verenka@azet.sk
10.07.09,08:22
Dobrý deň mám problém ale opačný ako kolegovia. A možno sa bude a možno sa už týka aj iných. Totiž z prevádzkových dôvodou ( kríza) bolo nutné skrátiť týždenný pracovný čas zamestnancov. Pracujú a majú v PZ zakotvený prac.čas 37a1/2 týždenne čiže nepretrž. Ibaže v najbližšej budúcnosti z dôvodu ( krízy ) majú prácu len na 30hod.týždenne. ako by sme mali postupovať. oznámiť zamestnancom a dodatkom upraviť prac.čas? alebo tie chýbajúce ´hodiny dať odpracovať inak aby bol naplnený pra.fond? znížiť počet zamestnancov? mám toľko otázok.... ďakujem za skorú odpoveď
jankasm
10.07.09,06:46
Dobrý deň mám problém ale opačný ako kolegovia. A možno sa bude a možno sa už týka aj iných. Totiž z prevádzkových dôvodou ( kríza) bolo nutné skrátiť týždenný pracovný čas zamestnancov. Pracujú a majú v PZ zakotvený prac.čas 37a1/2 týždenne čiže nepretrž. Ibaže v najbližšej budúcnosti z dôvodu ( krízy ) majú prácu len na 30hod.týždenne. ako by sme mali postupovať. oznámiť zamestnancom a dodatkom upraviť prac.čas? alebo tie chýbajúce ´hodiny dať odpracovať inak aby bol naplnený pra.fond? znížiť počet zamestnancov? mám toľko otázok.... ďakujem za skorú odpoveď

Ak tie chýbajúce hodiny nevyplníte napr. dovolenkou alebo neplateným voľnom, tak musíte urobiť dodatok k zmluve na skrátený pracovný úväzok a uviesť počet hodín, inak by im každý týždeň chýbalo 7,5 hodiny.
verenka@azet.sk
10.07.09,07:30
ďakujem za info. ale s tým neplateným voľnom to nieje také jednoduché. tréba ho zahlásiť do sociálky aj s dôvodom nie?
Miri82
10.07.09,09:35
ďakujem za info. ale s tým neplateným voľnom to nieje také jednoduché. tréba ho zahlásiť do sociálky aj s dôvodom nie?

V žiadnom prípade by som to neriešila neplateným voľnom, pretože vtedy sa prerušuje sociálne poistenie. Ja som v takom prípade robila dodatky k zmluvám, že sa skracuje pracovný čas. Pretože ten fond pracovného času musí byť zachovaný a bol by problém vykryť tie chýbajúce hodiny.
jankasm
10.07.09,10:11
Súhlasím, že najlepším spôsobom je dodatok k pracovným zmluvám, ako som už aj písala. Ak ho však neurobíte, a zamestnanci budú mať do týždňa miesto 37,5 odpracovaných len 37 hodín, tak potom im na ten 1 deň budete musieť dať nejakú prekážku - dovolenku, ošetrenie u lekára, a ak nič z toho nebude, musí tam byť A alebo neplatené voľno. Proste musíte vyplniť plný pracovný fond.
Takže najjednoduchšie sú dodatky s dočasnou úpravou, skrátením pracovného času. :o
verenka@azet.sk
10.07.09,15:12
ďakujem za pomoc uvažujem s touto možnosťou. ak s dodatkom zamestnanci budú súhlasiť. ešte raz ďakujem
verenka@azet.sk
12.07.09,16:30
ďakujem jankasm. prosím vysvetli mi ako je to s tými dodatkami a dočasnou úpravou? zákon umožňuje v dodatku uviesť aj do kedy bude mať účinnosť? alebo jednoducho ak stratí zmysel nabehneme zas na plný úväzok a ten zase upraviť dodatkom?ďakujem