Sylvester22
13.07.09,11:17
Dobry den,

mám nehnuteľnosť, ktorú vlastním 4,5 roka na ktorej nemám trvalý pobyt.
Teraz ju chcem predať a chcem sa opýtať či sa platí daň z celej kúpnej ceny tejto nehnuteľností alebo iba z rozdielu kupnej a predajnej ceny.

Dakujem za radu
zalobaba
13.07.09,09:45
Dobry den,

mám nehnuteľnosť, ktorú vlastním 4,5 roka na ktorej nemám trvalý pobyt.
Teraz ju chcem predať a chcem sa opýtať či sa platí daň z celej kúpnej ceny tejto nehnuteľností alebo iba z rozdielu kupnej a predajnej ceny.

Dakujem za radu


z celkovej kúpnej ceny dohodnutej v kúpnej zmluve, ktorú budete podpisovať teraz.
skaspa
13.07.09,10:37
Dobry den,

mám nehnuteľnosť, ktorú vlastním 4,5 roka na ktorej nemám trvalý pobyt.
Teraz ju chcem predať a chcem sa opýtať či sa platí daň z celej kúpnej ceny tejto nehnuteľností alebo iba z rozdielu kupnej a predajnej ceny.

Dakujem za radu
daň sa platí zo základu dane, ktorý vyrátaš tak, že od príjmov z predaja nehnuteľnosti odrátaš preukázateľne vynaložené výdavky na obstaranie nehnuteľnosti + ďalšie preukázateľné výdavky /napr. ak si menil plastové okná, opravoval strechu.../; z rozdielu ti víde základ dane podľa § 8 a z neho cez podané daňové priznanie platíš daň

v jednoduchosti možno povedať, že daň platíš zo sumy, ktorú dostaneš, ak odrátaš nákupnú cenu od predajnej; v žiadnom prípade neplatíš daň len z predajnej ceny (máš nárok na uplatnenie si výdavkov napr. kúpnej ceny); v daňovom priznaní pritom uvádzaš predajnú cenu aj nákupnú (prípadne v kolonke výdavky narátaš ku kúpnej cene ešte aj ďalšie výdavky súvisiace s nehnuteľnosťou)
willma
13.07.09,10:58
a ponáhľaš sa s predajom, alebo môžeš ešte polroka vydržať, vtedy by si splnil 5 rokov vlastníctva a potom si už oslobodený od platenia dane z predaja.
Mária.K.
13.07.09,11:37
Dobry den,

mám nehnuteľnosť, ktorú vlastním 4,5 roka na ktorej nemám trvalý pobyt.
Teraz ju chcem predať a chcem sa opýtať či sa platí daň z celej kúpnej ceny tejto nehnuteľností alebo iba z rozdielu kupnej a predajnej ceny.

Dakujem za radu
Príjmom bude prijatá suma, za ktorú teraz nehnuteľnosť predáte. K príjmom uvedeným v daňovom priznaní si môžete uplatniť výdavky v závislosti od spôsobu obstarania nehnuteľnosti (resp. v závislosti od skutočnosti, či bola nehnuteľnosť zaradená do obchodného majetku).
Ak budem predpokladať, že nehnuteľnosť nebola zaradená do obchodného majetku a nehnuteľnosť ste pred 4,5 rokmi nadobudli kúpou, výdavkom bude kúpna cena preukázateľne zaplatená za nehnuteľnosť, ktorú ste zaplatili predávajúcemu+náklady na rekonštrukciu a opravy, ktoré ste uskutočnili na tejto nehnuteľnosti, ak ich viete preukázateľne zdokladovať+náklady za sprostredkovanie predaja, ak ste ich platili vy, náklady na vypracovanie kúpnej zmluvy a pod.