milanhuhu
13.07.09,10:20
Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Mám súbor v ktorom mam dva listy. v jednom mam tabulku ktora obsahuje kod tovaru a nazov tovaru. V druhom liste mam kod tovaru nazov, mesiac, pocet atd..., potreboval by som údaje listu dva priradiť vsetky stlpce do listu 1. Potreboval by som asi nieco take: vyhladať a priradiť kod listu 1 ak ho najde v liste 2 nech ho skopiruje do toho riadku pod aktualny mesiac. vie mi niekto s tym poradiť?

Ďakujem
marjankaj
13.07.09,11:14
Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Mám súbor v ktorom mam dva listy. v jednom mam tabulku ktora obsahuje kod tovaru a nazov tovaru. V druhom liste mam kod tovaru nazov, mesiac, pocet atd..., potreboval by som údaje listu dva priradiť vsetky stlpce do listu 1. Potreboval by som asi nieco take: vyhladať a priradiť kod listu 1 ak ho najde v liste 2 nech ho skopiruje do toho riadku pod aktualny mesiac. vie mi niekto s tym poradiť?

Ďakujem

Použi funkciu VLOOKUP, ak chceš bližšie prilož konkrétny súbor alebo aspoň časť.
milanhuhu
13.07.09,17:09
ako sem môžem priložiť súbor?
ivka70
13.07.09,17:38
ako sem môžem priložiť súbor?

da sa to, ked das formatovat odpoved, ale zjavne - kedze si nova, este nemozes, da sa to az asi po 10 prispevkoch

skus to zavesit niekam na web, ja ti to sem prilozim
milanhuhu
14.07.09,12:55
neviem kde by som ho mohol dat. mozem ti ho poslat na mail? alebo mi poslite prazdny mail na: milan.huska @ gmail . com
Ďakujem
ivka70
14.07.09,13:03
neviem kde by som ho mohol dat. mozem ti ho poslat na mail? alebo mi poslite prazdny mail na: milan.huska @ gmail . com
Ďakujem

poslane, cakam ....
mpca
14.07.09,13:04
aj aj cakam ;)
mpca
14.07.09,13:32
Prikladam subor,,,,, a neviem si snim zatial rady ;)
marjankaj
14.07.09,19:39
Prikladam subor,,,,, a neviem si snim zatial rady ;)

Môže to byť takto? Je to veľké.

V liste2 som zlúčil mesiac a kod do stlpca A. Pre istotu som medzi ne vložil aj text "Mesiac". Tak vznikla asi jednoznačná hodnota (nemala by sa opakovať, ak si nezadal pre jeden kod dvakrát ten istý mesiac) Tento stlpec si môžeš skryť.
Vyplnená oblasť je pomenovaná "Tabulka" pri zväčšení ju treba upraviť.

A potom je použitie funkcie dosť jednoduché, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá. Vzorce C4,D4,E4 potom skopíruj až do koncy riadku, a potom celý riadok až dolu do konca.
PaloPa
14.07.09,20:39
Môže to byť takto? Je to veľké.

Jano použil VLOOKUP, ja skúsim tiež pridať nejaké možnosti i s komentárom:

1) Použiť kontingenčnú tabuľku. Najpreferovanejší spôsob:
a) jednoducho urobiteľné - na pár klikov
b) jednoducho upraviteľné zobrazenie výstupu (viď príklad)
c) veľkosť súboru sa zväčši iba nepatrne (pôvodný súbor 431 KB, s KTG 472 KB)
d) aktualizácia pri zmene dát - 2 kliky (klik pravým tlačítkom myši vo vnúti KTG, zvoliť voľbu "Obnova údajov / Refresh data"):

2) Použiť funkciu SUMIF.
výhodné v prípade, že daný kód a mesiac by sa v "list 2" zopakovali
NEVÝHODA - súbor napuchne - min 10 x

(v príklade pre prehľadnosť ponechaný v "list 1" pomocný kód, stĺpec mesiac by dal dať celkom preč)

TIP: vhodné pre rôzne účtovné štatistiky, v podmienke sa dá pekne využívať hviezdičková konvencia - sumáre za syntetiku - analytiku účtov, resp za celú skupinu účtov 5*, 6* ...


3) Použiť funkciu VLOOKUP. - NAJPRACNEJŠIE RIEŠENIE
- treba ošetriť stav - nenájdem (vo vzorci jednej bunky kombinácia funkcií IF, ISERROR A 2X VLOOKUP)
- vzorec sa stáva neprehľadným
- pre kopírovanie vzorca do celej tabuľky treba pripraviť absolútne a relatívne odkazy na vyhodnocované bunky (abs. odkaz - znak $)
NEVÝHODY
- súbor napuchne - min 10 x
- neošetrí stav, že daný kód a mesiac by sa v "list 2" zopakovali

SPOLOČNÉ NEVÝHODY pre 2 a 3
- je nutné pripraviť pomocný stĺpec (kombinácia kód + mesiac)
- zdĺhavé prepočítavanie celého zošita pri operáciach typu Autofilter

Palo

(Jano, len ma prosím nepošli na odstrel, tiež som urobil 1. verziu cez VLOOKUP :-))
milanhuhu
15.07.09,09:10
super ďakujem. určite ste mi mooooc pomohli.