Bubika
02.08.05,16:55
Mili poradaci,

DPH nie je mojou silnou strankou a tak by som Vas poprosila touto cestou o radu v nasledovnom pripade: budeme zakaznikovi fakturovat tovar so splatnostou viac ako 12 mesiacov, ktoru nam budu uhradzat v pravidelnych mesacnych splatkach. Jedna sa o dost vysoku sumu a neradi by sme, aby nas fakturovana DPH "utopila" nakolko i tuto chce zakaznik zaplatit na x krat (teda viac mesiacov). Hladame riesenie, ako na jednej strane vyjst odberatelovi v ustrety a na strane druhej seba neutopit s DPH, ktoru by sme museli odviest po fakturacii. Napadlo nas vystavit na sumu vo vyske DPH zalohovu fakturu, pricom po kazdej uhrade by sme museli vystavit danovy doklad k zalohe na uhradenu sumu s vycislenim zakladu a DPH .... nasledne tuto DPH odviest. Potom by sme vystavili riadnu fa. Tiez je tu otazka datumu dodania tovaru, nakolko zalohovka bude vystavena az po odovzdani tovaru. Neviem, ako z toho diplomaticky vykluckovat, aby bol aj vlk syty aj krava cela a hlavne aby to bolo z uctovneho a danoveho hladiska ok. Tiez by to nemalo byt na sposob financneho leasingu, nakolko tuto cinnost nemame v reg. Ma niekto podobnu skusenost alebo vie poradit?

Dufam, ze je to zrozumitelne......http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif

Dakujem
durisovad
02.08.05,16:35
Ja myslim, ze ak sa jedna o jeden kus tovaru, tak treba fakturu vystavit na celu sumu a DPH odviest. Ine by bolo, keby sa jednalo sice o celkove vysoku sumu, ale dodavka by pozostavala z viac kusov (trebars aj toho isteho druhu) tovaru. Potom by bolo mozne fakturovat postupne.
Alebo vystavit zalohove faktury na jednotlive obdobia (z prijatych zaloh odviest DPH) a celkovu fakturu vystavit az po poslednej splatke.
Uz som sa stretla na fakturach s formulaciou, ze vlastnicke pravo prechadza na kupujuceho az po celkovom zaplateni tovaru a teda si myslim, ze zalohove faktury by boli opodstatnene.
Bubika
02.08.05,17:18
nejedna sa o jeden kus tovaru .......
Bubika
02.08.05,17:23
Ja myslim, ze ak sa jedna o jeden kus tovaru, tak treba fakturu vystavit na celu sumu a DPH odviest. Ine by bolo, keby sa jednalo sice o celkove vysoku sumu, ale dodavka by pozostavala z viac kusov (trebars aj toho isteho druhu) tovaru. Potom by bolo mozne fakturovat postupne.
Alebo vystavit zalohove faktury na jednotlive obdobia (z prijatych zaloh odviest DPH) a celkovu fakturu vystavit az po poslednej splatke.
Uz som sa stretla na fakturach s formulaciou, ze vlastnicke pravo prechadza na kupujuceho az po celkovom zaplateni tovaru a teda si myslim, ze zalohove faktury by boli opodstatnene.
A mozme tovar odovzdat a nasledne fakturovat zalohovymi fakturami? Ak som to dobre pochopila, tak budeme vystavovat zalohovky ciastkovo tak, ako budu postupne platit (po uhrade vystavovat danove doklady k zaloham) a na zaver vystavime riadnu fakturu, na ktorej budu zohladnene jednotlive zalohy. Nie je mi jasne, aky bude datum zdanitelneho plnenia - v pripade, ze tie zalohovky budu nasledovat az po odovzdani tovaru. Datum prijatia platby na ucet? Netreba k tomu nejaku zmluvu? Isto nejaku budeme mat, v ktorej bude osetreny prave vlastnicky vztah k zariadeniam......
ondrejvla
02.08.05,17:31
nejedna sa o jeden kus tovaru .......
No tak urob zmluvu o dodávke tovaru, resp. kúpnu zmluvu, vyčísli tam sumu a tovar, ktorý bude v danom období dodaný a fakturovaný. Teba by DPH utopila, jemu by to neprinieslo osoh, len by ti to skomplikovalo život.
Rozdeľ si tovar do skupín, aby ti to vychádzalo, len nerozbi 1 ks auta na dvere, karosériu, motor...
Bubika
02.08.05,17:38
No tak urob zmluvu o dodávke tovaru, resp. kúpnu zmluvu, vyčísli tam sumu a tovar, ktorý bude v danom období dodaný a fakturovaný. Teba by DPH utopila, jemu by to neprinieslo osoh, len by ti to skomplikovalo život.
Rozdeľ si tovar do skupín, aby ti to vychádzalo, len nerozbi 1 ks auta na dvere, karosériu, motor...
hihi.....dakujem .... skusim to do rana nejako premysliet (kolko mi kolieska budu stacit :O) .... nastastie sa nejedna o auta, ale o zariadenia, ktore sa skladaju z viacerych poloziek.....
JanaF
02.08.05,17:53
Skus vystavit fakturu a k tomu este spisat kupno-predajnu zmluvu, ktora bude obsahovat splatkovy kalendar a do daneho terminu vam bude musiet uhradit DPH, ale iba v tom pripade, ak je to spolahlivy odberatel:D zbytok sumy sa rozvrhne do splatok.
Bubika
02.08.05,18:16
Skus vystavit fakturu a k tomu este spisat kupno-predajnu zmluvu, ktora bude obsahovat splatkovy kalendar a do daneho terminu vam bude musiet uhradit DPH, ale iba v tom pripade, ak je to spolahlivy odberatel:D zbytok sumy sa rozvrhne do splatok.nerada by som, aby nam to nasledne DU oznacil za financny leasing, ktory by sme nemali poskytovat.... a zakaznik vyzaduje od zaciatku az do konca rovnaku vysku splatky. Tu DPH nam jednorazovo jednoducho nezaplati
Bubika
03.08.05,06:29
ma niekto este nejaky napad?
LLL
04.08.05,08:42
Ja mam podobny pripad. Mame spravenu zmluvu o dielo, ktore sa ukonci niekedy v roku 2006. V zmluve su specifikovane jednotlive plnenia - dodavka tovaru, instalacie, testy, overovacia prevadzka atd. a je tam napisane, ze odberatel sa stane vlastnikom diela az po ukonceni vsetkych plneni. Po kazdej faze spravim zalohovku (tiez je to az po dodani tovaru alebo sluzby) a danovy doklad robim po prijati platby na ucet.

Urcite si spravte nejaku zmluvu, kde vsetko vyspecifikujete a kedy sa odberatel stava vlastnikom tovaru.
Bubika
04.08.05,08:55
Ja mam podobny pripad. Mame spravenu zmluvu o dielo, ktore sa ukonci niekedy v roku 2006. V zmluve su specifikovane jednotlive plnenia - dodavka tovaru, instalacie, testy, overovacia prevadzka atd. a je tam napisane, ze odberatel sa stane vlastnikom diela az po ukonceni vsetkych plneni. Po kazdej faze spravim zalohovku (tiez je to az po dodani tovaru alebo sluzby) a danovy doklad robim po prijati platby na ucet.

Urcite si spravte nejaku zmluvu, kde vsetko vyspecifikujete a kedy sa odberatel stava vlastnikom tovaru.
urcite nejaka zmluva bude, tiez mi to bude prechadzat az do roku 2006 .... tak ma napada, nemozes poskytnut vzor tej tvojej zmluvy (ak nie, nic sa nedeje) .... len stale ma matie vyskladneny tovar/zalohova fa. Davas potom zdanitelne plnenie datum prijatia platby na ucet?
LLL
04.08.05,12:32
Zdanitelne plnenie – datum prijatia platby.



Zmluvu samozrejme nemozem poslat. Napr. v bode platobne podmienky mame zadefinovane uhrady na zaklade preddavkovych faktur (rozpisane kolko % zo zmluvnej ceny po akej etape), uvedena splatnost faktur a nalezitosti.

V bode Prevod rizika a vlastnictva je ta dolozka, ze objednavatel sa stava vlastnikom predmetu zmluvy po podpise protokolu, co bude az v roku 2006.


Neviem, aky druh tovaru vy dodavate. Ak tam mate aj nejake instalacie, mozte si napisat napr., ze tovar sa stava vlastnikom odberatela az po uskutocneni testovacej prevadzky a uhradeni. Tym by sa osetrilo to zdanitelne plnenie, ktore by tym padom mohlo byt v den prijatia platby a nie v den dodania tovaru, ktory bol skor.
Bubika
04.08.05,12:37
........Zmluvu samozrejme nemozem poslat......

ok, chapem ......... premyslim, ako by sa to dalo aplikovat v nasom pripade. Tiez sa jedna o zariadenia, ktore je nutne instalovat, ale pravdepodobne si tuto cinnost budu zabezpecovat svojpomocne.... tiez nie je jasne, kolko takychto zariadeni odoberu celkom .... uvidime.... zatial dakujem
Karina
04.08.05,13:37
S tými zálohovými faktúrami po dodaní tovaru to asi nebude dobré riešenie, pretože podľa zákona o DPH si povinná do 15 dní od vzniku zdan.plnenia vystaviť faktúru a zdan. plnenie v tomto prípade vzniká dodaním tovaru. Ja by som videla riešenie tiež v tej zmluve o dielo, kde sa dohodnete, že ten tovar bude dodávaný po častiach počas celého splátkového obdobia, pričom zakaždým dodaním vystavíš faktúru a zaplatíš daň, myslím si, že tam sa dá ťažko zistiť či ste ho dodali naraz alebo čiastkovo.
Johanka
04.08.05,13:42
Lenže na dodanie tovaru (hnuteľných vecí ) je kúpna zmluva a zmluva o dielo je na poskytnutie služby.
Bubika
04.08.05,13:46
S tými zálohovými faktúrami po dodaní tovaru to asi nebude dobré riešenie, pretože podľa zákona o DPH si povinná do 15 dní od vzniku zdan.plnenia vystaviť faktúru a zdan. plnenie v tomto prípade vzniká dodaním tovaru. Ja by som videla riešenie tiež v tej zmluve o dielo, kde sa dohodnete, že ten tovar bude dodávaný po častiach počas celého splátkového obdobia, pričom zakaždým dodaním vystavíš faktúru a zaplatíš daň, myslím si, že tam sa dá ťažko zistiť či ste ho dodali naraz alebo čiastkovo.
aj tak s tym bude problem...totizto dodam x zariadeni v hodnote napriklad 100 tis za kus, tieto zariadenia tiez v dany den vyskladnim, ale platit budu len napr. 10 tis./kus/mesiac..... mne z toho vychadza, ze by som mala vystavit riadnu fa s dlhou splatnostou na celu ciastku, lenze ked budu DPH platit na viac krat (napr. 3 mesiace) a navyse mi vsetko pojde do zakladu dane .... tak nas to iste postupne utopi .... je to zamotane ... ak vyskladnim len cast, tu vyfakturujem ale v skutocnosti im odovzdam ovela viac, tak mi nebude fyzicky sediet sklad .... :mee: ........ proste najviac by nam vyhovovalo fakturovat len ciastku, ktoru v skutocnosti uhradia, len neviem ako na to
Duša
07.08.05,19:59
A čo tak urobiť faktúry na tie množstvá, ktoré budú platiť a všetky zariadenia, ktoré im odovzdáte preúčtovať na analitycký účet - sklad - napr. ich firma? A po každej ďalšej faktúre ich odtiaľ vyskladňovať.
Danka Kosibová
16.08.05,13:01
ja budem mat podobny pripad,zatial sa pridavam len ako citatelka-uvazovatelka...
domi2
16.08.05,14:25
Ja mám taký istý prípad, mne auditorka povedala, že mám vystaviť fakturu na každu splátku odviesť z nej DPH a po uskutočnení celej dodávky vystaviť konečnú faktúru.Máme reklamnú zmluvu s odberateľom do kedy nám peniaze splatí.
Bubika
16.08.05,14:30
Ja mám taký istý prípad, mne auditorka povedala, že mám vystaviť fakturu na každu splátku odviesť z nej DPH a po uskutočnení celej dodávky vystaviť konečnú faktúru.Máme reklamnú zmluvu s odberateľom do kedy nám peniaze splatí.
Aka to je, prosim Ta, reklamna zmluva a coho sa to tyka? Este som o takej nepocula. Mozes nam napisat viac, aby sme vedeli, ci sa to da pouzit aj v nasich pripadoch?

Dakujem
domi2
16.08.05,14:42
Nemôžem sa bližšie rozviesť, ale odberateľ má s nami uzavretú zmluvu a za jej plnenie nám poskytne určitú čiastku, je to také niečo ako sponzorský príspevok.Dostaneme určitú čiastu splníme v podstate zmluvné podmienky a na daľší kvartal nám odberateľ znovu poskytne po splnení podmienok ďaľšiu čiastku.Ja tiež nie som expert DPH ale naša auditorka mi to asi takto vysvetlila.Dokonca to mám ešte zložitejšie, mám vypočítaný koeficient, lebo z jednej činnosti platím DPH a z druhej som podľa zákona oslobodená.Mám s toho guláš a keď už som tu tak by sa mohol niekto ozvať kto má DPH s koeficientom.
Bubika
16.08.05,14:46
To Kadnarova .... predpokladam, ze sa nejedna o tovar, ale o sluzby. Je moj dohad spravny?
Jana Acsová
16.08.05,16:45
ma niekto este nejaky napad?Riešenie, ktorým by si sa mohla vyhnúť jednorázovej úhrade DPH v prípade predaja tovaru vidím v komisionárskej zmluve.
Jana Acsová
16.08.05,16:49
Ja mam podobny pripad. Mame spravenu zmluvu o dielo, ktore sa ukonci niekedy v roku 2006. V zmluve su specifikovane jednotlive plnenia - dodavka tovaru, instalacie, testy, overovacia prevadzka atd. a je tam napisane, ze odberatel sa stane vlastnikom diela az po ukonceni vsetkych plneni. Po kazdej faze spravim zalohovku (tiez je to az po dodani tovaru alebo sluzby) a danovy doklad robim po prijati platby na ucet.

Urcite si spravte nejaku zmluvu, kde vsetko vyspecifikujete a kedy sa odberatel stava vlastnikom tovaru.V tomto prípade sa môže jednať (neuvádzaš presne, čo je predmetom zmluvy) o typické čiastkové plnenie podľa § 19 ods. 3 ZDPH - pozor na správny odvod DPH - zmluva, etapy - tieto sú spravidla čiastkovými zdaniteľnými plneniami a nie zálohovými. Doporučujem overiť si v zmluve. Z toho, čo uvádzaš sa mi nejaví správne vystavovanie "zálohovky", ak je táto vystavená po skončení jednotlivej etapy. Ak je to na prelome zdaňovacích období môže sa jednať o časový posun a oneskorený odvod (ak si poskytovateľ služby) DPH.
Jana Acsová
16.08.05,16:53
Zdanitelne plnenie – datum prijatia platby.



Zmluvu samozrejme nemozem poslat. Napr. v bode platobne podmienky mame zadefinovane uhrady na zaklade preddavkovych faktur (rozpisane kolko % zo zmluvnej ceny po akej etape), uvedena splatnost faktur a nalezitosti.

Riziko takto dohodnutých podmienok:
Pojem preddavková faktúra sa týka predmetu plnenia, vzhľadom na jeho neukončenie a nie vzťahu k povinnému odvodu DPH.
Ak budú daniari posudzovať vecnú stránku plnenia, nepomôže ani priama citácia v zmluve "zdaniteľné plnenie - dátum prijatia platby".
Jana Acsová
16.08.05,16:57
V bode Prevod rizika a vlastnictva je ta dolozka, ze objednavatel sa stava vlastnikom predmetu zmluvy po podpise protokolu, co bude az v roku 2006.


Neviem, aky druh tovaru vy dodavate. Ak tam mate aj nejake instalacie, mozte si napisat napr., ze tovar sa stava vlastnikom odberatela az po uskutocneni testovacej prevadzky a uhradeni. Tym by sa osetrilo to zdanitelne plnenie, ktore by tym padom mohlo byt v den prijatia platby a nie v den dodania tovaru, ktory bol skor.
Riziko takto dohodnutých podmienok:
Nejedná sa o všeobecne aplikovateľnú možnosť, nakoľko problematiku zdaniteľného plnenia nerieši prevod vlastníckeho práva ale hlavne vecná stránka predmetu zmluvy, t.j. zadefinované zdaniteľné plnenie a dátum jeho uskutočnenia podľa Zákona o DPH.
Jana Acsová
16.08.05,17:01
Lenže na dodanie tovaru (hnuteľných vecí ) je kúpna zmluva a zmluva o dielo je na poskytnutie služby.Zmluva o dielo podľa § 536 Obchodného zákonníka sa viaže na zhotovenie diela, ktorým je:
- zhotovenie určitej veci, ak nespadá pod kúpnu zmluvu,
- montáž určitej veci, jej údržba,
- vykonanie dohodnutej opravy alebo úpravy určitej veci,
- alebo hmotne zachytený výsledok inej činnosti.
Dielom sa rozumie vždy:
- zhotovenie, montáž, oprava alebo úprava stavby alebo jej časti.

Z uvedenej citácie ma tento druh zmluvy vedie "k veci a jej úprave", t.j. nie je to podľa môjho názoru všeobecne aplikovateľné na akúkoľvek službu.
Jana Acsová
16.08.05,17:09
Ešte záverom dodám:

V príspevku kombinujete dodávku tovaru a dodávku služby. Upozorňujem, že tieto plnenia môžu mať iný režim vzniku daňovej povinnosti. Ak máte skúsenosti s dodávkou tovaru - doporučujem venovať sa iba tejto otázke. Akonáhle sa do nevyriešenej dodávky tovaru dostáva dodávka služby ... nie je zrejmé, na akú otázku sa vlastne odpovedá a môže vás to navzájom zavádzať a dospejete k nesprávnym uzáverom. A to by bola škoda.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Bubika
17.08.05,06:47
Riešenie, ktorým by si sa mohla vyhnúť jednorázovej úhrade DPH v prípade predaja tovaru vidím v komisionárskej zmluve.
a ako to vyzera v praxi?
domi2
17.08.05,08:51
ano je správny je to služba ale mám s toho aj tak guláš
domi2
17.08.05,11:56
Nevieš mi poradiť,či môžem niekomu účtovníctvo spracovať aj na zmluvu o dielo ?