Pohar
13.07.09,17:22
ideme autom do Chorvátska
ako je to s vodičským preukazom?
ja mám nový...ale manžel starý ten ružový.....

čo robiť? chceme ísť už vo štvrtok.... čo vybaviť?
treba medzinárodný vodičák? ak ano kolko trvá vybavenie? dík
Beella
13.07.09,15:35
Motoristi musia mat vodičský preukaz, technický preukaz od motorového vozidla aj doklad
o poistení - zelenú kartu,
V prípade, že vodič nie je majiteľom vozidla, polícia môže požadovať overené prehlásenie majiteľa vozidla (v chorvátskom, alebo anglickom jazyku), že vozidlo bolo zapožičané.
Pri ceste osobným autom musia mať spolucestujúce
deti do 5 rokov povinne autosedačku.

(zdroj foreign.gov.sk)

Len sa odporúča mať medzinárodný vodičský preukaz. Pre prípadnú jednoduchšiu komunikáciu s políciou.
A autopožičovne ho vyžadujú.

Dobrú cestu !! ;)
Pohar
13.07.09,16:09
a neviete koľko trvá vybavenie medz. vodičáka? na počkanie? koľko je kolok?
dík
Beella
13.07.09,16:20
a neviete koľko trvá vybavenie medz. vodičáka? na počkanie? koľko je kolok?
dík

Medzinárodný vodičský preukaz vybavíte na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva. Príslušné oddelenie dokladov prijíma žiadosti o vydanie medzinárodného vodičského preukazu podľa Viedenského dohovoru alebo Ženevského dohovoru ústnym oznámením držiteľa platného vodičského preukazu


žiadateľ o medzinárodný vodičský preukaz predloží platný doklad totožnosti a platný vodičský preukaz, na základe čoho oddelenie dokladov preverí v evidenciách identifikačné údaje žiadateľa a jeho udelené vodičské oprávnenia,
žiadateľ ďalej predkladá neretušovanú farebnú alebo čiernobielu fotografiu zhotovenú na hladkom, lesklom polokartóne s rozmermi 3,5 cm x 4,5 cm, zobrazujúcu podobu tváre držiteľa vodičského preukazu v trojštvrťovom profile s výškou tvárovej časti hlavy minimálne 2 cm od brady po temeno,
oddelenie dokladov vyberie správny poplatok, vytlačí 2 záväzné žiadosti o vyhotovenie "medzinárodného vodičského preukazu" a žiadateľ svojim vlastnoručným podpisom potvrdí správnosť údajov na uvedených žiadostiach,
oddelenie dokladov vráti žiadateľovi jednu potvrdenú záväznú žiadosť o vyhotovenie nového medzinárodného vodičského preukazu, vodičský preukaz a vyhotovený medzinárodný vodičský preukaz.

poplatky = http://www.minv.sk/?zakon-c-145-1995-z-z-o-spravnych-poplatkoch
Pohar
14.07.09,12:06
tak máme vybavený medzinárodný na počkanie za 6.5 eur.
Hneď si dal manžel spraviť aj nový európsky.

vdaka.
misomiso
14.07.09,15:13
Motoristi musia mat vodičský preukaz, technický preukaz od motorového vozidla aj doklad
o poistení - zelenú kartu,
V prípade, že vodič nie je majiteľom vozidla, polícia môže požadovať overené prehlásenie majiteľa vozidla (v chorvátskom, alebo anglickom jazyku), že vozidlo bolo zapožičané.
Pri ceste osobným autom musia mať spolucestujúce
deti do 5 rokov povinne autosedačku.

(zdroj foreign.gov.sk)

Len sa odporúča mať medzinárodný vodičský preukaz. Pre prípadnú jednoduchšiu komunikáciu s políciou.
A autopožičovne ho vyžadujú.

Dobrú cestu !! ;)

Este sa mi nestalo, ze by odo mna v pozicovni v zahranici pytali nieco ine ako moj obycajny VP a auto si poziciavam pravidelne. Medzinarodny VP som nikdy nevlastnil.

Myslim, ze nie ja nahoda, ze taketo obavy (skoro az poplasne spravy) sa objavuju prave na www.porada.sk. Je to stranka pre uctovnikov a ti su (neviem preco) vzdy 100 x viac vyklepani z akejkolvek statnej moci, ako zvysok populacie. Ak je nieco "odporucane", tak to nemoze byt povinne a netreba sa stym vobec zaoberat.
220870
14.07.09,18:12
Výmena vodičáku trvá v TO asi pol hodinu.
Kazu
14.07.09,18:55
Este sa mi nestalo, ze by odo mna v pozicovni v zahranici pytali nieco ine ako moj obycajny VP a auto si poziciavam pravidelne. Medzinarodny VP som nikdy nevlastnil.

Myslim, ze nie ja nahoda, ze taketo obavy (skoro az poplasne spravy) sa objavuju prave na www.porada.sk (http://www.porada.sk). Je to stranka pre uctovnikov a ti su (neviem preco) vzdy 100 x viac vyklepani z akejkolvek statnej moci, ako zvysok populacie. Ak je nieco "odporucane", tak to nemoze byt povinne a netreba sa stym vobec zaoberat.

To vieš, choroba z povolania. Účtovníkov štátna moc naučila, že aj väčšie srandy sú ohodnotené nekresťanskými pokutami.
misomiso
15.07.09,12:46
To vieš, choroba z povolania. Účtovníkov štátna moc naučila, že aj väčšie srandy sú ohodnotené nekresťanskými pokutami.

Stat je ako pes. Bude si dovolovat k tebe to, co mu dovolis. Jedine co stat naozj moze, je trvat na dodrziavani zakona. Ale nevidim dovod, preco ist nad ramec zakona v sikanovani a buzerovani ludi.

Preto som napisal, ze ak je raz niedo odporucane, nemoze to byt povinne.
evina
15.07.09,15:36
Pravdou je, že ak ho chorvátsky policajt pýta /zažila som/, asi ho budeme na tej dovolenke ťažko prevychovávať, že je len doporučené a nie povinné a kaziť si pobyt na dovolenke. Túto situáciu nepovažujem za šťastnú na prevychovávanie štátnej moci :rolleyes:, a to ešte v cudzom štáte....môj názor


http://www.invia.sk/chorvatsko/doprava/
http://auto.server.sk/---rady-motoristom-uzitocne-informacie-kde-treba-medzinarodny-vodicsky-preukaz-a-zelena-karta--category-je-64-x-id-je-6239
Pohar
27.07.09,09:05
tak sme doma - všetko dopadlo super.
vodičák nikde nepýtali, ale pre istotu sme mali ten medzinárodný......

istota je istota.

dakujem za názory.....