dufulus
14.07.09,09:53
ahojte, nejako mi nesedí jeden klient, čo ho práve teraz robím:
- nakupuje a predáva automobily (osobné aj nákladné) + robí prerábky, nadstavby a prestavby nákladných automobilov)
Ale ako si tak všímam jeho vystavené faktúry, automobily poväčšine predáva lízingovkám na faktúru s DPH, ale tiež faktúruje "zálohu" konečnému príjemcovi automobilu s DPH (a to myslím že záloha by mala byť bez DPH, pretože popíšem nasledovne):
faktúra - záloha - kupujúci:
cena bez DPH 1000
DPH 19 190
suma s DPH 1190
faktúra lízingovke:
cena bez DPH 10000
DPH 19 1900
suma s DPH 11900
-záloha 1190
suma na úhradu 10710 (suma na úhradu lízingovke)

ale veď potom to zdaňuje dvakrát, nemýlim sa?? nejde mi to stále do hlavy, pretože potom má DPH na výstupu aj v celkovej cene vozidla čo faktúruje lízingovke a aj konečnému príjemcovi zasa tá istá DPH, čo je zahrnutá vo faktúre lízingovke...
asi som z toho jeleň :confused:
dufulus
14.07.09,10:28
neviete niekto poradiť ako by to správne prefaktúroval??

keď on si potom tú prijatú zálohu započítava (znižuje sa suma zaplatenej faktúry lízingovke)... či to teda robiť cez preddavkovú faktúru, ale tu by potom asi mal vystaviť po preddavkovej aj ostrú faktúru, nemýlim sa??

skúste niekto niečo prosím
babi2
14.07.09,11:34
No mne príde zvláštne, že vystavuje zálohovú fa na kupujúceho a potom túto zálohu odpočítava lízingovke, nie?
dufulus
14.07.09,12:33
tá lízingovka to potom odpočítava nájomcovi (kupujúcemu) ... čiže spláca o to nemej - túto zálohu si vzájomne započítajú všetky 3 strany
babi2
14.07.09,17:14
Odhliadnuc od tej zvláštnej fakturácie. Na zálohovej faktúre nemá čo robiť DPH,o zálohovej faktúre neúčtujem, iba ju zaevidujem. Účtujem o nej až pri úhrade a pri vystavení vyúčtovacej faktúry, do evidencie DPH sa dostane iba DPH z vyúčtovacej faktúry a potom sa tam nemôže dostať DPH 2x
dufulus
15.07.09,06:10
práveže on to robí cez klasickú faktúru, nie cez zálohovú faktúru.
Ale podľa mňa nemusí na to vystavovať faktúru, zálohu môže zobrať aj na základe lízingovej zmluvy, kde je uvedené, že zálohu (časť ceny) mu zaplatí nájomca a celkovú cenu fakturuje (aj s DPH 19%) lízingovke, ale pri platbe lízingovka mu platí o tú zálohu menej.

Takže podľa mňa by mal podľa zmluvy prijať zálohu, a nemusí k nej vystavovať faktúru aby ju dostal, a už vôbec nie faktúru s DPH, pretože tú DPHčku prizná, keď vystavuje faktúru lízingovke na celkovú sumu.
Takže môže na základe lízingovej zmluvy prijať zálohu aj bez toho, aby vyhotovil na ňu nejakú faktúru - mýlim sa??
andreaS
15.07.09,06:31
leasing zazivam len zo strany kupujeceho, ale napr. co sme mali leasing, tak zakazdym bola zaloha na auto v hotovosti...

Mne to pride vcelku logicke, ze zaloha ide zakaznikovi a o to menej ide faktura leasingovke.

Prislo by mi divne, keby to bolo tak, ze cela faktura na leasingovku a zakaznik by uhradil svoju zalohovku a ta by sa zuctovala s leasingovkou...

A ako uhradza klient tu svoju zalohu? Je to v ten isty den v hotovosti? Alebo ide fa rovno uhradit do banky? Ak ano, tak mam zato ze faktura je vyhotovena opravnene... Ak nie, tak cez zalohovku na celu sumu a po uhradeni vyhotovena ostra fa. Zvysok s dph na leasingovku mi pride spravne.
dufulus
21.07.09,05:40
ako v zmluve je uvedené, sa celková cena vyfakturuje lízingovke, ale odráta sa tá prvá platba, ktorú zákazník zaplatil priamo tejto firme. Neviem či by som tú prvú platbu (branú ako záloha) robil cez predfaktúru a potom ostrú faktúru - podľa mňa by to mala byť platba podľa zmluvy, bez faktúry vystavenej

ja mám jednoducho v tomto zmätok veľký, neviem sa z toho vymotať - a šéf má dovolenku čo by mi poradil, kolegovia nevedia presne ako to poriešiť
ach ja nešťastný zemepán :D