fortunka
03.08.05,11:08
No nenasla som takuto temu nikde... tak sa ospravedlnujem ak som ju prehliadla.

Byvame v najomnom byte s priatelom. Byt je napisany na mna aj na neho. Teraz zacal podnikat (FO) a potrebujem poradit, pretoze niekde som pocula ze si moze nejaku cast najmu dat do nakladov, kedze tam ma nahlasenu prevadzkaren. Nevie nahohodu niekto co je na tom pravdy? aku cast mozem zahrnut do nakladov a akymi dokladmi to mam potom v uctovnictve dolozit?
aladin
03.08.05,09:29
NEODPORUCAM.. ,JE TO KOMPLIKOVANE A DISKUTABILNE , AK BY si to chcela stoj co stoj ,tak po dohode so spravcom dane ...ale ako mam skusenosti oni povedia xodte za danovým poradcom....
Je to diskutabilne lebo tažko sa to dokazuje že to služi iba na podnikanie resp len 10 ,20 , ci 50 percent... ale podla coho urcis podla plochy bytu ?? , a ked si to prepocitas že 3 izbový byt , ale vlastnictvo je 50 na 50 a y zej tvojej casti bz sa jednalo iba o urcite percento... ..to vsetko premenene nakoruny... no neviem neviem...
Problem nie je asi s pisacim stolom , lampou , (podla mna) ale ak by si chcela cast tepla, cast vodz , cast elktriky..(podnikatelia maju inu sadzbu ano FO nepodnikatelia... ) este by snad prixadzalo v uvahu najomna zmluva s majitelmi (ciže tebou ako podnikatelom a tebou i tvojim znamym) nahlasovanie na miestnz urad, automaticky + platba za odvoz odpadu aj keby naviac žiadny odpad nebol.... proste podla mna sa neoplatí....
ja mam prevadyku tiež v byte 1 stol , kancelarska stolicka, stol.lampa pc, tlaciaren ... tie veci mam ako výdaj , nic viac (jáá a založný zdroj )
fortunka
03.08.05,09:37
no to je fakt komplikovane...rozmyslame nad vsetkym, pretoze ako tvorcovia stranok nemame skoro ziadne vydavky aj ked s pracuje 20 hodin denne... iba elektrinu, internet, telefon a este PHM... a vlastne este ani jedno si do nakladov nemozeme davat lebo to je komplikovane... ale platit to musime... tak ked ai toto...;)
No ale aj tak dakujem...
Johanka
04.08.05,10:02
Skúsila si už prepočítať, či by vám nebolo výhodnejšie uplatňovať výdavky 25 % z príjmov + zaplatené poistné ??? Zvyčajne je to pri takých nízkonákladových príjmoch oveľa lepšie.
fortunka
04.08.05,16:21
neskusala a pravdu povediac, teraz to citam prvykrat... kde o tom najdem viac info???
Johanka
04.08.05,16:25
Je to v § 6 Zákona o dani z príjmov. Veľmi jednoduchá záležitosť. Nepotrebuješ účtovníctvo, iba evidenciu príjmov v časovom slede, evidenciu pohľadávok a zásob.Do DP uvedieš príjmy, ako výdavky 25 % z príjmov + zaplatené poistné. Rozdiel týchto dvoch súm je základ dane.
fortunka
06.08.05,10:20
fiiha no idem ratat:) dakujem