zuzanna
13.07.09,09:06
vazeny poradaci uz som tak domotana ze uz pochybujem ci vlastne uctujem spravne pri DF z CR aky kurz sa pouziva?
faktura prisla 09.07.2009, vystavena bola 07.07.2009 a zdanitelne plnenie bolo 06.07.2009 prosim vas napisali by ste mi jednoducho ktory den bude uskutoceneni uctovného pripadu a z ktoreho dna tam ma byt spravny kurz prosim vas velmi pekne dakujem
zuzanna
13.07.09,19:43
tak nikto nic to nikto neuctuje ci ako?
Polly404
14.07.09,08:39
Pri prijatej faktúre zo zahraničia : dátum účtovného prípadu = dátum odpočtu DPH = DÁTUM VYSTAVENIA FAKTÚRY
Tamila
14.07.09,09:03
Kurz ECB - predchádzajúci deň - t. j. fa vystavená 7. 7. - kurz 6. 7.
Johanka
14.07.09,09:19
Pri prijatej faktúre zo zahraničia : dátum účtovného prípadu = dátum odpočtu DPH = DÁTUM VYSTAVENIA FAKTÚRY
...iba jedna z možností ;).
zuzanna
16.07.09,10:13
tak jednoznačné dátum vystavenia faktúry je dňom vzniku daňovej povinnosti konečne mám v tom jasno diky
Johanka
16.07.09,10:20
To vôbec nie je jednoznačné.

Zákon o DPH
§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká



a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
zuzanna
15.12.09,18:47
uz mam zase z toho mis-mas tak fakturu z CR ktorym kurzom prepocitat haloo tak ako ste pisali toho 07.07.
zuzanna
16.12.09,17:10
tak nikto nic
Tweety
16.12.09,17:37
tak nikto nic
Správnu odpoveď máš predsa v príspevku č. 7.
zuzanna
16.12.09,18:03
twete tak den vystavenia faktury je den vzniku danovej povinnosti a kurz z dna predchadzajuceho spravne??????
Tweety
16.12.09,18:49
twete tak den vystavenia faktury je den vzniku danovej povinnosti a kurz z dna predchadzajuceho spravne??????
Ak ide o prípad podľa uvedeného § 20 odst. 1. písm. b, tak áno. Ale tak, ako to tu už bolo písané v príspevku č. 7, na posúdenie je aj písm. a, takže to, ako aké posúdenie ide, musíš vedieť najlepšie Ty.
azla
16.12.09,18:53
Uvádzaš:
faktura prisla 09.07.2009,
vystavena bola 07.07.2009 a
zdanitelne plnenie bolo 06.07.2009

Budeš vychádzať z :
Zákon o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-07-2009-a.html)
§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

Pre Tvoj konkrétny prípad uplatníš písmeno b) - deň vyhotovenia faktúry čiže 7.7.2009, lebo je to skôr ako 15.-tý deň podľa písmena a) - to by bol až 15.8.2009
( Ak by fa bola vyhotovená napr. 20.8.2009 - už by si postupovala podľa písmena a) )

Keď si presne podľa zákona určiš deň vzniku daňovej povinnosti, následne môžeš "kurzovať".


§ 26
Prepočet cudzej meny a zaokrúhľovanie dane
(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska 5a) v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na eurá kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.

V Tvojom prípade deň vzniku daňovej povinnosti 7.7.2009, kurz na prepočet berieš zo dňa 6.7.2009.

Práve na tie odlišnosti, že to nie je stále rovnako, Ťa chcela upozorniť Johanka v príspevku č. 7.
a_je_to
16.12.09,19:01
vazeny poradaci uz som tak domotana ze uz pochybujem ci vlastne uctujem spravne pri DF z CR aky kurz sa pouziva?
faktura prisla 09.07.2009, vystavena bola 07.07.2009 a zdanitelne plnenie bolo 06.07.2009 prosim vas napisali by ste mi jednoducho ktory den bude uskutoceneni uctovného pripadu a z ktoreho dna tam ma byt spravny kurz prosim vas velmi pekne dakujem
K pôvodnej otázke......lebo ostatné sú iba urgovanie nezodpovedanej prvej..... Toľko odpovedí.....ale iba jedna správna odpoveď na položenú otázku, tá v príspevku č. 4, od Tamily /teraz už aj od azla/. Otázka predsa bola...aký kurz na fa z ČR, ktorá už prišla /!/ Deň uskutočnenia účtovného prípadu je 6.7.09 a u tuzemskej faktúry by to bol aj deň zdaniteľného plnenia. Ale keďže ide o faktúru z ČR, tak deň uskutočnenia účtovného prípadu zostáva 6.7.09, ale pre Teba je zaujímavý iba ako deň príjemky a prijatia tovaru na sklad. Deň zdaniteľného plnenia v zmysle § 20, ods. 1, písm. b je deň vystavenia faktúry, teda 7.7.09. K tomuto dňu hľadáš platný kurz, ale pozor, lebo platný kurz je ten, čo bol vyhlásený ECB-NBS deň predtým, teda kurz zo 6.7.09. Preto, lebo ECB kurz vyhlasuje a zverejňuje 6.7.09 poobede, aby sa dal nasledujúci deň používať ako platný. Poobede 7.7.09 vyhlásili ďalší kurz, ale ten možno použiť až 8.7.09.
maska2
17.12.09,12:03
Ahojte poraďáci ešte jedna malá rada.Vystavujem odberateľskú fa do čiech.Tovar prevzali koncom novembra. Fa sa robila v čase do11.12. Keďže išlo o prepočet Czk na Eur , ktorý kurz použijem.
Deň pred dňom vystavenia fa alebo pri dodaní tovaru???
Ďakujem.:mee:
Tamila
17.12.09,12:14
Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby

...
(8) Ak je tovar odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu a jeho dodanie spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa § 43 ods. 1 až 4, za deň dodania tovaru sa považuje

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bol tovar dodaný, alebo
b) deň vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pred 15. dňom podľa písmena a).
KEJKA
17.12.09,12:32
Ahojte poraďáci ešte jedna malá rada.Vystavujem odberateľskú fa do čiech.Tovar prevzali koncom novembra. Fa sa robila v čase do11.12. Keďže išlo o prepočet Czk na Eur , ktorý kurz použijem.
Deň pred dňom vystavenia fa alebo pri dodaní tovaru???
Ďakujem.:mee:
Ak ty vystavuješ faktúru v CZK, prepočítavaš nejakú dohodnutu cenu tak, aby so dostala v EUR protihodnotu. Nemusí to byť práve kurz ECB z určitého dňa. Kurz je záväzný len podľa dohodnutého kontraktu.
Predchádzajúced príspevky sú o inom.
maska2
17.12.09,12:42
Ďakujem, ano prepočítavam ich zadanú hodnotu v CZK , ale na Eura a oni ju tak uhradia.Preto som chcela , aký kurz. Takže nebude vadiť ak použijem ten pred dňom vystavenia fa?
A ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
KEJKA
17.12.09,12:58
no nerozumiem, lebo som otazku pochopila tak, že ty si dodávateľom a teda ste sa dohodli na nejakej sume v CZK.
Preto som napísala, že použiješ bud medzi vami dohodnutý kurz, alebo taký kurz, aby si na obchode nestrácala.
Ked vyfakturuješ v EUR, tak dostaneš na účet presnu čiastku v EUR. odberateľ fa MUSI prepočítať stanoveným spôsobom a ju uhradí a až potom zistí,či použitý kurz spôsobilkurzovú stratu alebo zisk.
zuzanna
17.12.09,18:03
tu je uz taky zmatok ze nakoniec som zistila ze prepocitavam CZK faktury zle napisali mi ze dnom prijatia faktury a nie den vystavenia faktury boze tak aky kurz

tu fakturu nedavam do DPH iba do uctovnictva tak den prijatia alebo den vystavenia citam paragrafy hore dole a furt nic
a_je_to
18.12.09,20:49
vazeny poradaci uz som tak domotana ze uz pochybujem ci vlastne uctujem spravne pri DF z CR aky kurz sa pouziva?
faktura prisla 09.07.2009, vystavena bola 07.07.2009 a zdanitelne plnenie bolo 06.07.2009 prosim vas napisali by ste mi jednoducho ktory den bude uskutoceneni uctovného pripadu a z ktoreho dna tam ma byt spravny kurz prosim vas velmi pekne dakujem


tu je uz taky zmatok ze nakoniec som zistila ze prepocitavam CZK faktury zle napisali mi ze dnom prijatia faktury a nie den vystavenia faktury boze tak aky kurz

tu fakturu nedavam do DPH iba do uctovnictva tak den prijatia alebo den vystavenia citam paragrafy hore dole a furt nic

Toto celé od začiatku je bohužiaľ na škodu veci už dlhodobo dosť dopletené. Otázku si postavila tak, že....akým kurzom účtovať faktúru z ČR, keď jej zdaniteľné plnenie je....Navyše si ju zaradila do témy Daň z príjmov. To nepomohlo k objasneniu, čo je vlastne hlavnou otázkou. Podľa povahy odpovedí asi nikomu nebolo na prvý raz jasné, či potrebuješ kurz pre účtovníctvo, alebo pre DPH. Tak pekne od začiatku....a komplet, po poriadku....
Aj pre potreby účtovníctva, aj pre DPH si najprv určíš rozhodujúci deň a následne k nemu kurz – vyhlásený v deň pred ním.
Rozhodujúci deň pre účtovníctvo u dodávateľskej faktúry sa určí najprv podľa § 24, ods. 1, písm. a.... a náväzne ods. 2, písm. a, ZoÚ. Tie určujú povinnosť oceniť záväzok ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Čo je deň účtovného prípadu pre PÚ, je uvedené v § 2, ods. 1 Postupov pre PÚ. Z jeho ponuky si pre dodávku /tovaru, alebo služby/ môžeš vybrať iba....deň splnenia dodávky, teda podľa Tvojho opisu dátum 6.7.09. Ty si ho nazvala ako deň zdaniteľného plnenia, čo nie je pravda, aj keď je to v tej faktúre tak uvedené. Lebo deň zdaniteľného plnenia je pre nás vo faktúre z ČR podľa § 20, ods. 1, písm. a....deň vystavenia faktúry. Toto na prvý raz zdezorientovalo viacerých radychtivých.......aj mňa.
Rozhodujúci deň pre výpočet DPH v Eur na samozdanenie /nie účtovníctvo/ je deň zdaniteľného plnenia. U tuzemskej faktúry je totožný s dňom uskutočnenia účtovného prípadu, podľa § 19, ods. 1. Ale u dodávateľskej faktúry z EÚ, podľa § 20, ods. 1, písm. a je to deň vyhotovenia faktúry, teda u Teba 7.7.09.
Píšeš, že faktúru nedávaš do DPH, iba do účtovníctva....čomu teda nerozumiem, ibaže by si účtovala pre neregistrovaného na DPH.
Kurz pre účtovníctvo uplatníš podľa § 24, ods. 2, písm. a ZoÚ a kurz pre DPH podľa § 26, ods. 1 ZoDPH. Pre obidva platia rovnaké zásady, u oboch uplatníš referenčný kurz ECB, vyhlásený v deň predchádzajúci rozhodujúcemu dňu. U Tvojho prípadu pre účtovníctvo by to mal byť vyhlásený 5.7.09, ale keďže bola nedeľa,.... tak vyhlásený až z 3.7.09. Pre ocenenie základu a DPH k faktúre /a jej zaúčtovaniu/ by to mal byť kurz vyhlásený 6.7.09.
Ak by bol v rozoberanom prípade 6.7.09 nakúpený v ČR tovar za 2610,50 CZK, tak účtovanie by bolo podľa mňa nasledovné:
6.7.09 132MD131D 2610,50 CZK / 100 Eur - príjemka na tovar kurzom vyhl. 3.7.09
9.7.09 131MD 2610,50 CZK / 100 Eur - došlá fa - základ DPH v kurze vyhl. 3.7.09
9.7.09 663D 0,00 CZK / 3,15 Eur – korek. základu = kurz rozdiel I. medzi účt. a DPH kurzom vyhl. 6.7.09
9.7.09 343MD 0,00 CZK / 18,40 Eur – odpočet samozdanenie - DPH k uprav. základu
9.7.09 343D 0,00 CZK / 18,40 Eur - samozdanenie
9.7.09 321D 0,00 CZK / 96,85 Eur – fa v daňovom kurze k 7.7.09 vyhl. 6.7.09
20. 7.09 321MD221D 2610,50 CZK / 99,28 Eur – úhrada fa kurzom vyhl. 17.7.09
20.07.09 563MD321D 0,00 CZK / 2,43 Eur – kurz rozdiel II. medzi fa a úhradou
Aby sa jednotlivé účtovania správne vyrovnali v obidvoch menách a aby účtovné a daňové prípady boli prepočítané v zodpovedajúcom kurze, malo by účtovanie mať túto podobu. Výsledný kurzový rozdiel medzi prvým účtovným prípadom /vznik záväzku prevzatím tovaru/ a druhým účtovným prípadom /zánikom záväzku úhradou/ je kurzový zisk 663 = 0,72 Eur, aj keď musel byť kvôli daňovému kurzu účtovaný na dvakrát a cez daňový kurz. Prakticky sa rovná kurzu, ktorý by bol podľa účtovných zásad vyčíslený priamo medzi vznikom a zánikom záväzku.