Deny
15.07.04,17:57
Prosím o informáciu, máme v JÚ nejaké nezaplatené Fa z r.2001, čo sa každý rok prehadzovali ako záväzok v koncoročnom výkaze. Niekto tu už spomínal, že po troch rokoch môžu byť záväzky premlčané a v JÚ nejdú ako pripočítateľná položka, pretože neboli zahrnuté do výdavkov. Chcela by som sa ich zbaviť pred prechodom na PÚ, tak mi poraďte, ako to urobiť s tým premlčaním? Na základe akého predpisu tá trojročná lehota? Díky vopred.
vladan
16.07.04,04:30
myslím, že tá trojročná lehota je podľa zákona o dani z príjmov, ale mala by platiť iba pre podvojné účtovníctvo, nie pre jednoduché. Aj ja mám takéto pohľadávky v JÚ od roku 1999 a vždy ich iba prehadzujem z roka na rok.
Luckasari
16.07.04,06:57
taketo pohladavky, sa jednoducho vyradia z evidencie pohladavok, v jednoduchom ucte sa o nich vlastne neuctuje, lebo sa uctuje len o uhradach
ak uz naozaj viete, ze vam ich nezaplatia, a posielali ste upomienky, a nic (ja som uz aj sudom hrozila mojim veritelom, zatial som ale na sud nikoho nemusela dat), tak si ich vyradte z evidencie s vasim komentarom, v podvojnom ucte by to bolo ine, lebo tam sa uctovalo o vynosoch, ale tu v jednoduchom je to ozaj LEN EVIDENCIA
Fajdy
19.07.04,19:52
Pri pohľadávkach treba vymedziť, čo ide v PÚ do výnosov a všetky pohľadávky (bez DPH) sa zaúčtujú do výnosov 491/681 - Zmena metódy. Je to výnos a vstupuje do ZD.

Pri knihe záväzkov
- vytvoriť sólo AÚ k 321 vyčísliť, oceniť zásoby, ktoré ste už spotrebovali a
nebola vykonaná úhrada
- záväzky za prijaté služby,
- hrubé mzdy za december
- poistné odvody zamestnávateľa
zaúčtovať 581/491. Je to náklad ovplyvňujúci ZD, tak prečo by ste sa ich chceli zbavovať.
Veľa úspechov.
Beata
19.07.04,22:19
Úplne súhlasím s Fajdy. Presne takto som si to naplánovala urobiť aj ja, pri prechode z JÚ na PÚ.
Deny
20.07.04,11:17
Díky Fajdy, ale keďže tie faktúry sú záväzkom, ktorý už určite nebude uhradený, nikto ho ani nevymáhal (staré fa za nájomné, telefóny a pod.) ani časovo a vecne nesúvisí s účtovným obdobím, neviem či by som ich mohla použiť ako náklad znižujúci ZD. K ostatným záväzkom a pohľadávkam - bola som po radu u daňovej poradkyne a tá povedala, že okrem zásob a neuhradených Fa od dodávateľa, by nemali byť žiadne záväzky z JÚ - ani mzdy ani odvody, pretože vraj v JÚ účtuješ len pohyb peňazí a záväzky tým dňom, kedy sú splatné - čiže mzdy ku dňu výplaty a pod. Síce na školení nám hovorili niečo iné a nezdá sa mi to celkom ani v súlade so zákonom o účtovníctve, ale ona mi tvrdila, že má veľa skúseností i z daňových kontrol (a naozaj má) a vraj nikdy proti tomu nenamietali. Takže aj Lucka má pravdu a bude asi jednoduchšie ich zlikvidovať nejakým interným dokladom ku koncu roku, veď dodaniť z toho nie je čo. Ale chcela som vyrobiť nejaký múdry ID, že na základe § toho a toho likvidujeme záväzky a pod.. Nie je to niekde v občianskom alebo obchodnom zákonníku?
Luckasari
20.07.04,11:49
Deny, ja som to tak pochopila, ze sa ich chces zbavit, a ist do podvojneho ucta s "cistym stitom", preto som navrhovala takyto postup

V zmysle postupov uctovania sa zaniknute zavazky, napriklad premlcanim, uctuju na prislusny ucet ostatnych vynosov. Podkladom pre zauctovanie zaniknuteho zavazku do vynosov by malo byr rozhodnutie prislusneho organu uctovnej jednotky. Z danoveho hladiska ide o vynos, ktory vstupuje do zakladu dane. - toto plati pre podvojne uctovnictvo, ale mozno ti to pomoze.

Inac ta premlcacia doba je styri roky podla Obchodneho zakonnika. Aj na to sa mozes odvolat.
strapkova
26.07.04,13:53
No podľa zákona, v JU nemozno pohladávky a ani záväzky vyradit z evidencie. Musite ich evidovať až do zaniku firmy, alebo pri prechode na PU poprípade odpísať až v PU. Prajem pekny deň
Heni
26.07.04,18:41
Podla mojho nazoru sa pohladavky daju vysporiadat pri ukonceni podnikania alebo prechode na PU, to sa neda len tak vyradit, ved to raz treba zdanit. Ale praveze u zavazkov som si nie celkom ista...
mudroš
28.07.04,12:02
je pravdou, že zákon o dani z príjmov rieši pohľadávky iba pri skončení podnikania, alebo pri ich postúpení. na druhej srane sa aj jednoduché účtovníctvo musí riadiť zákonom o účtovníctve. Výkaz o majetku a záväzkoch je súčasťou účtovnej závierky v JÚ. účtovná závierka musí podávať pravdivý a verný obraz. preto si myslím, že ak je pohľadávka premlčaná, tak sa nemá o nej účtovať, t.j. mala by sa vyradiť z evidencie v knihe pohľadávok a nevykazovať v účtovnej závierke. to isté platí aj pre záväzky.
Pri záväzkoch je to jednoduché, lebo ak bude pri prechode z JÚ na PÚ v účtovníctve nejaký záväzok, ten sa zaúčtuje do nákladov ako 581 - náklady na zmenu metódy a zároveň sa bude musieť záväzok odpísať do výnosov. Zložitejšie je to pri pohľadávkach. Ak sa premlčasná pohľadávka pri prechode z JÚ na PÚ zaúčtuje do výnosov na účte 681, potom sa bude musieť odpísať do nákladov na ťarchu účtu 546 - Odpis pohľadávky. ten je ale daňovo uznaný náklad len vo vybraných prípadoch.
Beata
28.07.04,12:15
Mudroš, neviete ktoré sú to tie vybrané prípady? Resp. existuje nejaké usmernenie, kde by bolo bližšie špecifikované, kedy môže byť daňovo uznaný náklad účtu 546?
A ako postupujete v PÚ (nie pri prechode z JÚ na PÚ) pri odpisoch pohľadávky? Povedzme, že máte pohľadávku z 07/2001, ktorú ste zaúčtovali napr. 311/604. Do dnešného dňa nebola uhradená a tento rok ju odpíšete. Ako zaúčtujete tento odpis?