dalilada
13.07.09,22:10
Budem rada, ak mi niekto poradí:

Potrebujeme vyradiť auto z majetku s.r.o. a prepísať na spoločníka. Auto bolo obstarané na lízing, úžitkové, uplatnená DPH. Lízing skončil v tomto roku. Chceme ho prepísať na spoločníka. Ako to spraviť čo najbezbolestnejšie vo vzťahu k daniam? Čítala som dobre tu na porade, že sa takýto prípad nevzťahuje § 54 Z o DPH, kedy treba odpočítanú daň upraviť? Spoločník - konateľ bude používať naďalej toto auto ako súkromné pre uvedenú s.r.o. D z P je mi jasná.... do 5 rokov po vyradení daň z P.
Poradí niekto postup - spôsob preradenia, dôsledky, povinnosti. Hľadala som, ale nejako v tom nemám jasno.
azla
14.07.09,04:14
Tu nejde o preradenie auta z majetku ako pri SZCO.:rolleyes:

V tomto prípade s.r.o - právnický subjekt môže auto predať občanovi konateľovi. Vzhľadom k tomu, že ide o osoby závislé, mala by sa použiť cena obvykla. (aj keď je auto odpísané, isto nemá nulovú hodnotu).

S.r.o. automobil predá , odvedie Dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) z predajnej ceny a tržba vstúpi do základu dane. - a je to.:D
(nič také .....do 5 rokov po vyradení.....).

Ak bude konateľ už vlastníkom auta, môže ho používať na služobné cesty pre spoločnosť. (uplatňovať si zákl. náhradu + spotreba PHM - klasicky ako ked zamestnanec použije auto na pracovnú cestu podľa zákona o cestovných náhradach). Pri takomto použití bude potom firma daňovníkom dane z MV.
dalilada
14.07.09,05:24
A ešte sa chcem v súvislosti s tým opýtať - ak by auto predstavovalo odmenu konateľovi, on by z nej odviedol daň z príjmu, malo by to nejaký vply na povinnosť voči DPH v s.r.o.? prípadne by ním bol vyplatený podiel na zisku - je to možné?
dalilada
14.07.09,09:20
A ešte sa chcem v súvislosti s tým opýtať - ak by auto predstavovalo odmenu konateľovi, on by z nej odviedol daň z príjmu, malo by to nejaký vply na povinnosť voči DPH v s.r.o.? prípadne by ním bol vyplatený podiel na zisku - je to možné?

Viete niekto????
Mária.K.
14.07.09,09:34
A ešte sa chcem v súvislosti s tým opýtať - ak by auto predstavovalo odmenu konateľovi, on by z nej odviedol daň z príjmu, malo by to nejaký vply na povinnosť voči DPH v s.r.o.? prípadne by ním bol vyplatený podiel na zisku - je to možné?
§ 2 ods. 1 písm. a) zákona o DPH:
"Predmetom dane je dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou"
§ 8 ods. 3 zákona o DPH:
"Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu."
kaupke
14.07.09,09:56
Tu nejde o preradenie auta z majetku ako pri SZCO.:rolleyes:

V tomto prípade s.r.o - právnický subjekt môže auto predať občanovi konateľovi. Vzhľadom k tomu, že ide o osoby závislé, mala by sa použiť cena obvykla. (aj keď je auto odpísané, isto nemá nulovú hodnotu).

S.r.o. automobil predá , odvedie Dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) z predajnej ceny a tržba vstúpi do základu dane. - a je to.:D
(nič také .....do 5 rokov po vyradení.....).

Ak bude konateľ už vlastníkom auta, môže ho používať na služobné cesty pre spoločnosť. (uplatňovať si zákl. náhradu + spotreba PHM - klasicky ako ked zamestnanec použije auto na pracovnú cestu podľa zákona o cestovných náhradach). Pri takomto použití bude potom firma daňovníkom dane z MV.
Takýto podobný prípad mám aj ja : Lízing skončil včul 10.7.2009 , auto sa prepísalo na firmu a hned v ten den na firma ho predala spoločníkovi a prepísalo sa na neho . Čo dalej ?
Predávam s DPH , bo auto bolo jaksi nákladné , príjem za auto do ZD a zdaniť danou z príjmu , ale čo s odpismi za 1 - až 6/2009 , už asi nepojdu do nákladov , bo auto k 31.12. nie je v majetku firmy , že? DPH uplatnenú si ponechám ? abo vrátim štátu ?
azla
14.07.09,10:26
Môj názor je, že nič neupravuješ, nič nevraciaš, veď podmienky finančného prenájmu ste dodržali.

Podmienky finančného prenájmu sú stanovené v § 2, písmeno s,

s) finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak

1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,

Odpisy pri leasingovom majetku sa uplatňujú podľa § 26, odst. 8 - čiže rovnomerne za jednotlive mesiace.
A Dph prečo by si vracala ?
Podľa akého ustanovenia. Tá sa nevrácia, ani keby neboli dodržané podmienky.