lubica17
14.07.09,10:51
Zdravím Poraďáci,
raz ste mi už poradili pred 2 rokmi a môj príbeh otázky ma pokračovanie.
K 31.1.2007 som ako tehotna dostala výpoveď pre rušenie organizácie, pobudla som 4 mesiace na úrade práce a v júni 2007 začala poberať materskú, našťastie z najvyššieho VZ, lebo mi ju vypočítavali z predchádzajúceho platu a vzťahovala sa na mňa polročná ochrana. Teraz poberám rodičovský príspevok a čakám druhé dieťa.
Moja otázka: Akú budem mať ďalšiu materskú? Pravdepodobný príjem mi nebude mať kto potvrdiť, keďže som nastupovala na predošlú materskú z úradu prace. Len nerada by som mala nejakú minimálnu pochopiteľne. Mohla by som to ovplyvniť napr. zamestnaním sa na nejaký čas?
Veľmi pekne ďakujem vopred za odpoveď a (trpezlivosť)
Chobot
14.07.09,09:14
Zdravím Poraďáci,
raz ste mi už poradili pred 2 rokmi a môj príbeh otázky ma pokračovanie.
K 31.1.2007 som ako tehotna dostala výpoveď pre rušenie organizácie, pobudla som 4 mesiace na úrade práce a v júni 2007 začala poberať materskú, našťastie z najvyššieho VZ, lebo mi ju vypočítavali z predchádzajúceho platu a vzťahovala sa na mňa polročná ochrana. Teraz poberám rodičovský príspevok a čakám druhé dieťa.
Moja otázka: Akú budem mať ďalšiu materskú? Pravdepodobný príjem mi nebude mať kto potvrdiť, keďže som nastupovala na predošlú materskú z úradu prace. Len nerada by som mala nejakú minimálnu pochopiteľne.

Z uvedeného mi vyplýva, že nebudeš mať nárok na materské, lebo asi nespĺňaš podmienku § 48 ods. 1:

(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

A ty si asi nebola poistená (neplatila si si ani dobrovoľne nemocenské poistenie).


Mohla by som to ovplyvniť napr. zamestnaním sa na nejaký čas?
Veľmi pekne ďakujem vopred za odpoveď a (trpezlivosť)

Mohla, ale to by si musela byť zamestnaná aspoň tých 270 dní pred nástupom na materskú dovolenku, aby ti vznikol nárok na materské.

Alebo sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie a platiť si ho aspoň 270 dní a potom nastúpiť na materskú. Ak už ale čakáš dieťa, tak ani jedno ani druhé nestihneš. Budeš mať nárok na rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa.