Vivi
12.07.09,20:07
Dobry den,chcela by som velmi pekne poprosit o radu.Zamestnavatel zamestnal ako zamestnanca ineho statneho prislusnika - treba ho riadne prihlasit registracnym listom FO na socialku?a teiz prihlasit do ZP?
Mzdy pre takohoto cloveka co sa tyka odvodov sa robia tak isto,ako tuzemskym zamestnancom,alebo je tam nejaky rozdiel?
Dakujem:)
Dav
12.07.09,18:41
Áno, treba ho prihlásiť. Aj do SP,tam už mal byť pred nástupom výkonu práce, aj do ZP, obvykle do Všeobecnej ZP. Je tiež dôležité, či je občan EU, alebo iných krajín, kde je miesto výkonu práce - tuzemsko, iná krajina. Plus ešte oznámenie UPSVaR, že je takýto človek zamestnaný, a ak je mimo EU, tak aj zdokladovať, že prečo nemohol byť zamestnaný občan SK z evidencie nezamestnaných.
Ak je miesto výkonu práce mimo územia SR, treba formulár E101 od SP, alebo ho prihlásiť v inom členskom štáte podľa tamojších zákonov.
Ak už má povolený pobyt v SR, a pridelené "pomocné rodné číslo", evidovať pod týmto číslom ak nie, SP ho pridelí.
Zbytok ako u tuzemského zamestnanca.
Vivi
13.07.09,06:50
ma pridelene to pomocne rodne cislo a je Lotys.
miesto vykonu prace bude v tuzemsku - SR, prihlasila som ho do SP aj ZP - Spolocenj ZP.
Zamestnavatel ho zamestnal,lebo nemoze zhnat vhodnu pracovnu silu,daval aj inzeraty na pracovne miesta - nikto vhodny,tak chcel skusit tohto....
to rpihlasenie na urad prace - existuje na to nejaky formular?
Dav
13.07.09,09:27