bavas
02.08.05,18:15
Ahojte Poraďáci, som tu nová. Odpoveď na moju otázku som nenašla.Prosím, prosím, poraďte. Idem viesť JÚ baru, viem, že mám dávať colné hlásenia (ešte som to nerobila), predávajú alkohol, cigarety atď. Mám si dávať v tejto oblasti na niečo pozor, aby som nespravila chybu? FA majú asi tak 4 mesačne, ináč len predaj cez RP, všetko sa bude účtovať ako nákup tovaru a tržby z predaja tovaru? To len tak info, konkrétne som ešte nič nevidela, ale mohla by som sa chytiť predchádzajúceho účtovania, nie. Moc, moc prosím, ak sa dá niečo takto poradiť. Ahojte, Baša
lenkak
02.08.05,16:33
Colné hlásenie je len na alkohol, určite Ti pomôže keď si pozrieš predchádzajúce účtovanie.
- do výdavkov ovplyvňujú ZD sa dávajú: nákup tovaru, réžia, mzdy, odvody
- do príjmov ovpl. ZD: tržby za tovar, príp. nejaý iný zdaniteľný príjem
- do výdavkov neovpl. ZD sa dávajú osobnú spotrebu, dary,
- do príjmov neovpl. ZD sa dávajú: vklady podnikateľa, dary
nadica
02.08.05,19:42
mala by sa viesť aj skladová evidencia
chudaska
24.07.07,04:32
aj ja budem asi účtovať bar,včera bol majitel za mnou,či by som mu to nerobila, len ešte sa chcem spýtať,má zamestnankyne na Dohody o VP, na čo nemám zabudnúť? Viem,že sa robia štvrťročné prehľady o zrazených a odvedených preddavkoch a potom ročné hlásenie pre DÚ.Prihlášky do SP... na čo si mám dať ešte pozor?
ZuzanaP
24.07.07,05:14
na čo si dávať pozor? Hádam na všetko, skús si pozrieť témy:
http://www.porada.sk/t56755-praca-na-dohodu.html
Džudi
24.07.07,05:19
Pripojím sa k téme, zaujalo ma že sa bude účtovať o tovare, v prípade že ide o bar nejde o materiál ? Veď tovarom je všetko v nezmenenom stave, ak ja nepr. ten alkohol rozlievam a poskytujem službu , obsluhu ,mne to nepasuje do tovaru . Napr. aj v reštauráciach účtujú nákup tovaru alebo materiálu ? A zas príjem v zaradení ako predaj tovaru, alebo služby ? Viac krát som chcela túto otázku položiť, ale nebola vhodná téma a sem mi to sadlo.
chudaska
24.07.07,05:44
ide mi len o to, aby som na niečo nezabudla. Viem,že treba dávať pozor na všetko,a z každej strany sa na nás niečo rúti. Ale,čo už taký je tento štát. Ale ďakujem za pomoc.
Marína
24.07.07,05:56
Ja účtujem "BAR" ako tovar(výdavky aj tŕžby) a "KUCHYŇA" ako suroviny(materiál) a tŕžba(predaj výrobkov a služieb). Viem, že s tým tovarom je to otázne, ale napr. cez bar sa predávajú aj cigarety, keksy, zápalky a pod. a tie sú v nezmenenom stave. Takto mám prehľad (vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch dtto) aké boli náklady na bar a kuchyňu a dtto tŕžby. Skladové zásoby tiež rozdelené na materiál(suroviny) a tovar. Takto sa jednoduchšie robí aj zvlášť inventúra. V ERP sú rozdelené oddiely alko+tabak, bar a kuchyňa. Rozdelenie "BAR" na bar a alko+tabak je ešte pozostatok z obdobia, keď sa platili %-ne poplatky za predaj alkoholu a tabaku.
Džudi
24.07.07,06:06
Áno máš pravdu aj ty, je to také na vážkach, len vždy mi vŕtalo v hlave, že v nezmenenom stave je to asi pol na pol, lebo fakt cigarety sú v nezmenenom, ale napr. pivo atď. už nie. Ja len či niekto nemá skúsenosť aký je názor DÚ pri kontrole , lebo v podstate daňový dopad je rovnaký.
Marína
24.07.07,07:01
Konkrétne kontrola z DÚ KE I. nemala námietky.
Jara
24.07.07,07:55
Podľa môjho názoru ak je v alkohol nezmenenom stave, to neznamená že sa obsah flaše preleje do pohara. Je to stale napr. vodka. Ale ak tu vodku používaš na prípravu drinkov tak jej stav sa mení. Vzniká predsa nový nápoj. Ja by som to chápala tak, že ak len vodku prelievaš z flaše do pohárov je to tovar. Ak mixuješ nápoje tak je to materiál. To isté je pivo. Ak robiš tzv. rezané miešaš svetlé a tmavé tak je to materiál na prípravu rezaného piva ak nalievaš alebo čapuješ len svetlé alebo len tmavé tak je to tovar. Materiál je vlastne všetko na prípravu iného druhu, t.j. tovaru.
Marína
24.07.07,09:42
Jarka, súhlasím, ale v takom prípade by som dala výdaj zo skladu-materiál a na sklad-tovar už miešaný nápoj, rezané pivo a pod. Tak je väčší prehľad, čo mám v bare a čo v kuchyni.
AdrianaA
27.07.07,15:01
Pripojím sa k téme, zaujalo ma že sa bude účtovať o tovare, v prípade že ide o bar nejde o materiál ? Veď tovarom je všetko v nezmenenom stave, ak ja nepr. ten alkohol rozlievam a poskytujem službu , obsluhu ,mne to nepasuje do tovaru . Napr. aj v reštauráciach účtujú nákup tovaru alebo materiálu ? A zas príjem v zaradení ako predaj tovaru, alebo služby ? Viac krát som chcela túto otázku položiť, ale nebola vhodná téma a sem mi to sadlo.
Treba si to všetko ošetriť v internej smernici. Ja účtujem reštauráciu ale v PU a všetok nákup potravín, alka, nealka, cigariet je pre mňa materiál a pri predaji účtujem službu. Lebo v podstate poskytujem reštauračné služby. Čo sa týka skladu, tak eviduje sa zvlášt bar a zvlášt kuchyňa. A samozrejme to musí sediet.
Džudi
07.08.07,20:06
AdrianaA som rada, že má niekto taký názor ako ja, ja účtujem síce v JÚ bar, ale tiež nákup materiál a predaj služieb. Aj daňový poradca mi moje rozhodnutie potvrdil , lebo vraj ja nepredávam tovar, ale poskytujem službu.
Ondrejková
17.08.07,11:17
Dobrý deň!

Prosím Vás vedel by mi niekto pomôcť s mojím problémom?
Vediem účtovníctvo v bare a teraz keď som si od nich pýtala denné uzávierky, aby som mohla zo skladu odpísať nejaký ten tovar, zistila som, že oni nedávajú každému zákazníkovi bločik t. j. cez pokladňu preženú denne iba 2 - 3 tisícky a tovar stále nakupujú a nakupujú, takže tovar na sklade im stále pribúda ale oni ho už reálne nemajú, lebo ho predali. Neviem si s tým dať rady!!! Pomôžte?!
Jana Acsová
17.08.07,11:28
Dobrý deň!
Prosím Vás vedel by mi niekto pomôcť s mojím problémom? ?!Áno, bez štipky sarkazmu. Vedia Vám pomôcť iba tí, ktorí konajú tak, ako uvádzate.

Vediem účtovníctvo v bare a teraz keď som si od nich pýtala denné uzávierky, aby som mohla zo skladu odpísať nejaký ten tovar, zistila som, že oni nedávajú každému zákazníkovi bločik t. j. cez pokladňu preženú denne iba 2 - 3 tisícky a tovar stále nakupujú a nakupujú, takže tovar na sklade im stále pribúda ale oni ho už reálne nemajú, lebo ho predali. Neviem si s tým dať rady!!! Pomôžte?!S tým si nemáte dať rady Vy, ale "oni". Spýtajte sa ich ako to máte riešiť ... Vám je situácia jasná. Tržby chýbajú, tovaru je prebytok - účtovný, fyzicky chýba ... To sú Vaše východiská. Pre účtovníctvo a zdanenie.
szonja
18.08.07,18:17
Dobrý deň!

Prosím Vás vedel by mi niekto pomôcť s mojím problémom?
Vediem účtovníctvo v bare a teraz keď som si od nich pýtala denné uzávierky, aby som mohla zo skladu odpísať nejaký ten tovar, zistila som, že oni nedávajú každému zákazníkovi bločik t. j. cez pokladňu preženú denne iba 2 - 3 tisícky a tovar stále nakupujú a nakupujú, takže tovar na sklade im stále pribúda ale oni ho už reálne nemajú, lebo ho predali. Neviem si s tým dať rady!!! Pomôžte?!


Keď som pred rokmi začala účtovať bar, tiež som sa tým poriadne trápila. Potom som som to vyriešila nasledovne:
Na konci mesiaca, keď sa vytlačí tovarová uzávierka, predané množstvá hodím do excel-tabuľky, aby som videla, koľko kusov daného tovaru musím prijať, aby skladová karta nebola v mínuse. Potom hľadám doklady, na ktorých je ten-ktorý tovar kúpený. A iba tie doklady prijímam na sklad a iba tie účtujem. Ostatné vyhodím. Na riziko majiteľa. Inak by mi skladové zásoby iba rástli a rástli.. A môžeš mu vysvetlovať celé roky, nepochopí..
Je pravda, že keď práve na tom doklade je asi 20 druhov iného tovaru, ktoré nepotrebuješ na sklad, ti skladové zásoby aj tak budú nadbytočné, ale čo už (on nepochopí ani to, že veľký nákup má rozdeliť na viac dokladov). Mala som kontrolu aj z colného úradu, neviem, na čo sa zameriavajú, ale zatiaľ nikdy nehľadali doklady, ktoré končili v koši.
abel
18.08.07,20:07
Dobrý deň!

Prosím Vás vedel by mi niekto pomôcť s mojím problémom?
Vediem účtovníctvo v bare a teraz keď som si od nich pýtala denné uzávierky, aby som mohla zo skladu odpísať nejaký ten tovar, zistila som, že oni nedávajú každému zákazníkovi bločik t. j. cez pokladňu preženú denne iba 2 - 3 tisícky a tovar stále nakupujú a nakupujú, takže tovar na sklade im stále pribúda ale oni ho už reálne nemajú, lebo ho predali. Neviem si s tým dať rady!!! Pomôžte?!
Keď vediete účtovníctvo, zodpovedáte za správne zaúčtovanie dokladov, ktoré Vám títo "podnikatelia" dajú. Ak Vám dajú mesačne nákup tovaru za 100.000.- Sk a tržba je 60.000.- musí byť jasné aj malému dieťaťu, že niečo nie je v poriadku, a nie ešte daňovému kontrolórovi. Preto ak majú svoju obchodnú maržu napr. 40 %, pri tržbe 60.000.- Sk - 90.000.- Sk mesačne (spomínané 2-3 tisícky denne) by ste mali dať do nákladov tovar za cca 43.000.- Sk - 65.000.- Sk.
A skúste počítať ďalej: koľko ich mesačne stojí napr. nájom, energie, mzdy, odvody, prevádzková réžia. A to ešte nehovorím, že účelom podnikania je dosiahnuť nejaký zisk. Títo tzv. podnikatelia mesačne nosia do práce nejaký osobný vklad, pretože neustále dosahujú v podnikaní stratu. Ale odkiaľ majú na ten osobný vklad?
Ak to zoberiete na seba, ako spomína vyššie Szonja, že budete sama triediť doklady, ktoré áno a ktoré nie, upletiete sama na seba bič. Túto špinavú robotu nechajte na tých podnikavcov, aby vám dali len tie doklady o nákupe, ktoré prehnali cez pokladňu, a vy sa venujte účtovníctvu. Viem, o čom hovorím.
Inna
18.08.07,21:11
K otázke kúpa materiálu alebo tovaru, predaj tovaru alebo služby?
Ja by som v prvom rade vychádzala z predmetu činnosti na živnostenskom liste, myslím si, že ak má niekto uvedené prevádzkovanie reštauračného zariadenia, čo si myslím, že by malo byť pri "bare" tak by mal účtovať o vykonanej službe. Ak má niekto len maloobchod-predaj konečnému spotrebiteľovi nemôžeme hovoriť o vykonanej službe...je to predaj tovaru.
Čo vy na to?
szonja
19.08.07,06:07
Keď vediete účtovníctvo, zodpovedáte za správne zaúčtovanie dokladov, ktoré Vám títo "podnikatelia" dajú. Ak Vám dajú mesačne nákup tovaru za 100.000.- Sk a tržba je 60.000.- musí byť jasné aj malému dieťaťu, že niečo nie je v poriadku, a nie ešte daňovému kontrolórovi. Preto ak majú svoju obchodnú maržu napr. 40 %, pri tržbe 60.000.- Sk - 90.000.- Sk mesačne (spomínané 2-3 tisícky denne) by ste mali dať do nákladov tovar za cca 43.000.- Sk - 65.000.- Sk.
A skúste počítať ďalej: koľko ich mesačne stojí napr. nájom, energie, mzdy, odvody, prevádzková réžia. A to ešte nehovorím, že účelom podnikania je dosiahnuť nejaký zisk. Títo tzv. podnikatelia mesačne nosia do práce nejaký osobný vklad, pretože neustále dosahujú v podnikaní stratu. Ale odkiaľ majú na ten osobný vklad?
Ak to zoberiete na seba, ako spomína vyššie Szonja, že budete sama triediť doklady, ktoré áno a ktoré nie, upletiete sama na seba bič. Túto špinavú robotu nechajte na tých podnikavcov, aby vám dali len tie doklady o nákupe, ktoré prehnali cez pokladňu, a vy sa venujte účtovníctvu. Viem, o čom hovorím.

Áno, Abel, úplne s tebou súhlasím, presne takto isto som počítala aj ja.
Jedno "riešenie", keď nechcú celú tržbu priznať, by bolo, že rozdelili nákup na dve polovice a do účtovníctva by dali iba jednu polovicu. Lenže oni ani to nevedia držať v hlave, čo kúpili a do pokladne hádzajú výmysly. Keď im práve napadne, že treba blokovať, hodia tam niečo, čo už ani nemajú na sklade, resp. ten jäger z toho "bieleho" dokladu sa už minul. A keby triedenie dokladov bolo na nich, účtovníctvo by bolo hore nohami a nakoniec by sme aj tak my boli na vine. Začarovaný kruh..
Jana Acsová
19.08.07,07:08
Áno, Abel, úplne s tebou súhlasím, presne takto isto som počítala aj ja.
Jedno "riešenie", keď nechcú celú tržbu priznať, by bolo, že rozdelili nákup na dve polovice a do účtovníctva by dali iba jednu polovicu. Tieto rady nie sú rady. To je zatajovanie tržieb ... a podvod. Na Porade tieto témy nerozoberáme. Je to v rozpore s ETIKETOU!!!
Nejedná sa o účtovnú ani ekonomickú radu. Kto klame, nech si uvedomuje, že klame a nesie za to zodpovednosť. A to nie je účtovník.
Jana Acsová
19.08.07,07:15
Tak ... ako zároveň nie je argumet ... VEĎ KAŽDÝ TO TAK ROBÍ. Tak nech sa v tom prípade spýta "každého".
Paula
19.08.07,07:28
Za seba mám len jednu radu: Ruky preč od takého klienta, aby som s ním raz spoločnú lavicu v base nezohrievala :cool: !
Monika Kováčová
19.08.07,10:25
okrem toho: daňová kontrola u klienta prebehla takto:

- dožiadaním napr. u pivovaru si zistili množstvo piva, ktoré klient na svoje IČO nakúpil... zistili, že predal o 100.000,- litrov piva menej.... DODANILI TRŽBY za 100 tisíc litrov piva

- dožiadaním napr. u dodávateľa liehovín zistili množstvo cigariet, ktoré klient za rok nakúpil... zistili, že predal o 10000,- krabičiek menej ... DODANILI TRŽBY, nakoľko na sklade neboli...

- + pokuta za nepoužívanie ERP

takže až také jednoduché to nieje ani s tým vyhadzovaním dokladov
abel
19.08.07,11:36
. A keby triedenie dokladov bolo na nich, účtovníctvo by bolo hore nohami a nakoniec by sme aj tak my boli na vine. Začarovaný kruh..
A ty si myslíš, že v prípade kontroly ( v praxi je to presne tak, ako píše ermon) kto bude na vine? V očiach podnikateľov budeš na vine ty, lebo veď oni ti dali doklady a ty si ich povyhadzovala, v očiach daňových kontrolórov bude pri tvojom mene pomyselný výkričník - táto si myslí, že je prefíkaná. Preto ešte raz odporúčam: pokiaľ si SZČO, dokáž si vážiť sama seba natoľko, aby si nemusela robiť takéto podradné triedenia a vlastným menom kryť chrbát podvodníkom.
Maruška54
19.08.07,12:08
Tiež som účtovala jeden bar a robila som im všetko aj colné hlásenie, štatistiku, hlásenia o ubytovaní na magistrát. Zobrala som to ako začínajúca SZČO lebo som chcela mať rozhľad, až som sa natoľko rozhľadela a zistila aké podvody robia. Najprv som ich upozornila slovne, vyhovárali sa na čašníkov, na banku a podobne. Potom som im to dala písomne, aj tak mi neverili, dali si to preveriť daňovej poradkyni, ktorá im potvrdila že mám pravdu a ešte ich nastrašila pokutami z daňového úradu. Robila som dodatočné daňové priznania k DPH za 1,5 roka dozadu a daň z príjmu za predchádzajúci rok. Netrvalo dlho vymysleli niečo úplne iné a to už som toho mala dosť, koncom roka 2006 som im povedala že končím, konatelia mi s úsmevom oznámili že aj tak im to chce robiť dcéra ktorá si urobila kurz podvojného účtovníctva a bude im to robiť o 2000.-- Sk lacnejšie. A sú spokojné obidve strany, ja kľudnejšie spávam a oni majú do vrecka "o dve tisícky viac".
Ondrejková
20.08.07,05:10
Prepáčte, že som sa nepripojila do debaty, ktorú som vlastne začala v piatok ja, ale doma zatiaľ nemám internet iba v práci.
Takže mi radíte, radšej ich poslať preč ako mať problémy!
Ja som nad tým cez víkend premýšľala a asi to bude veľmi rozumné riešenie z mojej strany. A vrcholom bolo, že keď mi cez víkend volali majitelia, tak sa mi až rozum zastavoval a akosi som nemohla lapiť dych.
Takže:
suma(2500), ktorú som im navrhla sa im zdala moc veľká, čo činí:
došlé fa = 20, odoslané fa = 20, pokladňa = 80 bločkov, kniha jázd na auto + kniha na spotrebu generátora na el. energiu, mzdy DVP = 2x + veci k tomu prislúchajúce, sklad, VBú = za 2 mesiace, hlásenie na colný úrad dúfam že som na nič nezabudla. Čo mi na to poviete????????????????
szonja
21.08.07,17:22
Ďakujem všetkým za rady, a máte naozaj pravdu. Najlepšie, čo môžem urobiť, dokončiť mu tento rok a včas dať vedieť, že od nového roku so mnou nemá rátať.
Paula
21.08.07,17:44
Ďakujem všetkým za rady, a máte naozaj pravdu. Najlepšie, čo môžem urobiť, dokončiť mu tento rok a včas dať vedieť, že od nového roku so mnou nemá rátať.


Včas znamená už zajtra, že najneskôr od pozajtra...tzn. už ani tento kalendárny rok by som netúžila uzatvoriť a podpísať sa na tlačivo k DP ako zodpovedná za účtovníctvo :)
Ondrejková
22.08.07,06:39
Prosím Vás vie mi niekto poradiť s mojím problémom,
robím hlásenie na colný úrad a neviem si dať rady s týmto:
mám 16 sudov piva po 50 litrov = 800 litrov piva
fernet litrovka x 7 kusov = 7 litrov fernetu
borovička 0,7 x 1 = 0,7 litra
víno 0,75 x 2 = 1,5 litra
Neviem si dať rady s výpočtom množstva liehu v SBL v I a. Na základe akého vzorca alebo tabuľky sa to počíta.
A tiež sa tu udáva objemová koncentrácia v % to mi tiež nič nehovorí.
Mohli by ste mi s tým niekto pomôcť. Ďakujem veľmi veľmi pekne.
lenkak
22.08.07,06:42
pivo, víno nepatrí do Hlásenia a výpočtu SBL.
Ja som tu prikladala tabuľku na výpočet, pozri dobre prvú stranu písané červeným,
tu ju nájdeš:
http://www.porada.sk/t38688-p2-vypocet-mnozstva-liehu-v-l-a.html#post359814
Ondrejková
14.09.07,10:08
Prosím Vás vedel by mi niekto poradiť, či som správne zaúčtovala nasledovné:

Nákup: účtujem v podvojnom účtovníctve
kofola, pivo (sudy) 501005/321005
DPH 343100/321005
halierové vyrovnanie 548001/321005
záloha za sudy ........./321005
Aký účet by som v tomto prípade mala použiť?
A ako sa dajú dobre kontrolovať tieto zálohy za sudy, musím ich nejako evidovať?

Ďakujem
chudaska
14.09.07,10:15
Ondrejková
26.09.07,10:48
Prosím Vás potrebovala by som jednu, radu. Robím účtovníctvo baru, ktorý je v prevádzke len počas sezóny.
Tak by som potrebovala vedieť, či ho musím odhlásiť z colného úradu alebo nie. Kde by som našla to tlačivo? A čo ešte musím urobiť?
Ďakujem veľmi pekne.

;)
Ondrejková
28.09.07,08:35
Prosím Vás pomôžte mi!!!
lenkak
28.09.07,08:43
mysimis
28.09.07,08:51
Prosím Vás potrebovala by som jednu, radu. Robím účtovníctvo baru, ktorý je v prevádzke len počas sezóny.
Tak by som potrebovala vedieť, či ho musím odhlásiť z colného úradu alebo nie. Kde by som našla to tlačivo? A čo ešte musím urobiť?
Ďakujem veľmi pekne.

;)

Ak je uvedený bar v prevádzke len počas sezóny a budúci rok bude opäť v prevádzke, nemusíš ho odhlasovať z colného úradu. Môžeš podávať nulové hlásenia.
Ondrejková
28.09.07,08:57
Super ďakujem veľmi pekne.