Cinamon
09.07.09,19:29
Dobry den. Moj svokor bude na konci jula uz rok PN, doteraz dostaval peniaze zo SP, ale za posledny mesiac nedostal nic a ked sa bol informovat, povedali mu, ze PN mu uz nebudu dlhsie vyplacat, prekonal operaciu mozgu, nemoze uz ist pracovat /ma iba 50 rokov/ a mal by teda ist na invalidny dochodok. Za poslednych desat rokov bol dobrovolne nezamestnany, staral sa o domacnost, svokra zarabala dost. Ona vsak zomrela, svokor zacal pracovat, odrobil 1,5 roka a potom sa vyskytli vazne zdravotne problemy. Cize vraj nema dostatok odprac. rokov na to, aby dostaval invalidny dochodok. Takze teraz je absolutne bez akehokolvek prijmu, chceme mu nejako pomoct, nemoze predsa zostat bez penazi. PROSIM PORADTE, v soc.poistovni su neochotni, na co sa nespytame, to nam nepovedia a my ani nevieme, co vlastne mame zistovat, na co by mohol mat svokor narok. Prosim poradte co robit v takejto situacii.
Dakujem velmi pekne.
willma
09.07.09,19:42
mimotemyasi budem protivná, ale naši nemenovaní spoluobčania sú invalidní skoro všetci , tak by ma veľmi zaujímalo, kto z nich má odpracovaný potrebný počet rokov :mad::mad::mad: Hnevá ma, že normálna pracujúca väčšina nemá nárok na nič a ten kto ani prstom nepohne dostane všetko na zlatom podnose a čo nedostane to si vyvrieska a vyziape na úradoch. A keď nepomôže vrieskať tu tak sú hneď v Štrasburgu.:mad:
mrzí ma že ti nemôžem a vlastne ani nedokážem poradiť, ale jedno možno predsa- ísť s veľkým demižónom do nejakej osady a tam sa popýtať ako to robia?
elli
09.07.09,20:03
mimotemyasi budem protivná, ale naši nemenovaní spoluobčania sú invalidní skoro všetci , tak by ma veľmi zaujímalo, kto z nich má odpracovaný potrebný počet rokov :mad::mad::mad: Hnevá ma, že normálna pracujúca väčšina nemá nárok na nič a ten kto ani prstom nepohne dostane všetko na zlatom podnose a čo nedostane to si vyvrieska a vyziape na úradoch. A keď nepomôže vrieskať tu tak sú hneď v Štrasburgu.:mad:
mrzí ma že ti nemôžem a vlastne ani nedokážem poradiť, ale jedno možno predsa- ísť s veľkým demižónom do nejakej osady a tam sa popýtať ako to robia?

Oni su obvykle "invalidi od mladosti", kde sa nevyzaduje odrobeny pocet rokov, invalidny preukaz dostanu zaroven s vodicakom :-( Takze skoda demizona.
Nema narok ani po svokre na vdovecky?
Xanti
09.07.09,20:12
Dobry den. Moj svokor bude na konci jula uz rok PN, doteraz dostaval peniaze zo SP, ale za posledny mesiac nedostal nic a ked sa bol informovat, povedali mu, ze PN mu uz nebudu dlhsie vyplacat, prekonal operaciu mozgu, nemoze uz ist pracovat /ma iba 50 rokov/ a mal by teda ist na invalidny dochodok. Za poslednych desat rokov bol dobrovolne nezamestnany, staral sa o domacnost, svokra zarabala dost. Ona vsak zomrela, svokor zacal pracovat, odrobil 1,5 roka a potom sa vyskytli vazne zdravotne problemy. Cize vraj nema dostatok odprac. rokov na to, aby dostaval invalidny dochodok. Takze teraz je absolutne bez akehokolvek prijmu, chceme mu nejako pomoct, nemoze predsa zostat bez penazi. PROSIM PORADTE, v soc.poistovni su neochotni, na co sa nespytame, to nam nepovedia a my ani nevieme, co vlastne mame zistovat, na co by mohol mat svokor narok. Prosim poradte co robit v takejto situacii.
Dakujem velmi pekne. Svokor nežiadal o vdovecký dôchodok po svokre, ked zomrela? Mám pocit, že nielen žena ale už i muž môže poberať po partnerovi dôchodok.
http://www.socpoist.sk/vdovecky-dochodok/1290s
Možno treba skúsiť tou cestou sa pustiť.

A naozaj bohužial svokor by musel mať odrobených cca 15 rokov za posledné roky aby mohol dostať ID.
Tu je o tom písané trošku viac treba prečítať...
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=198
ešte ma tak napadlo. Svokor vôbec nemá za celý svoj život odrobené roky? Teda tých 15 rokov?
Potrebný počet rokov dôchodkového poistenia
Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku


do 20 rokov je menej ako jeden rok,
nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.


Možno by trebalo podať žiadosť o ID na SP. A oni potom prehodnotia. Predsa nedokážu tak z fleku povedať či ma abo nemá odrobené roky. Samozrejme ked pred tým ako bol dobrovolne nezamestnaný niekde robil.
A ak tak ešte môže skúsiť požiadať o sociálne dávky v hmotnej núdzi. Viac možností ma nenapadá. :eek:
wagner
09.07.09,20:20
Podľa mňa by mohol mať nárok na vdovecký dôchodok. To že mu nedajú invalidný, má smolu. Keď nebudem prihliadať na "škriekajúcu menšinu", tak žiaľ, keď si tam nevkladal, tak mu nemajú z čoho vyplácať. Iba si dovolím vysloviť názor - predsa byť doma od štyridsiatich rokov bez platenia odvodov na ID a dôchodkové poistenie je jednoducho nezodpovedné. :mad: Každý rozumne zmýšľajúci človek vie, že prichádza do veku, kedy nejaký dôchodok môže potrebovať. A žiaľ sa mu to potvrdilo. Však keď svokra mala taký dobrý príjem, museli si niečo aj odložiť, teda teoreticky by mal mať z čoho žiť. Najmä keď drzo uvažujem, že nemusel desať rokov chodiť do práce, tak sa im muselo dobre žiť. A teraz zrazu prísť na to, že z čoho budem žiť:(
elli
09.07.09,20:21
§ 72 (zákona 461/2003)

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku

a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 22 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 22 rokov do 24 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 24 rokov do 26 rokov je najmenej tri roky,
e) nad 26 rokov do 28 rokov je najmenej štyri roky,
f) nad 28 rokov je najmenej päť rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity, a ak ide o poistenca vo veku nad 28 rokov, z posledných desiatich rokov pred vznikom invalidity.

(3) Poistencovi, ktorý sa stal invalidný v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania a fyzickej osobe, ktorá sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom, sa podmienka počtu rokov dôchodkového poistenia uvedená v odseku 1 považuje za splnenú.
Xanti
09.07.09,20:28
Nie som si istá, ale čosi sa šepká o zmene. Že sa nebude brať počet odpracovaných rokov za posledných 10 rokov ale sa budú tie odpracované roky hladať počas celého života. Lebo práve pre takéto prípady ako je zadávateľkin svokor je to veľmi ťažké získať toto obdobie. Ktohovie ako to bude.
Xanti
10.07.09,05:24
§ 72 (zákona 461/2003)

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku

a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 22 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 22 rokov do 24 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 24 rokov do 26 rokov je najmenej tri roky,
e) nad 26 rokov do 28 rokov je najmenej štyri roky,
f) nad 28 rokov je najmenej päť rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity, a ak ide o poistenca vo veku nad 28 rokov, z posledných desiatich rokov pred vznikom invalidity.

(3) Poistencovi, ktorý sa stal invalidný v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania a fyzickej osobe, ktorá sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom, sa podmienka počtu rokov dôchodkového poistenia uvedená v odseku 1 považuje za splnenú.
Toto už neplatííí. :eek:

Najnovšie je z.z 449/2008 z 30.oktobra 2008
kde § 72 ma takého znenie
§72
(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku


do 20 rokov je menej ako jeden rok,
nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

(2)Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.

(3) Poistencovi, ktorý sa stal invalidný v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, a fyzickej osobe, ktorá sa stala invalidná v období , v ktorom je nezaopatrené dieťa alebo doktorand v dennej forme štúdia a nedovŕšila 26 rokov veku, sa podmienka počtu rokov dôchodkového poistenia uvedená v odseku 1 považuje za splnenú.


Čiže stále platí ako som povedala, pokiaľ svokor pred tým ako bol doma odrobil 15 rokov ( v našom prípade ked sme starší sa započíva aj vojna u chlapov, a proste poistenia od 18 roku veku ) tak mal by mať nárok na ID, pokiaľ má zhoršený zdravotný stav.
wagner
10.07.09,05:39
Lenže ak nemá odrobených 15 rokov, tak mu to nepomôže. Hoci v jeho veku, keby bol robil od mladosti, tak by ich mal mať odrobené.
Xanti
10.07.09,05:42
No to je pravda. Ale ked beriem v úvahu, že zadávateľkin svokor má 50 rokov, tj. je ročník 59, a do roku 1989 museli všetci robiť . a to mal 30 rokov. Tak minimálne tam získal 12 rokov poistenia. Plus za posledné roky 1,5 .. takže ja verím, že tých 15 rokov zadávateľkin svokor nájde.

A stále je tu možnosť vdoveckého dôchodku. Teda ak splňa podmienky a neprešvihol termíny.
veronikasad
10.07.09,05:59
Prikladám celý zákon 449/2008. Pozri str. 4 - postup pre invalidov, ktorým nevznikol nárok na ID z dôvodou neplnenia obdobia poistenia. Zákon je účinný až od 1.1.2010.
Bohužial - ak mu nevznikol nárok na vdovecký dôchodok, do 31.12.2009 musí požiadať o dávku v hmotnej núdzi.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208484&FileName=zz2008-00449-0208484&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=467&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=449/2008

Bohužial, nevzniká mu nárok ani na vdovecký dôchodok, lebo nesplnil dobu poistenia na invalidný dôchodok :

§ 74
Podmienky nároku na vdovský dôchodok a nároku
na vdovecký dôchodok
Na začiatok
(1) Vdova má nárok na vdovský dôchodok po manželovi, ktorý

a) ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku,
b) ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo
c) zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.
terezamaria
10.07.09,07:35
Xanti presuň si bodík na príspevok č. 8. Ten je aktuálny, ja som si to posunula. Maj sa pekne.
Xanti
10.07.09,09:23
Dakujem za bodík Terezamaria, ale ako sa posúva ani srnka netuší :D. V podstate to čo som napísala v príspevku 4 a 8 je totožné. Ale naozaj to platí až od 1.1.2010 ako spomínala Veronikasad.

Tu trošku budem polemizovať


§ 74
Podmienky nároku na vdovský dôchodok a nároku
na vdovecký dôchodok
Na začiatok
(1) Vdova má nárok na vdovský dôchodok po manželovi, ktorý

a) ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku,
b) ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo
c) zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania. Lebo ja tomu §74 rozumiem tak, že mng. dotyčného pána mala splnený nárok na starobný dôchodok teda že získala počet rokov dôchodkového poistenia
Tu sa píše http://www.socpoist.sk/starobny-dochodok/1286s#podmienky-naroku-na-starobny-dochodok
Podmienky nároku na starobný dôchodok


Nárok na starobný dôchodok má poistenec, ktorý


získal najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia a
dovŕšil dôchodkový vek (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=610).

Samozrejme zosnulá nemohla dovršiť dôchodkový vek, kedže zomrela ale predpokladám, že pracovala viac ako 15 rokov. Takže podľa môjho názoru má dotyčný asi právo na vdovecký dôchodok .

Aj keď podla odst. (6) tohto zákona a § 74

(6) Na nárok vdovca na vdovecký dôchodok po manželke platia odseky 1 až 5 rovnako.

A v odseku 2 a 3 sa píše

(2) Vdova má nárok na výplatu vdovského dôchodku počas jedného roka od smrti manžela.
neviem či SP prizná spätne dôchodok
(3) Po uplynutí obdobia uvedeného v odseku 2 má vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku, ak
a) sa stará o nezaopatrené dieťa ( zadávateľka nepísala, či svokor sa stará o nejaké nezaopatrené dieťa )
b) je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70% alebo ( tu relatívne ak by pán požiadal o prehodnotenie zdravotného stavu a určili by mu zps viac ako tých 70% tak by mohol dostávať vdovecký dôchodok aj napriek tomu, že teraz nemôže mať on ID lebo nesplna podmienku rokov )
c) dovršila dôchodkový vek
Cinamon
10.07.09,12:50
Dakujem za odpovede, este dodam:
-svokor mal narok poberat vdovsky dochodok 1 rok, ten aj poberal.
-za cely zivot (o com ja viem) ma odpracovanych 17,5 r. + 2r vojna tj. 19,5 roka, ale z toho za poslednych 10 rokov od 1999 do 2009 len 1,5 roka.

Wagner, za tych 10r.si platil dobrovolne zdravotne poistenie. Najprv bol doma kvoli domacnosti a detom, potom neskor by uz aj chcel pracovat, ale nedarilo sa mu najst pracu, takze to bolo stale na svokre. Je pravda, ze kym zila mali fakt dobre prijmy, aj nasetrene peniaze, a teoreticky to vyzera, ze by mal mat z coho zit, ale vyskytli sa take pre nas neocakavane veci po svokrinej smrti, ze vsetky nasetrene peniaze isli na vyriesenie inych problemov (spojenych s jej smrtou), este sme museli otcovi financne pomahat aj my s manzelom, takze co bolo bolo a momentalne na tom nie je ani zdaleka dobre, co nas velmi mrzi.

Predsa len skusime dat ziadost na SP o ten invalidny, ked ho zamietnu, potom uz ostava asi len prispevok v hmotnej nudzi.

Budem vdacna za kazdy prispevok a za kazdu radu. Dakujem.
Mária27
10.07.09,12:52
§ 72 (zákona 461/2003)

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku

a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 22 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 22 rokov do 24 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 24 rokov do 26 rokov je najmenej tri roky,
e) nad 26 rokov do 28 rokov je najmenej štyri roky,
f) nad 28 rokov je najmenej päť rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity, a ak ide o poistenca vo veku nad 28 rokov, z posledných desiatich rokov pred vznikom invalidity.

(3) Poistencovi, ktorý sa stal invalidný v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania a fyzickej osobe, ktorá sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom, sa podmienka počtu rokov dôchodkového poistenia uvedená v odseku 1 považuje za splnenú.

Na JASPI zákon v úplnom znení dôsledne neopravili !!! Už som im písala, vraj dočasne nie sú úplné znenia správne, alebo novely vôbec zapracované.
veronikasad
10.07.09,13:57
cinamon, na ID vznikne svokrovi nárok až od 1.1.2010.Dovtedy to riešte dávkou v hmotnej núdzi + príspevok na bývanie na sociálnom odbore UPSVaR.
Jana Motyčková
10.07.09,14:17
Svokor nežiadal o vdovecký dôchodok po svokre, ked zomrela? Mám pocit, že nielen žena ale už i muž môže poberať po partnerovi dôchodok.
http://www.socpoist.sk/vdovecky-dochodok/1290s
Možno treba skúsiť tou cestou sa pustiť.

A naozaj bohužial svokor by musel mať odrobených cca 15 rokov za posledné roky aby mohol dostať ID.
Tu je o tom písané trošku viac treba prečítať...
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=198
ešte ma tak napadlo. Svokor vôbec nemá za celý svoj život odrobené roky? Teda tých 15 rokov?
Potrebný počet rokov dôchodkového poistenia
Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku


do 20 rokov je menej ako jeden rok,
nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.
Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.


Možno by trebalo podať žiadosť o ID na SP. A oni potom prehodnotia. Predsa nedokážu tak z fleku povedať či ma abo nemá odrobené roky. Samozrejme ked pred tým ako bol dobrovolne nezamestnaný niekde robil.
A ak tak ešte môže skúsiť požiadať o sociálne dávky v hmotnej núdzi. Viac možností ma nenapadá. :eek:
Toto platí až od 1.1.2010! Dovtedy platia roky ako uviedla elli.
Čiže o ID požiadať môže,ale momentálne mu ho nepriznajú. Priznajú mu ho ale po 1.1.2010.
Ak náhodou mal zmluvu na dobu určitú, vznikol by mu nárok na podporu v nezamestnanosti - chápem to tak, že po 1,5 roku práce ostal PN a zamestnanie počas PN trvalo.
Cinamon
10.07.09,14:53
Toto platí až od 1.1.2010! Dovtedy platia roky ako uviedla elli.
Čiže o ID požiadať môže,ale momentálne mu ho nepriznajú. Priznajú mu ho ale po 1.1.2010.
Ak náhodou mal zmluvu na dobu určitú, vznikol by mu nárok na podporu v nezamestnanosti - chápem to tak, že po 1,5 roku práce ostal PN a zamestnanie počas PN trvalo.
ano, 1,5 roka pracoval, potom ostal PN, zamestnanie trvalo, ale mal zmluvu na dobu urcitu, ktoru mu samozrejme nepredlzili, kedze bol v case koncenia zmluvy uz 5 mesiacov PN.
Jana Motyčková
10.07.09,15:05
Potreboval by, aby zmluva na dobu určitú trvala dva roky, za predpokaldu, že nemal neplatené voľno. Ak to tak bolo, môže po skončení PN požiadať o podporu v nezamestnanosti - bude ju dostávať 4 mesiace. Ak by mu pár dní - mesiac chýbal, môže sa dobrovoľne poistiť v nezamestnanosti na potrebný počet dní a následne požiadať o podporu - na ÚP by sa musel prihlásiť do evidencie nezamestnaných až po získaní tých dvoch rokov poistenia.
Xanti
10.07.09,16:12
cinamon, na ID vznikne svokrovi nárok až od 1.1.2010.Dovtedy to riešte dávkou v hmotnej núdzi + príspevok na bývanie na sociálnom odbore UPSVaR.
No áno aj toto je cesta, ale babenky ak by teraz Cinamon svokor požiadal o ID, a oni na SP by ho uznali zps viac ako 70 % nemal by opätovne nárok na vdovecký dôchodok podľa

Aj keď podla odst. (6) tohto zákona a § 74

(6) Na nárok vdovca na vdovecký dôchodok po manželke platia odseky 1 až 5 rovnako.

(3) Po uplynutí obdobia uvedeného v odseku 2 má vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku, ak

b) je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70% alebo ( tu relatívne ak by pán požiadal o prehodnotenie zdravotného stavu a určili by mu zps viac ako tých 70% tak by mohol dostávať vdovecký dôchodok aj napriek tomu, že teraz nemôže mať on ID lebo nesplna podmienku rokov )



-za cely zivot (o com ja viem) ma odpracovanych 17,5 r. + 2r vojna tj. 19,5 roka, ale z toho za poslednych 10 rokov od 1999 do 2009 len 1,5 roka.

Predsa len skusime dat ziadost na SP o ten invalidny, ked ho zamietnu, potom uz ostava asi len prispevok v hmotnej nudzi.

Budem vdacna za kazdy prispevok a za kazdu radu. Dakujem.
Cinamon, tá úprava zákona začne platiť od 1.1.2010 takže dovtedy musí svokor vydržať. Po tom dátume už bude mať nárok ( ak ho uznajú invalidným ) na ID.

Tak ako radia babenky,
1.) skúsiť na UP podporu v nezamestnanosti
2.) dávky v hmotnej núdzi + príspevok na bývanie
3.) požiadať o ID, a ked mu dajú zps viac ako 70% ( teda plná invalidita ) tak skúsiť vybavovať vdovecký dôchodok.
Mária27
10.07.09,18:48
Toto platí až od 1.1.2010! Dovtedy platia roky ako uviedla elli.
Čiže o ID požiadať môže,ale momentálne mu ho nepriznajú. Priznajú mu ho ale po 1.1.2010.
Ak náhodou mal zmluvu na dobu určitú, vznikol by mu nárok na podporu v nezamestnanosti - chápem to tak, že po 1,5 roku práce ostal PN a zamestnanie počas PN trvalo.

Jani, kde to je uvedené - nevidím to v prechodných ustanoveniach.
Mne skutočne z JASPI odpísali, že tam majú dočasne bordel (nie práve na tento prípad). Tak teraz nevieš, čo máš veriť ...
Jana Motyčková
10.07.09,19:50
Nie je to v prechodných ustanoveniach. Ale účinnosť novely v týchto bodoch bola stanovená od 1.1.2010 - novela 449/2008 - účinnosť.
Mária27
11.07.09,12:11
To myslíš toto? Aké body? Body boli predsa pri návrhu zákona, nie v jeho schválenom znení. Strašné, ako sa robia zákony!
Obyčajne novely nečítam, spolieham sa na JASPI úplné znenie.

Čl. V
Účinnosť
Tento zákon nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia
okrem prvého bodu až dvanásteho bodu, štrnásteho
bodu až šestnásteho bodu, osemnásteho bodu až päťdesiateho
šiesteho bodu a § 293au až 293aw, § 293ay
až 293ba a § 293bc až 293be v päťdesiatom siedmom
bode v čl. I, článku II, článku III a článku IV, ktoré nadobúdajú
účinnosť 1. januára 2009 a okrem trinásteho
bodu a § 293ax v päťdesiatom siedmom bode v čl. I, ktoré
nadobúdajú účinnosť 1. januára 2010.
Mária27
11.07.09,12:24
A čo poviete na tento precedens? Odteraz môže štát naschvál robiť zlé zákony a do vyhlásenia rozhodnutia Ústavného súdu v zbierke zákonov môže veľa na niekom ušetriť! Teraz ušetril za tri roky na dôchodcoch, hoci chybu urobili poslanci (štát tú chybu využil).

§ 293az

(1) Dôchodkové dávky vyplácané k 1. júlu 2005 a dôchodkové dávky priznané od 1. júla 2005 do 31. decembra 2005 v sume vyššej ako 10 938 Sk sa od 13. júna 2008 zvyšujú za rok 2005 o 8, 85 %.
Jana Motyčková
12.07.09,11:44
To myslíš toto? Aké body? Body boli predsa pri návrhu zákona, nie v jeho schválenom znení. Strašné, ako sa robia zákony!
Obyčajne novely nečítam, spolieham sa na JASPI úplné znenie.

Čl. V
Účinnosť
Tento zákon nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia
okrem prvého bodu až dvanásteho bodu, štrnásteho
bodu až šestnásteho bodu, osemnásteho bodu až päťdesiateho
šiesteho bodu a § 293au až 293aw, § 293ay
až 293ba a § 293bc až 293be v päťdesiatom siedmom
bode v čl. I, článku II, článku III a článku IV, ktoré nadobúdajú
účinnosť 1. januára 2009 a okrem trinásteho
bodu a § 293ax v päťdesiatom siedmom bode v čl. I, ktoré
nadobúdajú účinnosť 1. januára 2010.
V novelách zákonov sú vždy body. Ak použivaš JASPI, tam sa dá dať pri vyhľadávaní predpisu dátum, ku ktorému je účinný. Bohužiaľ tento rok (a možno už v minulom roku, neviem presne) je JASPI úplne nespoľahlivé, ešte dnes tam nie sú niektoré novely účinné od 1.1.2009.
Mária27
13.07.09,08:55
Áno, vidím v novelách body, ale vo všetkých štyroch - aj rovnaké s rôžnym obsahom, čl. V je potom aj tak mätúci (pokiaľ sa týka čl. I, okrem - okrem ...).
Dúfam, že to JASPI vyčistia - používam plné znenie k dátumu, ktorý potrebujem.