otto68w
10.07.09,09:08
zaoberám sa obchodom a začal som predávať tovar aj ďalším obchodníkom v česku, čím mi vznikla povinnosť k priznaniu DPH odovzdať aj súhrnný výkaz. Kedže si účtovníctvo robím vo vlastnej réžii,na túto povinnosť som pozabudol.Lenže ani daňovému úradu to nechýbalo 6 zdaňovacích období a teraz mi za každé obdobie dali pokutu 331,93€ za nesplnenú povinnosť. Poradte mi či sa mám odvolať teraz do 15 dní a žiadať o odpustenie pokuty alebo počkať na právoplatnosť rozhodnutia a až potom požiadať o odpustenie nedoplatku.(keď by som to nezaplatil) ( pokuta je dokopy 5x331,93€)
Vladimír Ozimý
10.07.09,07:30
zaoberám sa obchodom a začal som predávať tovar aj ďalším obchodníkom v česku, čím mi vznikla povinnosť k priznaniu DPH odovzdať aj súhrnný výkaz. Kedže si účtovníctvo robím vo vlastnej réžii,na túto povinnosť som pozabudol.Lenže ani daňovému úradu to nechýbalo 6 zdaňovacích období a teraz mi za každé obdobie dali pokutu 331,93€ za nesplnenú povinnosť. Poradte mi či sa mám odvolať teraz do 15 dní a žiadať o odpustenie pokuty alebo počkať na právoplatnosť rozhodnutia a až potom požiadať o odpustenie nedoplatku.(keď by som to nezaplatil) ( pokuta je dokopy 5x331,93€)

zákon nehovorí kedy máte právo podať žiadosť o odpustenie sankcie. V § 103 je však uvedené za akých podmienok ministerstvo odpustí sankciu. Ak sa tam nenachádzate nikto Vám ju neodpustí. Podanie žiadosti spadá pod správne poplatky. Platilo sa kedysi 500 sk kolok teraz je to v EUR prepočítané konverzným kurzom...koľko presne neviem...
Duša
17.01.10,22:37
Mne sa stalo presne to isté za dve obdobia. Ústretové panie z DU mi poradili počkať, aby nadobudlo právoplatnosť, nezaplatiť a podať žiadosť o odpustenie pokuty. Výsledok ešte neviem, keď bude napíšem.
Duša
02.03.10,16:11
My sme počkali, nadobudlo právoplatnosť a žiadali sme o odpustenie. Zaplatili kolky 2 x 16,50 za dve žiadosti. Dôležité je zdôvodnenie. A prišlo rozhodnutie o odpustení pokuty.
lilly1210
24.03.10,17:56
Dobry den,

mame podobny problem ako otto. Nemali sme tusenia, ze sa podava nieco ako suhrnny vykaz, nasa externa uctovnika nas tiez neupozornila, ze okrem platenia dph a inych povinnosti mame aj tuto povinnost.
suhrnny vykaz sme zaregistrovali az tento rok sami. povinnost podat ho nam vznikla az tento mesiac. takze za tento rok je to zatial v poriadku.
ibaze ako som zistila, vykaz sa podava uz od minuleho roka a tam nam vznikla povinnost podavat ho stvrtrocne (nakolko sme neprekrocili sumu 100 000 eur za rok dodanim tovar du IČŠ). Mali sme ho podat za prvy, treti a stvrty kvartal.
skusala som zistit, ake sankcie nas za to cakaju. sme s.r.o.cka.
viete mi poradit kolko mozu sankcie cinit? 331,93 Eur alebo je to pre firmu viac?
je rozumnejsie sami zameskane vykazy podat alebo pockat, kym nas na to upozorni DU (ale tym asi stupnu sankcie)?
podla §103 som zistila, ze je mozne poziadat o odpustenie. no netusim, ci je v nasom pripade nejaka sanca. to, ze sme existenciu zakona neskoro zaregistrovali, nas asi neospravedlni. da sa nejak DU zdvovodnit, ze to nebolo schvalne?
marta bodonova
25.03.10,10:16
Vie mi niekdo povedať, kto má povinnosť podávať súhrný výkaz k DPH.
Ja sa nezaoberám predajom ani dovozom, tak asi nie.
Dakujem pekne.
vikinka
25.03.10,10:25
Súhrný výkaz sa podáva v prípade dodania tovaru a služieb do iných ČS.§ 80 ZDPH
Luba
25.03.10,11:02
Odporúčam podávať súhrnný výkaz aj vtedy, keď v danom období nevznikne povinnosť ho podať, teda nulový. Pravdaže nie hneď každému, ale tým, ktorí v niektorom mesiaci (štvrťroku) majú dodanie tovaru/služby a v niektorom nie. Lebo ak sa náhodou stane, že ste nepodali v riadnom termíne a potom zistíte, že sa stala chyba a nejaký tovar/služba boli dodané, z čoho vznikla povinnosť podať SV, tak už sa nedá podať dodatočný SV, ale iba riadny. Daňovému úradu sa nedá argumentovať tým, že vtedy sme povinnosť nemali, tak sme prázdny nepodali, lebo sa to nemusí. Daňový úrad nemá riadny, ku ktorému by priradil dodatočný, takže pri prvom podaní sa to berie ako riadny SV. A keďže je to podané neskoro, hneď je mastná pokuta na svete. Za SV 10000,- Sk, pričom za daň.priznanie 2000,- Sk (na Eur neviem), čo je pekný nepomer :mad:.
A spoliehať sa, že DÚ odpustí pokutu... - nám teda neodpustil.
katkap17
06.04.10,10:20
Ahojte chcela by som sa spýtať mám vystavenú FA k 31.3.2010 za služby mimo EU, patrí ešte do prvého štvrťroku táto FA? Čiže mám podať SV do 20.4.2010?
Eva M
06.04.10,13:59
Súhrnný výkaz sa podáva pri dodaní služby a vývoze tovaru do EÚ - mimo EÚ sa dáva len do priznania DPH vývoz tovaru
Rozalka
06.04.10,18:20
Odporúčam podávať súhrnný výkaz aj vtedy, keď v danom období nevznikne povinnosť ho podať, teda nulový. Pravdaže nie hneď každému, ale tým, ktorí v niektorom mesiaci (štvrťroku) majú dodanie tovaru/služby a v niektorom nie. Lebo ak sa náhodou stane, že ste nepodali v riadnom termíne a potom zistíte, že sa stala chyba a nejaký tovar/služba boli dodané, z čoho vznikla povinnosť podať SV, tak už sa nedá podať dodatočný SV, ale iba riadny. Daňovému úradu sa nedá argumentovať tým, že vtedy sme povinnosť nemali, tak sme prázdny nepodali, lebo sa to nemusí. Daňový úrad nemá riadny, ku ktorému by priradil dodatočný, takže pri prvom podaní sa to berie ako riadny SV. A keďže je to podané neskoro, hneď je mastná pokuta na svete. Za SV 10000,- Sk, pričom za daň.priznanie 2000,- Sk (na Eur neviem), čo je pekný nepomer :mad:.
A spoliehať sa, že DÚ odpustí pokutu... - nám teda neodpustil.


Nulový výkaz nie je možné podať.
Luba
12.04.10,08:15
Musím odporovať, Rozalka.
Je možné podať nulový súhrnný výkaz. Dalo sa to aj v r.2009 v papierovej podobe a dá sa to aj teraz elektronicky. Keby sme to boli robili takto a nespoliehali sa na to, že nulový SV sa podávať NEMUSÍ, boli by sme si ušetrili pokutu, keď až neskôr vysvitlo, že omylom sme mali chybne zadanú faktúru za predaj do EÚ, t.j. v čase riadneho podania SV sme boli v dobrej viere, že ho netreba podať. A keď sme na chybu došli, museli sme podať riadny SV, ale neskoro. Keby sme boli dali riadny nulový, po objavení chyby sme mohli podať dodatočný, t.j. bez pokuty.
Odvtedy som opatrná a podávam aj nulový SV.
bodliak
12.04.10,09:20
Kedze som suhrnny vyplnal cez vikend viem, ze ma to nepustilo dalej s nevyplnenym polickom, do ktoreho sa pise celkova suma.
Ale je pravda, ze len nulu (0) som tam skusat nedal...
lenkam68
12.04.10,10:38
Musím odporovať, Rozalka.
Je možné podať nulový súhrnný výkaz. Dalo sa to aj v r.2009 v papierovej podobe a dá sa to aj teraz elektronicky. Keby sme to boli robili takto a nespoliehali sa na to, že nulový SV sa podávať NEMUSÍ, boli by sme si ušetrili pokutu, keď až neskôr vysvitlo, že omylom sme mali chybne zadanú faktúru za predaj do EÚ, t.j. v čase riadneho podania SV sme boli v dobrej viere, že ho netreba podať. A keď sme na chybu došli, museli sme podať riadny SV, ale neskoro. Keby sme boli dali riadny nulový, po objavení chyby sme mohli podať dodatočný, t.j. bez pokuty.
Odvtedy som opatrná a podávam aj nulový SV.
V poučení na vyplnenie SV, je UPOZORNENIE, kde sa uvádza, že nulový SV sa nepodáva. Tak teraz neviem, to odošleš úplne prázdne tlačivo?
Rozalka
12.04.10,17:49
Musím odporovať, Rozalka.
Je možné podať nulový súhrnný výkaz. Dalo sa to aj v r.2009 v papierovej podobe a dá sa to aj teraz elektronicky. Keby sme to boli robili takto a nespoliehali sa na to, že nulový SV sa podávať NEMUSÍ, boli by sme si ušetrili pokutu, keď až neskôr vysvitlo, že omylom sme mali chybne zadanú faktúru za predaj do EÚ, t.j. v čase riadneho podania SV sme boli v dobrej viere, že ho netreba podať. A keď sme na chybu došli, museli sme podať riadny SV, ale neskoro. Keby sme boli dali riadny nulový, po objavení chyby sme mohli podať dodatočný, t.j. bez pokuty.
Odvtedy som opatrná a podávam aj nulový SV.

Súhlasím s lenkam68.
Ja zas viem, že nulový výkaz sa zaručene nepodáva, pretože do výkazu pri vypĺňaní cez internet sa nula napísať nedá.
Luba
27.04.10,17:03
Nuž neviem, ako to je teraz, či sa dá podať aj nulový alebo nie. Ja som podávala ten elektronický nulový výkaz za január 2010, mám ho aj vytlačený, aj s vyhlásením o podaní, aj som podala papierový krycí list a nikto sa mi neozval z DÚ, čo to má znamenať. V ďalších mesiacoch sme mali konkrétne čísla, takže opakovanú skúsenosť s tým nemám.
Podávala som aj pred r.2010 prázdne, keď sme nič nemali. Budem sa o to snažiť aj naďalej, aby sme sa vyhli prípadným pokutám.
barbinka333
04.05.10,05:30
Dobrý deň. A čo preprava - keď je pre slovenského prepravcu, je to služba.... nikto tu nepíše o preprave. Prepravca vykonáva službu, on ten tovar nepredáva , nie je jeho.... aké sú tam podmienky... Ďakujem.
Aisha
17.05.10,14:40
Ahojte,

chcem sa opýtať, nakúpili sme tovar v SR aj s DPH od SR firmy, DPH sme si odpočítali a tovar predávame ďalej do EU (reg.platcovi s IČ DPH vo sv.kraj.). Teda sme uplatnili §43 oslobodenie od DPH, ale vznikla nám povinnosť podať Súhrnný výkaz.
Chcem sa opýtať aký kód dáme do Súhrnného výkazu k tomuto druhu obchodu? podľa mňa nejde o trojstranný obchod, alebo???
liba2
17.05.10,16:11
Ahojte,

chcem sa opýtať, nakúpili sme tovar v SR aj s DPH od SR firmy, DPH sme si odpočítali a tovar predávame ďalej do EU (reg.platcovi s IČ DPH vo sv.kraj.). Teda sme uplatnili §43 oslobodenie od DPH, ale vznikla nám povinnosť podať Súhrnný výkaz.
Chcem sa opýtať aký kód dáme do Súhrnného výkazu k tomuto druhu obchodu? podľa mňa nejde o trojstranný obchod, alebo???
nie, nejde
Aisha
18.05.10,07:16
DAkujem za odpoved a ten kod do SV bude žiadny správne?
jeso
18.05.10,07:44
kod 2 - je pre službu
lenkam68
18.05.10,12:11
kod 1- je pre tovar
kod 2 - je pre službu
Kód 1 sa uvádza, ak je dodávateľ prvým odberateľom a uskutočnil dodanie tovaru v rámci trojstranného obchodu pre druhého odberateľa. Inak sa dodanie tovaru do iného ČŠ v SV uvádza bez kódu.
Aisha
18.05.10,12:35
Ďakujem pekne, to som si potrebovala utvrdiť.
jeso
18.05.10,12:36
ano lenkam68 mas pravdu ,pozrela som si to na SV- hned idem svoj príspevok opraviť
Aisha
18.05.10,12:45
:) učíme sa...všetci
hupka
17.06.11,09:12
My sme počkali, nadobudlo právoplatnosť a žiadali sme o odpustenie. Zaplatili kolky 2 x 16,50 za dve žiadosti. Dôležité je zdôvodnenie. A prišlo rozhodnutie o odpustení pokuty.
Dobrý deň, môžem sa opýtať, čo ste uviedli do zdôvodnenia, keďže Vám pokutu odpustili ?
dadasv
20.06.11,09:38
Môžete mi niekto poradiť? Podávali sme SV štvrťročne, teraz v máji sme vystavili FA za 125000,- €, čo znamená, že sme povinný podávať SV mesačne. Podám teraz spätne za apríl a dnes za máj 2011. Bude tam za ten aprílový pokuta, keď som ešte vtedy nevedela, že sa bude robiť taká vysoká faktúra? Treba na daňový úrad poslať aj nejaké zdôvodnenie, prečo sa posiela aprílový výkaz až teraz?