martinez
03.08.05,09:09
Prosim o radu. Zaradujem hmotny majetok, ktoreho obstaravacia cena je mensia ako 30tis.Skk, ale jeho prevadzkovo technicke urcenie je dlhsie ako 1 rok (uctovne ho podla prikazu materskej spolocnosti odpisujeme 18 mesiacov). Z uvedeneho dovodu ho interne evidujem ako dlhodoby drobny hmotny majetok. Podla mojich informacii sa predmetny majetok danovo odpise do vysky 100% v roku zaradenia, nakolko v zmysle zakona o dani z prijmu mohol ist priamo do danovych vydavkov/nakladov. Kolega mi vsak tvrdi, ze takyto majetok sa danovo odpisuje v sulade s uctovnymi odpismi...je to pravda ? a ak ano, podlozte mi to prosim konkretnymi paragrafmi....dakujem
Martinez
kojur
03.08.05,07:35
Takýto majetok sa daňovo odpisuje v súlade s účtovnými odpismi - odpisovým plánom.
Tento odpis je uznaný ako daňový výdavok v zmysle § 2 písm.i/ z.č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.
martinez
03.08.05,07:50
Ok dakujem....avsak §2,i ZDP je dost vseobecne ustanovenie... ani §19 ani §§22-29 problematiku neupravuju..... mozno je k tomu vydane nejake usmernenie MF SR...
cleo
03.08.05,07:59
Pokiaľ ja viem, tak stale platí, že daňový odpis by sa nemal rovnať účtovnému, lebo každý má úplne inú podstatu. DO kašle na nejakú dobu použiteľnosti, podľa kt. je alebo by mal byť zostavovaný plán účt. odpisov. Môžeš to spokojne odpísať 100% do N v roku zaradenia, zákon o DzP ti to dovoľuje.
martinez
03.08.05,08:17
ok, tiez diky za nazor..... uprimne povedane, najradsej by som to danovo odpisoval v sulade s uctovnym odpisom, aby som sa na konci roka nemusel kaslat s upravou zakladu dane (uctovne odpisy minus danove odpisy)..... problem je vsak v tom, ze to neviem nicim podlozit....

ak to nepodlozim paragrafmi, odpisem to 100% v roku zaradenia....a budem musiet robit rozdiel UO a DO...
bea
03.08.05,09:43
Vo Finančnom spravodajcovi č. 2/2004 je Usmernenie MFSR a v ňom sa o.i. uvádza
"Hmotný majetok ktorého ocenenie je 30 000 Sk a nižšie, ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok, zaradený do dlhodobého hmotného majetku, je aj po 31. decembri 2003 do daňových výdavkov zahrňovaný v súlade s účtovníctvom."

Takže v takomto prípade sa daňové odpisy = účtovným.
martinez
03.08.05,10:01
No Bea ty si uplne fantasticka...dakujem ti moooc
kojur
03.08.05,10:25
Našiel som jedno mnou vydané staršie metodické usmernenie, z ktorého citujem:
" Dlhodobý hmotný majetok je hmotný majetok, ktorý má samostatné technicko-ekonomické určenie, dobu použiteľnosti dlhšiu ako jeden rok a obstarávaciu cenu vyššiu ako 30 000 Sk.
Ak si daňovník obstará hmotný majetok, ktorý nespĺňa vyššie uvedené podmienky v takýchto prípadoch sa výdavky na jeho obstaranie zahrnú do základu dane za rovnakých podmienok, ako tento majetok ovplyvňuje výsledok hospodárenia. To znamená, že ak sa daňovník rozhodne tento majetok považovať za :
a) majetok krátkodobého charakteru, účtuje o ňom ako o spotrebe materiálu na účte 501, potom sa zahrnie jednorázovo do základu dane , tzv. drobný krátkodobý hmotný majetok,
b) majetok dlhodobého charakteru, účtuje o ňom na účte 022 – samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí, potom výdavky na jeho obstaranie vchádzajú do základu dane len prostredníctvom odpisov ( keďže dlhodobý hmotný majetok má dobu použiteľnosti dlhšiu ako jeden rok aj odpisovanie by malo trvať dlhšie ako jeden rok), tzv. drobný dlhodobý hmotný majetok.
Ak daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva nemôže zaradiť nadobudnutý majetok do hmotného majetku podľa zákona o dani z príjmov, môže ho považovať za dlhodobý hmotný majetok a odpisovať podľa účtovného odpisového plánu. Účtovné odpisy budú potom v súlade s § 2 písm. i) ZDP aj uznaným daňovým výdavkom.
Z uvedeného vyplýva, že zákon o dani z príjmov platný od 01.01.2004 umožňuje postupovať pri DHM nespľňajúcom podmienky výšky obstarávacej ceny pre daňové odpisovanie (daňovú uznateľnosť odpisov) v zmysle toho, ako sa daňovník rozhodne pri účtovnom odpisovaní.
Toto rozhodnutie musí byť stanovené vo vnútropodnikovej smernici organizácie a musí sa použiť pre všetky druhy dlhodobého hmotného majetku, ktoré nespľňajú zákonom stanovené podmienky pre ich zaradenie."
Toto usmernenie vychádza z Usmernenia MF SR vo FS 2/2004.
martinez
03.08.05,11:08
dakujem kojur....perfektna praca...