petia
13.07.09,05:35
Dobrý deň, máme budovu, ktorú odpisujem a jej ZC účtovná je 42,8 mio € a daňová je 42,5 mio €. Majiteľ však chce budovu predať pod cenu, môžete mi prosím Vás poradiť, akým spôsobom to zúčtujem? ja by som predaj, napr. 30 mio € 541/081, následne 311/641, ale čo s rozdielom účt. a daňových odpisov? budem uplatňovať pripočítateľnú položku? a v akej výške? podľa DO, alebo UO?:confused:
ďakujem veľmi pekne za odpovede
azla
13.07.09,06:05
Účtovne:
311/641.......30,0
541/081.......42,8

Daňovo:
V Dp si uplatníte daňovú ZC, čiže iba 42,5 ( iba rozdiel 0,3) bude prípočítateľná položka k základu dane - lebo do nákladov vstúpi cez účet 541 hodnota 42,8 a daňovo je možné uznať daňovú zostatkovú cenu budovy 42,5 (bez ohľadu za koľko sa predala:D)

Pozor pozemok:
Predpokladám, že predávate aj pozemok (aspoň pod budovou). Tu platí pravidlo, že daňovým výdavkom je vstupná cena do výšky príjmu z predaja - § 19, odst.3 e
(tu strata z predaja nie je daňovo uznaná)
petia
13.07.09,09:02
ďakujeeeem, a čo s DPH? mám budovu skolaudovanú, tam bude fa bez DPH, ale čo s pozemkom a priľahlými pozemkami? tie sa budú predávať s DPH?
azla
13.07.09,10:23
ďakujeeeem, a čo s DPH? mám budovu skolaudovanú, tam bude fa bez DPH, ale čo s pozemkom a priľahlými pozemkami? tie sa budú predávať s DPH?

Budova sa môže predať ako oslobodená, ak splňa podmienku podľa § 38 - ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch .....a zároveň aj pozemok pod ňou sa zdaní podľa podľa odseku 1.
Ostatné príľahlé pozemky sa musia posúdiť samostatne. Ak sú stavebné - podliehajú dani, ak nie sú stavebné sú od dane oslobodené.-odsek 2

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti


(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.
azla
13.07.09,10:31
Ostatné príľahlé pozemky sa musia posúdiť samostatne. Ak sú stavebné - podliehajú dani, ak nie sú stavebné sú od dane oslobodené.-odsek 2



A práve táto aplikácia odseku 2 v praxi mi pripadá zložitejšia.
Jednoducho a rýchlo určiť či je to pozemok stavebný alebo nie, (a či podlieha dani) sa nedá.
To už nie je záležitosť iba ekonóma (daňovníka), ale odborníka. Malo by sa vychádzať zo stavebného zákona a uzemného plánu mesta (obce).
Ked som písala list na mestský úrad, aby som získala informáciu o konkrétnej parcele, dostala som odpoveĎ, ktorá mi nič nepovedala a bola som v rozhodovaní presne tam, kde aj pred písaním listu.

Zaujímala by ma konkrétna skúsenosť (postup) Poraďakov, ako riešia záležitosť okolo pozemkov - stavebný, iný ....., aby sa vedeli správne rozhodnúť ohľadom Dph.