Gabr
03.08.05,11:07
Prosím Vás, má niekto z Vás skúsenosti s účtovaním v PU - záložňa?

Vôbec nemám predstavu, ako by sa to malo robiť. Ak mi viete poradiť, bola by som vďačná za každučičkú radu.
Hlavne, čo napr. s nejakou vecou, pre ktorú si dotyčná osoba do určitej doby nepríde, a tá potom zostáva firme ďalej na predaj. j
Prosííííííím, poraďte. Zatiaľ vďaka.
adam
03.08.05,09:54
Prosím Vás, má niekto z Vás skúsenosti s účtovaním v PU - záložňa?

Vôbec nemám predstavu, ako by sa to malo robiť. Ak mi viete poradiť, bola by som vďačná za každučičkú radu.
Hlavne, čo napr. s nejakou vecou, pre ktorú si dotyčná osoba do určitej doby nepríde, a tá potom zostáva firme ďalej na predaj. j
Prosííííííím, poraďte. Zatiaľ vďaka. Skúsenosť mám s účtovaním Záložňa JÚ....
Gabr
03.08.05,10:59
Prosím, skús mi v skratke popísať, ako to robíš v JU, možno mi to pomôže a dokážem si to potom premietnuť do PU.
Už teraz so vďačná.
dara
03.08.05,11:07
Ja mám skúsenosti ale s JU, ak chceš tak sa ozvi.
Gabr
08.08.05,06:51
halo, halo, halo, naozaj potrebujem pomôcť.
Prosííííííííííííím.
Vera
08.08.05,08:14
Ahojky, niečo som našla v poradcovi - 1000 riešení 4/2005 - opíšem ti to sem. Je toho málo, ale lepšie ako nič...

citujem :
Účtovanie v záložni

Podnikateľ FO si zriadil záložňu.
Ako bude podnikateľ účtovať v jednoduchom účtovníctve peniaze, ktoré vypožičia na základe záložnej zmluvy a do zálohy berie hnuteľné veci? Ako zaúčtuje úroky? Ako zaúčtuje späť vrátené peniaze - istinu? Ako by postupoval, ak by viedol podvojné účtovníctvo? Sú takéto príjmy oslobodené od DPH podľa § 35 ods. 1 písm. a) zákona o DPH?

Ak podnikateľ poskytne pôžičku napr. 1000 Sk na základe záložnej zmluvy, tak v jednoduchom účtovníctve sa jedná o výdavok neovplyvňujúci základ dane. Ak nastane vrátenie pôžičky 1000Sk, pôjde o príjem neovplyvňujúci základ dane. Zákazník však zároveň zaplatí aj úroky napr. vo výške 150 Sk, ktoré budú príjmom ovplyvňujúcim základ dane.

V podvojnom účtovníctve sa bude účtovať nasledovne:
- poskytnutie pôžičky .............. 378/221,211
- vrátenie pôžičky....................221,211/378
- zúčtovanie úroku z pôžičky......378/662
- úhrada úroku ........................221,211/378
V § 39 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH v znení neskorších predpisov sú uvedené finančné služby, ktoré sú oslobodené od dane. Medzi služby oslobodené od dane patrí podľa uvedeného ustanovenia i poskytnutie a sprostredkovanie pôžičky.

KONIEC :-)
Dúfam, že ti to trochu pomohlo.
adam
08.08.05,11:46
Robím to takto v JÚ :
Požičané 1000Sk........Vrátené1040,-
Pri požičaní : 1000,- - výdavok neovplyvňujúci zákl. dane Ak sa platí manipulačný poplatok, účtuje sa do ostatné zdan.príjmi.
Pri vrátení : 1000,- - príjem neovpl.zákl.dane
40.- - úrok ostatné zdanit.príjmi
Teraz k nevyzdvihnutému tovaru. Na konci meiaca spíšem na súpisku všetok tovar,ktorý nebol vyzdvihnutý, vypíšem výdavkový doklad v sume požičovného, a tak to ide to výdavkov ovpl. základ dane. Dám do predajne, kde sa za určenú cenu predáva. Je to vlastne tovar z druhej ruky a nadobúdací doklad je záložná zmluva, ktorú máš v evidencii založenú. Keď tovar predáš, napr.za 1040,-Sk, máš to v tržbe.
Aspoň trochu zrozumiteľné.....:)
Dara, Ty to ako robíš?
dara
08.08.05,12:32
Pre adam:

No ja účtujem nasledovne:
Výdavok peňazí ako výdaj neovplyvňujúci základ dane.
Príjem peňazí (vrátená požičaná suma) príjem neovplyvňujúci základ dane.
Úroky ako Ostatné zdaniteľné príjmy.
A popltaky napr.skladné tiež ako zdaniteľné príjmy.
Každú zmluvu nahadzujem do stavu pohľadávok, po vrátení ich párujem s platbou. Tovar, ktorý ostane tak vediem ako zásoby na sklade. Nepreúčtovávam nič. Vediem to stále na zásobách.

V prípade, že tovar prepadne a ja ho predám vystavím k nemu daňový doklad faktúru a príjmový pokladničný doklad. Prílohu tvorí pre nás záložná zmluva.
Účtujem to nasledovne:
Príjem do výšky poskytnutej pôžičky vrátenie pôžičky ako príjem neovplyvňujúci základ dane.
Príjem naviac účtujem ako príjem ovplyvňujúci základ dane do položky "Príjem za tovar".
Potom odpíšem zo zoznamu pohľadávok.
adam
08.08.05,12:43
Robíš cez soft, ak áno, od akej firmi?
dara
08.08.05,12:46
Robíš cez soft, ak áno, od akej firmi?Účtovníctvo alebo zmluvy ?
adam
08.08.05,12:49
Zmluvy.........
adam
08.08.05,12:51
Musím odísť, neskôr budem pokračovať.......Ahoj.....
dara
08.08.05,12:54
OK maj sa

Ale zmluvy sú spracovávané v PC.
Gabr
09.08.05,06:22
Vera, Adam, Dara, ďakujem Vám.
Pomôcť pomohlo a dosť. Ste super. Ešte raz díky.
adam
09.08.05,17:57
Dara, pozri SS....;)
adam
18.08.05,05:13
Dievčatá, máte pre záložňu vypracovaný aj nejaký projekt na ochranu osobných údajov?
dara
18.08.05,05:56
Dievčatá, máte pre záložňu vypracovaný aj nejaký projekt na ochranu osobných údajov?
Nie nemám. Je to potrebné ? Ty máš ?
adam
18.08.05,06:38
Nemám, ale narábame s osobnými údajmi, preto si myslím, že by sme mali mať....:o
Gabr
19.08.05,09:17
Myslím, že netreba mať nič vypracované ohľadom ochrany osobných údajov.
My to robíme tak, že keď príde nový zákazník, len si overím jeho totožnosť aspoň dvoma dokladmi, spíšem zmluvu, kde je len meno, priezvisko, bydlisko, pridelím mu zákaznícke číslo - podľa tohto čísla ho spoznávam. Nepýtam si dátum narodenia, rodné číslo, nekopírujem OP. Myslím, že takto sa dá tomu vyhnúť.
A myslím, že pokiaľ si nahlásite zodpovednú osobu, tak žiadny informačný systém nahlasovať nemusíte.
kukučka
09.02.08,20:25
oživujem túto tému, mohli by ste prosím napísať, ktorý program sa vám osvedčil, alebo je to jedno?