jkmk
13.07.09,06:37
prosím o radu .oprali sme koberec ikea 100% bavlna (hadica s vodou a jar) . nechali sme o usušiť , ostal flakatý a zvlnený. Dá sa ešte zachrániť ?
Ďakujem
arizona
13.07.09,05:23
Neviem, aký veľký máš ten koberec. Ja ich bežne periem v pračke na 40-ke.
Ak je trochu vlnkovatý, polož na zem, on sa vyrovná. Ak sa nezmestí do práčky,skús znovu oprať napr. vo vani-pracím práškom, príp. čistiareň.
zvs-enco
13.07.09,05:45
Áno, tak to urob, určite to funguje. Aj ja som dala do vane, a je to OK.Neboj sa toho. S pozdravom Viki.
Chobot
13.07.09,06:40
prosím o radu .oprali sme koberec ikea 100% bavlna (hadica s vodou a jar) . nechali sme o usušiť , ostal flakatý a zvlnený. Dá sa ešte zachrániť ?
Ďakujem

A je to echt koberec, alebo tá predložka na zem vyrobená z látky? Lebo originál koberec nie je zo 100% bavlny a tepuje sa. Na tých IKEAckych látkových podložkách bývajú inštrukcie na údržbu. Bolo tam uvedené, že sa môže prať? My ich v pohode perieme v práčke na 40 st. C.
jkmk
13.07.09,08:43
je to koberec 3x4m a je tam písané že je 100 % bavlna a nemá sa prať, ale bol moc zašpinený.Skúsime ho znovu oprať a sušiť na rovnej podložke.Poradíte nejaký odskúšaný prášok ? Manželka mi to nedaruje !
Chobot
13.07.09,08:50
je to koberec 3x4m a je tam písané že je 100 % bavlna a nemá sa prať, ale bol moc zašpinený.Skúsime ho znovu oprať a sušiť na rovnej podložke.Poradíte nejaký odskúšaný prášok ? Manželka mi to nedaruje !

Keď sa nemá prať, tak si ho nemal prať, ale vyčistiť práškovými čiastiacimi prostriedkami (vytepovať nasucho). Teraz je neskoro plakať nad rozliatym mliekom...:rolleyes:
jkmk
13.07.09,08:57
to viem, preto zisťujem čo sa dá urobiť
heja3
13.07.09,09:18
Ja by som ho tiež ešte raz oprala, ale len na 30°C, keď sa nemá prať, tak by sa nemal zraziť. A uschnúť ho nedávaj na rovnej ploche, ale na zvislo - pekne ho ponaťahuj dole a nechaj uschnúť - gravitácia je dobrá kamarátka, mne pomáha vyrovnávať vlhké záclony na oknách - aj keď sú pokrčené, len ich ponaťahujem a nechám uschnúť. A ešte niečo, nie aby ťa napadlo to sušiť na slnku - potom ti to môže vyblednúť. A na silnom slnku by sa to mohlo tiež vlnkovať, tým, že na slnku sa strašne rýchlo schne. Radšej do teplého tieňa a vánku.:)
Chobot
13.07.09,09:35
to viem, preto zisťujem čo sa dá urobiť

... že by rýchlo kúpiť nový koberec, kým to manželka nezistí? :rolleyes::rolleyes::D

No neviem, ak sa raz praním vytvorili fľaky, tie nedostrániš ani neopravíš. To porozťahovanie sa by sa možno dalo vyžehliť, ale neviem, čo je to za koberec.
jkmk
13.07.09,10:24
Popis výrobku & rozmery
Vlas: 100% vlna
Vnútorná vrstva: latex
Zadná strana: 100% bavlna
Chobot
13.07.09,11:25
Popis výrobku & rozmery
Vlas: 100% vlna
Vnútorná vrstva: latex
Zadná strana: 100% bavlna

Jááááj, tak to nie je 100% bavlna! Veď to je zmes materiálov! :eek:

A asi si to nevedel, ale vlna sa nedá prať ani namokro čistiť! Napr. vlnené obleky sa môže čistiť jedine chemicky v čistiarni. A vlákno je 100% vlna, to voda zničila farbu. A spodok - od vody bavlna sa scrvkla (aj 100% BA tričko keď vyperieš, tak sa scrvkne), ale latex zostal nezmenený. A keď sú zlepené spolu, tak si to nenávratne zdeformoval.

Kúp rýchlo nový...:rolleyes:
bupi
13.07.09,13:37
Az tak velmi nezufaj, my sme prali v pracke koberec zo 100% vlny a podsivkou tvrdeho koberca v pracke a takmer nic sa mu nestalo. Vlas sice ostal trochu akoby skrateny, ale inak mu nic nie je. Treba to oprat za veterneho pocasia, aby to neschlo tri tyzdne a vyvesit na plot.
Flakaty je preto, ze z neho asi stekala voda, lebo nebol zmykany. Treba ho aspon rolovanim vyzmykat po vyprani. 3x4 je dost, to do pracky nevtrepes.
Vlnu treba prat v nezrazavom prasku> sampon, telovy sampon, pur, jar.
heja3
20.07.09,05:28
VLNU prať s lanolínovým prostriedkom maximálne do 25°C, jemne vklepávať, nechať dobre vsiaknuť, potom v čistej vode do 25°C, zľahka vymáchať, zopakovať, až kým nebude čistá voda, vyžmýchať zrolované, nedať na slnko, ale na rovnú plochu.....

Návod na údržbu:

- Před prvním použitím lůžkoviny vyluxujte.

- Nevystavujte lůžkoviny přímému slunečnímu světlu.

- Pro zvýšení samočisticích schopností vlněných lůžkovin je občas zavěste za vlhkého - počasí nebo mlhy do volné přírody.

- Doporučujeme jednou měsíčně vyluxovat nebo vyčesat

- Doporučujeme dávat přednost chemickému čištění před praním pro zachování nejlepšího původního vzhledu lůžkovin.



Návod na praní:

- Napustit vanu vlažnou vodou (max. 25 °C).

- Použít regenerační přípravek pro praní ovčí vlny, který prodáváme za 100,-Kč + dopravné. http://www.rosty.cz/detail/regeneracni-pripravek-pro-prani-ovci-vlny/

- Přikrývky z přírodního vlasu ve vaně namočit a zlehka proprat.

- Propláchnout vlažnou vodou (max.25°C), neodstřeďovat.

- Pověsit do volné přírody - v žádném případě však nevystavovat přímému slunečnímu záření.

- Ještě než Vaše lůžkoviny zcela uschnou, jednou lehce překartáčovat kartáčem na zvířecí srst.

- Vaše lůžkoviny prát podle potřeby jednou ročně.

- Aby jste se vyvarovali zplstnatění vlivem změny teploty, je nutné prát a proplachovat toto zboží z přírodního vlasu vždy při stejné teplotě.