toju
11.07.09,18:03
ahojte prosim vas je spravne ak zauctujem pečiatku do prevadzkovej režie?
kancelarske potreby a hygienicke potreby(autoservis) tiež?najomné za miestnosť kt. sme najomnikmi taktiez?dakujem vopred. vsetko VOZD?
ešte jedna vec ma napadla môžem si dať do Nákladov aj živnostenský poplatok z dátumu 3.6.2009 ked som sa stal právoplatne živnostníkom 10.6.2009? DAKUJEM
Lenka1979
11.07.09,16:38
[QUOTE=toju;1096849]ahojte prosim vas je spravne ak zauctujem pečiatku do prevadzkovej režie? áno môžeš
kancelarske potreby a hygienicke potreby(autoservis) tiež?áno najomné za miestnosť kt. sme najomnikmi taktiez?áno, mali by ste mať nájomnú zmluvu. dakujem vopred. vsetko VOZD? áno
ešte jedna vec ma napadla môžem si dať do Nákladov aj živnostenský poplatok z dátumu 3.6.2009 ked som sa stal právoplatne živnostníkom 10.6.2009? DAKUJEM[/QUOTE [COLOR="Navy"]áno, môžeš je to zriaďovací náklad pri otvorení živnosti.
toju
11.07.09,19:06
dakujem.!!!!
ego.mc
12.07.09,04:19
A ja si dovolím s odpoveďou na prvú otázku nesúhlasiť. ;)
Pečiatka, kancelárske potreby, hygienické potreby = nákup materiálu, nájomné = prevádzková réžia.
Ale inak všetko VOZD.
Marína
12.07.09,07:25
Lenka1979
12.07.09,09:58
A ja si dovolím s odpoveďou na prvú otázku nesúhlasiť. ;)
Pečiatka, kancelárske potreby, hygienické potreby = nákup materiálu, nájomné = prevádzková réžia.
Ale inak všetko VOZD.


Podľa mňa je to moc diskutabilné... ale môžeš to byť aj takto ako píšeš Ty. Nedovolím si nesúhlasiť.;););)
slavkavar
13.07.09,17:55
možem nákup fasadneho nateru použitého na náter budovy v ktorej mám priestory na podnikanie a neni najomna zmluva o prenájme. Je to dohodnute iba ústne nájom je 0 € . Priestory mám poskytnute iba na základe ústneho dohovoru starám sa o budovu. smiem si všetky náklady ( pieosk , tehly , nátery a iný stav. materiál dať do nákladov ako prev. réžiu? Bolo by asi lepšie dať to na papier do nejakej zmluvy že?
mekelek
13.07.09,18:16
Ak budeš mať riadnu nájomnú zmluvu, hoci aj za 1 € za rok alebo v zmluve bude uvedené, že za poskytnutie priestorov sa budeš starať o budovu, môžeš si dať použitý materiál do nákladov.
To je môj názor.
slavkavar
13.07.09,18:26
Dakujem tiež som toho názoru!
Zuzka 335
10.08.09,11:33
Milí poraďáci, prehľadala som veľa príspevkov, ale to, čo ja potrebujem, som nenašla. Prosím o názor v mojom prípade:
Firma "A" neuhradila za služby firme "B" čiastku 10.000€. Písomnou dohodou o započítaní v uvedenej hodnote postúpila - predala firma "A" firme "B" hmotný majetok. Vzhľadom na to, že firma B potrebovala financie, predala HIM v tom istom roku inej firme. Z toho vpylýva, že firma B si neuplatnila žiadny odpis. Problém vidím v tom, že firma má v príjme najprv úhradu za vykonané služby od firmy "A" a ďalej príjem za predaný HIM. Keby jej bola firma A zaplatila peniazmi, nebol by ďalší príjem za predaný majetok. Neviem, či som to dostatočne vysvetlila, skúste mi prosím poradiť.
Mária.K.
10.08.09,11:47
Milí poraďáci, prehľadala som veľa príspevkov, ale to, čo ja potrebujem, som nenašla. Prosím o názor v mojom prípade:
Firma "A" neuhradila za služby firme "B" čiastku 10.000€. Písomnou dohodou o započítaní v uvedenej hodnote postúpila - predala firma "A" firme "B" hmotný majetok. Vzhľadom na to, že firma B potrebovala financie, predala HIM v tom istom roku inej firme. Z toho vpylýva, že firma B si neuplatnila žiadny odpis. Problém vidím v tom, že firma má v príjme najprv úhradu za vykonané služby od firmy "A" a ďalej príjem za predaný HIM. Keby jej bola firma A zaplatila peniazmi, nebol by ďalší príjem za predaný majetok. Neviem, či som to dostatočne vysvetlila, skúste mi prosím poradiť.
Najprv musí mať aj firma A voči firme B pohľadávku a až následne možno urobiť vzájomný zápočet. Tú pohľadávku získala tým, že firme B predala majetok, ktorý si firma B na základe faktúry zaúčtuje do nákladov (napr. ako nákup tovaru), a z tohto majetku bude mať následne príjem (výnos) z predaja. Tak sa náklady a výnosy (resp. príjem a výdaj) vyrovnajú.
macula
10.08.09,12:30
Milí poraďáci, prehľadala som veľa príspevkov, ale to, čo ja potrebujem, som nenašla. Prosím o názor v mojom prípade:
Firma "A" neuhradila za služby firme "B" čiastku 10.000€. Písomnou dohodou o započítaní v uvedenej hodnote postúpila - predala firma "A" firme "B" hmotný majetok. Vzhľadom na to, že firma B potrebovala financie, predala HIM v tom istom roku inej firme. Z toho vpylýva, že firma B si neuplatnila žiadny odpis. Problém vidím v tom, že firma má v príjme najprv úhradu za vykonané služby od firmy "A" a ďalej príjem za predaný HIM. Keby jej bola firma A zaplatila peniazmi, nebol by ďalší príjem za predaný majetok. Neviem, či som to dostatočne vysvetlila, skúste mi prosím poradiť.

Takže firma B vystavila firme A fa v sume 10000,-€, a následne jej došla fa od firmy A na sumu 10000,-€ za HIM .Internými dokladmi na základe vzájomného zápočtu zaúčtujem príjem 10000€ a výdaj 10000€. Následne predaný HIM je príjem 10000€.
Mária.K.
10.08.09,13:03
Takže firma B vystavila firme A fa v sume 10000,-€, a následne jej došla fa od firmy A na sumu 10000,-€ za HIM .Internými dokladmi na základe vzájomného zápočtu zaúčtujem príjem 10000€ a výdaj 10000€. Následne predaný HIM je príjem 10000€.
Áno.
marjankaj
10.08.09,13:07
A ja si dovolím s odpoveďou na prvú otázku nesúhlasiť. ;)
Pečiatka, kancelárske potreby, hygienické potreby = nákup materiálu, nájomné = prevádzková réžia.
Ale inak všetko VOZD.

Chcem iba upozorniť na postupy účtovania JÚ

§ 4
Peňažný denník

(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu,
f) príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
g) výdakov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.


(9) Výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého bodu až štvrtého bodu a šiesteho bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. e) piateho bodu.


§ 11
Zásoby
(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a ich úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
Zuzka 335
11.08.09,05:49
Ďakujem všetkým za Vaše názory. Ja vidím problém hlavne v tom, že predmetom zápočtu bol HIM, získaný aj predaný v jednom roku, teda nemožno uplatniť odpis HIM. Z uvedeného - mne -vyplýva, že podnikateľ má príjem 2 x, ale výdaj žiadny. Tým si zvýši základ dane, čo by nenastalo,keby firma A priamo zaplatila za vykonané služby. Ak môžete, prosím, vyjadrite sa aj k tomuto. Srdečne ďakujem.
Lianka
11.08.09,06:13
Hmm... Tak ma napada, ak sa odzaciatku uvazovalo, ze sa ten predmet preda, ci ho neuctovat ako tovar. Bol zaradeny a pouzivany vo firme?
macula
11.08.09,08:02
Ďakujem všetkým za Vaše názory. Ja vidím problém hlavne v tom, že predmetom zápočtu bol HIM, získaný aj predaný v jednom roku, teda nemožno uplatniť odpis HIM. Z uvedeného - mne -vyplýva, že podnikateľ má príjem 2 x, ale výdaj žiadny. Tým si zvýši základ dane, čo by nenastalo,keby firma A priamo zaplatila za vykonané služby. Ak môžete, prosím, vyjadrite sa aj k tomuto. Srdečne ďakujem.

Ale veď som ti v príspevku č.12 odpovedala, že tým vzájomným zápočtom dostaneš 10000€ do príjmov aj do výdavkov, čoho výsledkom je 0,- a ten predaný HIM bude už len v príjmoch.
marjankaj
11.08.09,08:50
Ďakujem všetkým za Vaše názory. Ja vidím problém hlavne v tom, že predmetom zápočtu bol HIM, získaný aj predaný v jednom roku, teda nemožno uplatniť odpis HIM. Z uvedeného - mne -vyplýva, že podnikateľ má príjem 2 x, ale výdaj žiadny. Tým si zvýši základ dane, čo by nenastalo,keby firma A priamo zaplatila za vykonané služby. Ak môžete, prosím, vyjadrite sa aj k tomuto. Srdečne ďakujem.

Príjem dva krát
1. jeden za zápočet pohľadávky,
2. druhý za predaj HIM

Výdaj tak isto dvakrát,
1. Jeden zápočet za dodaný HIM,
2. a druhý zostatková cena predaného HIM.
Zuzka 335
12.08.09,06:43
Prečo sa toľko vypytujem? Prečo sa obávam? Lebo ten HIM je budova!!!! Môžem dať zostatovú cenu do výdaja??? Veď som nič neodpisovala, bolo to v prebehu pár mesiacov predané !!!!confused::confused:
macula
12.08.09,09:23
Prečo sa toľko vypytujem? Prečo sa obávam? Lebo ten HIM je budova!!!! Môžem dať zostatovú cenu do výdaja??? Veď som nič neodpisovala, bolo to v prebehu pár mesiacov predané !!!!confused::confused:

Zostatkovú cenu do výdajov by som určite nedávala.Opravujem sa ,tá zostatková cena pôjde do výdajov, lebo vy by ste zdanili celý príjem za predaj HIM a vlastne tá zostatková cena predstavuje nákup HIM.
marjankaj
12.08.09,14:15
Zostatkovú cenu do výdajov by som určite nedávala.Opravujem sa ,tá zostatková cena pôjde do výdajov, lebo vy by ste zdanili celý príjem za predaj HIM a vlastne tá zostatková cena predstavuje nákup HIM.

Pozri §19 zákona o dani z príjmov.

(3) Daňovými výdavkami sú aj

a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)
Mária.K.
12.08.09,14:28
Prečo sa toľko vypytujem? Prečo sa obávam? Lebo ten HIM je budova!!!! Môžem dať zostatovú cenu do výdaja??? Veď som nič neodpisovala, bolo to v prebehu pár mesiacov predané !!!!confused::confused:
Zostatková cena je rozdiel medzi vstupnou cenou a celkovou výškou odpisov z tohto majetku zahrnutých do daňových výdavkov. Keby sa aj majetok zaradil do používania ako dlhodobý majetok a zároveň v tom istom roku predal, potom zostatková cena je rovná vstupnej cene a nevidím problém dať ju do daňových výdavkov.
Zuzka 335
13.08.09,05:37
Milá Mária, ďakujem za odpoveď, stále ma mýlil pojem "zostatková cena", keďže som neodpisovala. Jedná sa o vysokú čiastku, preto som sa chcela poradiť a uisťiť. Ešte raz ďakujem všetkým.
Zuzana
Mária.K.
13.08.09,05:57
Milá Mária, ďakujem za odpoveď, stále ma mýlil pojem "zostatková cena", keďže som neodpisovala. Jedná sa o vysokú čiastku, preto som sa chcela poradiť a uisťiť. Ešte raz ďakujem všetkým.
Zuzana
V tomto prípade sa báť nemusíš. Je to jednoznačné.
Zuzka 335
14.08.09,06:16
Ďakujem.
Zuzana