jaros5
14.07.09,09:55
Určite ste sa už stretli s problémom, kde nechať deti, keď sú ešte malé na to aby mohli zostať samé doma.
Veľa rodičov rieši tento problém hlavne v čase prázdnin - http://dromedar.zoznam.sk/cl/11272/276172/ZDRAVIE-Deti-v-ohrozeni;

Existuje právna norma, podľa ktorej je možné postihnúť rodiča, ktorý nechá dieťa doma samé - bez dozoru ?

Pridávam ešte jeden link:http://hnonline.sk/c1-37659480-cez-prazdniny-moze-ist-o-zivot
willma
14.07.09,17:38
hmmm, kde vziať a nekradnúť? mám prváčku a našťastie aj babku, síce len 10 minút cesty v Ba, ale aj to poteší, a našťastie kamošku, tá berie krpatú tiež na týždeň a to sa ani nemusím revanšovať, lebo jej synátor je mamičkár :)
jaros5
14.07.09,18:56
Pokiaľ som pracoval v školstve - bolo fantastickou výhodou, že som si musel čerpať dovolenku v čase prázdnin - teraz mám z prázdnin...:confused::(
osky
15.07.09,05:13
veru,nechat deti bez dozoru sa nevyplaca-prave vcera som vo Viedenskych novinach citala,ze dve deti-3rocny chlapcek a 4rocne dievcatko uhoreli zamknute v byte.stara mama ich zamkla-kamsi odbehla.maly zapalil zapalku,chytila sa zaclona.........nebolo im uz pomoci,nemali ani kam ujst,ked ich zamkla:mee::mee::mee:

babka sa nervovo zrutila a lieci sa za pomoci psychologov......
kovex
15.07.09,05:38
veru,nechat deti bez dozoru sa nevyplaca-prave vcera som vo Viedenskych novinach citala,ze dve deti-3rocny chlapcek a 4rocne dievcatko uhoreli zamknute v byte.stara mama ich zamkla-kamsi odbehla.maly zapalil zapalku,chytila sa zaclona.........nebolo im uz pomoci,nemali ani kam ujst,ked ich zamkla:mee::mee::mee:

babka sa nervovo zrutila a lieci sa za pomoci psychologov......


....... čo to čítam, to je hrôza, až mi je do plaču ........ :mee:
amoo
15.07.09,06:05
Nechavat deti same bez dozoru je urcite riziko, no ale kto znas to uz neurobil. Aj ked rodicou al. pribuznych ako dozor nenahradi nik, po uvazeni v nevyhnutnom pripade mozno skusit pouzil bezdratovy (pripadne dratovy) monitorovaci system ktory pozostava z 1-4x kamery a monitora ktory automaticky prepina medzi kamerami. kameru-y umiestnite v byte pri detoch a monitor u suseda ap. Je prenasany obraz aj zvuk no zial vzdialenost pri bezdratovom je obmedzena. cena zariadenia je cca 50-100EUR da sa kupit napr. v metre. No naozaj nie je to idealne riesenie, a taky to sposob strazenia deti sa nesmie stat pravidlom, deti potrebuju svojich blizkych.
Chobot
15.07.09,06:51
Určite ste sa už stretli s problémom, kde nechať deti, keď sú ešte malé na to aby mohli zostať samé doma.
Veľa rodičov rieši tento problém hlavne v čase prázdnin - http://dromedar.zoznam.sk/cl/11272/276172/ZDRAVIE-Deti-v-ohrozeni;

Existuje právna norma, podľa ktorej je možné postihnúť rodiča, ktorý nechá dieťa doma samé - bez dozoru ?

Pridávam ešte jeden link:http://hnonline.sk/c1-37659480-cez-prazdniny-moze-ist-o-zivot

Mnohí síce píšete o dozore detí, ale myslím, že Jaro5 sa pýtal na niečo iné.

To, na čo sa pýtaš, nie je upravené tak exaktne, ako by si asi čakal. Nikde nie je napísané, že dieťa do X rokov nesmie rodič nechať samé bez dozoru. Zodpovednosť za dieťa vychádza z viacerých zákonných noriem, v prvom rade je to Zákon o rodine, kde v § 28 je daná povinnosť rodičom:

(1) Súčasťou rodičovských práv a povinností sú najmä

a) sústavná a dôsledná starostlivosť o výchovu, zdravie, výživu a všestranný vývoj maloletého dieťaťa,

Za maloleté dieťa sa podľa obč. zákonníka považuje osoba do 18 rokov. Takže rodičia sú zodpovední za riadnu starostlivosť až do 18 rokov. Žiadna norma nepredpisuje, v akom veku ako sa majú rodičia o dieťa starať, pretože to je veľmi individuálne. Také 2-4 ročné dieťa je nebezpečné nechať aj 10 minút samé (viď prípad dvojičiek z Nitry, čo vypadli z okna, kým otec chystal kúpeľ). Takého zdravého 16 ročného pubertiaka zase nie je dôvod strážiť počas prázdnin celý deň, pokiaľ je rozumný (kedysi síce chodili s dievčatami garde dámy počas rande..:rolleyes:). Ale inú starostlivosť bude musieť zabezpečiť napr. telesne postihnutému 16 ročnému dieťaťu, to asi nemôže nechať samé doma. Preto by bolo veľmi ťažké napísať právnu normu, ktorá by presne stanovovala, koho môže rodič nechať samého bez dozoru a koho nie. Aj 7 ročné deti sa dokážu bez väčšieho rizika hraď samé bez dozoru napr. na uzavretom dvore pri bytovke alebo v záhrade.

Predpokladá sa, že rodič najlepšie pozná svoje dieťa a vie odhadnúť, či musí byť pod dozorom, alebo či už dokáže samé predchádzať rizikám napr. zraneniam. Také 17 ročné decká už zvyknú aj samé (so sohlasonm rodiča) cestovať do zahraničia a pritom rodičia neporušujú žiany zákon. Pokiaľ sa stane nejaké nešťastie, tak sa skúma individuálne, či za to, čo sa stalo bol zodpovedný rodič, či urobil všetky opatrenia na to, aby sa to nestalo a či mohol tomu zabrániť. Ak sa uzná, že niečo zanedbal, tak môže byť vzatý na trestnú zodpovednosť.

Okrem toho začínajú pribúdať aj iné zákonné normy, ktoré upresňujú niektoré veci okolo maloletých, resp. obmedzujú ich konanie - napr. zákaz predaja alkoholu, cigariet a najnovšie aj pripravovaný zákono ochrane mládeže, ktorý zakáže maloletým do 15 rokov návštevu reštauračného zariadenia po 23 hodine a predtým môžu len v sprievode dospelej osoby; mladiství od 15 do 18 rokov môžu byť v nočnom bare len v sprievode dospelej osoby (čo sa mi zdá už trochu príliš veľa regulácie, ale bohužiaľ vyzerá t tak, že naši poslanci to myslia váže). Takže podľa zákona sa decká do 15 rokov na školskom výlete počas rozchodu nebudú môcť ani najesť v McDonalde. :eek::eek::confused:
jaros5
15.07.09,11:52
.... Pokiaľ sa stane nejaké nešťastie, tak sa skúma individuálne, či za to, čo sa stalo bol zodpovedný rodič, či urobil všetky opatrenia na to, aby sa to nestalo a či mohol tomu zabrániť. Ak sa uzná, že niečo zanedbal, tak môže byť vzatý na trestnú zodpovednosť....

mimotemyVďaka - opäť si nezaprel v sebe poraďáka profesionála.
Ľutujem len, že sa nedá oceniť aspoň bodíkom ....