maryann.b
13.07.09,09:01
Ahojte, mám viac problémových otázok ohľadne dedičstva. Najprv mi prosím poraďte s týmto problémom: Minulý rok mi zomrel otec a v auguste máme dedičské konanie. Okrem iného sme zdedili aj pozemky. Dedičmi sú mama a my tri sestry. Mamina sa vzdáva svojho podielu na pozemkoch a chce, aby sme si ich rozdelili my tri. Nechceme si ich deliť (drobiť), tak sme sa rozhodli, že si o ne losneme. Je to 9 LVčiek a rozdelili sme si ich po cca 3tis. m2. Každá sme si vylosovala jedno číslo. Ja mám konkrétne 2LV, jedno je register C a druhé je register E (čo to znamená?)? Chceme, aby to bolo čo najspravodlivejšie a radi by sme medzi nami troma spísali nejakú dohodu, že ak sa podarí niektorej výhodne pozemok predať, majú na rovnaký diel nárok aj ostatné dve sestry. Ale čo bude potom, keď po nás budú dediť naše deti? Dá sa vôbec nejaká takáto zmluva urobiť? ĎAKUJEM!
Mária27
13.07.09,09:10
Pozri si vyhlášku 79/1996 Z.z. na vykonanie katastrálneho zákona, napr.


§ 13
Údaje o nehnuteľnostiach
(1) Údaje o pozemkoch obsahujú parcelné číslo, výmeru, druh pozemku, ak ide o poľnohospodársky pozemok a lesný pozemok, aj údaj o cene, ak vyjadruje cenu jednotlivých pozemkov, údaje o vlastníkovi, nájomcovi, držiteľovi alebo o inej oprávnenej osobe a iné popisné údaje. Údaje o pozemkoch sa členia na
a) údaje o parcelách registra "C" evidovaných na katastrálnej mape,
b) údaje o parcelách registra "E" evidovaných na mape určeného operátu, ktoré sú v katastrálnej mape zlúčené do väčších celkov alebo rozdelené do viacerých parciel; sú k nim založené právne vzťahy a ich hranice v teréne nie sú zreteľné.

§ 34
Záväznosť druhov pozemkov
(1) Druhy pozemkov v údajoch parciel registra C sú záväznými údajmi katastra a vyjadrujú účel využívania pozemkov. Záväznými údajmi katastra nie sú druhy pozemkov v údajoch parciel registra E .

(2) V katastrálnych územiach, kde sa vykonala obnova evidencie niektorých pozemkov a právnych vzťahov k nim, 1a) na výpise z listu vlastníctva sa v údajoch parciel registra E uvádza záväzný druh pozemku podľa údajov parciel registra C . V ostatných katastrálnych územiach sa vo výpise z listu vlastníctva uvádza druh pozemku podľa údajov parciel registra E a na určenie záväzného druhu pozemku sa vyhotoví identifikácia parciel.
maryann.b
13.07.09,10:22
Ďakujem za odpoveď, no to nie je odpoveď na celú moju otázku. Hlavne ma zaujíma tá zmluva. Nemáte niekto podobnú skúsenosť prosím?
Petra Nová
13.07.09,11:56
Ďakujem za odpoveď, no to nie je odpoveď na celú moju otázku. Hlavne ma zaujíma tá zmluva. Nemáte niekto podobnú skúsenosť prosím?
Nepíšeš o aký druh pozemkov ide. V princípe to riešenie nie je dobré a zakladá veľa problémov. Ak si rozdelíte pozemky v rámci dedičského konania, bude jasné, ktorá z Vás konkrétny pozemok dostane, stane sa výlučnou vlastníčkou pozemku. A každá z Vás bude mať právo slobodne s týmito pozemkami nakladať, t.j. predať ich, darovať, atď., bez toho, aby bola povinná kohokoľvek vyplácať. A nech by ste aj uzavreli akúkoľvejk dohodu( bez ohľadu, či by bola platná alebo nie) , jej realizácia by bola problematická. Čo by ste rozumeli tou výhodnou kúpou, s povinnosťou vyplatiť ostatné. Ako by ste nastavili tie kritéria výhodnosti do budúcnosti? A keď by niektorá z Vás predala svoje pozemky na hranici výhodnosti, potom by ostatné sestry nemusela vyplatiť? A čo ostatné sestry, ktoré by svoje pozemky vôbec nechceli predať, a časom by z rôznych dôvodov získali na cene? Tie by nemuseli nikoho vyplácať? Je to veľká špekulácia, veľa nejasného, z ktorej nič nebude, len kopec problémov.
Skúste sa spravodlivo podeliť predovšetkým v rámci dedičského konania, a nie po ňom.
Chobot
13.07.09,12:56
Ahojte, mám viac problémových otázok ohľadne dedičstva. Najprv mi prosím poraďte s týmto problémom: Minulý rok mi zomrel otec a v auguste máme dedičské konanie. Okrem iného sme zdedili aj pozemky. Dedičmi sú mama a my tri sestry. Mamina sa vzdáva svojho podielu na pozemkoch a chce, aby sme si ich rozdelili my tri. Nechceme si ich deliť (drobiť), tak sme sa rozhodli, že si o ne losneme. Je to 9 LVčiek a rozdelili sme si ich po cca 3tis. m2. Každá sme si vylosovala jedno číslo. Ja mám konkrétne 2LV, jedno je register C a druhé je register E (čo to znamená?)? Chceme, aby to bolo čo najspravodlivejšie a radi by sme medzi nami troma spísali nejakú dohodu, že ak sa podarí niektorej výhodne pozemok predať, majú na rovnaký diel nárok aj ostatné dve sestry. Ale čo bude potom, keď po nás budú dediť naše deti? Dá sa vôbec nejaká takáto zmluva urobiť? ĎAKUJEM!

JA vidím 2 možné riešenia.

1.
Každá zo sestier nech nadobudne 1/3 podielu na všetkých nehnuteľnostiach.

Výhody: V prípade predaja tej ktorej nehnuteľnosti každá bude mať legitímne právo na podiel z predaja, lebo bola oficiálnym spoluvlastníkom nehnuteľnosti a nikto nemôže žiadnemu spoluvlastníkovi zaprieť jeho podiel. Je to výhodné aj pre budúcnosť, že by sa pozemky nepredali teraz a niektorá zo spolumajiteliek by zomrela. Vtedy legitímne zdedia jej podiel jej deti budú si môcť nárokovať v prípade predaja svoj podiel.

Nevýhody: Ak by boli 3 spolumajiteľky, z ktorých by 2 chceli nehnuteľnosť predať a jedna by s tým nesúhlasila, tak by tým znemožnila predaj nehnuteľnosti. V prípade, že by si jedna chcela pozemok ponechať na vlastnú potrebu (napr. postaviť si tam RD), tak by sa musela dohodnúť s ostatnými na odkúpení ich podielu. Ale to môže byť aj zároveň výhodou pre ostatné sestry, že svoj podiel dostanú.

2.
Dajte si úradne ohodnotiť všetky nehnuteľnosti. Potom si ich podľa ich hodnoty rozdeľte na približné 3 časti a prípadné cenové rozdiely si navzájom vyplaťte.

Výhody: Každá dostane nehnuteľnosti v rovnakej hodnote (po prípadnom finančnom vyrovnaní) a každá si môže so svojou nehnuteľnosťou narábať tak, ako uváži za vhodné a predať za cenu akú si sama stanoví (hoci aj nižšiu, ako trhovú). Jej rozhodnutie nebude obmedzené súhlasom ostatných spoluvlastníkov a nikto nebude od nej v budúcnosti požadovať vyrovnanie, ak by si nehnuteľnosť ponechala.

Nevýhody: V súčasnosti síce hodnota nehnuteľností bude rovnaká, ale v budúcnosti hodnota niektorej môže výrazne narásť, kým ostatné zostanú na rovnakej cenovej úrovni (napr. jedno z polí sa stane stavebným pozemkom). To môže viesť v budúcnosti k závisti a vzájomným sporom, že takýmto rozdelením tá jedna získala podstatne viac. Takže rovnosť podielov by bola zachovaná len po určitý čas po rozdelení, neskôr by sa mohla viac či menej zmeniť.



Tretiu možnosť, čo navrhujete vy, by som nedoporučoval.
Teraz sa možno dohodnete, že z každého predaja sa rozdelíte, ale nevieš čo bude v budúcnosti. Za rok môžeš predať svoj podiel, podelíte sa. Sestrin pozemok sa nepredá najbližších 15 rokov, sestra zomrie a pozemok zdedia jej deti, ktoré ju výhodne predajú. Tie nebudú viazané žiadnou dohodou, aby ťa vyplatili, pozemok je ich a len oni majú nárok na peniaze z neho. Môžu ti ukázať "dlhý nos". Takže túto alternatívu by som vôbec nerobil.

Ešte by bolo možné všetky pozemky predať a peniaze si rozdeliť. Otázne je ale, či nájdete v krátkom čase na všetky pozemky kupujúceho (najmä v dnešnej dobe).