ewap
03.08.05,10:33
Mám takúto otázočku. Prestala som byť povinným platcom odvodov. Ak si chcem dobrovoľne platiť NP, môžem si dať vym. základ trebárs 10000,- ? Nebude to proti logike, nemôžu byť z toho problémy ?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
evina
03.08.05,08:43
VZ dobrovoľne poistenej osoby je ňou určená suma, tak nemá byť prečo žiadny problém. Nezabudni sa však odhlásiť z povinne poistenej SZČO a prihlásiť sa ako dobrovoľne poistená osoba ...
ewap
03.08.05,08:56
Tak som rozmýšľala, že ak v tomto roku zase nedosiahnem príjem na platenie povinných odvodov, nepozastavia sa nad tým VZ ? Z neho totiž logicky vyplýva, že tých 10000,- mám. Neviem, či mi rozumiete čo tým myslím. Ďakujem
Johanka
03.08.05,09:16
Však môžeš mať aj iný druh príjmu. Iba nechápem, načo si chceš platiť také vysoké nemocenské poistenie, však sa ti to v živote nevráti.
evina
03.08.05,09:54
Tak som rozmýšľala, že ak v tomto roku zase nedosiahnem príjem na platenie povinných odvodov, nepozastavia sa nad tým VZ ? Z neho totiž logicky vyplýva, že tých 10000,- mám. Neviem, či mi rozumiete čo tým myslím. ĎakujemJa som to pochopila hneď z prvej otázky, nemajú sa prečo pozastaviť, nie sú DÚ a príijmy, resp. úspory môžeš mať rôozne. Druhá otázka je prečo? chceš dobrovoľne také poistné platiť. Dôvody asi poznáš ,či je to nutné.
ewap
03.08.05,09:59
Aké vysoké ? 4,4 % Z 10000,- je 440 Sk . Nechcem to zakríknuť, radšej nech som zdravá, ale v prípade nemoci by sa mi to snáď vrátilo.
Angelika1
07.09.05,05:59
Mam tiez jednu otazocku (vlastne dve) a dopredu dakujem za odpoved.

1. Ak SZCO nie je povinna platit odvody a rozhodne sa ich platit dobrovolne, je to sucastou nakladov, cize si to moze odpocitat zo zakladu dane?
2. A ak si plati povinne odvody a rozhodne sa dobrovolne pripoistit nemocensky, to dobrovolne bude asi nedanovy vydavok vsak?


Dakujem
Jozef Mihál
07.09.05,06:34
V oboch prípadoch ide o daňovo uznaný náklad.
Angelika1
07.09.05,07:07
dakujem velmi pekne, potesil ste ma.
hron
07.09.05,07:21
dakujem velmi pekne, potesil ste ma.
Neviem, ci sa nemylim, ale ak nie, tak vas nepotesim. Ako dobrovolne poistena osoba musite mat vymeriavaci zaklad najmenej vo vyske minimalnej mzdy.
Tych 10.000 je predpokladam rocnych. Ak by boli mesacne, tak nemozete byt dobrovolna osoba.
Martina80
07.09.05,07:25
Prečo by dobrovoľne poistený nemohol mať základ aký chce?????
Pepa
07.09.05,07:27
Neviem, ci sa nemylim, ale ak nie, tak vas nepotesim. Ako dobrovolne poistena osoba musite mat vymeriavaci zaklad najmenej vo vyske minimalnej mzdy.
Tych 10.000 je predpokladam rocnych. Ak by boli mesacne, tak nemozete byt dobrovolna osoba.Tých 10.000 je určite mesačných. Prečo podľa teba nemôže byť v tomto prípade DPO? Ako DPO si určím vymeriavací základ aký chcem aj 20 tis.
Jozef Mihál
07.09.05,07:36
Pri dobrovoľnom poistení si možno slobodne určiť vymeriavací základ od 6500 do 21458 (43095) Sk mesačne a z tohto základu platiť príslušné percentá dané zákonom. Vymeriavací základ si pritom možno v podstate kedykoľvek v rámci uvedených hraníc zmeniť. Kto je často na PN alebo OČR, tomu sa dobrovoľné nemocenské určite oplatí.

Pokračovanie samocenzurované.
hron
07.09.05,09:25
Tých 10.000 je určite mesačných. Prečo podľa teba nemôže byť v tomto prípade DPO? Ako DPO si určím vymeriavací základ aký chcem aj 20 tis.
Hi, hi...aha...zas viem nieco uplne nove :-).
Pepa
07.09.05,09:29
Hi, hi...aha...zas viem nieco uplne nove :-).

To je fajn, že vieš.....http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
silvia355
07.09.05,09:44
Kým vymažete tie príspevky, tak by som sa ešte spýtala, ako je to v prípade, že dotyčný má PN napr. 9 mesiacov, následne ju preruší a povedzme o týždeň má novú PN. Neviem ako sa zarátava toto obdobie (napr.tých 9 mes.)počas ktorého bol PN (myslím tým, tých 270 dní poistenia za posledné dva roky). Či má teda znova nárok na nemocenskú dávku, ak si neplatil nemocenské poistenie z dôvodu PN. Pani na zdravotnej poisťovni mi nevedela povedať ani, či v období ak je dobrovoľne nezamestnaný na PN si má platiť zdravotné odvody,ale vraj asi áno.
Inak je to presne tak, ako píše pán Mihál. Mali sme zamestnanca na DVP, ktorý mal mozgovú príhodu, ale neplatil si nemocenské poistenie. Posledný pracovný pomer ukončil k 30.6.2004, spĺňal k 6 augustu 2005, 270 dní poistenia a dokonca pani na sociálnej poisťovni poradila jeho manželke, že keďže to vyzerá na dlhodobú PN, stačí zaplatiť vraj 1 deň poistného a následne od druhého dňa predložiť´potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti. Takže dúfam že sa nemýlila.
Jozef Mihál
07.09.05,10:03
Kým vymažete tie príspevky, tak by som sa ešte spýtala, ako je to v prípade, že dotyčný má PN napr. 9 mesiacov, následne ju preruší a povedzme o týždeň má novú PN. Neviem ako sa zarátava toto obdobie (napr.tých 9 mes.)počas ktorého bol PN (myslím tým, tých 270 dní poistenia za posledné dva roky). Či má teda znova nárok na nemocenskú dávku, ak si neplatil nemocenské poistenie z dôvodu PN. Pani na zdravotnej poisťovni mi nevedela povedať ani, či v období ak je dobrovoľne nezamestnaný na PN si má platiť zdravotné odvody,ale vraj asi áno.
Inak je to presne tak, ako píše pán Mihál. Mali sme zamestnanca na DVP, ktorý mal mozgovú príhodu, ale neplatil si nemocenské poistenie. Posledný pracovný pomer ukončil k 30.6.2004, spĺňal k 6 augustu 2005, 270 dní poistenia a dokonca pani na sociálnej poisťovni poradila jeho manželke, že keďže to vyzerá na dlhodobú PN, stačí zaplatiť vraj 1 deň poistného a následne od druhého dňa predložiť´potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti. Takže dúfam že sa nemýlila.Pri PN "beží" doba poistenia. Doba PN nie je prerušením poistenia, je to "vylúčiteľná doba", za ktorú sa neplatí poistné, ale do doby poistenia sa započítava.

ZP - dobrovoľne nezamestnaný ale dobrovoľne nemocensky poistený si v čase PN, OČR atď. neplatí zdravotné poistenie. Takže o dôvod viac, prečo by sa mala takáto osoba dobrovoľne nemocensky poistiť.
marek32
07.10.05,09:24
Viete mi poradiť ohľadom dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti (DPN)?

Žena je zamestnaná, toho času poberá materské. Po skončení materskej dovolenky požiada o rodičovský príspevok, zárobkovú činnosť nebude vykonávať. Žena by si chcela dobrovoľne platiť poistenie v nezamestnanosti, pretože po skončení rodičovského príspevku chce ukončiť pracovný pomer u zamestnávateľa a zaevidovať sa na úrade práce ako nezamestnaná max. 6 mesiacov a chcela by mať nárok na dávku v nezamestnanosti.

Je možnosť si zvoliť max.vymeriavací základ (47.475,-), ak je vylúčenie povinnosti platiť DPN v dobe poberania materského? Ako je to s platením DPN v čase poberania rodičovského príspevku, tiež je vylúčenie povinnosti platiť DPN?
marek32
07.10.05,14:32
Nikto neporadí?
ajobs
07.10.05,14:55
Povinnosť vylúčenia platenia poistenia v nezamestnanosti platí iba počas poberania materského, nie počas obdobia, kedy sa poskytuje poistencovi rodičovský príspevok. Pokiaľ si chce žena počas poberania rodičovského príspevku platiť DPN môže, aj v maximálnej výške, ale s tým, že jeho výška bude vypočítaná z posledných 3 rokov pred prihlásením sa do evidencie úradu práce (na budúci rok to už bude nie iba z 3 posledných rokov, ale z ľubovoľných 3 rokov počítaných od 1.1.2002-ak prejde novela zákona v NR SR). Platiť si DPN z maxima má význam iba vtedy, ak pracovala dotyčná žena v zamestnaní s maximálnym, alebo vysokým VZ. Ročne predstavuje DPN 2% z VZ, pri maxime je 11 400 Sk. Výška podpory v nezamestnanosti bude od 1.1.2006 50% z VZ, teda z maxima je to cca 23738 Sk mesačne.
MIS
10.10.05,04:33
Aké vysoké ? 4,4 % Z 10000,- je 440 Sk . Nechcem to zakríknuť, radšej nech som zdravá, ale v prípade nemoci by sa mi to snáď vrátilo.
Ja tiež chcem byť zdravá, ale pre istotu som sa pripoistila. Mám hrubý príjem 8000 Sk a pripoistila som sa dobrovoľne na 15000 Sk. Mesačne platím 660 Sk. Je to preto, že plánujeme bábätko (mozno nie hneď) a okrem toho človek nikdy nevie, či neochorie. Môj brat nečakane veľmi vážne ochorel a človek veľmi rýchlo zbadá, keď príde o príjem. V mojom prípade by som dostávala mesačne cca 4400 Sk mesačne. Ak si má človek ešte platiť drahé lieky, tak je hotový.

Chcela by som pána Mihála opýtať ešte niečo. Je možné sa pripoistiť aj na starobný dôchodok. Ide o ročník 1951, ale od 1999 zamestnanec poberá minimálnu mzdu. Tak som si myslela, že by nebolo zle pripoistiť sa, aby sa to nejako odrazilo na dôchodku. V SP mi povedali, že oni nemajú právo mi radiť, ani hovoriť, či by to bolo dobre alebo nie. Mohli by ste mi prosím poradiť? Vopred Vám pekne ďakujem.
Daska
10.10.05,05:51
rt
..........Chcela by som pána Mihála opýtať ešte niečo. Je možné sa pripoistiť aj na starobný dôchodok. Ide o ročník 1951, ale od 1999 zamestnanec poberá minimálnu mzdu. Tak som si myslela, že by nebolo zle pripoistiť sa, aby sa to nejako odrazilo na dôchodku. V SP mi povedali, že oni nemajú právo mi radiť, ani hovoriť, či by to bolo dobre alebo nie. Mohli by ste mi prosím poradiť? Vopred Vám pekne ďakujem.
Ja by som to riesila cez 3. pilier, alebo doplnkovu dochodkovu, ale nejaku komercnu poistovnu....
Jozef Mihál
10.10.05,06:44
MIS, na toto nie je jednoznačná odpoveď, možno sa oplatí dobrovoľne dôchodkovo sa poistiť, možno nie. Niečo o tom píšem v poslednom čísle PMPP, treba si to prečítať, zamyslieť sa, namodelovať si situáciu pri výpočte dôchodku za súčasného stavu a za stavu, kedy by sa dobrovoľne dôchodkovo poistil...
zuzana
10.10.05,07:14
Dobrovoľné nemocenské poistenie sa dáva i do ročného zúčtovania do kolonky poistné, alebo tam ide iba povinné poistné?
Jozef Mihál
10.10.05,07:38
Dobrovoľné nem.poistenie sa uznáva ako daňový náklad avšak ako ho zapísať pri ročnom zúčtovaní zamestnanca...? Asi áno, do kolonky poistné, s tým, že do spisu zamestnanca treba priložiť potvrdenia o platení tohto poistenia.
marek32
10.10.05,07:44
Viete mi poradiť ohľadom dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti (DPN)?

Žena je zamestnaná, toho času poberá materské. Po skončení materskej dovolenky požiada o rodičovský príspevok, zárobkovú činnosť nebude vykonávať. Žena by si chcela dobrovoľne platiť poistenie v nezamestnanosti, pretože po skončení rodičovského príspevku chce ukončiť pracovný pomer u zamestnávateľa a zaevidovať sa na úrade práce ako nezamestnaná max. 6 mesiacov a chcela by mať nárok na dávku v nezamestnanosti.

Je možnosť si zvoliť max.vymeriavací základ (47.475,-), ak je vylúčenie povinnosti platiť DPN v dobe poberania materského? Ako je to s platením DPN v čase poberania rodičovského príspevku, tiež je vylúčenie povinnosti platiť DPN?
Pán Mihál, vyjadril by ste sa mi aj k tejto otázke? Ďakujem.
zuzana
11.10.05,11:58
K akému dňu v mesiaci je splatné dobrovoľné nemocenské poistenie?
zubo
11.10.05,16:51
Myslím k ôsmemu dňu ďalšieho mesiaca. To znamená za september - do 8. októbra
ajobs
11.10.05,20:24
§ 143, ods.1 zákona o Sociálnom poistení č.461/2003 Z.z.:
1 ) Poistné je splatné do 8. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné, ak tento zákon neustanovuje inak.
ajobs
11.10.05,20:30
Ja tiež chcem byť zdravá, ale pre istotu som sa pripoistila. Mám hrubý príjem 8000 Sk a pripoistila som sa dobrovoľne na 15000 Sk. Mesačne platím 660 Sk. Je to preto, že plánujeme bábätko (mozno nie hneď) a okrem toho človek nikdy nevie, či neochorie. Môj brat nečakane veľmi vážne ochorel a človek veľmi rýchlo zbadá, keď príde o príjem. V mojom prípade by som dostávala mesačne cca 4400 Sk mesačne. Ak si má človek ešte platiť drahé lieky, tak je hotový.

Chcela by som pána Mihála opýtať ešte niečo. Je možné sa pripoistiť aj na starobný dôchodok. Ide o ročník 1951, ale od 1999 zamestnanec poberá minimálnu mzdu. Tak som si myslela, že by nebolo zle pripoistiť sa, aby sa to nejako odrazilo na dôchodku. V SP mi povedali, že oni nemajú právo mi radiť, ani hovoriť, či by to bolo dobre alebo nie. Mohli by ste mi prosím poradiť? Vopred Vám pekne ďakujem.
Súhlasím s Daskou v ďalšom príspevku, že dôchodkové poistenie je potrebné riešiť cez III.pilier, pretože dobrovoľné dôchodkové poistenie je jedno z najnákladnejších a spravidla NIKDY sa nevyplatí. Treba dať pozor na opačný efekt, aby si človek, ktorému vychádza pomerne slušný POMB za predchádzajúce roky tento takpovediac "nepokazil" nízko stanoveným vymeriavacím základom na dobrovoľné dôch. poistenie, napr. z minimálnej mzdy. Ak budú ešte konkrétne dotazy, rád vysvetlím.
MIS
12.10.05,04:20
Už mi to došlo, že dobrovoľné poistenie v tomto prípade nemá význam. Len tak nahrubo som si to zrátala, nie je šanca, že sa to vráti. Poobzerám so po nejakej životnej poistke. Ja už poistená som, ale v mojom prpípade to bolo samozrejmé, keďže mám len 26 rokov.
STRELEC
12.10.05,05:05
Už mi to došlo, že dobrovoľné poistenie v tomto prípade nemá význam. Len tak nahrubo som si to zrátala, nie je šanca, že sa to vráti. Poobzerám so po nejakej životnej poistke. Ja už poistená som, ale v mojom prpípade to bolo samozrejmé, keďže mám len 26 rokov.To "...nie je šanca..." nie je moc optimistické, ale asi reálne. Ja som "skoro50-tnik a tak úvahy o budúcnosti sú o niečo aktuálnejšie.
Som za kombináciu viacerých druhov riešenia: mám kvalitnú životnú poistku (musím myslieť na manželku), zo športu mám III.pilier, vykazujem pomerne nízky príjem, ktorý kompenzujem dobrovoľným nemocenským poistením, mám určité dlhodobé vklady (nie termínovaný vklad samozrejme), ďalšia poistka podobná životnému poisteniu. Osobne nepoznám dobrovoľne dôchodkovú poistenú osobu.
zuzana
12.10.05,12:41
A dobrovoľne nemocensky poistiť sa oplatí, alebo nie?Môžem tým niečo pokaziť, ak mám hrubý príjem 17000Sk a dobr.nemoc.sa dám poistiť suma 8000Sk.Chceme mať bábätko, dobre som si stanovila tú sumu?
Pepa
12.10.05,12:48
A dobrovoľne nemocensky poistiť sa oplatí, alebo nie?Môžem tým niečo pokaziť, ak mám hrubý príjem 17000Sk a dobr.nemoc.sa dám poistiť suma 8000Sk.Chceme mať bábätko, dobre som si stanovila tú sumu?Tu treba dať pozor na max. VZ - ten je od 1.10 "nejakých" 23738,- SK.
svobodova
12.10.05,12:55
A dobrovoľne nemocensky poistiť sa oplatí, alebo nie?Môžem tým niečo pokaziť, ak mám hrubý príjem 17000Sk a dobr.nemoc.sa dám poistiť suma 8000Sk.Chceme mať bábätko, dobre som si stanovila tú sumu?
Určite sa oplatí ženám, ktoré plánujú napr. materskú, poistiť aj dobrovoľne. V tvojom prípade by som si dobrovoľne nezvyšovala vym.základ, keďže máš 17000,- brutto, pretože ak počítam správne, tak už pri tejto sume by Ti vychádzalo max. materské.
Napíš ešte prosím Ťa, od kedy máš tento vym.základ a kedy by si mala nastúpiť na MD? To je dôležité. Si SZČO, alebo zamestnanec?
zuzana
12.10.05,13:09
Som zamestnanec.Je nejaká hranica pre max.materské?Veď 23 738Sk nie je 17000Sk?Prečo si treba dávať pozor na max.VZ?
Pepa
12.10.05,13:10
Určite sa oplatí ženám, ktoré plánujú napr. materskú, poistiť aj dobrovoľne. V tvojom prípade by som si dobrovoľne nezvyšovala vym.základ, keďže máš 17000,- brutto, pretože ak počítam správne, tak už pri tejto sume by Ti vychádzalo max. materské.
Napíš ešte prosím Ťa, od kedy máš tento vym.základ a kedy by si mala nastúpiť na MD? To je dôležité. Si SZČO, alebo zamestnanec?
Mohla by si mi, prosím ťa, upresniť - ako si vypočítala "max. materské" zo 17 tis.?
Pepa
12.10.05,13:14
Som zamestnanec.Je nejaká hranica pre max.materské?Veď 23 738Sk nie je 17000Sk?Prečo si treba dávať pozor na max.VZ?Max. VZ - lebo je zákonom daný. U teba je dôležité, kedy sa chystáš na MD, lebo ak si budeš platiť nemocenské ako DpO musíš splniť podmienku 270 dní, aby ti to rátali aj z tohto poistenia /teraz som to konzultovala so SP - likvidácia ND/. Tvrdenie, že max. materské ti vyjde zo 17 tis. je - podľa mňa -nesprávne.
Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
ajobs
12.10.05,15:20
Max. VZ - lebo je zákonom daný. U teba je dôležité, kedy sa chystáš na MD, lebo ak si budeš platiť nemocenské ako DpO musíš splniť podmienku 270 dní, aby ti to rátali aj z tohto poistenia /teraz som to konzultovala so SP - likvidácia ND/. Tvrdenie, že max. materské ti vyjde zo 17 tis. je - podľa mňa -nesprávne.
Ak sa mýlim, opravte ma prosím.Maximálny VZ je teoreticky 23738 Sk (platí vždy od 1.7. do 30.6.ďalšieho roku), prakticky však je možné vhodnou kombináciou zamestnania a DPO, príp. SZČO dosiahnuť aj oveľa vyšší VZ pre výpočet materského (viď príspevky Jozefa Mihála na Porade.sk a na Blogu). Po novom roku sa niektoré ustanovenia novelou zákona o SP zmenia-nebude sa dať napr. prerušiť obdobie poistenia). Materské je 55% denného VZ, aky bolo maximálne, musí byť počítané z horeuvedeného VZ. Ak by malo byť materské z DPO, potom musí byť splnená aj podmienka 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch.
svobodova
13.10.05,06:09
Maximálny VZ je teoreticky 23738 Sk (platí vždy od 1.7. do 30.6.ďalšieho roku), prakticky však je možné vhodnou kombináciou zamestnania a DPO, príp. SZČO dosiahnuť aj oveľa vyšší VZ pre výpočet materského (viď príspevky Jozefa Mihála na Porade.sk a na Blogu). Po novom roku sa niektoré ustanovenia novelou zákona o SP zmenia-nebude sa dať napr. prerušiť obdobie poistenia). Materské je 55% denného VZ, aky bolo maximálne, musí byť počítané z horeuvedeného VZ. Ak by malo byť materské z DPO, potom musí byť splnená aj podmienka 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch.
Áno toto všetko platí, ale unikol mi niečo, už neplatí maximálny denný vymeriavací základ 444,1973 Sk - z toho 55% ?
Opravte ma prosím, ak to nie je správne.
Ďakujem pekne.
Jana Motyčková
13.10.05,06:47
Neplatí, platil len v r.2004.
svobodova
13.10.05,06:58
Neplatí, platil len v r.2004.23 738,-
Môžeš mi prosím Ťa napísať aký je teda max.denný vym.základ v r. 2005?
Podľa týchto príspevkov by teda mohol byť približne 765,-? Z tejto sumy by sa teda počítalo aj materské 55% ?
Ďakujem
endrju
13.10.05,09:11
23 738,-
Môžeš mi prosím Ťa napísať aký je teda max.denný vym.základ v r. 2005?
Podľa týchto príspevkov by teda mohol byť približne 765,-? Z tejto sumy by sa teda počítalo aj materské 55% ?
Ďakujem Diskusiu o maximálnom vymeriavacom základe pre nemocenské dávky v roku 2005 si pozri tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=11965&highlight=maxim%E1lny

Diskusia začína od príspevku č. 4.
svobodova
13.10.05,11:19
Ďakujem pekne.
zuzana
18.10.05,08:24
Môžem si teda pri 17000 príjme brutto stanoviť dobrovoľné nemocenské na 8000Sk ak sa v budúcnosti chystám na materskú??? :o
Jana Motyčková
18.10.05,09:49
Vymeriavací základ pre NP v úhrne je maximálne 23738 Sk. Pozri §138/12b) a s tým súvisici §138 ods.16. Znamená to, že by si si mala stanoviť dobrovoľné nemocenské max. vo výške 23738-17000 = 6738 Sk. Aj v tomto prípade, ak by Tvoj VZ bol v niektorom mesiaci vyšší (napr. nadčasy, odmena), mala by si platiť dobrovoľné NP len z rozdielu do 23738. V prípade PN, neplatené voľno a pod. sa maximum kráti podľa kalendárnych dní.
zuzana
18.10.05,10:37
Ale veď min.VZ pre dobrovoľné poistenie je 6900Sk? :o
Jana Motyčková
18.10.05,10:49
Nuž, to je pravda.

Takže minimálne 6900 maximálne 6738 - čo s tým?

Ja by som si stanovila 6900, platila zo 6900, a na konci roku si vyžiadala vrátenie preplatkov.

V prípade 2 pracovných pomerov sa to robí tak, že platia obaja zamestnávatelia a zamestnanec si žiada o vrátenie, ak VZ v úhrne presiahol maximum, takže použila by som obdobný postup.
Jana Motyčková
18.10.05,11:10
Skôr ale než sa dobrovoľne nemocensky poistíš, prepočítaj si, či sa ti to vôbec vyplatí.
marek32
25.05.06,12:07
Viete mi poradiť ohľadom dobrovoľného nemocenského poistenia ?

Známa je SZČO ale nie je povinne nem.poistená ani nebude.Asi pred mesiacom sa dobrovolne nemocensky poistila.Toho času je na PN a PN bude minimálne 9 mesiacov. Nárok na nemocenské jej nevznikol,pretože v poslednych dvoch rokoch nebola poistená najmenej 270 dní.

1. Je povinná platit nemocensko poistenie ako dobrovolne poistená osoba, ked je docasne práce neschopná,ale nepoberá nemocenské ? § 140 ods. 4 zákona o soc.poistení hovorí, že sa neplatí počas obdobia, kedy sa poskytuje nemocenské.
2. Ak bude nasledujúcich 270 dobrovolne nemocensky poistená, vznikne jej nárok na nemocenské z tohto poistenia ?
Pepa
25.05.06,12:22
Viete mi poradiť ohľadom dobrovoľného nemocenského poistenia ?

Známa je SZČO ale nie je povinne nem.poistená ani nebude.Asi pred mesiacom sa dobrovolne nemocensky poistila.Toho času je na PN a PN bude minimálne 9 mesiacov. Nárok na nemocenské jej nevznikol,
pretože v poslednych dvoch rokoch nebola poistená najmenej 270 dní.

1. Je povinná platit nemocensko poistenie ako dobrovolne poistená osoba, ked je docasne práce neschopná,ale nepoberá nemocenské ? § 140 ods. 4 zákona o soc.poistení hovorí, že sa neplatí počas obdobia, kedy sa poskytuje nemocenské - na nemocenské jej nárok nevznikol, má povinnosť platiť až do doby kedy by sa príp. odhlásila ako DPO./V prípade, že by jej ako DPO vznikol nárok na poberanie nemocenského, vtedy by neplatila./
2. Ak bude nasledujúcich 270 dobrovolne nemocensky poistená, vznikne jej nárok na nemocenské z tohto poistenia ? - ak splní podmienku 270 dní, vznikne jej nárok na nemocenské dávky /ale jej prípad je taký, že nemocenské poistenie musí platiť/

Odpovede máš farebne.
marek32
25.05.06,12:34
Ak by sa zamestnala, a následne jej vznikne dočasná pracovná neschopnosť, a tým aj nárok na nemocenské zo zamestnania, má povinnosť platiť poistné ako dobrovolne poistená osoba ?
Pepa
25.05.06,12:39
Ak by sa zamestnala, a následne jej vznikne dočasná pracovná neschopnosť, a tým aj nárok na nemocenské zo zamestnania, má povinnosť platiť poistné ako dobrovolne poistená osoba ?
Áno má. Povinnosť platiť by nemala vtedy, keby sa ako DPO odhlásila, alebo z tohto poistného vzťahu /DPO/ poberala nemocenské. Ak by mala splnenú podmienku 270 dní ako DPO a súčasne bola aj zamestnancom, mala by nárok na 2xnemocenské.
ajobs
25.05.06,14:08
Áno má. Povinnosť platiť by nemala vtedy, keby sa ako DPO odhlásila, alebo z tohto poistného vzťahu /DPO/ poberala nemocenské. Ak by mala splnenú podmienku 270 dní ako DPO a súčasne bola aj zamestnancom, mala by nárok na 2xnemocenské.

Áno, súhlas, je to presne tak.:) ;)
marym
26.05.06,10:59
Moja skúsenosť s daňovo uznateľnými nákladmi: Daňový úrad v Košiciach tieto náklady odmietal uznať. (Prípad spoločník sro bez pracovnej zmluvy - ZP platí spoločník 4%,sro 10%, SP- platí sám ako dobrovoľne poistená osoba, podal daňové priznanie typu A kde si ako poistenie spočítal svoje ZP+zaplatené SP). Dôvod neuznania bol, že pracovníčku počítač nepustí v kolónke poistenie do takej vysokej čiastky keď daňový základ nemá k nemu primerane vysoký, čo ani nemôže mať, pretože si SP platí aj ako zamestnávateľ). Spoločník ukázal pracovníčke usmernie uverejnené vo Fin.spravodajcovi a výklad daňovej poradkyne ing. Piršelovej k danej problematike až tak mu to bola ochotná pracovníčka uznať aj to si pre istotu odfotila donesené usmernenia.
gutan52
27.11.07,00:00
Súhlasím s Daskou v ďalšom príspevku, že dôchodkové poistenie je potrebné riešiť cez III.pilier, pretože dobrovoľné dôchodkové poistenie je jedno z najnákladnejších a spravidla NIKDY sa nevyplatí. Treba dať pozor na opačný efekt, aby si človek, ktorému vychádza pomerne slušný POMB za predchádzajúce roky tento takpovediac "nepokazil" nízko stanoveným vymeriavacím základom na dobrovoľné dôch. poistenie, napr. z minimálnej mzdy. Ak budú ešte konkrétne dotazy, rád vysvetlím.

-------------------------------------------------
rok pred dôchodkom sa oplatí platiť DDP. Príklad máme v téme "Najnižší starobný dôchodok" pod č.12