Iska11
13.07.09,12:39
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu s mojím problémom.
S priateľom sme si pred rokom zobrali hypotéku na jednoizbový byt.
Teraz sme sa rozišli a nevieme si ho rozdeliť. Spolu tam ostať bývať nemôžme, tak som sa zatiaľ osťahovala s tým, že mu budem dávať polovičnú splátku hypotéky a nájom+inkaso si bude platiť sám. Ja si hľadám podnájom. On spokojne ostal v našom pôvodnom byte a odmieta odtiaľ odísť s tým, že on ma nevyhadzuje, že tam kľudne môžme bývať spolu.
Prosím o radu, čo mám v takomto prípade robiť. Bohužial na to aby jeden druhého vyplatil nie sú ani z jednej strany peniaze. Predať byt tiez nie je dobrým riešením, pretože medzičasom veľmi byty zlacneli a nebolo by možné zohnať niekoho kto na seba zobere našu pôvodnú hypotéku.
Ďakujem za radu....
zeron
13.07.09,13:55
Tu by trebalo viac informácií: Ste podielový spoluvlastníci? V akom pomere? Na koho je hypotéka? alebo ide o hypotéky dve? Kto je dlžník? ako to bolo financované? čo je predmetom zálohu?
Iska11
14.07.09,05:29
Ahoj,
byt sme brali na hypotekarny uver v CSOB, pricom priateľ je ziadateľom o uver a ja som spoludlžník, na LV sme taktiež poloviční vlastníci, moja je 1/2 bytu a jeho tá druhá. Hypotéka je len jedna, pričom prvých 5 rokov poberáme príspevok pre mladých, zatiaľ 2,5 percenta. Predmetom zálohy je ten jednoizbový byt, v ktorom teda momentálne býva ex.Financované to bolo tak, že banka rovno po schválení hypotéky previedla celú sumu vo výške 1,6 miliona na predávajúcich, cez nás tie peniaze neprechádzali. Byt je tiež ohodnotený na 1,6 miliona, cize brali sme plnu sumu. Ak treba este nejake info, rada poslem. Ďakujem.
klapka
14.07.09,09:16
Ahoj,

no nezávidím, situácia najmä vzhľadom na pokles úrovne cien bytov nie je vôbec príjemná.

Samozrejme by bolo ideálne, keby si jeden z vás byt nechal, vyplatil toho druhého zo splatenej časti úveru a zvyšok úveru prevzal na seba.

Pokiaľ ani jeden z vás nemá na to, aby vyplatil toho druhého, vidím riešenie v predaji bytu - nie je nutné predávať byt aj s úverom, s bankou sa dá dohodnúť na tom, že kúpna cena bude vinkulovaná na účet banky v prospech zaplatenia hypotekárneho úveru a banka vystaví kvitanciu pre kupujúceho, t.j. záložné právo bude vymazané.

Neviem, koľko činí nesplatená časť istiny a koľko poplatok za predčasné splatenie hypotekárneho úveru (akú máte dobu viazanosti?), ale asi sa budete musieť vyrovnať s tým, že na predaji nezarobíte, resp. že budete stratoví. Na druhej strane, zbavíte sa spoločných záväzkov, ktoré môžu byť prekážkou pri plánovaní vlastnej budúcnosti a bývania s novým partnerom.

Želám veľa sily a trpezlivosti, v tejto situácii ich budete potrebovať ;)
zeron
14.07.09,11:37
Ahoj,
byt sme brali na hypotekarny uver v CSOB, pricom priateľ je ziadateľom o uver a ja som spoludlžník, na LV sme taktiež poloviční vlastníci, moja je 1/2 bytu a jeho tá druhá. Hypotéka je len jedna, pričom prvých 5 rokov poberáme príspevok pre mladých, zatiaľ 2,5 percenta. Predmetom zálohy je ten jednoizbový byt, v ktorom teda momentálne býva ex.Financované to bolo tak, že banka rovno po schválení hypotéky previedla celú sumu vo výške 1,6 miliona na predávajúcich, cez nás tie peniaze neprechádzali. Byt je tiež ohodnotený na 1,6 miliona, cize brali sme plnu sumu. Ak treba este nejake info, rada poslem. Ďakujem.


v podstate si myslím, že klapka v príspevku vyššie to viac menej zhrnula. U vás to nie je ani tak problém papierový, ako finančný, čo znamená, že musíte si to vyrátať, čo sa stane v tej ktorej verzii vyporiadania. Máte jeden úver - nie je samozrejme žiadúce, aby ste iks rokov splácali úver so svojím expartnerom. To treba ukončiť. Buď to preberie on alebo vy alebo sa úver predčasne splatí. Iná možnosť nie je. Ako to vyjde po finančnej stránke závisí od toho, na akej sume sa dohodnete (to keď bude niektorí z vás si chcieť byt nechať) alebo za koľko sa podarí predať (keď predčasne splatíte úver, resp. predáte byt aj s hypotékou). Keďže záloh je len na tomto byte, tak tu problém nevidím žiaden, ten buď zostane alebo sa pri predčasnom splatení sa zruší.

Čiže - skús sa so svojim ex dohodnúť a keď to nepôjde, tak to môžeš riešiť súdnou cestou. Posledná možnosť, ktorá ma napadla, ako pritlačiť na tvojho ex aby sa dohodol je tá, že jednoducho mu "zabudneš" posielať polovičku splátkzňy a nech to on rieši. Možno ho to trkne, že on tam býva a jeho bývanie je ohrozené, ak ty platiť nebudeš, tak to možno bude chcieť vyriešiť.
Xanti
14.07.09,13:23
Čiže - skús sa so svojim ex dohodnúť a keď to nepôjde, tak to môžeš riešiť súdnou cestou. Posledná možnosť, ktorá ma napadla, ako pritlačiť na tvojho ex aby sa dohodol je tá, že jednoducho mu "zabudneš" posielať polovičku splátkzňy a nech to on rieši. Možno ho to trkne, že on tam býva a jeho bývanie je ohrozené, ak ty platiť nebudeš, tak to možno bude chcieť vyriešiť. Zaujímavá možnosť. Dá sa s ňou súhlasiť, lebo pokiaľ to nejde po dobrotky tak musí po zlotky. A ked nemá expartner chuť danú situáciu riešiť toto ho pritlačí. Lebo je veľký rozdiel ked mu odchádza z účtu cca 5000 sk mesačne alebo ked mu bude odchádzať z účtu 10 000 sk mesačne ( prepáčte, že v Sk, ale zle sa mi ráta v € ).
Ked prestane platiť úver, banka pošle exekútora obaja prídu o byt a o peniaze do neho vložené. Ale zase ten úver je len ročný takže až tak strašne veľa tam nevložili.
Naozaj veľmi hlúpa a prekerna situácia. :(
Iska11
16.07.09,12:06
Ďakujem za odpovede, no z uveru tam nie je splatene skoro nic, platime ho len priblizne rok a vacsina zo splatok isla len na uroky...Ja som povodne navrhovala tu moznost, ze by sme ho predali. Bola som sa na to pytat aj v banke, no tam mi povedali len to, ze ked prestaneme platit byt, budu nam takmer denne posielane upomienky, pricom za kazdu budeme musiet platit dost pekne peniaze, upozornovali ma, ze nam tym vzniknu obrovske dlhy z ktorych sa nevyhrabeme uz vobec. Vraj k tomu, aby nam banka zobrala byt pristupuju az v poslednom rade. Neviem, skor mi to prislo ako take bububu, ale neviem, nerada by som sa zadlzila este viac. Taktiez mi povedali, ze byt sa predat neda, vraj len najst osobu, ktora by prebrala za nas hypoteku a tym aj byt. No teraz je to uplne nemozne, ked byty isli tak brutalne dole. Rozmyslala som este nad takou moznostou - predat byt, dajme tomu za 1100 tis. Sk (kupeny bol za 1 600tis), cize pol miliona pod cenu, dohodnut sa s bankou na poskytnuti ineho uveru v tej vyske pol miliona, samozrejme s tym ze tie peniaze nepojdu cez nas, ale rovno sa pouziju na vyplatenie celej hypoteky. Novy kupujuci bude mat nezalozeny byt a nam ostane len splacanie toho polmilionoveho uveru. Splatku si budeme delit napoly, na to by sa uzavrela trebars nejaka zmluva u pravnika a nebudeme mat uz spolu ziadne zavazky. Tiez to nie je bohvie co, ale mozno by sa to dalo. Problem je v tom, ze ex odmieta taketo riesenie, vraj on takto blbo neprerobi. Vraj nech pockame kym nam skonci fix (ten mame 3 roky) a medzitym ceny bytov mozno stupnu. Ani ale neviem, ci by sa to s bankou dalo takymto sposobom riesit. Neviete? Zatial dakujem, vase odpovede si radsej vytlacim a precitam este 3 krat...
klapka
16.07.09,12:56
Iska, to sa mi nezdá, aby sa nedal úver vyplatiť a predať byt, skús iného referenta, banky nie sú až také neflexibilné. Niečo to určite bude stáť, ale možné to byť bmusí, prečítaj si poriadne zmluvu a hlavne všeobecné obchodné podmienky, ktoré sú určite jej prílohou. Určite by som nezvolila cestu neplatenia úveru, keď si banka začne uplatňovať všetky penále, na ktoré má nárok zo zmluvy, riadne sa to predraží a keďže ste spoludlžníci, banka si môže vybrať, od koho to bude vymáhať.

Ten tvoj návrh riešenia tiež vychádza z toho, že sa úver vyplatí z kúpnej ceny... akurát treba nastaviť s bankou spôsob vyplatenia a zabepečenia toho rozdielu, o ktorý prídete "vďaka" poklesu cien bytov. Riešenie určite existuje - možno aj dva samostatené úvery pre každého z vás, ktoré nebudú v takej výške, aby banka požadovala zabezpečenie nehnuteľnosťou.

Všetko ale stojí a padá na tom, či a ako sa s ex dohodnete a akú stratu ste ochotní si priznať, spôsob riešenia úveru je z môjho pohľadu čisto administratívny problém.
Iska11
17.07.09,06:35
Si este riadne prestudujem tu zmluvu, popripade si dohodnem stretnutie s niekym v banke, alebo aj s piatimi odlisnymi, urcite sa riesenie najde. Mozno to rozdelenie na 2 uvery...Ďakujem za pomoc zatiaľ, budem informovať ako to pokracuje...pekny vikend
Teho
17.08.09,20:23
Kedze v danej oblasti pracujem mozem ti poradit nasledovne:

- ak ma priatel dostatocne velky prijem, mozete poziadat banku o vypustenie tvojej osoby z uveru s tym, ze uver by prebral priatel; kedze ide o 100% hypoteku, je mozne ze banke by ani dostatocne velky prijem nestacil a chcela by nahradit teba novou osobou
- ak prestanes prispievat na splatky a priatel rozdiel nevykryje a uver sa bude dlhodobejsie zle splacat, znamena to pre teba aj pre tvojho ex: zly uverovy register a tym znemoznenie pristupu k novemu uveru (nielen hypoteke, aj obycajny spotrebny), neustaly prud upomienok, esemesiek a telefonatov od banky, prip. inkasnych firiem a neskor drazba bytu. S tym, ze ak vydrazena cena bude nizsia ako pohladavka banky a naklady drazby (vydrazena cena je vzdy nizsia ako trhova cena bytu), banka pojde po tvojom a priatelovom dalsom majetku... Osobne si ale myslim, ze ten psychicky tlak by ani on nevydrzal a suhlasil by s predajom alebo by sa snazil zaplatit ak tam naozaj chce byvat.
- v pripade ze sa rozhodnete byt predat (urcite to nie je problem aj ked tam je hypoteka) a predajna cena je nizsia ako zostatok uveru, tak rozdiel musite nejako vykryt - pravdepodobne nejakym spotrebnym uverom. Bez rucenia nehnutelnostou je ale vacsinou max. okolo 200-300 tis. Sk. Kedze mate uver so statnym prispevkom, banka musi zo zakona umoznit predcasne splatenie bez poplatku, kedze ale splacate predcasne pred uplynutim 4 rokov, museli by ste vratit poskytnuty statny prispevok.
Iska11
22.09.09,06:49
Ďakujem za radu, momentalne je situacia taka, ze ex do toho vsetkeho stratil robotu a vybavil v banke odklad uveru na 6 mesiacov. Takze sme aspon ziskali na nejaku dobu cas, no spolu s tym aj dalsie preplatenie uveru o cca 50-60 tis. Sk....
Stanislav 1975
22.09.09,07:00
Ďakujem za radu, momentalne je situacia taka, ze ex do toho vsetkeho stratil robotu a vybavil v banke odklad uveru na 6 mesiacov. Takze sme aspon ziskali na nejaku dobu cas, no spolu s tym aj dalsie preplatenie uveru o cca 50-60 tis. Sk....

toto sa mi nepáči, nieje to dobré,pokiaľ si rýchlo nenájde prácu tak to bude veľmi,veľmi zlé...:mee:
marusha
05.11.09,09:04
Dobry den, chcela by som sa informovat ohladom nehnutelnosti - bytu, ktorej som 1/2 spoluvlastnikom. Byt som nadobusla s byvalym priatelom, brali sme uver, kde figurujem ako spoludlznik. Po rozchode ma nasilne vystval z bytu a vobec nereaguje na vyplatenie mi penazi alebo zeby som ja odkupila jeho podiel. Riesi sa to cez pravnikov,ale stylom, ze vsetko si chce diktovat on a vyjadril sa sice,ze bud to odkupim ja, alebo on, alebo sa preda,ale akonahle dostal ponuku,ze to odkupim ja, prestal reagovat na vsetky listy a predaj 3.strane pre neho nepripada do uvahy. Cize vsetko su to len prazdne reci a jeho hlavnym umyslom je byt si nechat. Vyhrazal sa mi,ze sa postara o to,aby som v zivote nedostala nikde uver a ze budem ho mat na krku celych 30rokov. V byte mam este osobne veci, o ktorych sa domnievam,ze ich uz davno vyhodil. Doslo k vymene zamky, mne neumoznuje pristup do bytu, asi z dovodu,ze si tam nastahoval novu priatelku. V tejto chvili mu neprispievam na splatky uveru ani na najomne a to z dovodu, ze tieto peniaze by som uz nikdy nedostala spat a bola na tom stratova. Mohol vymenit zamky bez mojho vedomia a nastahovat si tam cudziu osobu? Ked chcem ist do bytu, aj ked viem,ze je doma, proste neotvori dvere..vlastne mi tym nedovoli uzivat byt, nereaguje na listy. Ake su moje moznosti? mozem to riesti zavolanim zamocnika a policie? trvale bydlisko som si tam nezmenila z dovodu, ze som sa domnievala,ze dojde k skoremu vysporiadaniu. Co moze sledovat tymto celym, ze je akoby ticho pred burkou? dakujem
elaurie
05.11.09,13:10
Keďže ex sa dohodnúť nechce, ostáva len podať návrh na súd na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva podľa § 142 Občianskeho zákonníka.

§ 141 Občianskeho zákonníka

(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

(2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.


§ 142

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.
kaco11
05.11.09,14:35
pokiaľ figuruješ na LV ako vlastník 1/2 máš rovnaké právo užívať byt ako on. Máš právo vojsť do bytu kedy len chceš, máš právo vymeniť zámky a jeho o tom informovať. Pokiaľ tak spravíš a on zavolá políciu tak si prichystaj LV /aktuálny/ a páni policajti ho pošlu velmi slusne niekam.Nemajú právo konať pokiaľ je nehnuteľnosť aj tvoja a pokiaľ on nedokáže opak. A zase na druhej strane ich to zaujímať nebude. Odídu. Čo sa týka toho úveru tak je otázka čo on chce. Môže ho prestať platiť aj on a byt vám banka zoberie. To čo týmto všetkým sleduje musíš vedieť ty sama, keďže si s ním žila. My ho nepoznáme. A ešte k úveru. Byt ste kupovali spolu, brali ste si na to úver. Ak sa stane, že on bude vedieť vydokladovať platenie úveru, že ho platil vymyslím si 8 rokov sám, tak sa bude zohľadňovať aj to. Odporúčala by som to riešiť ako je spomenuté v predchádzajúcom prispevku. Súdom, pretože to vyzerá tak, že normálne sa nedohodnete.
marusha
05.11.09,17:22
ja mam podobny problem akorat s tym rozdielom, ze byvaly priatel ma vystval z bytu nasilne a nedovoli mi uzivat byt vobec. Uver mame 1 s tym,ze ja som tam ako spoludlznik. Na radu pravnika neplatim ani splatky uveru ani najomne. Ex po mne chce, nech mu doplatim cely uver aj s najomnym, ale byt mi nedovoli uzivat. Je agresivny a vyhraza sa mi, ze ma da na sud, ak ma uz nahodou aj nedal. Neplatim mu tieto splatky len z dovodu, ze tieto peniaze by som uz nikdy nedostala naspat, vsetko riesi diktatom a nepripusta inu alternativu,ako len tu,ze odkupi moj podiel ale za ovela nizsiu cenu. Dokonca vymenil zamky a vraj ked si ich dovolim vymenit,tak mozem ocakavat dalsie problemy. Viete mi niekto poradit co s tymto? moze pre mna plynut nejaky postih, ze neplatim polovicu uveru a najomne? moze si len tak vymenit zamky a neoznamit mi to? ako sa zbavim uveru? nehovoriac o dalsich otazkach...
Chobot
06.11.09,07:37
ja mam podobny problem akorat s tym rozdielom, ze byvaly priatel ma vystval z bytu nasilne a nedovoli mi uzivat byt vobec. Uver mame 1 s tym,ze ja som tam ako spoludlznik. Na radu pravnika neplatim ani splatky uveru ani najomne. Ex po mne chce, nech mu doplatim cely uver aj s najomnym, ale byt mi nedovoli uzivat. Je agresivny a vyhraza sa mi, ze ma da na sud, ak ma uz nahodou aj nedal. Neplatim mu tieto splatky len z dovodu, ze tieto peniaze by som uz nikdy nedostala naspat, vsetko riesi diktatom a nepripusta inu alternativu,ako len tu,ze odkupi moj podiel ale za ovela nizsiu cenu. Dokonca vymenil zamky a vraj ked si ich dovolim vymenit,tak mozem ocakavat dalsie problemy. Viete mi niekto poradit co s tymto? moze pre mna plynut nejaky postih, ze neplatim polovicu uveru a najomne? moze si len tak vymenit zamky a neoznamit mi to? ako sa zbavim uveru? nehovoriac o dalsich otazkach...

Tu sa musíte len vy dvaja dohodnúť na vysporiadaní. Ak to nebude možné, tak jedine súdnou cestou.

Pod pojmom "nájomné" máš na mysli zálohové predpisy na byt? Ak áno a nebývaš tam, tak nevidím dôvod, prečo by si ich mala platiť. Alebo mu povedz, že ako 1/2 podielový majiteľ bytu budeš platiť zálohové platby, ale na oplátku od neho budeš požadovať nájomné za to, že užíva celý byt.

Iné je to s hypotékou. tým, že si spolumajiteľ bytu aj spoludlžník úveru, tak máš povinnosť platiť tú hypotéku. Teoraticky, keby ste sa vedeli dohodnúť, tak by ste si byt mohli finančne rozdeliť tak, že by ste si stanovili navzájom akceptovateľnú cenu bytu, od toho by ste si odpočítali zostatok úveru a zvyšnú časť rozdelili dvomi. Tú sumu by si mohla od priateľa požadovať. Napr. cena bytu 800 tis. €, zostatok úveru 500 tis. €, tak 300:2 = 150 tisíc. Keby ti vyplatil 150 tis. €, byt by zostal jemu a on by musel vyplatiť zvyšok úveru.

Alebo mu navrhni, aby sa byt predal, z ceny bytu by sa splatil úver a zvyšok peňazí by ste si rozdelili.
andreaS
06.11.09,07:51
uz rok vybavujeme vymenu spoludlznika a podla SLSP sa to u nich neda... hlavne ze sa to podpisovalo s tym, ze sa tak urobi po polroku a potom sme sa dozvedlei, ze ich banka to vobec neumoznuje, takze nas nalakala pracovnicka banky na klamstvo a vdaka nej sme v riadnej kasi momentalne...

ja len rozmyslam, ze preco by mal jeden druheho vyplacat, ked nikto tam nevrazil svoje peniazky ale je to na uver...

ja vidim skor riesenie v tom, aby jeden z partnerov prevzal na seba cely uver a ten druhy by mu prepisal svoju polovicu... najomne by mal platit ten, kt. byt uziva... ale treba dako dokazat, ze ten druhy byt neuziva...

ine by bolo keby financie boli vlastne a byt kupeny za ne... vtedy by to malo logiku vratit vrazene peniaze... resp. predat byt a rozdelit si na polovicu peniaze za predaj...
eja48
07.11.09,07:02
andreaS,
buď bývame v tom istom malom okresnom meste, alebo referenti SLSP pri prepážkach dávajú informácie hrozne lajdácky, s pekným úsmevom-ale nepravdivé, zdanlivo v prospech klienta a klient sa dozvie skutočnosť až keď príde na "lámanie chleba". Len nie som povaha, aby som na tie dievčence išla žalovať. Dúfajme, že takto "dobehli" iba nás dve.
Prosím o ospravedlnenie za odbočenie od témy.