sucan
12.07.09,16:59
Dobrý deň,

v projekte základov som našiel jednu pre mňa nepochopiteľnú vec. Doteraz som si myslel, že obvodové múry sa po zabetónovaní základnej dosky kladú približne na stred základu, ale pán projektant si to nemyslí. Je to nejaký problém, ak sú nosné múry zarovno základom? Základ má mať šírku 50 cm a múry 30 cm.
KEJKA
12.07.09,15:25
aj mne dávaju múry zarovno so základom. Viem že pri základoch kládli roxory rovnobežne na vonkajšej strane základového pásu.
Dáva mi tologiku, nechcela by som, aby mi základ prečnieval. Ved pod múrom je hydroizolácia, ak by tam bol "schod", tak by tam voda mohla pôsobiť nežiadúco.,
Rada sa nechám poučiť.
220870
12.07.09,16:21
Len veľmi zriedka sa obvodové murivo kladie na stred základov.Okrem vnútorných nosných múrov, alebo v prípade že máte nadbetonávku základových pásov.
sucan
12.07.09,16:30
Ak som to dobre pochopil, vnútorné nosné múry sa kladú na stred. V projekte ich mám znovu po bokoch, snáď to nejak neuhne.:D
chandler
13.07.09,06:14
zo statickeho hladiska sa mur musi klast na stred zakladu. ak nie je na stred treba spocitat ci to unesie (zatazenie na zeminu nie je rovnomerne rozlozene)
zo stavebneho hladiska je to ako pise kejka.
v rodinnych domoch sa to robi vacsinou tak ze mas beton - na neho na stred DT a potom murivo.
Wlady
13.07.09,07:28
Tak teraz tomu zas nerozumiem. 220870 pise na kraj, Chandler na stred...
Zakladovy pas, DT, platna, mur ma byt v jednej rovine, alebo nie?
chandler
13.07.09,07:40
220870 pise ze sa to vacsinou u rodinnych domov takto robi a ma pravdu. ja pisem ze sucan sa dobre pyta ked si mysli ze by mali byt na stred. mali by byt, ale u rodinnych domoch nie su take velke zatazenia tak to vacsinou vyjde aj ked nie su na stred. ale napr. pri vyssich budovach musia byt vzdy na stred.

zakladovy pas je sirsi ako DT nad nim a tie su na stred pasu.. potom uz je to v rovine... DT vlastne nie su zaklad ale ako keby uz cast muriva.
Wlady
13.07.09,07:52
220870 pise ze sa to vacsinou u rodinnych domov takto robi a ma pravdu. ja pisem ze sucan sa dobre pyta ked si mysli ze by mali byt na stred. mali by byt, ale u rodinnych domoch nie su take velke zatazenia tak to vacsinou vyjde aj ked nie su na stred. ale napr. pri vyssich budovach musia byt vzdy na stred.

zakladovy pas je sirsi ako DT nad nim a tie su na stred pasu.. potom uz je to v rovine... DT vlastne nie su zaklad ale ako keby uz cast muriva.

Takze ak dobre tomu rozumiem, tak zakladove pasy by som mal "posunut" do stran, aby som mal DT na ich strede?
chandler
13.07.09,07:53
presne tak
Wlady
13.07.09,07:56
Potom je v projektoch pre laika dost matuce, nie?

A ako je to potom s izolaciou zakladou, ked to nie je od pasov v jednej rovine?
chandler
13.07.09,08:04
projekty ale nie su pre laikov :) to nie je ako navod na skladanie nabytku z ikea :)


izolacia je medzi DT a murivom aby bolo murivo v suchu, betonu voda nevadi
Wlady
13.07.09,08:26
projekty ale nie su pre laikov :) to nie je ako navod na skladanie nabytku z ikea :)


izolacia je medzi DT a murivom aby bolo murivo v suchu, betonu voda nevadi

:) Ale na porade sa z nas laikov stavaju odbornici :):):)

Chandler, asi som sa zle vyjadril, myslel som vertikalne odyzolovanie zakladov.....
petmich
14.07.09,09:33
Súčan, ten druhý obrázok si trocha doprcal. Predstavoval si si to tak ako píše chandler. Že? Zabudol si na to, že už DT sa dáva na stred zákl. pásu a nie až múr. Deka predsa netrčí spod múrov. Teda aspoň nie 10 cm:)
sucan
14.07.09,11:22
Ale všetci to pochopili ako som si to predstavoval, len Ty si zas najchytrejší. :D
Určite sem tam ( non stop?) aj Ty vypúšťaš do sveta nejaké prkotiny a až potom Ti to dôjde, že to tak nemalo byť. Holt, človek robí chyby, ale od toho je tu Porada.sk.

Ale nábytok viem montovať perfektne, musíš uznať. :D
220870
14.07.09,17:52
:) Ale na porade sa z nas laikov stavaju odbornici :):):)

Chandler, asi som sa zle vyjadril, myslel som vertikalne odyzolovanie zakladov.....
Myslím že v tomto prípade by bolo lepšie pomenovanie vodorovné a zvislé.
220870
14.07.09,17:54
Základové pásy nie sú to isté ako základy.
mkys
14.07.09,18:32
Základové pásy nie sú to isté ako základy.

Ale určite je pravda, že základové pásy sú základy.
robertkozich
15.07.09,14:30
zakladove pasy(zaklady) sa robia na sirku podla toho aka bude obvodova sirka muru.ked 30cm,tak pas by mal mat 30cm+10cm na kazdej strane buduceho obvodoveho muru t.j. dokopy 50cm.Na ten dame potom do stredu stratene bednenie vo vacsine pripadov +zakladovu dosku.a potom sa muruje obvodove bud za rovno s doskou alebo s presahom.zalezi od toho ci zateplujeme alebo aku fasadu robime,alebo co pouzijeme na sokel.kamen atd.
PODLA MNA.