balu1
13.07.09,10:46
Ahojte,
Casto krat sa mi stava ze nam odberatel napise, ze splantost faktur zacina plynut po JEHO ZAEVIDOVANI do systemu a nie od VYSTAVENIA FAKTURY, cim si predlzuje dobu splatnosti a ja neviem ovplyvnit, kedy si to on zaeviduje do systemu. Ako mozem bojovat s takymito klientami a cim mozem argumentovat aby splatnost nastavili tak, ako je na fakture.

Dakujem za pomoc.
Gabi03
13.07.09,08:48
Zmluvou alebo objednávkou s určenými podmienkami....
veronikasad
13.07.09,08:49
Ahojte,
Casto krat sa mi stava ze nam odberatel napise, ze splantost faktur zacina plynut po JEHO ZAEVIDOVANI do systemu a nie od VYSTAVENIA FAKTURY, cim si predlzuje dobu splatnosti a ja neviem ovplyvnit, kedy si to on zaeviduje do systemu. Ako mozem bojovat s takymito klientami a cim mozem argumentovat aby splatnost nastavili tak, ako je na fakture.

Dakujem za pomoc.
napr. tak, že ak máte v zmluve dohodnutú penalizáciu za neskorú úhradu faktúr, uplatniť si zmluvné penále za neskorú úhradu ... Dodávatela nezaujíma systém odberatela, ale podmienky dohodnuté v zmluve.
nika.sum
28.04.10,07:33
Ahoj, je niekde stanovene aka najdlhsia moze byt doba splatnosti? Alebo je to len na dohode medzi dodavatelom a odberatelom - zmluve?
Tweety
28.04.10,07:43
Ahoj, je niekde stanovene aka najdlhsia moze byt doba splatnosti? Alebo je to len na dohode medzi dodavatelom a odberatelom - zmluve?
Tá druhá možnosť je správna.
nika.sum
28.04.10,07:58
Dakujem velmi pekne
profesional
03.05.10,07:09
Splatnost si mozte stanovit zmluvne. Ak nie je stanovena zmluvne, vychadza sa z principu dobrych mravov. Tj. pouziva sa obvykla splatnost. A ta je v podstate brana odvetvovo.
V stavebnom odvetvi je obvykla splatnost 4-6 tyzdnov od vystavenia. Zatial co v maloobchode je 7-15 dni od vystavenia.

Odberatel nemoze agrumentovat svojim evidencnym systemom. AK by aj v zmluve bola nastavena splatnost od zaevidovania v systeme odberatela, domnievam sa, ze toto ustanovenie by bolo neplatne. Nakolko by slo o ustanovenie neprimerane zvyhodnujuce jednu zo zmluvnych stran postavene na nemoznosti ovplyvnit podmienky pozitivneho plnenia druhou zmluvnou stranou.

Ak nemate zmluve urcene nic, tak sice nemozes uctovat zmluvne pokuty, ale mozes uplatit voci odberatelovi uroky z omeskania. A to aj v pripade ak ide o vztah zalozeny na Obchodnom zakonniku. Nakolko k tomuto je Obciansky zakonnik v takomto pripade subsidiarnym. A teda mozes uplatnovat uroky z omeskania podla vykonavacej vyhlasky Vlady SR ktorou sa upravuje vykonavanie vybranych ustanoveni Obcianskeho zakonnika. Ta stanovuje, ze urok z omeskania predstavuje za kazdy den omeskania po splatnosti jednu tristosestdesiatpatinu z hodnoty o 8 percentualnych bodov vyssiu ako je zakladna urokova sadzba Europskej centralnej banky.

Aktualna zakladna urokova sadzba ECB je 0,25 %. Takze mozes uplatnovat urok z omeskania vo vyske 8,25 % p.a. tj. 0,0226 % denne.

Uplatnenie naroku na urok z omeskania je jednostranny pravny ukon a nezavisi od prejavu vole druhej strany. A teda ich proste len vyzvi na ich uhradu a hotovo. A budu to musiet zaplatit ci sa im to paci alebo nie.