fortunka
03.08.05,10:29
Prosím poraďte mi. Potrebujem si davat do účtovníctva výdavky na PHM, ako fyzická osoba. Lenze auto mame kúpené na lízing v Maďarsku a auto má tiež maďarské značky. Na Priznaní k cestnej dani sa uvádzajú značky a kadečo... Ako to máme urobiť? Treba niečo nikam nahlásiť? Auto nebude vedené v majetku, ciže pravdepodobne budeme písať naň cesťáky. A ani to neviem ako, pretoze v maďarsku majú len takú malú kartičku k autu čo sa len ťažko podobá na malý technický, nie je tam ani spotreba. Akurát veľkosť motora...
Ďakujem
fortunka
03.08.05,08:39
A ešte som zabudla: Je to osobné auto, ktoré sa lízinguje.
Johanka
03.08.05,10:29
Aby ste si mohli dávať do výdavkov PHM a amortizáciu musí ísť o vlastné osobné motorové vozidlo. Tu by som sa zastavila-podľa mňa v tomto prípade nejde o vlastné MV, pretože leasing je finančný prenájom, čiže FO ako občan ho má len prenajaté a jeho vlastné bude až po skončení leasingu. Takže asi je aj zbytočné uvažovať o platení dane z MV.
janka37
03.08.05,10:35
Johanka, dovolím si nesúhlasiť s Tebou.
My máme vo firme dve autá na lízing a máme k nim zaplatenú daň z MV. Bez ohľadu na to, či je auto "lízingované" alebo priamo kúpené, používa sa na podnikanie, čiže je potrebné zaplatiť daň z MV.
Tiež účtujeme PHM, uplatňujeme si DPH z PHM, dokonca mesačne odpisujeme 1/36 výšky istiny.
Johanka
03.08.05,10:43
No neviem. Tu ide o občana a asi je to iné , ako keď má auto na leasing firma. Pri firemnom aute je to jasné už tým, že sa zaúčtuje do majetku. Mohol by sa ešte niekto vyjadriť?
Ešte dopĺňam : komplikuje sa to tým, že je to maďarský leasing a ktovie , čo hovorí ích zákon.
janka37
03.08.05,11:00
Hmmm, ja som predpokladala, že ide o FO-podnikateľa, keď si chce dávať do účtovníctva výdavky na PHM.
Ale ak má to auto ako občan, tak potom neviem... http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
mackova
03.08.05,12:10
Auto, ktore je na lizing a obcana musi mat na technickom preukaze meno obcana, teda ked nie je zaredene do obchodneho majetku.

Zaplatit cestnu dan as potom si moye uplatnovat vydavky ako PHM a 6,20-- Sk/km.

Co je napisane na technickom malom preukaze? Preco si komplikujete zivot s madarskym leasingom? Je to vyhodne?
Johanka
03.08.05,12:17
Lenže v našom TP sú údaje dva , vlastník vozidla - podľa mňa leasingovka a držiteľ - občan. A preto si myslím, že nie je naplnené to "vlastné" MV.

Ale my nie sme maďari (občas).:) Ešte by som žiadala doplniť zadanie - ten podnikateľ je z Hungarie a tu má len org.zložku?
fortunka
03.08.05,15:21
Je to obcan Madarska s pobytom na Slovensku a tu podnika ako FO. Tam je tiez uvedeny v technickom preukaze (alebo v tom papiery co sa na to podoba). Neda sa to napriklad tak ze to bude jeho vozidlo a bude si robit cestaky a prida k tomu vzdy blocky? Treba platit cestnu dan?
ondrejvla
03.08.05,15:32
Je to obcan Madarska s pobytom na Slovensku a tu podnika ako FO. Tam je tiez uvedeny v technickom preukaze (alebo v tom papieri co sa na to podoba). Neda sa to napriklad tak ze to bude jeho vozidlo a bude si robit cestaky a prida k tomu vzdy blocky? Treba platit cestnu dan?
Ak občan iného štátu podniká u nás, má vystavený živnostenský list, musí sa riadiť našimi zákonmi. Teda, zaplatí daň z MV. Odporúčam ti s týmto problémom a vyplnením priznaním k dani z MV zájsť na príslušný DÚ a poradiť sa. Neviem, ako dlho môže toto vozidlo byť u nás bez prerušenia, mám pocit, že 3 mesiace, ale nie som si istá. Tebe ide asi o to, že bude si cest.náklady prepočítavať spotrebou a koeficientom, ako nezaradené MV do podnikania, áno?
fortunka
03.08.05,16:39
ano, presne tak. Lenze v technickom nema uvedenu ani spotrebu:) A co sa rozumie pod NEPRERUSENE BYT? Do Madarska si zajde minimalne raz za tyzden:o
fortunka
04.08.05,15:19
nikto nema s takymto niecim skusenosti??? :(
fortunka
05.10.05,06:33
poradte mi niekto v tomto dlhom probleme. Na danovom urade o tom nemaju ani sajnu... dokonca mi uz chcu vratit aj cestnu dan, ktoru nemame este ani zaplatenu:))))