Suraz
13.07.09,16:42
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť v situácii, ktorá sa mi stala?

Som zamestnankyňou v štátnej službe, pracujem v kancelárii. Upratovačka pri upratovaní chcela vytrieť podlahu za skriňou. Ja som jej povedala, že skriňa je ľahká a dá sa odsunúť. Spoločne sme ju odsunuli. Musím podotknúť, že vytrieť za skriňou chcela upratovačka a nie ja. Následne upratovačka z kancelárie odišla a ja som pokračovala vo svojej práci. Činnosť, ktorú potom vykonávala upratovačka som už ďalej nesledovala, až do chvíle, keď som počula, že tá skriňa asi padne. Snažila som sa vyhnúť, keďže som sedela chrbtom od skrine. No táto ma i tak zasiahla na pravú ruku a nohu. Následne som odišla na lekárske vyšetrenie. Keď som sa vrátila technik BOZP hovoril o pracovnom úraze. Bola som na PN, keďže som podstúpila chirurgický zákrok. Následne ma technik BOZP informoval o tom, že sa nejedná o služobný úraz, ale o mimoslužobný. Je posúdenie tohto úrazu správne? Vie mi niekto poradiť?
Ďakujem
karol.za
13.07.09,22:11
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť v situácii, ktorá sa mi stala?

Som zamestnankyňou v štátnej službe, pracujem v kancelárii. Upratovačka pri upratovaní chcela vytrieť podlahu za skriňou. Ja som jej povedala, že skriňa je ľahká a dá sa odsunúť. Spoločne sme ju odsunuli. Musím podotknúť, že vytrieť za skriňou chcela upratovačka a nie ja. Následne upratovačka z kancelárie odišla a ja som pokračovala vo svojej práci. Činnosť, ktorú potom vykonávala upratovačka som už ďalej nesledovala, až do chvíle, keď som počula, že tá skriňa asi padne. Snažila som sa vyhnúť, keďže som sedela chrbtom od skrine. No táto ma i tak zasiahla na pravú ruku a nohu. Následne som odišla na lekárske vyšetrenie. Keď som sa vrátila technik BOZP hovoril o pracovnom úraze. Bola som na PN, keďže som podstúpila chirurgický zákrok. Následne ma technik BOZP informoval o tom, že sa nejedná o služobný úraz, ale o mimoslužobný. Je posúdenie tohto úrazu správne? Vie mi niekto poradiť?
Ďakujem

dávam do pozornosti :§ 195 odst.2 ZP
a link : http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?prm1=627&insurance_kind=0&target_group=0&sword=
a ostatné by malo byť zrejme aj pre technika BOZP ,kedže sa jedná o pracovný úraz,nakoľko sa stal pri plnení pracovných,alebo služobných úloh
s pozdravom karol
:):):):):)
namornik5
04.08.09,11:14
Ano BT postupoval dobre, dokonca upratovačka aj Vy ste porušila pracovný, vnútorný poriadok ba dokonca i vstupne a periodické školenie. Ak Vám zamestnnávateľ formou ústneho príkazu alebo písomne nenariadil činnosť nad rámec vašich povinnosti / opis pracovných činnosti/ tak ste konala nad ramec svojho pôsobenia, za čo si plne sama zdodpovedáte sa zabezpečovanie si vlastnej ochrany zdravia. To iste platí aj úpre pani upratovačku, ktorú si rieši najbližší nadriadený. technik BOZP ak ste bola PN viac ako 3 dni musel s vami spísať záznam o registrovanom úraze, kde sa presne vymedzí ako k tomu došlo .... atd. a do 8 dní to musí poslať na kampetentne inštitúcie. vy sy môžete úraz porieši vlastným úrazovým poistením. zamestnavateľ nezodpovedá za Váš úraz.
karol.za
04.08.09,20:53
Ano BT postupoval dobre-????? technik BOZP ak ste bola PN viac ako 3 dni musel s vami spísať záznam o registrovanom úraze, kde sa presne vymedzí ako k tomu došlo .... atd. a do 8 dní to musí poslať na kampetentne inštitúcie. vy sy môžete úraz porieši vlastným úrazovým poistením. zamestnavateľ nezodpovedá za Váš úraz ????? .

mimotemybezpečnostný technik má byť loájálny voči svojmu zamestnávateľovi ale z lojalitou sa to tiež nemá/mesmie preháňať/

z citácie som zmazal ,,nepodstatné ,,veci, ak bt spísal záznam je všetko v poriadku,v zázname sa píše ako došlo k úrazu,čo sa stalo pred úrazom,to je ,,nepodstatné,, zistením prečo spadla skriäa sa to stane podstatným ??? aj keby tá skriňa spadla pri posúvaní bol by to pracovný úraz,ale jeho šetrením by sa zistilo ,,nepodstatné,, a bolo by na ibp,aby určil vinia zavinenia pú, nieje to v kompetencii bt.

zamestnávateš vždy zodpovedá za pracovný úraz ,ale môže sa čiastočne -úplne /to by sa mu podariť nemalo / zbaviť zodpovednosti za tento pracovný úraz

s pozdravom karol
:):):):):)