Alfa145GTA
10.07.09,11:29
dobry den ..

moje znama pracuje ako brigadnicka v Rakusku / roznasanie letakou / a tu je len evidovana ako dobrovolne nezamestnana a plati si len dravutnu ...
firma jej slubila ze ju prijmu nastalo ale sa tak nestalo
otazka znie ...ak si tu spravy zivnost mohla by tam to iste pracovat? ak ano ako nato? co vsetko ktomu treba?

Dakujem za odpovede

PS: "ablag" vy ako podnikate v zahranici?
akina
10.07.09,09:57
dobry den ..

moje znama pracuje ako brigadnicka v Rakusku / roznasanie letakou / a tu je len evidovana ako dobrovolne nezamestnana a plati si len dravutnu ...
firma jej slubila ze ju prijmu nastalo ale sa tak nestalo
otazka znie ...ak si tu spravy zivnost mohla by tam to iste pracovat? ak ano ako nato? co vsetko ktomu treba?

Dakujem za odpovede

PS: "ablag" vy ako podnikate v zahranici?
Živnostenský list platí len na území SR. A akú živnosť chce vykonávať?
Alfa145GTA
10.07.09,10:24
vlastne to iste len aby mala tu platene poplatky ako keby pracovala u nas doma lebo teraz je vlastne dobrovolne nezamastnana ani socialka ani dochodok sa neplati kvoly tomu ...ide o legalizaciu prace ...

ma informacie ze u inej firme ktora zamestnava na taku istu pracu ludi na zivnost len nevie ako to je...

bola v poistovni a tam jej povedali ak ma zarobok a chce sa prihalsit tak musi preukazat od koho a aki zaraba ...
veronikasad
10.07.09,10:28
vlastne to iste len aby mala tu platene poplatky ako keby pracovala u nas doma lebo teraz je vlastne dobrovolne nezamastnana ani socialka ani dochodok sa neplati kvoly tomu ...ide o legalizaciu prace ...
K tomu, aby si platila odvody do sociálnej poisťovne si nemusí vybavovať živnostenský list. Ak jej príjem zo živnosti nepresiahne 12-násobok min.mzdy, povinným platitelom odvodov sa aj tak nestane.

Stačí sa prihlásiť v sociálnej poisťovni na registračnom liste fyzickej osoby ako dobrovolne poistená osoba na nemocenské poistenie /ak chce mať nárok na nemocenské v prípade PN-ky/ a dôchodkové poistenie
akina
10.07.09,10:29
Roznášanie letákov nie je živnosťou, neviem si dosť dobre predstaviť, ako by formulovala v ŽL predmet činnosti, javí sa to ako závislá činnosť. Ale ŽL platí len v SR.
Alfa145GTA
11.07.09,07:55
ma informacie ze u inej firme ktora zamestnava na taku istu pracu ludi na zivnost len nevie ako to je...

bola v poistovni a tam jej povedali ak ma zarobok a chce sa prihalsit tak musi preukazat od koho a aki zaraba ...
veronikasad
11.07.09,07:59
ma informacie ze u inej firme ktora zamestnava na taku istu pracu ludi na zivnost len nevie ako to je...

bola v poistovni a tam jej povedali ak ma zarobok a chce sa prihalsit tak musi preukazat od koho a aki zaraba ...
ako dobrovolne poistená osoba nepreukazuje žiadny príjem. Výšku vymeriavacieho základu si určuje sama.

Či jej vznikne povinne poistenie preukazuje výpisom z daňového priznania za predch. kal. rok.
Alfa145GTA
12.07.09,08:05
to danove priznanie je co sa podava z primov z ked je niekto zamestnany? alebo aké?
veronikasad
12.07.09,08:09
to danove priznanie je co sa podava z primov z ked je niekto zamestnany? alebo aké?
DP typ A = len príjmy zo zamestnania /= zo závislej činnosti/
DP typ B = príjmy zo zamestnania, z podnikania + príp. iné príjmy

Ak má niekto živnosť na Slovensku , do 30.6. nasl. kal. roka podáva do sociálnej poisťovne výpis z daňového priznania typu B.