Hana
02.08.05,15:08
Dobrý deň,

chcem sa opýtať ci pri výpočte priemernej náhrady ( za účelom preplatenie dovolenky) mám brať do úvahy a vyplatenú odmenu štatutárnemu organú ( bola na nu tvorena rezerva ) ked zároven štatutárny organ je aj zamestnancom v spoločnosti? dakujem
Maňaska
02.08.05,13:19
Podľa mňa nie.
Hana
02.08.05,13:26
aj podla mna nie, ale neviem nikde najst preco
liba2
02.08.05,13:43
Dobrý deň,

chcem sa opýtať ci pri výpočte priemernej náhrady ( za účelom preplatenie dovolenky) mám brať do úvahy a vyplatenú odmenu štatutárnemu organú ( bola na nu tvorena rezerva ) ked zároven štatutárny organ je aj zamestnancom v spoločnosti? dakujemNeviem síce jednoznačne zaujať stanovisko či áno alebo nie. Predpokladám, že tá odmena bola ročná. Teda ak áno, potom by som brala do výpočtu len 1/4 odmeny.
milanr
03.08.05,06:47
Aj ja mám zamestnancov a zároveň členov štatutárnych orgánov v a.s. a mesačné odmeny do výpočtu priemeru nezahŕňam. Ak si prečítaš ZP, tak zistíš, že priemerný zárobok sa zisťuje zo MZDY zúčtovanej zamestnancovi v rozhodujúcom období, podľa mňa odmena za výkon v ŠO nie je MZDOU. Mzda je podľa § 118 ZP peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty poskytované zam-teľom zam-covi za PRÁCU. Môj názor je, že členovia ŠO poberajú ODMENU a tá sa do priemeru nedáva. Ak má niekto iný názor, nech dá vedieť, podiskutujeme.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Mirkaska
03.08.05,09:44
Práve dnes som nad tým rozmýšľala, lebo od 1.7. máme takúto odmenu. Tiež si myslím, že sa do výpočtu priemeru nezahŕňa - táto odmena nie je vyplácaná na Základe zákonníka práce ale obchodného zákonníka.
Keby sme si porovnali prípad, že by nebol súčasne aj zamestnancom, ale len štatutárom a dostával by určitú odmenu, vôbec by sme neuvažovali ani o dovolenke, ani o priemere atď. Analogicky v prípade, že je zamestnancom. Odmenu štatutára treba brať osobitne.
ccokoladecka
17.08.11,16:28
dobry den, nenasla som vhodnejsiu temu, tak skusim:
ak zhrniem vsetko, co som nastudovala k mojej otazke - potrebujem co najvyhodnejsie vyplatit odmenu predsedovi predstavenstva a.s., tak mi vychadza, ze jedina moznost je, ze sa bude povazovat za zamestnanca. Prihlasi ho spolocnost, ktora vyplaca odmenu, do SP aj ZP odo dna schvalenia odmeny dozornou radou a bude platit dan z prijmov zo zavislej cinnosti z odmeny(vztahuje sa na neho NCZD?).
Co mi zatial nie je jasne, ci plati odvody, ak ano, ake (ci rovnake, ako u klasickeho zamestnanca s prac. zmluvou) aj spolocnost, ktora mu odmenu vyplaca???
Poprosim, mozete mi poradit? pripadne doplnit, ak som si nieco zle vysvetlila?
KEJKA
17.08.11,18:47
predseda predstavenstva=štatutárny orgán, ak ho takto prihlásiš, bude platiť takmer všetky odvody ako klasický zam-ec.
Tiež ma to čaká, neviem presne ktor= sa bävynechávajú, ale je to minimum. Väčšia suma sa platí.
ccokoladecka
18.08.11,05:35
ja som nasla tento blog p. Mihála http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/02/06/konatelia-a-ini-statutari-a-socialne-poistenie/a velmi mi pomohol. pekne to vysvetlil. len som sa tam nedocitala, ci aj spolocnost plati odvody ako za zamestnanca. ak by si vedela....
KEJKA
18.08.11,08:44
áno, prečo nie?
evire
18.08.11,09:55
...štatutárny orgán, ak ho takto prihlásiš, bude platiť takmer všetky odvody ako klasický zam-ec.
Tiež ma to čaká, neviem presne ktor= sa bävynechávajú, ale je to minimum. Väčšia suma sa platí.

Pekný den,
zasielam odvody --statutári od 01.01.2011 -- vid príloha

zelene pole je mozne prepísat