Mária61
13.07.09,14:37
Kolegovia, ako by ste riešili nasledovný problém:

zamestnanec si už vyčerpal dovolenku. Napriek tomu potrebuje ďalšie voľno, zamestnanec ani zamestnávateľ nechcú ukončovať pracovný pomer, ani čerpať neplatené voľno. Dohodli sa, že sa budeme "tváriť", že bolo "odpracované".
Lenže ako to zaúčtovať:
zamestnanec podpísal súhlas so zrážkou - výdavky, ktoré sme s ním mali počas jeho voľna, mu zrazíme na základe súhlasu so zrážkou. Lenže ako to účtovať, keď neexistuje titul zrážky.
331/379 - účtujem exekúciu
379/221 - pošlem peniaze exekútorovi - ako ale zlikvidujem tento záväzok.

335 / 682 zamestnanec spôsobí škodu - predpis škody
221/335 úhrada škody
Tu ale oficiálne o škode neúčtujeme

Ako by ste teda riešili to, že zamestnanec uhradí zamestnávateľovi odvody a mzdu, ktorú za neho vyplatil?

ďakujem za akúkoľvek radu
Monika Kováčová
13.07.09,13:07
podľa mňa ide o klasické platené voľno - zamestnanec nemá prečo platiť zamestnávateľovi odvody - keďže zamestnávateľ súhlasil s poskytnutím plateného voľna. "Tvárenie sa" je pekný výraz, ale nedá sa zaúčtovať každá "volovina".
Monika Kováčová
13.07.09,13:14
Rozmýšľam, možno sa dá fakt hocičo zaúčtovať:

Logicky mi vychádza:
Celková cena práce (t.j. náklady zamestnávateľa na zamestnanca - 524+521) sú vyššie ako mzda zamestnanca, teda po zrážke pôjde mzda do mínusu.

poníž 524 a 521
klasický predpis bude 521/331 a zrážka 331/524???
skús to tak nejako.

Skúsim si to nakresliť, netuším, čo z toho vyjde...:D
Mária61
13.07.09,14:47
podľa mňa ide o klasické platené voľno - zamestnanec nemá prečo platiť zamestnávateľovi odvody - keďže zamestnávateľ súhlasil s poskytnutím plateného voľna. "Tvárenie sa" je pekný výraz, ale nedá sa zaúčtovať každá "volovina".
Plne súhlasím, taký je aj môj názor, lenže zamestnávateľ chce aj vyhovieť zamestnancovi, aj na to zároveň nechce doplácať. Tak že sa dohodli, že PP potrvá a zamestanec si to "zaplatí". Tak som nakoniec vymyslela niečo podobné, ako je v druhej odpovedi: Mzda a odvody - náklad, zrážka - zníženie nákladu. Koza sa nažrala a vlk zostal celý. Aj tak ďakujem
dušinka
13.07.09,15:41
zaujal ma názov témy, tak som nakukla. Priznám sa Tvojmu riešeniu nerozumiem. Ako Ti pri tomto spôsobe bude sedieť účet 524 s výkazmi?
dušinka
13.07.09,16:04
Ak je to dobrý zamestnanec a je predpoklad že bude u Vás pracovať, prečo si nemôže vyčerpať budúcu dovolenku. Teraz akože robí a potom bude akože na dovolenke. Alebo odpisovať mu hodiny z budúcich nadčasov /nevieme o koľko hodín, dní sa jedná/. Ale hádam každý tip je dobrý.
Monika Kováčová
13.07.09,16:14
zaujal ma názov témy, tak som nakukla. Priznám sa Tvojmu riešeniu nerozumiem. Ako Ti pri tomto spôsobe bude sedieť účet 524 s výkazmi?
S výkazmi sedieť nebude. Kde je napísané, že MUSÍ?
Johanka
13.07.09,16:16
Navrhujem "refundáciu" v hotovosti, mimo firemného dvora :).
Monika Kováčová
13.07.09,16:19
Navrhujem "refundáciu" v hotovosti, mimo firemného dvora :).
krásne napísané, myslím na to od začiatku. Dohodu o zrážkach by som hodila rovno do koša :cool:
Dav
13.07.09,16:21
Plne súhlasím, taký je aj môj názor, lenže zamestnávateľ chce aj vyhovieť zamestnancovi, aj na to zároveň nechce doplácať. Tak že sa dohodli, že PP potrvá a zamestanec si to "zaplatí". Tak som nakoniec vymyslela niečo podobné, ako je v druhej odpovedi: Mzda a odvody - náklad, zrážka - zníženie nákladu. Koza sa nažrala a vlk zostal celý. Aj tak ďakujem
Len aby sa zamestnancovi niečo počas toho jeho "pracovného času" nestalo:eek:. Nieže odíde do zahraničia, pracovný úraz, a ani nechcem domyslieť možné riziká.
Tak radšej upozorniť zamestnávateľa , dôrazne, vopred (a zbytočne:cool:), na možné riziká takéhoto riešenia.
Johanka
13.07.09,16:25
Sociálne cítenie zamestnávateľa sa v drvivej väčšine prípadov obráti proti nemu ... ktovie, čo je za tým ...tipujem vychcaného zamestnanca (pardón za výraz).
dušinka
13.07.09,17:02
Neviem či je to niekde napísané, ale mne to sedí. Tak som napr. pri odsúhlasovaní roka zistila, že som nepodala opravný výkaz do soc. poisťovne. To riešenie s refundáciou by som urobila ja, v konkrétnych podmienkach našej firmy, ale som sa obávala, že to nie je rada do "porady".
Jana Motyčková
14.07.09,06:36
Myslím, že ak na to niekto príde, bude mať zamestnávateľ prúser.
Ančika
14.07.09,07:20
Toto je nápad a riešenie z tých, o ktorých sa hovorí "Sprav čertovi dobre, peklom sa ti odslúži". Mne sa zatiaľ skoro vždy vrátili takéto dobrá v prospech zamestnanca ako bumerang, čo ťa trafí rovno do hlavy a tá ťa potom bolí a dosť. Ešte najskôr by som to riešila cez "banku nadčasov" s tým, že by to mal zaplatené v základnej mzde a napracoval by si to neskoršie (§ 252c ZP). A myslím, aj prečepranie dovolenky by bolo riešením, pokiaľ by to dokázal SW na prelome rokov vysporiadať. Bolo by to "čisté" a nešpekulovala by som Má dať - Dal!