mandyla
09.07.09,21:41
Pamätám sa že moja babka listy pivónií asi mesiac-dva po odkvitnutí vždy zrezala. Moje majú veľmi bujné listy, aj po odkvitnutí sú dekoratívne ale utláčajú všetko okolo. Napadlo mi že ich zrežem ako babka ale neviem či by som im neuškodila. Potrebujú svoje listy počas celej vegetácie, resp. ako dlho ich potrebujú? Napr. ako tulipány, po čase sa listy zrežú .
Evanka
09.07.09,20:04
Pamätám sa že moja babka listy pivónií asi mesiac-dva po odkvitnutí vždy zrezala. Moje majú veľmi bujné listy, aj po odkvitnutí sú dekoratívne ale utláčajú všetko okolo. Napadlo mi že ich zrežem ako babka ale neviem či by som im neuškodila. Potrebujú svoje listy počas celej vegetácie, resp. ako dlho ich potrebujú? Napr. ako tulipány, po čase sa listy zrežú .
Nemyslím, že by si skorším zrezaním listov povónii uškodila, ako pri cibuľovinách. Nezrezávajú sa skôr preto, že sú dlho zelené.
aviator
10.07.09,10:05
Ja by som ich radšej nezrezával. Listy stále dodávajú do podzemkov živiny, ktoré treba na jarný rast. Ale keď to mala babka vyskúšané... Keď tak skús na jednej a na jar uvidíš. Potom daj prosím vedieť, ako to dopadlo.
Držím palce.
janka67
10.07.09,10:53
Ja som vlani listy asi mesiac po odkvitnutí zrezala a pivónia mi tento rok nekvitla. Či to bolo z tohto dôvodu netuším, ale nekvitla.
wagner
10.07.09,20:21
Ja listy zrežem hneď po odkvitnutí, lebo zaberajú veľa miesta a kvitnú mi každý rok.
arizona
10.07.09,20:46
Ja listy nechávam, pokým sú pekné,zdravé. Ak začnú ošpatnievať tak nakrátko zrežem.Nemám pevný termín. Kvitnú mi pekne každý rok :)
katalóg
15.08.11,11:37
Priateľka pri predaji rodičovského domu mi dala "zachovať" pamiatku na mamu - pivónie, záhradné fialky, konvalinky,...
Tienistým sa darí, ale pre pivónie som nemala miesto v záhrade, tak som ich zasadila do dvoch vysokých kvetináčov v priemere cca 50 cm. Stále žijú, každý rok vyženú puky, nerozvinú sa však celkom. Biela farba, vôňa nádherná. V TV dokumente som videla, že pivónia potrebuje pre svoj štart stále trojročné miesto. Dodržujem to, nádoby nepremiestňujem. Napriek tomu žiadna zmena k lepšiemu. Kde robím chybu? Musia byť zákonite zasadené iba vo voľnej pôde? Mala by som ich prihnojovať? Listy rýchlo na jar vyženú, sú však slabé. Počas leta, ako aj teraz, sa "lámu". Čo ma tu v téme zaujalo, že listy sa aj zostrihávajú.
BXLmiami
15.08.11,13:19
Tiež ma to zaujíma,ja sa ich zatiaľ bojím dotknuť aby som niečo nepokazila.Striháte pivonie a ak ano tak kedy?Je rozdiel medzi strihaním či pestovaním stromkovej pivonie a bylinnej pivonie?Kedy hnojite pivonie a hlavne čím ich hnojíte?Dakujem.
arizona
15.08.11,16:37
Priateľka pri predaji rodičovského domu mi dala "zachovať" pamiatku na mamu - pivónie, záhradné fialky, konvalinky,...
Tienistým sa darí, ale pre pivónie som nemala miesto v záhrade, tak som ich zasadila do dvoch vysokých kvetináčov v priemere cca 50 cm. Stále žijú, každý rok vyženú puky, nerozvinú sa však celkom. Biela farba, vôňa nádherná. V TV dokumente som videla, že pivónia potrebuje pre svoj štart stále trojročné miesto. Dodržujem to, nádoby nepremiestňujem. Napriek tomu žiadna zmena k lepšiemu. Kde robím chybu? Musia byť zákonite zasadené iba vo voľnej pôde? Mala by som ich prihnojovať? Listy rýchlo na jar vyženú, sú však slabé. Počas leta, ako aj teraz, sa "lámu". Čo ma tu v téme zaujalo, že listy sa aj zostrihávajú.
Mam zopar korenov pivonii,nechcem tvrdit na 100%,ale predpokladam, ze v tom kvetinaci maju malo priestoru,lebo moje pivonie maju dost mohutne a siroke korene.
Inak, pivonie v crepnikoch som zatial nikde nevidela,ani v zahradnictvach, tak tipujem, ze crepniky asi nie su najvhodnejsie .
Pri omladzovani a presadzovani mi prve 2-3 roky len pomaly rastu,zacnu bohato kvitnut az ked koren zmohutnie
Pises, ze listy su slabe, puky sa nerozvinu...MOzno maju aj nevhodnu zeminu a chybaju im nejake ziviny. Skus nejake hnojivo,prip. vymenit zem.

Pisala som uz vyssie, ze ja listy zostrihavam v lete,ked zacinaju ospatnievat,alebo ich chytaju nejake choroby. Nechcem pouzivat chemiu, tak to riesim strihanim.
Nehnojim ich,ale mozno sa im ujde obcas nejakeho hnoviva z nedalekeho zahonu
peterslovak
16.08.11,05:07
Tento rok je veľmi zvláštny. Mne jeden koreň pivoniek rozkvitol tohto roku druhý krát asi pred 2 týždňami a začal hnať i nové mladé listy, sú však na priamom slnku, ktoré ich dosť poškodilo. Ale tie kvety v lete boli úžasné. No a na skalke mi práve kvitnú už druhý krát kosatce, no a včera som si všimol kvet i na červenom ponikleci. Je to normálne? Má niekto podobnú skúsenosť?
Anežob
18.08.11,10:21
Tento rok je veľmi zvláštny. Mne jeden koreň pivoniek rozkvitol tohto roku druhý krát asi pred 2 týždňami a začal hnať i nové mladé listy, sú však na priamom slnku, ktoré ich dosť poškodilo. Ale tie kvety v lete boli úžasné. No a na skalke mi práve kvitnú už druhý krát kosatce, no a včera som si všimol kvet i na červenom ponikleci. Je to normálne? Má niekto podobnú skúsenosť?
To kvitnutie na konci leta je asi normálne. Mne momentálne druhý krát kvitne lupína ľudovo "káva" a ešte kobercovitý flox. Kvitnutie už nie je tak intenzívne ako na jar.
Opakované kvitnutie rastlín sa asi vyskytuje v prípade, ak sa pri prvom kvitnutí z rastlinky odstraňujú odkvitnuté kvety ešte pred vytvorením semena a tým sa rastlina nevysiľuje a ak má dostatok živín môže zakvitnúť opakovane. Dočítala som sa o tom niekde v literatúre, že to opakované kvitnutie je z dôvodu, že rastlinka si chce zanechať potomstvo a preto tvorí nové kvietky
sisima
18.08.11,10:50
na jar som si doniesla od babky zopár pivónií, korene s mladými výhonkami, ale doteraz žiadna zmena, niektoré výhonky úplne uschli, tak som vykopala koreň, ale ten mal púčiky, tak som ich nechala... zjavne utrpeli riadny šok, keď prežijú zimu, snáď budúci rok vyrašia a možno ma potešia aj kvetmi...;)
katalóg
18.08.11,18:11
na jar som si doniesla od babky zopár pivónií, korene s mladými výhonkami, ale doteraz žiadna zmena, niektoré výhonky úplne uschli, tak som vykopala koreň, ale ten mal púčiky, tak som ich nechala... zjavne utrpeli riadny šok, keď prežijú zimu, snáď budúci rok vyrašia a možno ma potešia aj kvetmi...;)
Vraj až na tretí rok po presadení začnú kvitnúť pivónie. A nesmie sa im meniť stanovisko. V jednom dokumente TV o rastlinách. Ja čakám dlhšie, ale nemám ich v zemi, ale vo veľkom kvetináči. Asi budem musieť ustúpiť a vyhovieť jej.
katalóg
18.08.11,18:21
Mam zopar korenov pivonii,nechcem tvrdit na 100%,ale predpokladam, ze v tom kvetinaci maju malo priestoru,lebo moje pivonie maju dost mohutne a siroke korene.
Inak, pivonie v crepnikoch som zatial nikde nevidela,ani v zahradnictvach, tak tipujem, ze crepniky asi nie su najvhodnejsie .
Pri omladzovani a presadzovani mi prve 2-3 roky len pomaly rastu,zacnu bohato kvitnut az ked koren zmohutnie
Pises, ze listy su slabe, puky sa nerozvinu...MOzno maju aj nevhodnu zeminu a chybaju im nejake ziviny. Skus nejake hnojivo,prip. vymenit zem.

Pisala som uz vyssie, ze ja listy zostrihavam v lete,ked zacinaju ospatnievat,alebo ich chytaju nejake choroby. Nechcem pouzivat chemiu, tak to riesim strihanim.
Nehnojim ich,ale mozno sa im ujde obcas nejakeho hnoviva z nedalekeho zahonu
Korene som videla, bola som pri vykopávaní. Tiež som nevidela pivónie nikdy v kvetináči, ale naozaj ich nemám kde umiestniť. Porušili by sme koncepciu záhrady. Urobíme pokus s hnojivom, poinformujem sa. Ešte sme priniesli dostatok pôvodnej zeminy pri vyberaní z pôvodného miesta.Alebo jej ustúpim, ako som písala vyššie. Ale kam? Potrebuje nutne slnečné miesto?
kukučka
18.08.11,18:47
áno aj nie, jednu mám pred domom a jednu za a kvitnú krásne obidve, tá na slnku sa skôr vysype. Pivonka môže byť na jednom stanovišti aj sto rokov, ja ju mám dvadsať. Tiež sme rušili pred domom kvetiny a dali kríky a trávnik, ale maminu pivonku vybrať ma ani nenapadlo. A listy sa krásne sfarbujú v jeseni do červena, ja strihám len spodné a škaredé.
katalóg
18.08.11,19:18
Priateľkin kvet. Deti predávali rodičovský dom. Nemala ho kam presadiť.
Do tieňa ju mám možnosť presadiť. Ale to je celodenný tieň. To mi je ľúto zasa.
BXLmiami
02.10.11,17:24
Poprosím o radu,dostala som pivonku objednanú z katalogu,koren v zemi a v sáčku,problém je,že prišla v piatok,čiže je takých 5 dní v krabici a na zahradu pojdem až v piatok.Co s nou dovtedy v paneláku aby to prežila?
arizona
02.10.11,17:31
Poprosím o radu,dostala som pivonku objednanú z katalogu,koren v zemi a v sáčku,problém je,že prišla v piatok,čiže je takých 5 dní v krabici a na zahradu pojdem až v piatok.Co s nou dovtedy v paneláku aby to prežila?
Mala by prezit,len ju polej,aby nevyschla.
lavanda
02.10.11,18:01
Pivónie nemajú rady ani zmenu miesta, ale ani hlboké zasadenie, vtedy slabo kvitnú. Rašiace puky by pri presádzaní mali byť len 3-5 cm pod zemou.
bupi
02.10.11,19:56
Ja mam jednu pivonku asi pol metra pod zemou a kvitne,nie je sice nejako mohutne siroka, ale kvitne, je ale mladucka, asi 5 rocna. Ostatne nezrezavam, iba zviazem velkym spagatom a stiahnem tu velku sirku,aby sa nevalali po zemi, potom ani nezavadzaju. Zrezem, az ked su listy skarede, niekedy po dusickach. Takto to robime uz snad styridsat rokov. Nech vam vsetkym robia radost:)