fukylove
12.07.09,16:41
Ahojte. Prosim o radu.
Prebrala som uctovnictvo po jednej starsej pani, klient vykonava pracu v zahranici. No fakturuje slovenskej firme so sidlom v BA. Aj klient, aj firma z BA su platcami DPH.
Vie mi niekto poradit, ci ma vystavovat faktury s DPH alebo bez? V pripade, ze bez, na aky paragraf sa je mozne odvolat?

Dakujem.
fukylove
12.07.09,14:59
Akurat som tu nasla nieco, co by mohlo byt odpovedou na moju otazku...


Citát:
Kde to nájdem napísané čierne na bielom, že služby dodané v zahraničí neuvádzam do daňového priznania?

Vyplýva to zo zákona o dani z pridanej hodnoty. Východiskom je § 2 ZDPH a definovanie predmetu dane.
Citát:
§ 2
Predmet dane

(1) Predmetom dane je

a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.

V definovanom predmete dane nenájdete poskytnutie služby s miestom dodania mimo tuzemska. Z uvedeného vyplýva, že predmetom dane nie je služba dodaná na území iného členského štátu.

Ak som to spravne pochopila... kedze sa jedna o pracu mimo SR, zhodou okolnosti na nehnutelnosti, aj ked sa faktura vystavuje slovenskej firme, platcovi DPH, tak ja ako platca DPH ju vystavujem bez DPH?
S odvolanim na aky paragraf?
Marianna01
13.07.09,18:00
žeby §15 - miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.


tiež riešim obdobný prípad - služby v EU (realizácia záhrad), obaja identifikovaný pre daň. Fa je vystavená bez DPH, nevedela som, do ktorého riadku DP zaradiť. Po "konzultácii" s kolegyňou sme došli k záveru, že nikam, táto služba nie je predmetom dane, a teda na výkaze DPH sa nenachádza.

Dúfam, že je to správne, skúste sa ešte niekto vyjadriť.
fukylove
14.07.09,06:49
Aj ja som pouzila na fakturach §15, odsek 8... snad to bude OK. :)

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
e) pridelenie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
g) telekomunikačné služby,
h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
i) elektronicky dodávané služby,
j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,
k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.
azla
14.07.09,06:57
Aj ja som pouzila na fakturach §15, odsek 8... snad to bude OK. :)


Ak chceš správne zaradiť služby pod príslušný § - je potrebné uviesť o akú službu ide.
Akú službu poskytuješ ?
(lebo príspevok 2 a 4 akoby nehovorili o tej istej službe :D)
fukylove
14.07.09,07:36
Ja som to priradila k technickym sluzbam - jedna sa o pracu na nehnutelnosti v Belgicku... obkladanie sadrokartonu.....
azla
14.07.09,07:58
Ja som to priradila k technickym sluzbam - jedna sa o pracu na nehnutelnosti v Belgicku... obkladanie sadrokartonu.....

Mne sa zdá vhodnejšie zaradiť danú službu pod § 15, odst. 2 - sú to služby, ktoré sa viažu k nehnuteľnosti.

Miesto dodania potom určíš podľa miesta kde sa nehnuteľnosť nachádza - Belgicko. Nie je to tuzemsko, nebude to predmetom Dph, fa bude bez dane.
fukylove
14.07.09,08:02
Ďakujem Anka :) za radu :)