majoneza
12.07.09,16:46
Hladal som ale nenasiel som riesenie.

Zo zakonniku prace:

Pracovný pomer na kratší pracovný čas
§ 49
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(6) Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.

(7) Na pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa odseku 6 sa nevzťahujú ustanovenia § 62, § 64 ods. 1 písm. a), b), d) a e), § 73, § 74 a § 240 ods. 8.


Inde sa pise, ze sa da s takym zamestnancom dohodnut (ale nie nariadit) nadcas. Ak, povedzme, zamestnanec pracoval priemerne 18 hod tyzdenne minuly mesiac - este plati (6) a (7)?

Ak nie, od kedy do kedy sa rata hodiny aby sme vedeli ci priemer je viac ako 15 hodin?
majoneza
15.07.09,09:38
Nikto nevie?
kaupke
15.07.09,10:01
Hladal som ale nenasiel som riesenie.

Zo zakonniku prace:

Pracovný pomer na kratší pracovný čas
§ 49
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(6) Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.

(7) Na pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa odseku 6 sa nevzťahujú ustanovenia § 62, § 64 ods. 1 písm. a), b), d) a e), § 73, § 74 a § 240 ods. 8.


Inde sa pise, ze sa da s takym zamestnancom dohodnut (ale nie nariadit) nadcas. Ak, povedzme, zamestnanec pracoval priemerne 18 hod tyzdenne minuly mesiac - este plati (6) a (7)?

Ak nie, od kedy do kedy sa rata hodiny aby sme vedeli ci priemer je viac ako 15 hodin?
Pracovný čas sleduješ podľa uzavretej Pracivnej zmluvy , ak robil zamestnanec nadčas , zaplatíš mu nadčas , ale § 49 to neovplyvní
majoneza
15.07.09,10:14
Skor chcem vediet naopak, ci nadcas by mal vplyv na S49.

Zamestnanci ktori pracuju menej ako 15 hodin tyzdenne mozu byt lahsie vyhodeni z firmy.

Ak zamestnanec so zmluvou 14 hodin tyz. zacina obvykle pracovat 18 hodin, (a samozrejme dostat za to nadcas), zacina mat rovnake prava ako clovek, ktory ma 18 hodinovu zmluvu? Ak ano, to uz po prvom tyzdni takejto prace?
Marína
15.07.09,10:59
Skor chcem vediet naopak, ci nadcas by mal vplyv na S49.

Zamestnanci ktori pracuju menej ako 15 hodin tyzdenne mozu byt lahsie vyhodeni z firmy.

Ak zamestnanec so zmluvou 14 hodin tyz. zacina obvykle pracovat 18 hodin, (a samozrejme dostat za to nadcas), zacina mat rovnake prava ako clovek, ktory ma 18 hodinovu zmluvu? Ak ano, to uz po prvom tyzdni takejto prace?
Môj názor, prihliada sa na uzavretú pracovnú zmluvu, teda na dohodnutý prac. čas 14 hod./týždeň. Pre zamestnanca s kratším pracovným časom platí
ZP § 97
(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.
majoneza
16.07.09,10:56
Ano, ale je mozne (aspon si myslim) s takym zamestnancom obojstranne dohodnut pracu nadcas, ak zamestnanec chce peniaze, a firma ma vela roboty a je ochotna platit za pracu nadcas.

Otazka je, ci taka dohoda uz rusi S49 (6) a (7). Ak ano, firma by radsej dohodol tu pracu nadcas s niekym inym.
Johanka
16.07.09,11:03
§97 ZP
(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.

... nakoľko ju nemožno nariadiť (v zmysle ods.2) , zostáva iba "s jeho súhlasom" v zmysle ods.1 ;).
majoneza
16.07.09,12:58
Suhlasim s Johankou, ze je to mozne dohodnut nadcas. Pri takej dohode uz zacina platit 2-mesacnu vypovednu dobu s uvedenim dovodov, alebo este plati 30-dnovu vypovednu dobu bez uvedenia dovodov ako pri S49 (6) ?
majoneza
23.07.09,22:03
Môj názor, prihliada sa na uzavretú pracovnú zmluvu,

Tak, ked zmluva hovori, ze sa pracuje 14 hodin, tak vypovedna lehota je 30 dni, bez ohladu na to, ci bol alebo nebol nadcas?
mzdarka renca
23.07.09,22:48
Tak, ked zmluva hovori, ze sa pracuje 14 hodin, tak vypovedna lehota je 30 dni, bez ohladu na to, ci bol alebo nebol nadcas?
áno, nadčas na to nemá vplyv, podstatný je dohodnutý týždenný úväzok v PZ.
majoneza
25.07.09,10:45
Dakujem, mzdarka Renca.