simoncek
14.07.09,13:51
Dobrý deň,
nastala mi vo firme, v ktorej účtujem dosť ošemetná situácia. V 12/2008 sme prijali dodávateľské faktúry od jednej spoločnosti z ktorých sme si uplatnili v 12/2008 aj DPH na vstupe a zároveň sme si ich priznali v DPPO za rok 2008. Problém nastal v tom, že na všetky faktúry okrem jednej nám vystavili aj prímové doklady s dátumom úhrad 12/2008. Keďže nám prisľúbili ústne že sa stala chyba a ten posledný príjmový doklad nám pošlu tak sme urobili úhradu cez pokladňu v 12/2008 (výdavkový doklad), že keď nám pošlu PPD tak ho len priložíme a naivne sme čakali na doklad až do teraz. Podotýkam, že peniaze boli vyplatené v 12/2008. Dnes nám volali zo spoločnosti, že ta faktúra nie je uhradená a že ju budú od nás vymáhať. Riešenie konateľa je vyhodiť tú faktúru z účtovníctva minulého roka a urobiť dodatočné daňové priznania. Tu som na pochybách či môžem len tak vyhodiť faktúru z účta. Prosím skúste mi poradiť.

ďakujem
andreaS
14.07.09,12:21
nedala by som peniaze z ruky ked nemam protidoklad o uhrade... tam sa stala chyba...

a co tym ziskate ak sa faktura vyhodi z uctovnictva? Akurat si neuplatnite naklad, doplatite dph ako aj dan z prijmu... je vobec ta faktura podpisana ze je prevzata? fakturuje sa na zaklade zmluvy? Lebo ak ano, tak si este pohorsite o zaplatenie dph a dan z prijmu plus ak ju vymozu, tak ju budete tak ci tak uhradzat...
simoncek
14.07.09,12:27
Faktúra bola prebraná konateľom, bola aj objednávka. Môj nápad s dodatočnými priznaniami to nebol, ja skôr potrebujem vedieť či je možné tú faktúru vyhodiť z účta z nejakého dôvodu.
hapeti
14.07.09,12:36
O prijatej faktúre ku ktorej bola vystavená aj objednávka, podľa mňa každopádne by bolo vhodné účtovať. Z daňového hladiska vlastne môžes sa rozhodnúť, že neuplatňuješ PFA do daňových výdavkov, ale v účtovníctve by to malo by byť zachytené. Podľa mňa s tým vyhodením a dod. daň. priz. nič nevyriešite, problém je vtom že nemáte doklad o uhradení FA.
andreaS
14.07.09,12:38
pytala som sa preto, lebo aj keby konatel trval na svojom a vyhodit ju z uctovnictva, tak by skodoval este viac na tom doplateni dani...
simoncek
14.07.09,12:52
Jediné čo by sme doplatili by bola DPH za 12/2008. DPPO za rok 2008 bola strata takže tam by sa nič vyrúbilo. V podstate ide len o ten PPD, čo konateľ chce vyriešiť vyhodením faktúry z roku 2008. A s týmto ja neviem ako ďalej pohnúť.
Johanka
14.07.09,12:59
A pán konateľ si myslí, že keď záväzok nebude v účtovníctve zaevidovaný, tak zanikne ? Tovar / služba bola dodaná ... ?
hanelie
14.07.09,13:22
ja skôr potrebujem vedieť či je možné tú faktúru vyhodiť z účta z nejakého dôvodu.
došlú FA je možné vyradiť z účtovníctva aj bez nejakého dôvodu / ale súvisí s tým kopec iných povinností - DDP DPH, DDP / hoci bola strata - aj tak sa zmení vyška tejto straty / v budúcom období kedy sa môže uplatniť
a samozrejme nezanikne nárok na zaplatenie tejto FA - / keďže nie je dôkaz, že bola zaplatená

takže na koniec aj tak vychádza ako lepšie nechať FA v účto a dohodnúť platbu
Johanka
14.07.09,13:47
došlú FA je možné vyradiť z účtovníctva aj bez nejakého dôvodu
S týmto nesúhlasím (§7 ods.1 a nasl.Zákona o účtovníctve) :).
simoncek
15.07.09,09:12
Veľmi pekne Vám ďakujem, nakoniec sa mi podarilo ho presvedčiť že je nezmysel vyhodiť faktúru, ale skôr začať riešiť kto a kedy prebral platbu a prečo ju na druhej strane neevidujú.

ďakujem Vám