sajka18
12.07.09,20:38
Ahojte, ďakujem za vaše rady čo sa týka "orezania pesničky", to budem riešiť po tom ako mi poradíte kde môže byť chyba, že mi NERO veľmi pomaly napaľuje. Jedno DVD načítava 30 min a taktiež ďalších 30 min kopíruje. Ďakujem
sajka18
12.07.09,18:47
Ahojte, prosím ešte o jednu radu. Začal mi akosi pomaly napalovat NERO. DVD 30 min načítava a dalších 30 min kopíruje. Viete poradiť prečo? Už som ho odinštalovala a znova nainštalovala ale to nepomohlo.

Ináč ďakujem za vaše rady čo sa týka "orezania pesničky" . V nerovi to mám ale vôbec neviem ako sa to robí.
Chobot
12.07.09,19:49
Ahojte, ďakujem za vaše rady čo sa týka "orezania pesničky", to budem riešiť po tom ako mi poradíte kde môže byť chyba, že mi NERO veľmi pomaly napaľuje. Jedno DVD načítava 30 min a taktiež ďalších 30 min kopíruje. Ďakujem

Napaľovanie závísí od mnohých faktorov, napr. aký objem dát napaľuješ, koľkorýchlostné je médium (disk) (bývajú 2x, 4x, niektoré aj 8x či až 16x). Pokiaľ napaľuješ da DVD RW, tie sú 2x rýchlosť. 30 min. nie je žiadna nezvyklosť, pokiaľ napaľuješ plný disk a médium má rýchlosť 2x alebo 4x. Treba kúpiť 8 rýchlostné.

Možno máš v NERE len nastavenú rýchlosť napaľovania na max. 2x. TReba si to v nastaveniach zmeniť na maximum, NERO si potom vyberie maximálnu rýchlosť podľa média a jeho kvality.

T máš orientačné rýchlosti - prenos dát a dobu napálenia pre plné jednovrstvové (4,7 GB) DVD:


Drive speed - Data rate - Write time for Single Layer DVD+R
1X - 1.32 MB/s - 60 minutes
2X - 2.64 MB/s - 30 minutes
4X - 5.28 MB/s - 15 minutes
8X - 10.56 MB/s - 7.5 minutes
16X - 21.12 MB/s - 3.75 minutes
viktorviktor
12.07.09,19:54
mal som podobný problém a bola v ťahu napalovačka, po výmene všetko OK
orež ju v Nero - WaveEditor, trochu sa pohraj a prídeš ako na to
Fero11
13.07.09,04:55
Ahojte, prosím ešte o jednu radu. Začal mi akosi pomaly napalovat NERO. DVD 30 min načítava a dalších 30 min kopíruje. Viete poradiť prečo? Už som ho odinštalovala a znova nainštalovala ale to nepomohlo.

Ináč ďakujem za vaše rady čo sa týka "orezania pesničky" . V nerovi to mám ale vôbec neviem ako sa to robí.
Mozno ze napalujes nejake starsie DVD-RW, ktore podporuje rychlost 1-2 preto ti to napaluje tak dlho (cim pomalsia rychlost tym menej chyb pri napaleni)
duves
13.07.09,07:00
Mozno ze napalujes nejake starsie DVD-RW, ktore podporuje rychlost 1-2 preto ti to napaluje tak dlho (cim pomalsia rychlost tym menej chyb pri napaleni)
To je žial nespravny vyrok. Pozri si testy medii, ktore boli vypalene pri rychlosti 16x (DVD).
Fero11
13.07.09,09:12
Nepozeram ziadne testy, ale z vlastnej skusenosti viem... nedavno som si napaloval ubuntu na cd-rw a pri bootovani, mi stale vypisalo ze je poskodeny ten a ten subor a nebude mozne os nainstalovat, dal som quick erase a napalil znova, znova ta ista chyba (overil som md5sum, vsetko bolo v poriadku).
Spravil som to tak, dal som full erase, (robilo to cca 30 min) ale po napaleni som uz problem s intalaciou nemal. Takze takze dokladne pomale (ci uz mazanie alebo) napalovanie ma urcite nejake vyhody oproti rychlemu.
Je to aj celkom logicke (nie len pri napalovani) ze ak sa robi nieco pomaly, tak sa to spravi kvalitnejsie ako ked to robis rychlo
Chobot
13.07.09,09:46
To je žial nespravny vyrok. Pozri si testy medii, ktore boli vypalene pri rychlosti 16x (DVD).

Duves, myslím, že Fero má pravdu. Nie je to síce všeobecná pravda, ale aj ja keď napaľujem a výsledný disk je zle napálený, tak prvá vec, čo urobím je, že znížim rýchlosť napaľovania. Niektoré médiá síce uvádzajú rýchosť 16x, ale v skutočnosti touto rýchlosťou nedokážu napáliť, alebo sa napália chybne. Vtedy treba dať 8x rýchlosť a často (nie vždy) to pomôže.

Aj mnohé testy ukazujú vyššiu chybovosť pri vyššej rýchlosti napaľovania (napr. tu, hoci oba pokusné napaľovania boli funkčné, takže bez analytických nástrojov by užívateľ rozdiel nevidel):

http://www.jtpage.net/dvdspeed.htm

a pri problémoch sa bežne doporučuje znížiť rýchlosť napaľovania:

http://www.videohelp.com/forum/archive/error-message-when-burning-dvds-t245350.html
http://www.picturestoexe.com/forums/index.php?showtopic=6804&mode=threaded
http://club.cdfreaks.com/f87/burn-speed-anandtech-108915/
Flinstone
13.07.09,09:54
myslím, že čo sa týka rýchlosti napaľovania je v prvom rade určujúce ako disk stíha dodávať údaje... lebo ak často dochádza k podtečeniu zásobníka, napaľovanie 16x môže trvať dlhšie ako 4x a navyše riziko chýb je tiež vyššie... asi na prvýkrát by bola vhodná najprv simulácia aby vedel ako to bude stíhať... hlavne notbuky mávaju problém s rýchlosťou.
misoft
13.07.09,10:17
Ja pri napaľovaní používam "zlatú strednú cestu" - žiadne minimálne, ale žiadne maximálne rýchlosti - len niekde okolo stredu a je to stále 100% napálené. Čo už ušetríte pri maximálnej rýchlosti? Jedine čas. Ale môžete stratiť dáta, nosič a nervy :D. Pri minimálnej stratíte jedine čas a nervy:D.
duves
13.07.09,10:31
Ja sa hadat nebudem, pozrite si trebars tieto testy: http://www.zive.sk/Spravy/Velky-redakcny-test-DVD-medii-a-napalovaciek/sc-30-a-276786/default.aspx

KProbe je "vraj" jedina utilita na objektívne vyhodnotenie kvality zapisu. Funguje však iba s chipsetom Mediatek (Lite On a Samsung mechaniky). Ja mam starsieho NEC 4551, ten sa da testovat na nero CD/DVD speed. Mnohe ine mechaniky (napr.LG) kvalitu zapisu nevedia otestovať.

Rovnaký meter
Na DVD všeobecne rozlišujeme dva druhy chýb: PI a PIF. Ich počet rastie vekom média, ale sú na ňom aj ihneď po napálení. Práve ich počet je hlavným ukazateľom kvality disku. Medzinárodné štandardy ECMA udávajú maximálny prípustný počet chýb. Pre PI je to 280 na 8 ECC blokov. Norma pre PIF je prísnejšia, povoľuje 4 po sebe idúce chyby v jednom ECC bloku. Kým chýb PI sú po napálení prakticky vždy desiatky, závažnejšie PIF sa tu vyskytujú tiež. A práve podľa ich počtu po napálení vieme posúdiť kvalitu média i rekordéra.
napr.
http://cdrhard.cz/recenze/software/nej_dvdrw/9.gif

http://cdrhard.cz/recenze/software/nej_dvdrw/10.gif
sajka18
03.08.09,10:56
Ahojte machri!

tak som nakoniec mala v PC trójskeho koňa, ale "môj technik" mi preklepol všetko, vrátane napaľovačky.
Ďakujem Vám za všetky rady aj zobrazené testy ktorým som rozumela asi ako hus pivu, ale ďakujem. Hlavne že je to už v poriadku.
Ešte by som sa vrátila k tomu orezaniu pesničky. Otvorila som si Nero waw editor, ale vôbec s tým neviem robiť. Pesničku mi to tam načmára asi ako seizmologický graf, ale ako ju mám orezať, uložiť to netuším. Ak by sa náhodou niekto nudil a mal by chuť mi to po slovensky a zrozumiteľne vysvetliť, budem mu povďačná.


A aby toho nebolo málo, mám ešte dve prosby.
Stiahla som si z netu pesničky, sú v MP3 a nejdú mi napáliť na CD ani na DVD.
Keď dám "kopírovať všetky položky na CD," tak ma to dá do Winows media player a tam mi okrem 13tich pesničiek k ostatným vypíše "nevejde se" a pritom sú to cca 4 MB skladby. Nerozumiem tomu?????????????


A na záver by som chcela vedieť ako, v akom programe môžem 5,5 GB DVD skopírovať na 4,7 GB DVD.

Vopred Vám ďakujem za rady, viem že ich nebude málo, no majte prosím pritom na mysli, že som úplný zelenáč na PC a čo mi dodnes niekto polopate nevysvetlil, neukázal, tak to neovládam. Ešte raz Vám ďakujem a prajem pekný deň.