golemik
13.07.09,10:15
Dobrý deň,
Chcel by som Vás poprosiť o radu.
SZČO (platca DPH) má príjem prevažne zo zahraničia, teda fakturácia služieb zahraničnému klientovi je bez DPH.
Keď si táto SZČO objednáva služby od slovenskej firmy (platca DPH) je povinná vystaviť faktúru s DPH.
Chcem sa opýtať, ako si môže uplatniť SZČO vrátenie DPH, keďže v príjmovej časti nemá uplatnené DPH, avšak vo výdavkoch má fakturáciu s DPH.
Ďakujem.
Vladimír Ozimý
13.07.09,08:47
Dobrý deň,
Chcel by som Vás poprosiť o radu.
SZČO (platca DPH) má príjem prevažne zo zahraničia, teda fakturácia služieb zahraničnému klientovi je bez DPH.
Keď si táto SZČO objednáva služby od slovenskej firmy (platca DPH) je povinná vystaviť faktúru s DPH.
Chcem sa opýtať, ako si môže uplatniť SZČO vrátenie DPH, keďže v príjmovej časti nemá uplatnené DPH, avšak vo výdavkoch má fakturáciu s DPH.
Ďakujem.

pochopil som tak že FO je platiteľ dane ktorý vykonáva služby s predmetom dane mimo tuzemska. Zákon o DPH v par. 49 ods. 6 hovorí, že nárok na odpočítanie dane vzniká aj pri poskytovaní služieb a tovarov, ktoré využije na podnikanie v zahraničí.
Ak má na vstupe DPH tak si ju môže odpočítať. Ak nemá DPH na výstupe vzniká mu nadmerný odpočet