to bolo aj podložené nejakým písomným tvrdením. Ale keďže ste skúsené, tak vám budem veriť. Ď A K U J E M
Janka6685
02.08.05,16:04
Skus im povedat, ci to pre nich nie je vyhodnejsie, ak si zaplatia za stravny listok 20,-, ale nakupia za 60,-? Pokial skutocne to pre nich nie je vyhodne, tak im daj podpisat prehlasenia, ze nechcu poberat stravne listky
Samozrejme, že ďakujem aj Janke....písala súčasne so mnou.
Paula
02.08.05,16:05
Janka, ešte som o podpísanom vyhlásení nepočula, resp. nepoznám prípad, kde by zamestnanci lístky odmietli. Radila som ti tak preto, aby si do budúcnosti nemala zbytočné obavy, že ty budeš pykať za ich súčasný nezáujem.:)
Janka6685
02.08.05,16:09
Janka, ešte som o podpísanom vyhlásení nepočula, resp. nepoznám prípad, kde by zamestnanci lístky odmietli. Radila som ti tak preto, aby si do budúcnosti nemala zbytočné obavy, že ty budeš pykať za ich súčasný nezáujem.:)
Neútočila by kontrola na zamestnávateľa skôr v tom zmysle, že to on nechcel zabezpečovať stravovanie, lebo by ho to niečo stálo?
JanaF
02.08.05,16:15
Janka, niekde tu na porade sa nachadza prispevok, kde sa stalo presne to, co Paula hovori, ale nepatam sa, v ktorom prispevku sa to nachadza. Zamestnanci nechceli poberat stravne listky, podpisali vyhlasenie, ze odmietaju stravne poskytnute zamestnavatelom a nakoniec to zamestnanci zahrali na sude alebo pred kontrolou tak, ze zamestnavatel im odmietol poskytnut stravu a skutocne vyhrali. kde sa nachadza tento prispevok, to uz netusim.
ing.erika
02.08.05,16:15
aj mne moji zamestnanci povedali, že oni nechcú stravovanie. ale oni chceli namiesto lístkov hotovosť, teda že by mali vyšší plat o tú čiastku, ktorá predstavuje stravné.
ondrejvla
02.08.05,16:18
aj mne moji zamestnanci povedali, že oni nechcú stravovanie. ale oni chceli namiesto lístkov hotovosť, teda že by mali vyšší plat o tú čiastku, ktorá predstavuje stravné.
Erika, to nejde. Pre teba je najčistejšie stravné poukážky.
Ozaj, prečo neblikáš na zeleno, keď si na Porade?
ing.erika
02.08.05,16:23
veď ani mne sa to veľmi nezdá. teda to, čo vymýšľajú moji zamestnanci. jednoducho sa budú musieť zmieriť s tým, že budú dostávať lístky. :)
ja som tu ešte len úplný nováčik. a ako mám blikať na zeleno?? :)
Paula
02.08.05,16:24
Nuž potom asi to treba inak spísať....Na vrch strany citovať zákon o tom , že zamestnávateľ je povinný.....a potom prilepiť vetu: beriem na vedomie, že zamestnávateľ je povinný, ale ja sa tejto vymoženosti vzdávam, nakoľko je pre mňa nezaujímavá.....
:) Naozaj neviem, ako by sa mohol zamestnávateľ brániť.
JanaF
02.08.05,16:27
aj mne moji zamestnanci povedali, že oni nechcú stravovanie. ale oni chceli namiesto lístkov hotovosť, teda že by mali vyšší plat o tú čiastku, ktorá predstavuje stravné.to sa im musi zdanit a moze sa stat, ze nakoniec dostanu ovela menej ako by mali v stravnych listkoch. Rozhodnutie je na zamestnavatelovi a nie zamestnanci kladu podmienky:)
vladan
02.08.05,16:28
Naozaj neviem, ako by sa mohol zamestnávateľ brániť.
možnosť obrany zamestnávateľa pred fintou zamestnanca (môj výmysel) - spísať nejaké vyhlásenie a pri podpise bude v kancelárii iba zamestnanec a X svedkov (majiteľ, konateľ atď), ale to vyhlásenie by som urobila tak podrobné, aby bolo zrejmé, že zamestnanec všetko pochopil, všetko mu bolo vysvetlené a dala by som aj výpočet hodnoty stravné lístka, aby bolo zreteľné čoho sa vlastne zamestnanec vzdáva ;)
ondrejvla
02.08.05,16:34
veď ani mne sa to veľmi nezdá. teda to, čo vymýšľajú moji zamestnanci. jednoducho sa budú musieť zmieriť s tým, že budú dostávať lístky. :)
ja som tu ešte len úplný nováčik. a ako mám blikať na zeleno?? :)
Asi máš zadefinované v nastavení, že ťa tu nevidíme.
ing.erika
02.08.05,16:36
aha, skúsim s tým niečo urobiť... ;)
lenkak
02.08.05,17:05
Ale veď máš teraz pri svojom mene zelenú, čiže si online. Práve si pripojená, keď pri niekom vidíš, že má sivomodrú guličku on nie je práve pripojený na Porade. Nie je prihlásený.
ing.erika
02.08.05,17:22
to som si ale uz zmenila nastavenie..... ;)
abel
02.08.05,19:42
Ak by zamestnavatel vyplacal zamestnancom stravne v hotovosti, bol by to pre nich zdanitelny prijem a museli by z neho odviest dan.
abel
02.08.05,19:47
Ak by aj zamestnanci podpisali nejake vyhlasenie, bolo by to malo platne, pretoze ak zakon zamestnavatelovi uklada povinnost, takymto vyhlasenim to nie je mozne zmenit. Rozne dohody medzi zamestnancom a zamestnavatelom su mozne a platne, len ak neodporuju Zakonniku prace.
Janka6685
03.08.05,15:48
Ahojte.

Takže, ak som to správne pochopila, najlepšie by bolo, keby som zamestnancom dala nejaké stravné lístky v malej hodnote? Na porade som čítala, že spodná hranica lístka nie je určená. Je to pravda? Ďakujem
Janka6685
03.08.05,17:03
Janka, nie je to celkom tak. Hodnota stravného lístka by mala zodpovedať cene teplého jedla. Malá hodnota je napadnuteľná, ak si za to dokáže zamestnanec kúpiť len "10 deka tresky a 2 rožky".
Už asi preháňam, ale napr. hot dog sa považuje za teplé jedlo?

Ale vážne. Akú najnižšiu hodnotu stravného lístka mi odporúčate, aby to nebolo napadnuteľné.
Janka6685
03.08.05,17:13
Janka, teplé jedlo = varené jedlo. Hot dog by som považoval za teplé jedlo s velikánskou rezervou.
Podľa mojich osobných skúseností z ciest po celom Slovensku by to nemalo byť menej ako 50,- Sk (niektoré regióny na strednom a východnom Slovensku). Bezproblémovo daňovo uznateľných je v súčasnosti 80,- Sk. V BA je však aj 80,- Sk za jedno jedlo vo veľa prípadoch málo.
Neviem, kde sídli "Tvoja" firma, takže skús nájsť nejakú optimálnu hodnotu podľa Vašich lokálnych podmienok. Predpokladám, že s názormi sa pripoja ešte viacerí.:)
Ďakujem. Všetko to má logiku. Len keď zamestnanci nechcú SL? No nič, budú ich musieť prijať.
Janka6685
03.08.05,17:14
Neútočila by kontrola na zamestnávateľa skôr v tom zmysle, že to on nechcel zabezpečovať stravovanie, lebo by ho to niečo stálo?
Na toto máte aký názor?
Janka6685
03.08.05,17:28
Netreba ich nútiť. Stačí dať do internej smernice, že sú k dispozícii stravné lístky v hodnote XXXX korún a určiť čas počas ktorého si zamestnanci môžu tieto lístky v pokladni firmy zakúpiť. Okrem toho nikto nebude môcť napadnúť ak firma kúpi, napr. v januári 20 stravných lístkov, ktoré budú v pokladni "trčať" do decembra preto, že nikto neprejavil o tieto lístky záujem. Koncom roka sa podľa zmluvných podmienok so sprostredkovateľom stravných lístkov nespotrebované lístky vrátia. Náklady firmy budú minimálne. Zamestnávateľ si splní svoju povinnosť zabezpečiť stravovanie zamestnancov. To, že zamestnanci neprejavili záujem o ponúkané a zabezpečené stravné lístky bude skutočne už len chybou zamestnancov.:D
Takto nejako to fungovalo v jednej firme, ale to som si nebola istá, či je to správne, lebo v tej firme sa mi nezdalo viac vecí...ale to je o inom.
durisovad
03.08.05,18:11
Velmi sa divim zamestnancom, ktori nechcu stravne listky. Ak sa im uz aj nechce chodit na obedy do restauracie, mozu ich predsa pouzit v obchodoch na nakup potravin. Pre kazdeho musi byt vyhodne, ak moze nakupit za polovicu predajnej ceny.
Jana Acsová
09.08.05,09:01
Netreba ich nútiť. Stačí dať do internej smernice, že sú k dispozícii stravné lístky v hodnote XXXX korún a určiť čas počas ktorého si zamestnanci môžu tieto lístky v pokladni firmy zakúpiť.
Aj keď to celé vyzerá veľmi logicky (poraďáci sú proste jedničkyhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif) nezdá sa mi to také jednoznačné. Podľa § 152 ZP je zamestnávateľ povinný zabezpečovať zamestnancom stravovanie a nie umožniť im kupovať stravné lístky. A mám obavy, že to nevyrieši ani smernica.http://www.porada.sk/images/icons/icon13.gif
Chobot
09.08.05,09:32
Aj keď to celé vyzerá veľmi logicky (poraďáci sú proste jedničkyhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif) nezdá sa mi to také jednoznačné. Podľa § 152 ZP je zamestnávateľ povinný zabezpečovať zamestnancom stravovanie a nie umožniť im kupovať stravné lístky. A mám obavy, že to nevyrieši ani smernica.http://www.porada.sk/images/icons/icon13.gif
Ja v tom nevidím problém. Ved tí zamestnanci nie sú malé deti, ktoré treba vodit za rucicku alebo ich nakrmit.

Zákon umoznuje bud zabezpecit stravovanie vo vlasnom zariadení alebo v prostredníctvom inej p/f osoby. Cize ak poskytne lístky na stravovanie, splnil si zákonnú povinnost. A ak zamestnanec nemá záujem o stravné lístky, tak ho nemôze nanútit. Ak zamestnanec nebude chciet íst na obed, ktorý mu zabezpecí zamestnávatel vo vlastnej rézii a bude dobrovolne hladovat, zamestnávatel mu to predsa nenapchá do hrdla.

U kazdého zamesntávatela, kde som doteraz robil bola moznost zakúpit si lístky ci uz priamo obedové alebo gastro, nie povinnost. Ak si niekto lístky nekúpil, bola tojeho vec, nikto ho z pokladne nezavolal, preco si nezobral lístky na príslusný mesiac. Dokonca ak nestihol si kúpit lístky v stanovenom termíne, kedy sa lístky predávali, tak mal smolu.
Janka6685
09.08.05,10:17
Mám ešte jednu otázku, keďže sme sa rozhodli, že objednáme stravné lístky a zamestnanci sa rozhodnú, či si ich kúpia: ak SZČO zároveň pracuje vo svojej firme, môže si dávať do nákladov kúpu stravných lístkov pre vlastnú potrebu?
Jana Acsová
09.08.05,11:17
Zákon umoznuje bud zabezpecit stravovanie vo vlasnom zariadení alebo v prostredníctvom inej p/f osoby. Cize ak poskytne lístky na stravovanie, splnil si zákonnú povinnost. A ak zamestnanec nemá záujem o stravné lístky, tak ho nemôze nanútit. Ak zamestnanec nebude chciet íst na obed, ktorý mu zabezpecí zamestnávatel vo vlastnej rézii a bude dobrovolne hladovat, zamestnávatel mu to predsa nenapchá do hrdla.
Moja pripomienka ani tak nebola hodená do pléna na diskusiu, ako na zamyslenie sa nad obhajobou postupu zamestnávateľa.
Obhajovali ste si už tento "spôsob" poskytnutia stravovania a prešlo Vám to (ako zamestnávateľovi)?
Mali ste už problémy so zamestnancami a s uplatnením ich nepremlčaných nárokov vyplývajúcich z pracovného pomeru?
Uspeli ste niekedy na súde, ak si zamestnávateľ neplnil svoje povinnosti tak, ako vyplývajú zo ZP?
Máte ošetrené právne nároky zamestnancov, či prípadné vzdanie sa týchto nárokov vo vzťahu k ich premlčaniu aj v prípade skončenia pracovného pomeru? Atď. atď. ...

A čo sa týka smernice, tak tá podľa môjho názoru nikdy nevyrieši nárok zamestnanca a obhájenie postupu zamestnávateľa. Vyrieši iba postup pri prevzatí stravných lístkov. Nároky by mali byť riešené dohodou zmluvných strán (prípade iným zákonným spôsobom), v tomto prípade zamestnanca a zamestnávateľa, medzi ktorými pracovno-právny vzťah vzniká uzatvorením pracovnej zmluvy podľa Zákonníka práce.

Riziká nesie zamestnávateľ. Moja pripomienka bola nasmerovaná na možné riziká, ktoré by mohli byť keby ...http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif a ja by som na ne určite prihliadla, keby som stála pred podobným problémom.
Jana Acsová
09.08.05,11:35
ak SZČO zároveň pracuje vo svojej firme, môže si dávať do nákladov kúpu stravných lístkov pre vlastnú potrebu?Nie. (ak je to jeho firma a sám pre ňu aj pracuje, čo je spravidla normálne).
Janka6685
09.08.05,11:37
Nie. (ak je to jeho firma a sám pre ňu aj pracuje, čo je spravidla normálne).
O.K., len ma to tak napadlo.
Jana Acsová
09.08.05,11:44
O.K., len ma to tak napadlo.:eek: .:confused:
Janka6685
09.08.05,11:55
:eek: .:confused:
Stihla som si prečítať, čo si tam mala napísané.

Naozaj som to potrebovala. Len som tak trochu tušila, že sa pýtam "blbosť". Asi som sa len zle vyjadrila.
nikulik
19.08.05,10:47
Chcela by som sa opytat, ked mame okolo 25 zamestnancov, a niekto chce aby mu zamestnavatel poskytol stravu na pracovisku a niekto by chcel radsej stravne listky, da sa to?
liba2
19.08.05,10:57
Chcela by som sa opytat, ked mame okolo 25 zamestnancov, a niekto chce aby mu zamestnavatel poskytol stravu na pracovisku a niekto by chcel radsej stravne listky, da sa to?áno, je to prípustné. Príspevky či už z nákladov alebo zo SF by mali dostať všetci rovnako. Potom rozdiely budú v úhrade od zamestnancov.
nikulik
19.08.05,11:00
a da sa aj tak, ked niekto nechce ani stravu ani stravne listky, ze mu zamestnavatel bude vyplacat peniaze?
liba2
19.08.05,11:04
a da sa aj tak, ked niekto nechce ani stravu ani stravne listky, ze mu zamestnavatel bude vyplacat peniaze?Nie, to je neprípustné. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť jedlo alebo stravovaciu poukážku na jedlo.
Tweety
19.08.05,11:11
a da sa aj tak, ked niekto nechce ani stravu ani stravne listky, ze mu zamestnavatel bude vyplacat peniaze?
ak peňažné plnenie, tak to podiela dani zo závislej činnosti
Hronská Iveta
19.08.05,11:15
a da sa aj tak, ked niekto nechce ani stravu ani stravne listky, ze mu zamestnavatel bude vyplacat peniaze?
Keď má zamestnávateľ možnosť zabezpečiť zamestnancovi stravu, či už formou závodného stravovania, alebo formou stravných lístkov (Ticket, ...), v zmysle zákona ani nemôže vyplácať finančný príspevok. Tento môže vyplácať len vtedy, ak zamestnancovi formu vyššie uvedenej stravy nemôže zabezpečiť. Prevažne sa jedná o zamestnancov, ktorí pracujú na poli, v lesníctve, ... (výsadba stromčekov, ...)



§152

(4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2.
nikulik
19.08.05,11:27
Konkretne mi ide o toto: Nam nosia stravu kazdy den na pracovisko zo zavodnej jedalne, mame 3 druhy obedov, mozme si vybrat, lenze niektorí pracovníci si niektore dni neobjednaju nic, lebo vychadza to, ze keby si dali kazdy den nieco, doplacat by museli mesacne okolo 500 sk, a to sa niektorým zdá vela, no ale teraz mame celozávodnu dovolenku, nemali sme teda objednanu stravu ani ja, co som tu aj cez dovolenku, zistila som, ze sa citim lepsie ako ked som kazdy den jedla ten obed ktory nam priniesli, no a rozmyslala som nad tym, ze by som prestala jest tu stravu, da sa to nejako? Jedine cez tie stravne listky?
liba2
19.08.05,11:30
Stále to vychádza, že máš len 2 možnosti: teplé jedlo zo závodnej jedálne alebo stravné poukážky. Finančný príspevok sa neoplatí, musela by ho zdaniť 19% daňou z príjmov .
Hronská Iveta
19.08.05,11:37
Konkretne mi ide o toto: Nam nosia stravu kazdy den na pracovisko zo zavodnej jedalne, mame 3 druhy obedov, mozme si vybrat, lenze niektorí pracovníci si niektore dni neobjednaju nic, lebo vychadza to, ze keby si dali kazdy den nieco, doplacat by museli mesacne okolo 500 sk, a to sa niektorým zdá vela, no ale teraz mame celozávodnu dovolenku, nemali sme teda objednanu stravu ani ja, co som tu aj cez dovolenku, zistila som, ze sa citim lepsie ako ked som kazdy den jedla ten obed ktory nam priniesli, no a rozmyslala som nad tym, ze by som prestala jest tu stravu, da sa to nejako? Jedine cez tie stravne listky?
§152 ZP:
(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu.

- zamestnávateľ teda splnil svoju povinnosť voči zamestnancom tým, že stravovanie zabezpečil, toto stravovanie by však malo zodpovedať zásadám správnej výživy. Tu by som teda videla možno nejakú možnosť, že by ste všetci zamestnanci napísali niečo ako "petíciu", že toto stravovanie nespĺňa zásady správnej výživy v zmysle vyššie citovaného paragrafu. Otázka potom bude, aký postoj k tomu zaujme zamestnávateľ.
Hronská Iveta
19.08.05,11:46
Ešte ma napadá však ďalšia skutočnosť, záleží naozaj na postoji zamestnávateľa, že mohol dať preveriť uvedenú jedáleň (či ich produkty sĺňajú normy), koniec koncov, toto by ste mohli urobiť aj vy ako zamestnanci, no a v zmysle záverečného stanoviska kontroly by sa potom následne postupovalo. V prípade, že kontrola potvrdí, že uvedené stravovacie zabezpečenie nespĺňa tieto podmienky, tak by zamestnávateľ musel zabezpečiť stravovanie prostredníctvom iného subjektu, prípadne by to riešil formou stravných lístkov (Ticket, ...). Ak však kontrola odsúhlasí, že jedlo spĺňa všetky požiadavky, zrejme budete mať smolu. Tu by už záležalo iba od ochoty zamestnávateľ zmeniť subjekt, lebo povinnosť v zmysle zákona si splnil.
nikulik
19.08.05,13:48
Ale problem je v tom, ze nikto sa nestazuje na to jedlo, len ja mam nejaky pokazeny zaludok z toho jedla. Takze co by ste mi doporucili? A takto sa to da, ze nebudem mi neda zamestnavatel ani stravu ani stravne listky? Ale to zase budem ja ukratena o narok na stravne nie?
Valika
19.08.05,16:13
Môže prispievať firma zo SF na stravenky v akejkoľvek výške? Napr. aj 20,- SK na 1 stravenku? Vdaka.
durisovad
19.08.05,17:32
Ak je velka tvorba, moze byt velke aj cerpanie. 20 Sk sa mi zda vela, ale je mozne, ze su velmi vysoke platy.
Hronská Iveta
20.08.05,11:13
Ale problem je v tom, ze nikto sa nestazuje na to jedlo, len ja mam nejaky pokazeny zaludok z toho jedla. Takze co by ste mi doporucili? A takto sa to da, ze nebudem mi neda zamestnavatel ani stravu ani stravne listky? Ale to zase budem ja ukratena o narok na stravne nie?
Žiaľ, zamestnávateľ si svoju povinnosť splnil a stravné Vám v zmysle zákona zabezpečil. Keď sa stravovať nechcete, o stravné budete ukrátená. Zamestnávateľ nemá povinnosť nútiť Vás ísť na obed. Má len povinnosť tento obed zabezpečiť, čo aj urobil.
nikulik
22.08.05,03:02
Ďakujem za príspevky, uz som sa ho na to pytala, a povedal ze to nie je problem, povedal mi to iste Ivetka, ze on si svoju povinnost splnil a ze je len na mne ci chcem,alebo nie.